GYED,GYES, táppénz


Katóca2 # 2010.07.15. 10:32

Segitséget kérnék,mert egy kicsit(nagyon) összezavarodtam
Tegnap lemondtam a munkahelyen a tb irodában a gyedet.Milyen gyorsan kell igényelnem a gyest?addig nem tudok dolgozni,amig nincs elinditva?
Melyik dokumentumot kell beküldeni?mert találtam kettőt is....

Köszönöm!

nandy # 2010.07.15. 11:17

A gyes-t igényeld meg mielőbb, a munkáltatóval pedig közöld írásban, hogy az igénylésed beadtad, tehát továbbra is felmondási védelem alatt állsz.

Katóca2 # 2010.07.15. 11:25

Köszönöm!!:)

Timsz # 2010.07.15. 18:10

Tisztelt fórumozók!

Azt szeretném kérdezni, hogy a GYED-hez szükséges 365 nap munkaviszonyba beleszámít-e a munkanélkülin töltött hónapok?

hannana # 2010.07.16. 07:23

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét:
Jelenleg GYED-en vagyok a 7 hónapos kislányommal. Megbízási szerződéssel szeretnék elmenni kb. 6 hónapra dolgozni. Megtehetem ezt a gyermekem 1 éves kora előtt? Megszüntethetem és majd újra kérhetem a GYED folyósítását?

Köszönettel: hannana

Dödölle1 # 2010.07.16. 08:20

Timsz 2010.07.15. 20:10

Tisztelt fórumozók!

Azt szeretném kérdezni, hogy a GYED-hez szükséges 365 nap munkaviszonyba beleszámít-e a munkanélkülin töltött hónapok?

Igen, a Tbj. 8.§ szerint az álláskeresési támogatásban részesülő személy biztosított, ezen idő a GYED-hez szükséges 365 nap munkaviszonyba beleszámít.

Dödölle1 # 2010.07.16. 08:25

hannana 2010.07.16. 09:23

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét:
Jelenleg GYED-en vagyok a 7 hónapos kislányommal. Megbízási szerződéssel szeretnék elmenni kb. 6 hónapra dolgozni. Megtehetem ezt a gyermekem 1 éves kora előtt? Megszüntethetem és majd újra kérhetem a GYED folyósítását?

Köszönettel: hannana

Igen megteheti, azonban ebben az esetben és erre az időre sem GYED, sem GYES ellátásra sem jogosult.

Igen, a megbízási szerződéses foglalkoztatása után ismét kérheti a GYED továbbfolyósítását.

Dödölle1 # 2010.07.16. 08:28

„hannana 2010.07.16. 09:23

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét:
Jelenleg GYED-en vagyok a 7 hónapos kislányommal. Megbízási szerződéssel szeretnék elmenni kb. 6 hónapra dolgozni. Megtehetem ezt a gyermekem 1 éves kora előtt? Megszüntethetem és majd újra kérhetem a GYED folyósítását?

Köszönettel: hannana”

Igen megteheti, azonban ebben az esetben sem GYED, -a gyermek 1 éves korának a betöltéséig pedig- GYES ellátásra sem jogosult.

Igen, a megbízási szerződéses foglalkoztatása után ismét kérheti a GYED továbbfolyósítását.

Katóca2 # 2010.07.16. 11:36

Kedves szakértők!
Szeretnénk majd valamikor kistesót.Jelenleg gyes mellett fogok dolgozni,6 órában.Mennyi időt kell dolgoznom az új helyen hogy a következő gyerkőcre is mindent kapjak?(tgyás,gyed,gyes)

Jess # 2010.07.16. 12:19

Tisztelt Hölgem/Uram,

Érdeklődnék, hogy a munkáltatónak akkor is kötelessége visszavenni a gyes-en tartózkodó kismamát, ha az valakinek a munkahelyébe kerül?

Üdvözlettel: Jess

pazs # 2010.07.16. 12:23

Jess: igen. És nem visszavenni (hiszen csak fizetés nélküli szabadságon volt), hanem foglalkoztatni a munkaszeződése szerint.

Jess # 2010.07.16. 13:48

Köszönöm szépen Pazs,

Értem. Ezekszerint, akit a helyére vettek fel neki mondanak fel.
Mit tehetek, hiszen így ok nélkül szűnik meg a munkahelyem, illetve ez lehet indoka a felmondásnak? Mit tehetek akkor, ha a felmondás megtörténik, valamilyen indokkal, de tudom, hogy a helyemre visszaveszik aki gyes-ről jön vissza.
További segítségedet előre is köszönöm! Jess

pazs # 2010.07.16. 13:59

Már ha egyáltalán felmondanak bárkinek.

Ha a te munkaviszonyod határozatlan idejű (és nem úgy szól például, hogy határozott idejú X visszatéréséig) és a cég nem tudja mindkét munkavállaló bérét kitermelni, akkor a gazdasági helyzetre hivatkozva sajnos jogszerű a felmondás, mert egyszerűen megszűnik a munkaköröd.

nandy # 2010.07.16. 14:06

Katóca:

Egy évet legalább, mert jelenleg nincs biztosítási jogviszonyod, és az előző is 30 napnál régebben megszűnt.

(De jó lenne, ha egy helyen - a többi kérdéseddel együtt - kérdeznél, mert pl. ha most nem emlékeznék az előzményeidre, válaszolni sem tudtam volna)

Katóca2 # 2010.07.16. 16:32

Ok,köszönöm!!!!!!:):):)
Csak nem vagyok mindig biztos hogy jó helyre irok.....

dnevgy # 2010.07.17. 12:21

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, gyermekem 2011. szeptember 22-én tölti be a 3. életévét. Egy nappal később közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonyom. Jól tudom, hogy mivel a gyermek 3 éves korának betöltése után szűnik meg a munkaviszonyom, jár részemre a szülési szabadság idejére és a GYED/GYES első évére fizetett szabadság. Ha igen, hogyan és mikor "intézkedjek"? Már említettem ezt a munkahelyemen, de mintha meg sem hallották volna.

Köszönöm válaszát!

nandy # 2010.07.17. 12:35

A munkaviszony megszűnésekor kell majd elszámolni.

De közös megegyezés esetén csak az jár, amiben írásban megállapodtatok.

beus0122 # 2010.07.17. 14:32

Tisztelt Szakértő!
Olyanban kérném a segitségét,hogy felmondtak nekem a munkahelyen.A passziv táppénzemet töltöm és kiderült,hogy terhes vagyok.Lassan jelentkeznem kell a munkaügyiben.És nem tudom mit csináljak.2év,9hónapot dolgoztam itt.Kapok vmit a munkaügyitől?Meddig?És mit csináljak?Milyen juttatásokra leszek jogos ha megszültem.
Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2010.07.18. 11:52

A szülés napján aktív biztosítási jogviszony kell, tehát azon a napon mindenképpen munkanélkülin kell lenned. Mivel nincs 4 év munkaviszonyod, ezért valószínűleg a munkanélküli sem fog kitartani a szülésig, így azt érdemes lenne később igényelned.

ihaszszabo # 2010.07.18. 13:32

Tisztelt Szakértő!

A következőkben szeretném a segítségét kérni:

Jelenleg Angliában dolgozom alkalmazotti munkaviszonyban. Utolsó munkaviszonyom 2009. május végén volt Magyarországon. Azt tervezzük, hogy év végével haza megyünk és gyermeket vállalunk a barátommal.

Kérem javasoljanak néhány lehetőséget, hogy ezt hogyan célszerű megtenni.

Az EU vonalon kértem segítséget, ott azt mondták, hogy a kinti munkaviszonyom után kell, hogy fizessenek nekem juttatásokat otthon is.
Kértem információt az OEP-től, de ők azt mondták, ha a teherbe esést megelőző két éven belül nem voltam 365 napon belül biztosított Magyarországon akkor nem fizetik azokat a juttatásokat, melyek nem alanyi jogon járnak.

Önök mit javasolnak?

Segítségüket előre is köszönöm.

Üdvözlettel
ISZ

nandy # 2010.07.18. 14:34

Az EU-s tagállamban meglévő munkaviszony Mo-n is jogszerző időnek számít!

beus0122 # 2010.07.18. 18:50

Akkor a passzív táppénz után egyből munkát kellene találnom?És ha 4 órást sikerül találni mondjuk 3-4 hónapig,utánna munkanélküli,akkor mi alapján számolják a gyedet majd?

Egy elkeseredett anya # 2010.07.18. 20:24

Tisztelt Fórumozók!

2008. dec.31-én megszünt a munkaviszonyom, a kislányom 2008. dec. 11-én született, tehát kapom a GYED-et.
A kérdésem az lenne, hogy mivel a mai napig nem kaptam semmilyen kilépő papírt a volt munkahelyről (azóta elköltöztünk a városból, de a címet tudják), kihez fordulhatnék ez ügyben, mert a közeljövőben szeretnék munkát keresni, de ugye ehhez kellenek az előző munkahelyi kilépő papírok.
Köszönettel.

dnevgy # 2010.07.18. 20:31

A közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetésnél csak a munkaviszony megszűnésének tényéről és idejéről állapodtunk meg. Más nem volt benne. Akkor elvileg ki kell fizessék a szabadságomat? Még egy kérdésem lenne: ha a munkahelyemen volt fizetésemelés, akkor az én esetemben is korrigálni kell az alapbért az emelés százalékával?

Köszönöm válaszát.

kriszt # 2010.07.19. 05:29

GYED-en lévő, a gyermek 1 éves kora előtt megszakíthatja a GYED-et, hogy egyik fegyveres szervtől másik fegyveres szervhez (közalkalmazotti jogvioszonyban) áthelyezéssel átkerüljön. Erre az időszakra sem GYED-et sem GYES-t sem igényelhet. Később amennyiben visszamegy GYED-re a régi GYED szerinti összeget kapja. A gyermek 1 éves kora előtt nem helyezhető el nappali intézményben (pl: bölcsőde). A gyermekre addig ki vigyáz? Mi a megoldás? A fenti eszmefuttatásra légyszíves reflektáljatok valamit, hogy jól gondolom-e! Előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Kriszt