GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.11.08. 13:08

katogocsy:

A minimálbér 2*-e mivel nincs meg a 180 nap biztosítási idő?
Maximum a minimálbér kétszerese, mert az irányadó időszakban nincs 180 bérezett nap.

Ha már 28 nappal előtte kiveszem a tgyást akkor lehetséges, hogy a 2009-es év alapján fogják számolni?

Szerintem NEM, mert a jogosultság a szülés napjával nyílik meg.

nandy # 2010.11.08. 13:11

Jajj, ezt nagyon félrenéztem...

Mivel (a szülést megelőző) két évben folyamatos biztosításod van, ezért nálad a szülést megelőző időszakból keresnek összesen 180 bérezett napot. Így a 2010-es bérhez hozzávesznek még a 2009. évi bérből is (kb. 2009. novemberétől).

A korlátozást felejtsd el, nem vonatkozik rád!

nandy # 2010.11.08. 13:13

leskovacs:

A TGYÁS/GYEd jogosultsághoz alapvetően két feltétel kell: 365 nap biztosítási jogviszony, és a szülés napján aktív biztosítás. Nálad jelenleg egyik sincs (GYED-nél már nem számít bele a 365 napba a passzív TGYÁS és GYED).

nandy # 2010.11.08. 13:19

bogi27:
Csak gyes.

renoci # 2010.11.08. 18:38

Tisztelt Szakértő!

A passzív táppénzt hogy számolják? Mi alapján? Azt tudom hogy 60 %.

bíborka80 # 2010.11.09. 06:23

Kedves Nandy!
Mi történik ha a munkáltató nem küldi vissza részemre a passzív táppénzhez szükséges Foglalkoztatói Igazolást?
Illetve meddig várjak, hogy visszaküldi-e?
Köszönöm előre is.

pirimazsi # 2010.11.09. 07:45

Tisztelt Szakértő!

A munkahelyemről kiderült, hogy 2010. december 31-vel jogutód nélül megszűnik. A kérdésem pedig az lenne, hogy ha a baba úton van de még a cég nem tudja, akkor abban az esetben is érvényes a jogutód nélküli megszűnés? Valóban elbocsátható leszek e? Ha igen jogosúltá válok a tgyás és a gyes igénybevételére?

vanda1980 # 2010.11.09. 10:46

Tisztelt Szakértő!

2009.02.28-án született a kislányom.6 hónapig Tgyást kaptam,majd gyedet és jövőre igényelem a gyest.A férjemmel tervezzük a 2. babát és ha minden összejön akkor 2012. év eleje körül meg is fog születni.A kérdésem,hogy ebben az esetben én mit fogok kapni?Az első kislányom akkor már betölti a 3. életévét,tehát akkor már a gyed nem fog járni. Ilyenkor újra Tgyást igényelhetek majd ezt követően pedig gyedet fogok kapni? Ennek az összegét miből fogják megállípítani??
Ezt újra a munkáltató felé kell benyújtani?

Válaszát előre is köszönöm!
vanda1980

Dödölle1 # 2010.11.09. 12:00

renoci 2010.11.08. 19:38

Tisztelt Szakértő!

A passzív táppénzt hogy számolják? Mi alapján? Azt tudom hogy 60 %.

Válasz:

Az Ebtv. 48. §. rendelkezései alapján, azaz ugyanúgy, mint az "aktív" táppénzt azzal, hogy összege nem lehet több, mint a minimálbér 150%-a!

Főszabály szerint, feltéve, hogy a biztosítási jogviszony folyamatos és az igénylőnek volt 2009-ben 180 bérezett napja a 2010-ben induló "p" táppénz alapja a 2009.01.01-től 2009.12.31-ig elért Peb. járulékalapot képező jövedelem.

Mértéke 50, vagy 60%. Függ a folyamatos biztosítás hosszától és keresőképtelenség igazolásának módjától. (pl. kórházi ápolásra csak 50% folyósítható abban az esetben is, ha az igénylőnek van 2 éves folyamatos biztosításban töltött ideje...)

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.
(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

(8) A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.

Abacska # 2010.11.09. 15:36

Tisztelt Szakértő!
1999 óta dolgozom jelenlegi mh-emen és 2007. december 14-én született első gyermekem. Második gyermekemet most 2010 december 6-ra várom. Idén július 1. óta betegszabadságon, majd táppénzen vagyok és emiatt július 01-től férjem kapja a Gyest első gyermekünk után. Kérdésem, hogy mikor mondjuk vissza a Gyest, hogy nehogy belefussunk a szülésbe? Ha esetleg előbb szülnék, mint amikorra kiírtak, akkor van-e arra lehetőség, hogy férjem visszamenőleges dátummal adja be a Gyes lemondásáról szóló kérelmet a MÁK-nak? Mit javasol, hogyan járjunk el, hogy szülés után a legmagasabb ellátást kapjuk? Mondjuk vissza már most a Gyest biztos ami biztos alapon?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Abacska

nandy # 2010.11.09. 16:15

bíborka:

Mi történik ha a munkáltató nem küldi vissza részemre a passzív táppénzhez szükséges Foglalkoztatói Igazolást?
Illetve meddig várjak, hogy visszaküldi-e?

Nem neked küldi meg, hanem közvetlenül az Eg.biztosító Pénztárnak.

nandy # 2010.11.09. 16:19

pirimazsi:

A munkahelyemről kiderült, hogy 2010. december 31-vel jogutód nélül megszűnik.

Akkor szűnik meg jogutód nélkül, amikor a Cégbíróság törli a cégjegyzékből! Ezt nem lehet előre megmondani, hogy pont dec. 31-én fogja törölni. Valószínűleg arról lehet szó, hogy a cég határozta el a jogutód nélküli megszűnést, de az nem megy két hónap alatt!

Addig a te munkaviszonyod nincs veszélyben, de jelentsd be mielőbb írásban a terhességedet.

Jogutód nélküli megszűnés esetén egyébként nincs felmondási védelem, a te munkaviszonyod is automatikusan megszűnik. Ha a szülésig nem tart ki a cég, akkor menj el munkanélkülire.

nandy # 2010.11.09. 16:21

vanda:
Jővőbeni eseményekre irányuló kérdésekre nem túl szerencsés, és nem is lehet korrekt választ adni!
Nem tudjuk a szülés időpontját, hogy addig mi történik, stb... a jogszabályok pedig már szinte naponta változnak.

vanda1980 # 2010.11.09. 16:48

Tisztelt Szakértő,

Nem jól fogalmaztam meg a kérdésemet,elnézést! Arra lennék kíváncsi,hogyha gyes-ről megyek el szülni,akkor mi alapján fogom kapni a következő gyedet? A gyesnek (25000Ft)veszik a 70%-át?Vagy a munkahelyemen eltöltött utolsó év átlagából számolják ki?

Köszönöm előre is!

bíborka80 # 2010.11.09. 17:45

Kedves Nandy!
És azt honnan tudhatom meg, hogy elküldte-e a kitöltött Foglalkoztatói Igazolást a munkáltatóm az Oep-hez?
És ha nem küldi neki sem, akkor mi történik?
Köszönöm válaszodat.

bíborka80 # 2010.11.09. 18:47

Nandy ezt elfelejtettem: a Fogl. Igazoláson még vannak rám vonatkozó kérdések is, pl: hová kérem a táppénzt stb, ezért nekem kéne, hogy visszaküldje és az Oep-nél is azt mondták, hogy a kitöltés után vigyem vissza.

Köszönöm!

Andrea16 # 2010.11.11. 12:41

Kedves Címzettek!

Segítséget szeretnék kérni törvényértelmezésben.

2008.04.11-én született lányom, aki után 2010.04.11-től GYES-t kapok. 2010.05.01-én visszamentem dolgozni korábbi munkahelyemre, ahol már 10 éve folyamatos a munkaviszonyom.A lányommal 2010.06.08-tól 4 nap gyermek után járó betegállományba mentem, majd 06.23-tól újból 10 napra.

Az 1197. évi LXXXIII. törvény 49§ szerint
(1) A gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás vagy ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni.

A munkahelyemen minimálbérrel számolták a betegállományt, de az én értelmezésem szerint
a táppénzfolyósítás időtartama: 2010.04.11-től (a gyes kezdetétől) a betegállomány igénybetételéig, azaz 2010.06.07-ig, illetve 06.22-ig tart. A b) pont szerint a táppénz összegének megállapításánál ezen időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell alapnak tekinteni. 2010. 05. hónapban már volt jövedelmem. 05.01-06.07-ig, illetve 05.01-06.22-ig nem ezt a jövedelmet kellene alapnak tekinteni?

Köszönettel:
Andrea

nandy # 2010.11.11. 14:25

Eb. tv. 48. § (1) 434
(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

nandy # 2010.11.11. 14:28

Ha gyes-t kapsz, akkor kissé más szabályok vannak érvényben, ezt már sokszor elmondtuk itt a fórumon.

Mondanám, hogy add át apukának a gyes-t, és akkor talán kedvezőbb összegű ellátást kapnál, de akkor csak apuka mehetne gyermekápolási táppénzre (mindig az a szülő, aki a gyes-t kapja).

nandy # 2010.11.11. 14:30

Annyit fűznék még hozzá, hogy nov. 10-én már lesz 180 bérezett napod, így nov. 11-én vagy utána kezdődő táppénz esetén már az idei béred lesz az alap.

Mtünci # 2010.11.12. 10:09

A jelenlegi törvények alapján, ha GYES alatt esek teherbe, illetve szülök, mi alapján számolják a következő gyermek utáni juttatásokat? A munkabér alapján vagy az előző év alapján, ami nálam a GYED. A GYES-t 2011. februártól kapom majd. Vagy érdemes-e inkább visszamenni dolgozni?
Köszönöm a választ.

nandy # 2010.11.12. 17:02

Fogalmam sincs... Pl. egyáltalán nem mindegy, hogy a szülés évében és az azt megelőző évben van-e legalább 180 gyed-es (nem gyes!) napod.

Ezen lehet javítani, ha pl. kiveszed a cégnél a felhalmozott szabikat. De nagyon pontosan kellene tudni a dátumokat (a szülését is!) ahhoz, hogy korrekt választ tudjunk adni.

Mivel a babaprojekt még csak tervben létezik, így ennél többet lehetetlen mondani.

masni27 # 2010.11.12. 18:01

Sziasztok!Nekem csak két kérdésem lenne.Első:hogy a gyes munkaviszonynak számít-e? Második :másfél éve 67%-os rokkantnyugdíjas voltam,és az is munkaviszonynak számít-e?

Egy elkeseredett anya # 2010.11.14. 21:30

Sziasztok!

GYES mellett lehet-e dolgozni 8 órában?
Mert úgy tudom, most még lehet, de jövőre is?
Köszönettel: szmano

nandy # 2010.11.15. 07:49

Törvénymódosítás hiányában még nem lehet mit mondani.