GYED,GYES, táppénz


Magdus1970 # 2011.06.05. 05:54

Tisztelt Szakértő!
Folyamatos munkaviszonyom volt, határozatlan idejű szerződéssel, 1992.12.15-209.12.14-ig, ami felmentéssel megszünt.
2009.12.15-2010.09.10-ig állákereési járadékot kaptam, ellátás alapja:167 726.-Ft.
91 napig 2860.-Ft /nap
179 napig 1430.-Ft/nap
2010.09.11-2010.10.20-ig álláskeresési segélyen voltam. 980.-Ft/nap
Ezt szüneteltettm TGYÁS miatt 2010.10.21-2011.04.05-ig.Az ellátás alapja 146 037.- Ft
Mivel a TGYÁS letelt, bementem a területileg illetékes OEP-hoz és azt tanácsolták, jelentkezzek újra a Munkaügyi központban és 04.06-tól igényeljem újra az ellátást.
2011.04.06-2011.04.14-ig ismét álláskeresési segély.Újra szüneteltetés és 2011.04.14-től Igényeltem a GYED-et. Május közepén kaptam egy értesítést az OEP-tól, hogy 21 266.- Ft a Gyed összege és inkább igényeljem a GYES-t.
Kérdésem a következő:
Esetemben milyen összeggel , alappal kell számolni a GYED-et?Milyen szabály, törvény alkalmazható a fent leírtakra?Valamint, ha ez a megállapított összeg helyes, akkor van -e mód lehetőség méltányossági alapon a maximun gyedet igényelni?
(egyedülálló anya 7 hónapos babával)

Válaszát előre is köszönöm!

Hajni2310 # 2011.06.04. 10:58

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni a következő ügyben:

Kisfiam 2010 június 14-én született. Jelenleg GYED-en vagyok Vele. GYEDemet a 2006-óta folyamatos munkaviszonyom után kapom. GYEDem jelenleg kb. 86.000 Ft. Szülés napjától kaptam a TGYÁS-t, utána pedig egyből a GYED-et. Kistesót tervezünk kisfiúnknak, mégpedig úgy, hogy idén novemberben szeretnénk elkezdeni próbálkozni, bár mint kisfiúnknál is elsőre sikerült, bízunk benne ez most is így lesz. Tehát akkor kb. másfél éves lesz a kisfiam és még mindig GYED-en leszek. Ha megfogan novemberben a baba, akkor kb. augusztusban születik meg, amikor még javában GYES-en leszek a kisfiúnkkal. Ebben a helyzetben az apa tovább igényelheti a napi 8 órás bejelentett munka mellett a GYES-t? Én pedig a szülés után kaphatom a TGYÁS-t és utána a GYED-et a második baba után? Illetve a TGYÁS-t és a GYED-et ismét abból a jövedelemből számolják mint az előzőt? Vagy érdemesebb lenne bölcsibe adni a kisfiamat és visszamenni dolgozni? Bár nem szívesen adnám bölcsibe, inkább megszakítás nélkül vállalnánk a második babát, csak nem tudom, hogy hogyan járnánk jobban anyagilag, ami sajnos most nagyon számít nekünk.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

További szép napot, tisztelettel:
Hajni2310

Ritanéni # 2011.06.02. 18:07

Kedves Nandy!

Nagyon köszönöm a válaszát!
Minden jót kívánok:
Rita

tejo # 2011.06.02. 14:25

Tisztelt Szakértő!
Idén februárban lett 2 éves a kislányunk. Jelenleg GYES-en vagyok. Egyéni vállalkozásom van, de nem dolgozok, nincs jövedelmem. Kislányom születését követően az egyéni vállalkozást nem függesztettem fel, évente beadom a 0-ás bevallást az adóhivatalnak.
Jövő tavaszra-nyárra tervezzük a kistestvér megszületését. GYES-t jövő február 3-ig kapok.
Kérdésem a következő: Ahhoz, hogy TGYÁS-t és GYED-et megkaphassam a második gyermek után is, kell-e munkát végeznem a vállalkozásomban, magyarán elegendő-e, ha fenntartom továbbra is az egyéni vállalkozást úgy, hogy nincs bevételem, és a 0-ás adóbevallást elkészítem?
Köszönettel!
tejo

pazs # 2011.06.02. 12:24

Igen, ennyi elég.

Ha valamit mindenképpen alá akarnak íratni, akkor az aláírásodhoz írd oda az aznapi dátummal, hogy "Jogfenntartással átvettem", ezzel nem lesz rád kötelező és csak azt ismered el az aláírásoddal, hogy átvetted. Ha meg nem adja így sem oda, akkor veheted úgy, hogy nincs olyan irat.

Drukkolok.

adrianna83 # 2011.06.02. 12:10

Kedves pazs!

Ismét köszönöm!
Tehát annyi elég, hogy: XX munkáltató, YY munkavállalót a mai napon (ZZ ideig) felmentem a munkavégzés alól, vagy határozatlan időre felmentem a munkavégzés alól.
Dátum, aláírás.

Jah és a másik:
Ha behoz közös megegyezésről (vagy bármiről amivel nem értek egyet) egy papírt, azt én átvehetem valahogyan, hogy meglegyen bizonyíték képpen és aztán elvigyem a munkajogi képviselőmnek?
hallottam már olyanról is, akivel a munkáltató aláírás ellenében átvetette az iratot, hogy aztán azt a munkavállaló ne tudja letagadni.
Ilyenkor mit írjak rá, mit írhatok alá?

pazs # 2011.06.02. 11:25

Ha nem akarod aláírni, akkor dolgozol tovább vagy - ha nincs munka - munkavégzésre kész állapotban rendelkezésre állsz. Kérhesz munkavégzés alóli felmentést, a lényeg az, hogy ő adja írásba, hogy felment a munkavégzés alól egy konkrét időpontig (vagy visszavonásig).

adrianna83 # 2011.06.02. 11:03

Kedves Fórumozók, Szakértők!

pazs

Ismét itt vagyok, nemrégiben írtam a GYES utáni szabadságom lejártáról és hogy munkáltatóm nem hajlandó sem felmondani, sem visszavenni 8 órában...

Holnap (06.03-án) lejár a szabadságom és még mindig nem kaptam tájékoztatást a továbbiakról.
05.31-én feladtam postai úton egy ajánlott levelet munkaadómnak, hogy amennyiben nem tájékoztat írásban 3-ig, abban az esetben értelem szerűen annak veszem, hogy 06.04-én a munkaszerződéseben foglaltak szerint mehetek (megyek) ismét dolgozni.

Arra lennék kíváncsi, hogy

  • ha addig nem mond fel
  • illetve nem szól, hogy szombaton kell-e mennem dolgozni

Én nyitás előtt oda megyek, felvenni a munkát, ha odaállít egy közös megegyezésről vagy egyéb-számára kedvező-szerződéssel amit én nem akarok aláírni, mit tudok tenni???
Arra gondolok, hogy akkor maradjak ott dolgozni, vagy kérjek munkavégzés alóli felmentést, vagy mit kell ilyenkor tenni?
Mert ugye az nem megoldás, hogy ott vitatkozunk egymással egész nyitvatartás alatt.
A munkavégzés alóli felmentésben mit kell írni (mivel szombat lesz és könyvelő nincs, ő pedig semmit nem ír (alá)az ő felülvizsgálatuk nélkül.

Előre is köszönöm a gyors segítséget!!!!

PKKata # 2011.06.02. 10:17

Kedves nandy,

Nagyon köszönöm a választ. Figyelni fogok a kódra.
PKKata

nandy # 2011.06.02. 09:45

PKKata:

A táppénz és a TGYÁS alapja a tavalyi jövedelmed lesz, GYED alapja viszont az idei.
Azért lényegtelen, hogy elmész-e előbb táppénzre vagy sem, mert 2011.05.01-től az új szabályozás szerint a terhesség miatti keresőképtelenség idejére első naptól táppénz jár, nincs betegszabadság.(A betegszabadság az, ami lehúzná a GYED alapját)
Tehát ha indokolt, és úgy érzed, menj el nyugodtan táppénzre.
Arra figyeljen a doki, hogy már nem 8-as kóddal kell kiírni, hanem 9-essel.

nandy # 2011.06.02. 09:40

livu:

Nem tudom, hogy ki és milyen adatok birtokában adott neked (valószínűleg rossz...) tanácsot.

Az irányadó időszak (aminek a jövedelmét nézik) 2010.01.01-től az igénylés napjáig (2011. xx) tart. Ebből az időszakból keresnek 180 bérezett napot. Ha a gyes mellett dolgoztál, az bérezett napnak számít. Ha legalább 180 napot dolgoztál (de legalábbis BÉRT kaptál), akkor az lesz a táppénz, és a további ellátások alapja...

Tehát érdemes lenne utánajárni, hogy aki téged tájékoztatott, az vajon honnan veszi a minimálbéres táppénz??

nandy # 2011.06.02. 09:34

thé_verde:

Mivel nem lesz 180 BÉREZETT napod, ezért a ténylegesen elért jövedelemtől függetlenül a táppénz alapja legfeljebb a minimálbér lehet.
A biztosítási időd megvan, tehát jogosult vagy táppénzre, GYED-re stb...

nandy # 2011.06.02. 09:30

fdrienn:

Majdnem mindegy, hogy TGYÁS-t kérsz, vagy GYED-en maradsz.
Mivel az elmúlt másfél évben (2010.01.01-től) nem volt egyetlen bérezett napod sem, így TGYÁS alapja is legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet, csakúgy, mint a GYED-é.
Azért talán érdemesebb TGYÁS-t kérni, mert abból még nem vonják a 10% nyugdíjjárulékot, tehát annyival többet kapnál kézhez.

nandy # 2011.06.02. 09:26

Rita néni:

Lényegében teljesen mindegy, mert a TGYÁS alapja mindenképpen az igénylést megelőző időszak jövedelme lesz (akkor is, ha nincs 180 nap), a GYED-é szintén, mert az előző GYED miatt nem lenne 180 napod, így belép az ún. előnyszabály.

pazs # 2011.06.02. 09:09

rege70:

  1. nincs igaza, de nem is te döntöd el. Kötelező kiadni.
  2. nem teheti meg
  3. nem teheti meg
  4. ha a jogszabály vagy a szerződésed alapján jár, akkor nem.
rege70 # 2011.06.02. 08:07

Tisztelt Szakértő!

Közalkalmazott vagyok,jelenleg 2002 óta gyes,gyed ill tgyás miatt fizetésnélküli szabadságon.4 gyermekem született ezalatt, a közalkalmazotti státuszom jelenleg is megvan.Harmadszorra ikreim születtek,akik nemrég múltak 5 évesek,jelenleg velük vagyok gyesen.Sajnos az anyagi körülményeink miatt kénytelen vagyok visszamenni dolgozni,mert a férjem nem talál állást.Jeleztem a munkáltatóm felé-ELTE-,egyelőre csak a szándékom,és azt,hogy a felgyűlt szabadságok letöltésével szeretnék kezdeni.A munkaköröm megszűnt,jelenleg senki nem tudja ki tud nekem fizetni,vagy azt,hogy hova mehetnék vissza.

Igaza van-e a munkáltatómnak,ha az állítja, a felgyűlt szabadságomnak egy részével ő rendelkezik-nem akarják egyben kiadni az egészet-,vagy ezt már én döntöm el,hogy mikor akarom felhasználni?
Megteheti-e azt,hogy nem engedi meg,hogy a szabadságaim letöltésével kezdjek?
Megteheti-e azt,hogy kezdésnek nem fogadja el az általam írt időpontot-egy tértivevényes levélben jelzem ezt feléjük-,és ha igen,mekkora "csúszást" kell elfogadnom az általam kért időponttól?
Megteheti-e azt,hogy pénzhiányra hivatkozva nem fizeti ki a munkába járásom költségét-másik városból járnék be-?

Előre is köszönöm!

Ritanéni # 2011.06.02. 06:57

Tisztelt Szakértő, kedves Fórumozók!

Segítséget kérek, mert a héten választ kell adnom a főnökömnek, hogy mikor megyek vissza dolgozni.

Nyolc év folyamatos, közalkalmazotti(tanár) munkaviszony után 2009 novemberében született meg a kisfiam. Számításaink szerint 2012 februárjában várható a kistesó.
Kérdésem a következő:
Hogyan járnék jobban anyagilag (tgyás, gyed)?
Ha a gyed lejárta után (2011 november) mennék vissza dolgozni, vagy ha megszakítanám a gyedet, már 2011 júliustól munkába állnék, és januárig dolgoznék - így lenne 180 ledolgozott napom, de 365 nem.
Köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel
Ritanéni

Ildike22 # 2011.06.02. 04:50

Tisztelt Szakértő, kedves Fórumozók!

Senki sem tud hozzászólni a meghosszabbított gyessel kapcsolatos kérdésemhez? Kérlek, segítsetek!
További kérdés, nagyszülő igénybe veheti, és milyen feltételekkel?

fdrienn # 2011.06.01. 12:36

Tisztelt Szakértők!

Tudom, hogy kicsit későn kérdezek, de sürgősen szükségem lenne tanácsra. 38 hetes terhes vagyok, jövő héten lesz a programozott császárom. Jelenleg Gyeden vagyok a 15 hónapos kislányommal. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan járhatok jobban a juttatásokkal, mit célszerű igénybe vennem. Két gyermek után egyszerre nem kaphatok juttatást, így vagy felmondom a gyed-et, és újraigényelem a tgyás-t, vagy megtartom az első gyermek után a gyed-et, és ha az lejár, utána igényelhetem a második után? Az anyaságit megigényelhetem a gyed mellett? Egyszerűen nem igazodom el, mi jár most és mi nem, illetve, hogy ha most visszamondom a gyed-et, akkor az újra megigényelt tgyás-t miből számítják? Ugyanabból, mint az előzőt, vagy az elmúlt évben kapott tgyás, és gyed lesz az alapja?
Segítségüket előre is nagyon köszönöm!
Adrienn

thé_verde # 2011.06.01. 11:09

Kedves Szakértők!

8 hetes várandós vagyok, jelenleg szabadságon.
2005-ben született kislányom, akivel gyeden voltam, majd 2007 dec. 31-én született következő gyermekem, aki után gyeden voltam, majd, 2010-ben fizetés nélküli szabadságon (GYES-en).
Idén januártól "álltam" munkába, vagyis a felhalmozott szabadságaimat vettem ki, és az ez évi szabadságomból a 2. hetet töltöm. (Ebben az évben összesen 35 nap szabadságom van).
Erre az évre járó betegszabadságot már kivettem.
Ha most kiír az orvos táppénzre (veszélyeztetett terhes vagyok), miből számolják az összeget? A tavalyi "semmiből", vagy már az idei béremből?
Azt hallottam, hogy a gyes ideje nem számít bele a biztosított időszakba. Folyamatos 180 biztosított nap kellene ahhoz, hogy az ez évi jövedelmemet vegyék figyelembe a táppénz megállapításához, vagy mindenképp a tavalyi év alapján számolnak? És ha a tavalyi évet veszik figyelembe, akkor mivel számolnak? Az nagyjából a semmi :-(((((
A 180 biztosított naphoz 2 hét szabi hiányzik :-(
Menjek vissza 2 hétre dolgozni? Ha bejelentem, hogy babát várok, akkor még most is igaz, hogy védve vagyok a kirúgás ellen?

Nagyon köszönöm a választ!

livu # 2011.06.01. 09:54

Kedves Szakértők!

Jelenleg 36 hetes kismama vagyok, április óta táppénzen, jún. 30-ra vagyok kiírva. Jelenlegi munkahelyemen 2009. dec. óta dolgozom, előtte egy hétig voltam munkanélküli állományban, azelőtt pedig gyeden a másik gyermekemmel. 2009. dec.től egy évig igénybe vettem az első gyerek után a gyest is, és mellette dolgoztam. Most közölték velem, hogy a biztosítási időmbe, a gyes alatti időszak nem számít bele, hiába volt mellett munkaviszonyom, emiatt a táppénz összegét is csak a minimálbér után kapom. Kérdésem, hogy így egyáltalán jogosult leszek-e a tgyásra és a gyedre, és ha igen mi alapján számolják ki az összegeket?
Köszönettel
livu

PKKata # 2011.06.01. 08:37

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Június 30-ával lejár a határozott idejű munkaviszonyom egy állami szervezetnél (EU elnökség végével), addigra 5 hónapos kismama leszek (október 27-re vagyok kiírva), így esélyem sincs munkát találni TGYÁS-ig. Meghosszabbítani ugyanemiatt (+ amiatt, hogy 4-en várnánk helyre) nem fognak.
2009 októbere óta dolgozom, így a kellő időm megvan, hogy kaphassak normális TGYÁSt, GYEDet, de szeptember végéig nem mehetek TGYÁS-ra. Hogy addig is meglegyen a biztosítottságom, gondoltam, hogy a kettő közti időben kihasználnám a passzív táppénzt (ha még lesz júl. 1-jén) + utána elmennék munkanélkülire. Az lenne a kérdésem, hogy javítana-e valamit a helyezten, hogy ha már most elmennék téppénzre (terhesállományba)? A dokim már többször ki akart írni, mert nagyon meleg van a munkahelyemen (30 fok felett folyamatosan) és a stressz sem kevés, ami alapján régen beleférek a veszélyeztetett kategóriába, de eddig nem éreztem rosszul magam, így maradtam.

Nagyon szépen megköszönöm bárki válaszát, segítségét.

Üdv, Kata

Mia99 # 2011.06.01. 08:03

Tisztelt Szakértő,

2011 február 15-vel megszűnt a munkaviszonyom. Jelenleg június 16-ig álláskeresési segélyen vagyok, közben kiderült hogy állapotos vagyok. Decemberben születik meg a baba.
Az OEP-nél közölték hogy nem leszek jogosult igy GYED-re, mert addigra nem lesz folyamatban lévő jogviszonyom, hiába van meg a ledolgozott 180 napom.
Kérem segítségét, ez így van e és hogy mit tudok igénybe venni, vagy hogyan kaphatom meg a GYEDET, pl ha magam után fizetem a tb-t addig akkor jár e stb.
Köszönöm.
Mia

Ancika19 # 2011.05.31. 16:30

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm a GYED-re vonatkozóó válaszát!
Még annyit szeretnék kérdezni, hogy a terhességi-gyermekágyi segély az Én esetemben (korábbi adatok alapján) milyen bér alapján járt volna; a tényleges (132 napi) vagy a szerződés szerinti jövedelem alapján?
Havi jövedelmem a minimálbér felett, de a minimálbér kétszerese alatt van.
Előre is köszönöm válaszát!

Dödölle1 # 2011.05.31. 09:10

Ancika19

Tisztelt Szakértő!

Az elmúlt 2 éves jogviszonyom alatt nem vettem fel a munkát, mert
2009. január 1-től 2009 június 26-ig GYED-en
2009. június 27-től 2010. június 26-ig GYES-en
2010. június 27 vasárnap, pihenőnap
2010. június 28-tól 2010. november 5-ig fizetett szabadságon
2010. november 6-tól 2011. április 22-ig th-gyermekágyi segélyen voltam.
2011. április 23-tól GYED-re vagyok jogosult. Mi alapján kell az ellátásomat, hogy elszámolják? Szabadság bér? Szerződés szerinti havi bér? ill. melyik havi? (2011.04. hótól módosították a szerződés szerinti bérem)

Ha kevesebb lenne a GYED, mint a korábbi ellátás akkor az befolyásolhatja az összeget?
Köszönöm válaszát!
”Főszabály szerint a 2011. április 23-án induló ellátás alapja a 2010.01.01-től 12.31-ig elért kereset, ha ebben az időszakban van 180 bérezett napja.

Tekintettel arra, hogy 2010. június 28-tól 2010. november 5-ig nincs csak 132 nap, de mivel a 2010.06.27-től 2011.04.23-ig terjedő időszakban azért nincs 180 bérezett napja mert THGY ellátásban részesült ezért ha az Önnek kedvezőbb, mint a minimálbér 30-ad része a GYED ellátás alapja az előző THGY ellátás alapja.

Lásd az 1997. évi LXXXIII. Tv. 42/D és 48. § előírásait.