GYED,GYES, táppénz


bszilvia22 # 2011.01.11. 15:39

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésben szeretnék segítséget kérni:

2010.06.18-a óta GYED-en vagyok a kislányommal.
A 2010-es helyhatósági választásokon képviselő-testületi tag lettem.
Az lenne a kérdésem, hogy a képviselői tiszteletdíj felvétele érinti-e a GYED-emet, tehát választanom kell-e a GYED és a tiszteletdíj között?

Előre is köszönöm a választ!

Üdv: bszilvia22

kagab # 2011.01.11. 14:18

7 hetes terhes vagyok, veszélyeztetett terhes és érdekel, amennyiben a szülés időpontjáig (augusztus vége) táppénzen kell maradnom, miből és hogyan számolódik a Tgyász és GYED?

eszterxx # 2011.01.11. 11:46

Tisztelt szakértők!

Barátnőm kérdését szeretném tolmácsolni. Nagyobbik gyermekével, aki márciusban lesz 3 éves, apósa van gyesen, akivel nem lakik egy háztartásban. Pár napja megszületett kisebbik gyermeke. Kérdés, hogy mivel tgyás-t kap jelenleg, le kell-e mondaniuk a gyest? A gyermek ovodába nem jár, a nagyszülők vigyáznak rá.

Köszönettel,

Eszterxx

Andika30 # 2011.01.11. 09:01

Még most tervezzük, tehát év vége felé az biztos...

kismama87 # 2011.01.11. 08:50

kérem segitsenek nem tudom mit tegyek!3éve egy kínai ruházati üzletben dolgozom,akinél cégváltozás történt 2010 májusában de a munka viszonyunk nem szakadt meg.májusra várom első babámat és a főnököm megkérdezte bele egyezek e ha közös megeggyezéssel felbontjuk a munkaviszonyt.ad kézbe egy havi pénzt ami sehol nem szerepel majd.(sztem kenőpénz)mivel egészségügyi gondok miatt már nem dolgozhatok el mennék táppénzre,de az a baj az előző kolegánk is fél év után kapott először táppénzt,mert addig nem intézték neki,pedig tudjuk ezt nem tehetné meg,de őket(kínaiakat) nem érdekli!félek ha táppénzen maradok nem fizet,de ha februártol elnyegyek munkanálkülire akkor kapok gyást és gyedet?minimálbérre vagyunk itt is bejentve.ha munkanélküliről megyek akkor kevesebb lesz a gyás vagy a gyedem?kérlek segítsetek annyira nem tudom mit tegyek.köszi

klara1212 # 2011.01.11. 08:05

Tisztelt Szakértő !

A következőkben kérem a segítségét: jelenleg gyesen vagyok , szeretném visszamondani és munkát vállalni. Állományba vagyok de a jelenlegi cégemhez nem akarok visszamenni inkább felmondok.
Ezt megtehetem a gyes ideje alatt is ?
Ha elhelyezkedtem, de két-három hónapon belül újra teherbe esek és utána táppénzre megyek mi alapján számolják a gyedet ?
Érdemes e újra munkát vállalnom rövid időre ?

Válaszát előre is köszönöm.

ivette # 2011.01.10. 21:18

tisztelt szakértő!

olyan kérdésem lenne hogy a mai nappal 2011 január 10.ével felmondtak nekem és aláírtam a felmondásom,
a felmondási idő 30 nap.
az a kérdésem lenne ha közbe /felmondási idő alatt/kiderül hogy terhes leszek ez idő alatt vissza kell e mondaniuk a felmondást, vagy esetleg eltudok e menni táppénzre egyből.
vagy mit lehet ilyenkor tenni hogy jogosult maradjak a gyedre, gyesre.

válaszát elöre is köszönöm.
ivett

nandy # 2011.01.10. 19:49

Andika:

Nem mindegy, hogy mikor szülsz. Az kevés infó, hogy ebben az évben.

nandy # 2011.01.10. 19:48

kisskata: nem tudnék biztos választ adni, várj egy kicsit, hátha erre téved egy igazi szakértő, vagy kérdezd meg személyesen az OEP ügyfélszolgálatán.

nandy # 2011.01.10. 19:47

hh57: a jelenlegi infók alapján csak gyes-re leszel jogosult.

nandy # 2011.01.10. 19:46

Manióka, ha a szülésig táppénzen vagy, akkor a táppénz alapja a korábbi GYED-ed alapjául vett összeg, TGYÁS és GYEd alapja viszont a béred 70%-a lesz (betegszabis bér), de max. a minimálbér kétszerese. Ezen javíthatsz egy keveset, ha a szülés előtt még kiveszed a szabadságaidat is.

Ha nem mész táppénzre, akkor a TGYÁS és GYEd alapja is a szerződés szerinti béred lesz, de max. a minimálbér kétszerese.

nandy # 2011.01.10. 19:44

böbe12: valóban, ha a jelenlegi munkaszerződésedet módosítjátok, akkor semmi garancia nincs arra, hogy később a régi munkakörödben, 8 órában dolgozhatsz.

viszont azt sem árt elfelejteni, hogy a részmunkaidős, más munkakörben történő foglalkoztatáshoz a munkáltató beleegyezése is kell. Tehát mondhatja azt, hogy ha nem írod alá a módosítást, akkor ő már most is csak az eredeti munkakörödben és 8 órában hajlandó foglalkoztatni...

kisskata88 # 2011.01.10. 18:19

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem a következő lenne:
Jogosult vagyok -e a következő feltételekkel GYEDre?

a szülés várható időpontja 2011.március 30.
Jelenleg középfokú intézmény nappali szakos hallgatója vagyok, a képzést 2010. szeptember elsejével kezdtem, és 2011. február 28-ig van így biztosítási jogviszonyom, amelyen még változtatni tudok, ha beiratkozok keresztféléves képzésre februártól, így biztos megmarad a jogviszonyom.

2010 első felében folyamatosan dolgoztam diákmunkán, határozott idejű munkaszerződésem volt 2010. január 3-2010.december 31- között. Kaptam az iskolaszövetkezettől jövedelem igazolást, melyben igazolják, hogy januártól július hónapig 1610 ledolgozott óraszámom volt náluk túlórával, vagyis ezt a 7 hónapot ténylegesen végigdolgoztam.

Arra szeretnék választ kapni, hogy a diákmunka így beleszámít e Gyedbe, és hogy így jogosult vagyok -e rá?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel
K.Kata

Andika30 # 2011.01.10. 14:06

Kedves Szakértő!

Szeretném megtudni, ha ebben az évben szülök, akkor mennyi Gyed-et kaphatok tisztán. Múlt évben a bruttóm 165 ezer volt.
Levonásokkal mennyi lenne?
Melegétkezés utalvány jár-e továbbra is a gyed alatt.
Van egy 7 éves kislányom, aki tartósan beteg, ezért Gyes-t is kapok rá, ez a segély megmaradhat-e, illetve kaphatok-e egyszerre Gyed-et az egyik gyeremekre, és Gyes-t a másikra?
Előre is köszönöm a válaszát!

stgabi # 2011.01.10. 13:50

Kedves Nandy!
Először is Boldog Új Évet Kívánok Önnek, így megkésve is:) Arra szeretném kérni, hogy pontosítsa nekem ,mennyi szabadság is jár nekem Gyesről visszatérve. Felkészült szeretnék lenni a céggel szemben ,mert úgy érzem erre szükségem lesz:(
1969-ben születtem, 2008.márc.11én született gyermekem. TP:2007.10.22 - 2008.03.10. (2007-ben nem maradt szabim)
TGYÁS:2008.03.11. - 08.25.
GYED:2008.08.26.-2010.03.11.
GYES:2010.03.12-2011.03.11.
Nagyon köszönöm előre is a segítségét!! Üdvözlettel:stgabi

hh57 # 2011.01.10. 12:43

Tisztelet szakértő!
Engemet az érdekelne, hogy mit fogok kapni ha majd megszületik a gyerekem?
Tudva azt hogy 2010 májusáig gyesen voltam, de 2010 márciustól dolgozottam gyes mellett. A munkaszerződésem viszont határozott idejű, márciusban le fog járni, s eddig is csak három hónaponként hosszabbítottak, s ha meg tudják hogy terhes vagyok nem igen fognak hosszabbítani, így szülésre , ami várhatóan 2011 július- augusztus, nem lesz munka viszonyom.
Válaszát előre is köszönöm!
További szép napot.

Manióka # 2011.01.10. 11:41

Ha jól láttam, nem kaptam még választ, előre is köszönöm amennyiben a közeljövőben kapok!

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz:
2006.évtől köztisztviselőként dolgozom Bruttó 220ezer Ft fizetéssel.
2009.októberben megszületett Kisfiam, előtte 5 hónapig táppénzen voltam, ez idő alatt több pénzt kaptam, mint a bérem.Jelenleg maximális gyedet kapok. 2011.júliusban vagyok kiírva szülésre a 2.babámmal. Érdeklődnék, hogy elmehetek-e táppénzre gyed helyett (veszélyeztetett terhesség esetén), illetve hogy éri meg nekem a legjobban?
Mennyiben változik a szülésig, illetve a szülést követő járandóságaim?
Válaszát előre is köszönöm!

böbe12 # 2011.01.10. 09:12

Tisztelt Szakértő

Eredeti cégemhez GYES metti munkaviszonyba szeretnék visszamenni dolgozni, más munkakörbe napi 4 órában.
Kérdésem,hogy új munkaszerződést kell-e a GYES melleti munkaviszonyhoz,vagy elég a régit megváltoztatni. A cég azt mondja, hogy nem kell másik munkaviszonyt kötni, csak az eredetit megváltoztatni az új munkakörre, de akkor nem biztos, hogy a régi munkakörömet kapom vissza majd a gyes letelte után, hanem a módosított munkaköröm lesz az élő.

Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2011.01.10. 08:07

gixi: a kedvezményről szóló nyilatkozatot a kifizetőnek kell odaadnod. Ha a munkahelyed folyósítja a GYED-et, akkor oda.
Bármikor lemondhatod a GYED-et, és kérheted a gyes-t, de... gyes mellett a gyermek egyéves koráig nem dolgozhatsz, egy éves kora után heti 30 órában, vagy ha otthon dolgozol, akkor korlátlanul.

adelusz # 2011.01.09. 18:08

Sziasztok.

Itthon van munkahelyem még.Lassan 8 éve dolgozom folyamatosan,tehát nem volt megszakítva.
Áprilistól németeknél fogunk lakni.A munkahelyemen felmondok.
Ha ott nem találok munkát és úott összejön a béby akkor is onnan fogom kapni a táppénzt?
1,5 év után hazajövünk.ha itthon lesz meg a baba,akkor a gyest innen kapom vagy onnan majd?
Írjatok légyszi.

gixi # 2011.01.09. 15:43

Tisztelt Szakértő(k)!

Jelenleg GYED-en vagyok, áprilisban lesz 1 éves a gyermekem, a kérdéseim az alábbiak lennének:

GYED után is igénybe vehető a családi adókedvezmény és ha igen, akkor azt a munkáltató felé kell-e jelezni (négy gyermekünk van)? A férjem nem tudja a kedvezményt igénybe venni.

Gyermekem 1 éves korát követően szeretnék visszamenni dolgozni, ez GYES mellett lehetséges? Kérhetem a GYED megszakítását és mehetek GYES-re, vagy csak a gyermek 2 éves korát követően lehet GYES-re menni, mivel addig jár/na a GYED? Valóban GYES mellett csak heti 30 órában lehet dolgozni? Ez vajon a közalkalmazotti szférában hogyan valósul/hatna a gyakorlatban?

Köszönöm válaszát/válaszukat: gixi

nandy # 2011.01.09. 11:39

Ja, és a TGYÁS-t legkorábban a szülés várható időpontja előtt 28 nappal lehet igénybe venni.

nandy # 2011.01.09. 11:38

Kedves Betti, sajnos sok mindenben tévedsz.

A passzív táppénz nem jelent "munkaviszonyt". Passzív táppénz után max. 28 napon belül leszel TGYÁS-ra jogosult. GYED-re viszont már egyáltalán nem.

Talán érdemes lenne "passzív" táppénz helyett munkanélkülire menni, és onnan szülni. Ennek módjáról kérj felvilágosítást az illetékes OEP-kirendeltségen.

Betti0129 # 2011.01.08. 17:08

Tisztelt szakértők!

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy megtudjam, jár-e nekem a passzív táppénz után a szülési szabadság?

Rövid történetem: Közalkalmazottként dolgozom , és 2011. 09. 20-ra vagyok kiírva az első babámmal, de a szerződésem 2011. 06. 30- án lejár. Ha 2011. 07. 01-vel elmegyek passzív táppénzre, ami tudomásom szerint egy hónap és "munkaviszonynak " minősül, vagyis 07.30-ig azon vagyok,elmehetek-e 08.01-től szülési szabadságra a szülésig?Úgy tudom, hogy 45 nappal a szülés előtt ellehet menni? De lehet, hogy ez a terv teljesen megvalósíthatatlan, mert szerződés kell hozz?

Kérem segítsenek!

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Betti

nandy # 2011.01.07. 23:00

hel267:
A TGYÁS és GYED jogosultsághoz elég 365 nap biztosítási jogviszony, a szülést megelőző két éven belül.
A diákmunka is beleszámít, valamint a nappali, iskolai képzésből még fél év.

De további feltétel, hogy a szülés napján is legyen aktív biztosítási jogviszonyod, ezért a határozott idejű munkaszerződés nem igazán szerencsés, mert az a terhességtől függetlenül lejár az abban meghatározott napon - így akár a szülés előtt is.