GYED,GYES, táppénz


nandy # 2011.01.16. 21:38

kismama87: ne írd alá a közös megegyezést

nandy # 2011.01.16. 21:37

szirmaij:
A GYED és a munkabér után is jár a csal. kedvezmény, de jár az adójóváírás is.
Mivel az adójóváírással már önmagában is szépen le lehet csökkenteni az adót, ezért érdemes lenne megosztanotok egymás között a családi kedvezményt.

nandy # 2011.01.16. 21:36

Ha a gyermek nem jár bölcsibe, akkor igen.

Bogár8 # 2011.01.16. 20:10

Tisztelt Szakértő!

Én jelenleg Gyed-en vagyok a második gyerekemmel. Első gyerekem augusztus 15-én lesz három éves. A kérdésem az hogy igényelheti-e a nyugdíjas nagypapa a Gyest így hogy én mellette Gyed-en vagyok?

Előre is köszönöm!

szirmaij # 2011.01.16. 14:51

Kedves Szakértő

Szeretném megkérdezni, hogy a GYED után is igényelhető a családi adókedvezmény, 2 gyermek után? Férjem minimálbéres, úgy gondolom ha a GYED-es verzió áll, akkor jobban járunk.

Előre is köszönöm a választ.

kismama87 # 2011.01.16. 12:53

nekem is válaszolj kérlek arra amit írtam!fontos lenne mert nekem ez most aktuális,és már csak 1 hetem van dönteni!!!!!

sadow # 2011.01.16. 08:27

?

sadow # 2011.01.15. 15:25

Tisztelt Nandy!
Kérem szíves segítségét!
Jelenleg január 26.-ig tgyáson vagyok. utána szeretnék elmenni gyedre de sajnos nem tudok az5hónapos kisbabám mellől dolgozni ténylegesen elmenni, mert nincs kire hagynom.hogyan tudnék biztosított lenni, hogy megkapjam a gyedet? talán ha 1-2 napom maradt a munkanélkülinél, mert onnan mentem tgyásra.De még az se biztos hogy van még 1-2 napom

keka # 2011.01.15. 06:43

Tisztelt Szakértő,

Az én esetem egy kicsit speciális. 2005 óta dolgozom egy cégnél elég jó pozícióban, határozatlan idejű szerződéssel, bruttó 330e Ft-ért.
Majd 2009 szeptemberben megszületett gyermekem, és azóta vagyok itthon jelenleg Gyed-en. 2011 január 1-től azonban adódott lehetőségem,h 6 órában visszamenjek dolgozni a munkahelyemre,más pozícióba, alacsonyabb bérért (bruttó 220e Ft-ért),mint korábban. Így felmondtam a Gyedet,és megigényeltem a gyes-t. Közben kiderült,h újra babát várok, aug.12-re vagyok kiírva. Így a szerződésemet határozott idejűre módosítottuk május 31-ig,és ezt követően a korábbi, határozatlan idejű szerződésem lép újra életbe. Viszont most gondolkozom, hogy így május 31-ig nem lesz meg a 180 napos munka, csak 150 nap lesz, tehát a THGY-be nem fog beleszámítani a munkaidőm, sőt kevesebbet fogok kapni, mintha gyeden maradtam volna itthon. Jól gondolom?
Akkor mi lenne a legjobb amit tehetek,h ne hiába dolgozzak, mert gyakorlatilag akkor jobban jártam volna, ha vissza se megyek dolgozni,és a gyed lenne az alapja a következő THGY-nak.
Vagy próbáljam meg egy hónappal meghosszabbítani a szerződésemet,h meglegyen a 180 nap, vagy vegyek ki egy hónapnyi szabadságot? Ezt megtehetném saját jogon, vagy ezt visszautasíthatja a cég?
Ön szerint helyzetemben mi lenne a legjobb,amit tehetnék?
Köszönöm válaszát!

nandy # 2011.01.14. 17:33

Stella1978:

Valóban jogosult leszel a munkanélküli ellátásra, és ha sikerül mindent jól csinálnod, akkor járni fog a TGYÁS és a GYED is.
Az a lényeg, hogy menj el a Munkaügyi Központba, ott kérdezd meg, hány nap jár neked. Ha az nem tart ki a szülésig, akkor érdemes későbbi időponttól kérni az álláskeresésit, hogy a szülés napján még mindenképpen azt kapjad.
TGYÁS-t a szülés utáni naptól kérjed, aztán ha lejár, menj vissza pár nap álláskeresésire (azt a TGYÁS alatt szüneteltesd), és utána kérd a GYED-et.

stgabi # 2011.01.14. 17:31

Kedves Nandy!
Először is Boldog Új Évet Kívánok Önnek, így megkésve is:) Arra szeretném kérni, hogy pontosítsa nekem ,mennyi szabadság is jár nekem Gyesről visszatérve. Felkészült szeretnék lenni a céggel szemben ,mert úgy érzem erre szükségem lesz:(
1969-ben születtem, 2008.márc.11én született gyermekem. TP:2007.10.22 – 2008.03.10. (2007-ben nem maradt szabim)
TGYÁS:2008.03.11. – 08.25.
GYED:2008.08.26.-2010.03.11.
GYES:2010.03.12–2011.03.11.
Nagyon köszönöm előre is a segítségét!! Üdvözlettel:stgabi

Tovább: http://www.jogiforum.hu/…/16/4958.1.0#…

nandy # 2011.01.14. 17:30

stgabi:
Nem találom a kérdésed, de ez alapján te is kiszámolhatod:

130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;443

...
131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

nandy # 2011.01.14. 17:28

bori:

A TGYÁS alapja valóban az irányadó időszakban elért jövedelem, legyen az akár csak egyetlen napi is. A betegszabadságos bér is beleszámít.

stgabi # 2011.01.14. 17:09

Kedves Nandy!

Az én kérésem bizonyára véletlenül, de kimaradt. Kaphatnék választ arra ,hogy mennyi szabadság is járna nekem? (lásd lent) Nagyon köszönöm!!!! stgabi

nandy # 2011.01.14. 16:22

Dorimama: a munkáltató joga meghatározni azt, hogy milyen feltételekkel adja a juttatást.
Általában a 30 napnál hosszabb távollétekre nem szoktak adni, de van, ahol már kevesebb távollét miatt sem.

nandy # 2011.01.14. 16:21

csengő: igen, jogosult. És továbbra is a munkahelye folyósítja.

nandy # 2011.01.14. 16:20

Többször leírtam már, hogy nem szerencsés jövőre irányuló, tervezett terhességgel kapcsolatos kérdésekre válaszolni.
Nem is igazán lehet, mert annyi minden változik, és nagyon sok mindentől függ az ellátások összege, időtartama, a jogosultság...

kovacsne01 # 2011.01.14. 06:42

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni.2005-ben egy cég főállású alkalmazottja lettem.2007 szeptemberében eljöttem táppénzre, majd 2008 májusban Gyedre. Ekkor azonban a cég megszűnt jogutód nélkül Az új cég átvett 2008 májusban .Jelenleg 2011 májusáig gyesen vagyok kisfiammal, de szeretnénk neki egy kistestvért, Szeretném kérdezni, ha nem sikerülne májusig, csak a fennmaradó szabadság ideje alatt,vagy esetleg munkanélküli alatt, akkor már csak a gyest kapnám?Előre is köszönöm válaszát

csengő # 2011.01.13. 22:00

Tisztelt Szakértő!
Segítségét kérném gyermekgondozási díjjal kapcsolatban.
2007. óta munkaviszonyban áll az apa, GYED-et vesz igénybe a 2009. július 02-án született gyermeke után, amit a munkáltató folyósít. A munkaszerződése 2011. január 31-én lejár, megszűnik a munkaviszonya. Ezt követően jogosult-e továbbra is a gyermekgondozási díjra?
Köszönettel: csengő

Dorimama # 2011.01.13. 11:23

Tisztelt Szakértő!

Munkaáltatóm bevezeti a cafeteria rendszer, amely újdonság cégünknél. Emiatt több kérdés felmerült részemről, amelyre szakszerű választ nem kaptam, így ehhez a fórumhoz fordulok.
Szülésem után 2006-ban tértem vissza dolgozni és tartósan beteg gyermekem után 2009 évvége óta jogosult vagyok GYESre. 7 órás munkaviszonyom mellett kapom a gyest.
Munkáltatóm feltételül szabta, nem jogosult cafeteriára az, aki gyesen van!Továbbá, ha az év során 31 napnál több napot töltök betegállományban, akkor sem leszek jogosult a szolgáltatásokra.
Kérdésem: a táppénzes napok kiszámításánál figyelembe kell-e venniük, hogy saját magam után, vagy a gyerek után vagyok távol?
Az én esetemben a Gyes tudtommal nem egyenértékű a "sima" Gyessel, ami a gyerek 3 éves koráig jár. Mit tegyek?
Köszönöm segítségét.
Üdvözlettel:
D.

bori022 # 2011.01.12. 14:27

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz:
2010. júl. 30.-án járt le 2. gyermekemmel a GYES, ekkor a harmadikkal 7 hónapos terhes voltam, okt. 11.-re vártuk a babát. A TGYÁS-t szept. 11.-től igényelhettem, így a fennmaradó másfél hónapban, mivel iskolában dolgozom tanárként, ezt a terhesség végén nem igen lehet rendesen végezni, ráadásul másfél hónapról volt szó, így betegállományba mentem. Akkor úgy értelmeztük a TGYS összegének megállapítására vonatkozó törvényt, hogy a táppénz nem számít beszámítható jövedelemnek, így majd az előző ellátás alapját képező jövedelmem lesz a TGYÁS összegének alapja, ami a szerződés szerinti 149800 Ft. Ám amikor megkaptam a TGYÁS-t, akkor derült ki számunkra, hogy a munkáltató által kifizetett 10 napi betegszabadságra járó bért vették alapul, ami 28426 Ft volt. Ezzel a remélt 102000 Ft helyett 61000-et kapok havonta, ami 3 gyerek mellett igen érzékenyen érint minket.
Az lenne a kérdésem, hogy helyesen állapították-e meg nekem a TGYÁS összegét, és, ha igen, akkor nem lehet-e a körülmények ismeretében méltányosságot kérni, hogy a szerződés szerinti összegből kapjam a TGYÁS-T? Nekem igazságtalannak tűnik, hogy 10 nap betegszabadságnyi bér határozza meg a következő 2 évnyi juttatásom (a TGYÁS és a GYED) alapját!

Válaszát, segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel: bori022

Stella1978 # 2011.01.12. 14:26

Tisztelt Fórumozók!

Segítségre lenne szükségem! ÉN 2009. november 23-tól 2011. január 31-ig határozott idejű szerződéssel dolgozom, viszont mai nappal közölték h nem tudják meghosszabbítani a szerződésemet. Tegnap tudtam meg azt , hogy ismét babát várok, 4 hetes terhes vagyok, szeptember 15-re lettem kiirva. Megkérdeztem a munkahelyemen, mire leszek jogosult annyit mondtak max. álláskeresési járadékra (a terhességről senki sem tud).Abban kérnék segítséget, h igazából most mit tehetek?milyen jutattásokat kaphatok, kaphatok-e egyáltalán? Mivel nem rendes állományba voltam felvéve igy táppénzre sem mehetek, legfeljebb passziv táppénzre ami csak 45 nap. Tanácstalan vagyok teljesen.

Köszönöm előre is.

Kiskoscsi # 2011.01.12. 10:08

Tisztelt Szakértők!

Első gyermekemmel voltam GYED-en, amikor megszűnt a hosszú évek óta folyamatos munkaviszonyom 2008. december 31-én. 2010. április 8-án ismét munkába álltam, most újabb gyermek vállalását tervezzük, de nem tudom, pontosan milyen feltételekkel, és meddig lehetek jogosult GYED-re. Ha jól értettem, TGYÁS jogosultságot már 365 nap biztosított jogviszonnyal lehet szerezni, de ezután a GYED már változó a ledolgozott napok arányában. Szeretném a maximális időt otthon tölteni, amíg GYED-et kaphatok (összesen ez a gyerek 2 éves koráig lehetséges az új törvény szerint is?), ezért érdekel, hogy ehhez mennyi napot kell ledolgoznom, illetve ha mégis előbb érkezik a tesó a szükségesen ledolgozandó idő maximumánál, arányosan mennyi ideig leszek GYED-jogosult.

Válaszukat, segítségüket nagyon köszönöm előre is.

Üdvözlettel:
Kiskoscsi

miremma # 2011.01.11. 22:15

Tisztelt Szakértő!

Ikergyermekeim mellet akkor is jogosult vagyok GyES-re, ha óvodába járnak és nem megyek vissza a munkahelyemre dolgozni?

Válaszát köszönöm!

Üdvözlettel: miremma

CsEszter # 2011.01.11. 20:25

Tisztelt Szakértő!

2010. szeptemberéig GyED-et kaptam, utána GyES-t. 2010. decembere óta 6 órában dolgozom, GyES-t még kapok, de várhatóan 2011. márciusától már 8 órás leszek, így az új jogszabályok szerint a GYES-től elesem.

A kérdésem a következő: ha 2011 októberében megszületne második gyermekünk (és addig folyamatos lenne a munkaviszonyom), akkor jogosult lennék-e GyED-re, vagy csak a GyES-re?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: CsEszter