GYED,GYES, táppénz


aniston # 2011.01.18. 18:12

Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni, hogy jogosult vagyok TGYÁS-ra, ill. GYEDre.
Esetem a következő: 2010 nyarán szereztem diplomát, folyamatos 5 éves képzésben (2005-től). Szeptembertől álláskeresőként regisztráltam, de juttatást nem kaptam. 2010.12.10-tól van bejelentett munkaviszonyom, bruttó bérem ekkor 130.000 FT volt. 2011.01.01-től a bruttó bérem 160.000 Ft. Nem tudom, hogy mire vagyok jogosult vagy sem. A munkáltatómnak csak a 12 betöltött hét után szeretném elmondani, hogy babát várok- ha már biztos lesz a dolog. Érdekelne, hogy ebben az esetben mire lennék jogosult.
Továbbá az is érdekelne, hogy van-e olyan megoldás, amivel a munkáltatómnak nem kellene az elkövetkező években utánam fizetnie, de én is jogosult lennék a juttatásokra (pl. határozott idejű szerződés)?
Előre is köszönöm szépen a segítségét.

dido2121 # 2011.01.18. 15:31

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy 4, illetve 6 órás munkaidővel, hogyan kell számolni gyes/gyed-hez? Azt szeretném kiszámolni, hogy hány nap kell még a 365 nap jogosultsági időhöz. Eddig már van 148 nap, 8 órás munkaviszonyom, 2011. január 1-től 4 órában vagyok foglalkoztatva. Áprilistól úgy néz ki, hogy lehet, hogy 6 órában fogok dolgozni. Válaszát előre is köszönöm!

Latrien # 2011.01.18. 14:32

Tisztelt szakértők!

21 éves kismama vagyok, nem volt állandó munkaviszonyom,
egyedülálló anyuka lettem, a gyermekem április végén születik meg, érdeklődnék ,hogy milyen támogatások részesülök a gyerekem után.

Üdvözlettel: Nagy Dalma

kat8402 # 2011.01.18. 13:13

Tisztelt Szakértő!Jelenleg Gyesen vagyok 2,5-éves kisfiammal.Gyesem Junius 5-én lejár,ezért most januárban bementem a munkáltatómhoz,hogy lehetséges lenn -e Áprilistól a munkába állásom.(Áruházban dolgoztam két műszakba határozatlan idejű szerződéssel)A cégemnél lévő személyzetis hölgy felvilágosított arról,hogy ne is gondoljak a visszamenetelre amíg a gyesem lenem jár, és a szabadságomat ki nem adták.Valamint ha nem tudok bejárni két műszakba(kisfiam mellett ez nem lehetséges) akkor számoljak le.Kérdésem az lenne,hogy megteheti ezt a cég?Már 2007.Áprilisba keztem a munkaviszonyomat náluk.Mondtam a hölgynek,hogy 6-órás délelötti műszakot tudnék vállalni,de nem is érdekelte.Válaszát előre is köszönöm!

Aalexandra09 # 2011.01.17. 23:44

"A szabadságot az érvényes munkaszerződésének megfelelő mértékben fizetik ki. Ha részmunkaidőre módosítják, akkor a részmunkaidő mértékének megfelelően fizetik. Ha csak a szabadság kivételét követően módosítják a szerződést, akkor 8 órában fizetik, annak időtartamára Gyesre nem jogosul"


Aalexandra09

Aalexandra09 # 2011.01.17. 23:13

Ezt is találtam : "A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény értelmében a részmunkaidő kikötése az esedékesség évétől eltérő szabadság letöltését követő naptól kezdődhet"


Aalexandra09

Aalexandra09 # 2011.01.17. 22:43

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm gyors válaszát.
Elnézést,hogy ismét zavarom,a válasza egy részét nem értem.

Egy másik oldalon egy hasonló kérdésre melynél szintén részmunkaidős foglakoztatást kért a munkavállalló és neki is előbb a GYED alatt felhalmozódott szabadságai kiadásáról és annak összegéről volt szó ezt válaszolták:

"Igen, a szabadságokat is a felemelt bérrel kell kapnod, de nem 6, hanem 8 órára. Mert az még a 8 órás időszak alatt halmozódott fel."

Változott a törvény,vagy mindenki másként értelmezi...lehetséges ,hogy a munkahelyemen felmerül egyéb értelmezés is?


Aalexandra09

nandy # 2011.01.17. 21:21

paarerika:

Sajnos a GYED-re való jogosultsághoz mindenképpen kell a szülést megelőző két éven belül (!!!) a 365 nap biztosítási jogviszony.
A TGYÁS-jogosultsághoz szükséges 365 napba viszont beleszámít a passzív GYED is, tehát arra még lehet esélyed.

De a másik fontos követelmény, hogy a szülés napján aktív biztosítási jogviszony is kell (munkaviszony, álláskeresési stb.).

nandy # 2011.01.17. 21:15

babcis: biztosítási jogviszony (mint pl. munkaviszony) hiányában csak gyes-re leszel jogosult.

nandy # 2011.01.17. 21:14

Tkozike:

A terhességed okán már most is felmondási védelem alatt állsz, azaz a munkáltató nem küldhet el rendes felmondással.
Közös megegyezést semmiképpen ne írj alá! (mert azzal megszüntethető lenne a munkaviszonyod, és a munkáltatók előszeretettel alkalmazzák is...)

De a terhesség nem véd a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén, mert akkor minden munkaviszony automatikusan megszűnik. Viszont addig még sok idő eltelhet, a szülésedig szerintem meglesz még a cég - és vele a munkaviszonyod is.
Nézd meg a www.cegjegyzek.hu oldalon, hogy most mi a helyzet a céggel. Ha még nem indult felszámolás, akkor még évek is eltelhetnek, mire törlik a céget a cégjegyzékből (azaz jogutód nélkül megszűnik).

nandy # 2011.01.17. 21:10

Aalexandra:
Közalkalmazottak esetében kötelező a részmunkaidős foglalkoztatás, ha azt a dolgozó kéri (kismama).
Véleményem szerint a szabadságos időszakban is max. 6 órát lehet "dolgozni", tehát már arra az időszakra sem járhat 8 órás fizetés.
Ergo, még a szabi kivétele előtt kérni kell a 6 órás foglalkoztatást, mert akkor az alapján számolják az illetményedet.

nandy # 2011.01.17. 21:08

sadow: azt a Tb-nél nem igazán fogják tudni. Menj el a Munkaügyi Központba.

sadow # 2011.01.17. 19:32

nandy! A tb.-nél azt mondták nem maradt. És most?

Aalexandra09 # 2011.01.17. 19:22

Tisztelt Szakértő!

Közalkalmazott vagyok és szeretnék kislányom két éves korában élni a közalkalmazottakra vonatkozó " kötelező részmunkaidős foglalkoztatásával".
A kérdésem arra vonatkozik,hogy amennyiben az új szabályozás szerint csak részmunkaidőre vonatkozhat a GYES munka melletti folyósítása,mi történik abban az időszakban amikor visszamenetelemkor előbb kiadják a GYED alatt összegyűlt szabadásot,ha jól tudom az nem részmunkaidős illetménynek számít,tehát nem is vehető igénybe az alatt a szabadság alatt a GYES ,ilyen esetben mikortól és hogyan igényelhető a GYES?
A munkáltatók kötelesek biztosítani a részmunkaidős foglalkoztatást?
Válaszát előre is köszönöm!Alexandra


Aalexandra09

Tkozike # 2011.01.17. 19:01

Sürgős! Gyorsan kell döntenem! A cégemet ahol dolgozok eladják, jogutóddal megszűnik. Most vagyok 24 hetes kismama és még dolgozok, nem vagyok táppénzen. Munkahelyemen még nem értesítettek erről, csak nem hivatalos forrásból értesültem róla. Kérdésem az lenne, hogy határozatlan idejű munkaviszonyom van és így megszüntethetik-e a munkaviszonyomat? Nem tudom mit tegyek? Rögtön menjek el táppénzre, hogy nehogy megszüntessék a munkaviszonyom és ne legyek jogosult GYED-re illetve táppénzre amíg megszületik a baba, vagy megvárhatom amíg közlik velem hivatalosan és ráérek akkor lépni? Az új tulajdonos köteles tovább foglalkoztatni cégvásárlás esetén? Mennyi idő egy cégvásárlás lefolyási ideje? Ön szerint mit tegyek? Köszönöm szépen gyors válaszát!

babcis # 2011.01.17. 17:19

Tisztelt Szakértők!

nekem gyedel kapcsolatban volna kérdésem
egyeskével gyeden vagyok közben megszűnt a munkahelyem mert határozott idejű szerződésem volt,
szeretnénk még babát ha ketteske bele születik a 2 év gyedbe akkor mire leszek jogosult ketteskével??
Köszönöm előre is a segítséget

Katieee # 2011.01.17. 17:00

Köszönöm Szépen a választ! Tehát akkor 3 éves koruk után simán megszüntethetik a munkaviszonyt.Gyes ide vagy oda, nem számít...Felmerült bennem még 2 kérdés: ha mégis visszamennék dolgozni és mellette gyest kapok akkor is megszüntethető a munkaviszony(valahol olvastam, hogy akkor nem szüntethetik meg a munkaviszonyt csak a gyes lejárta után-elég sok fórumot olvastam ezzel kapcsolatban mindenki mást írt.)?A gyes folyósítása alatt biztosított vagyok(tb ill./vagy nyugdíj szempontjából)?
Előre is köszönöm a válaszukat.

Üdvözlettel:Réz Katalin

paarerika # 2011.01.17. 15:01

Tisztelt Szakértők!

Második gyermeket szeretnénk- szerettünk volna vállalni, mielőtt a kislányunk betölti a harmadik életévét 2012. január 25-én. Az új szabály szerint csak az kaphat TGYÁS-t és GYED-et, aki a szülés évét megelőző két évben legalább 365 napig biztosított volt. Esetemben jelenleg csak 182 napom van ami még biztosított, ugyanis határozott idejű munkaszerződésem megszűnt a TGYÁS folyósítása alatt, 2009.06.30-án. Ha rákényszerülök arra, hogy visszamenjek dolgozni a második gyermek vállalása előtt /28.500- GYES-ből 3 évig nem tudjuk fenntartani magunkat/, az több problémát is felvet:

  • lakáshitelt vettünk fel szocpollal két gyermekre,így a szerződés szerint 8 éven belül meg kell születnie mindkettő gyermekünknek, s kifutunk az időből
  • idén nyáron 36 éves leszek, a férjem 40

A kérdésem az lenne hozzád, hogy van-e valamilyen lehetőségünk arra, hogy ebből a szorongatott helyzetből jobban ki tudjunk jönni, mint ami egyenlőre kínálkozik?
Megjegyzem , hogy bár határozott idejű munkaszerződésem volt a munkahelyemen, addig legalább 15 évig dolgoztam, fizették utánnam és vonták tőlem a járulékokat. Azért ez nem kis összeg lehet már! Értem én az új szabályokat, de úgy érzem, hogy most becsaptak!

Segítségüket előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Paár Vilmosné
Erika

pazs # 2011.01.17. 13:22

Katieee: illetve, hogy teljes legyen a kép, hozzáteszem, hogy ha fizetés nélküli szabadságon vagy gyermekgondozás céljából (tehát a gyerek nem jár oviba, napközibe stb.) és gyest kapsz, akkor is megillet a védettség.

pazs # 2011.01.17. 13:19

Katieee: már nem a gyes folyósításához kötött a védettség, hanem a gyerek hároméves koráig (a gyestől függetlenül).

Katieee # 2011.01.17. 11:53

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg ikergyesben részesülök, az ikrek 1,5 évesek. Szeretnék itthon maradni velük addig amíg lejár a gyes(amíg iskolába nem mennek.)A kislányom tartósan beteg utána emelt családi pótlékot kapok ill. 10 éves koráig gyest. A munkáltatóm felmondhat nekem az ikergyes folyósítása alatt? Vagy védett vagyok amíg a kislányom után jár a gyes? Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Réz Katalin

kolozsine.dora # 2011.01.17. 10:28

Tisztelt Szakértő!

Olyan problémám van, hogy a mai napon, azaz 2011.01.17-én megszűnt a GYES-em, viszont 12 hetes terhes vagyok. Kérdésem, hogy ebben a kb. fél évben igényelhetek-e táppénzt vagy milyen más megoldás van? Munkahelyem nincsen, mivel határozott idejű szerződésem volt az előző munkahelyemmel és úgy jöttem el szülni onnan.
Köszönöm válaszát!

nandy # 2011.01.16. 21:43

Tehát ha úgy tervezted, hogy június 1-től betegállományba mész, akkor nem lesz meg a 180 bérezett napod.

nandy # 2011.01.16. 21:42

keka:

Így a szerződésemet határozott idejűre módosítottuk május 31-ig,és ezt követően a korábbi, határozatlan idejű szerződésem lép újra életbe.

Akkor semmi gond, a munkaszerződésed továbbra is megmarad, így lesz biztosításod.
Viszont 180 BÉREZETT nap hiányában a TGYÁS alapja is max. a minimálbér kétszerese lehet.

nandy # 2011.01.16. 21:40

sadow:

Mindenképpen járj utána, hogy maradt-e még az álláskeresésiből pár nap. Bemész a Munkaügyi Központba, megkérdezed, és ha maradt, akkor a TGYÁS utáni nappal megigényled.