GYED,GYES, táppénz


Titimi # 2011.05.30. 16:54

Kedves Dödölle 1

Köszönöm a választ. Nem volt 30 napnál hosszabb megszakításom, amennyiben a passzív táppénz nem számít megszakításnak.
2010.augusztus 16-ig voltam bejelentett munkavállaló, utána, augusztus 17-től szeptember 15-ig voltam passzív táppénzen majd 2010.09.16-tól álláskeresési járadékra voltam jogosult, ami 2011.06.12-ig járt volna, de március 28-a óta dolgozom, így csak addig vettem igénybe. a szülés várható időpontja szeptember 23.

Köszönöm a tanácsot, valószínűleg élni fogok vele, mert eddig nem tudott a cég könyvelője érdemben válaszolni.

Ancika19 # 2011.05.30. 16:53

Tisztelt Szakértő!
Az elmúlt 2 éves jogviszonyom alatt nem vettem fel a munkát, mert
2009. január 1-től 2009 június 26-ig GYED-en
2009. június 27-től 2010. június 26-ig GYES-en
2010. június 27 vasárnap, pihenőnap
2010. június 28-tól 2010. november 5-ig fizetett szabadságon
2010. november 6-tól 2011. április 22-ig th-gyermekágyi segélyen voltam.
2011. április 23-tól GYED-re vagyok jogosult. Mi alapján kell az ellátásomat, hogy elszámolják? Szabadság bér? Szerződés szerinti havi bér? ill. melyik havi? (2011.04. hótól módosították a szerződés szerinti bérem) Ha kevesebb lenne a GYED, mint a korábbi ellátás akkor az befolyásolhatja az összeget?
Köszönöm válaszát!

Katieee # 2011.05.30. 16:09

Tisztelt Szakértők!
1 éves gyerekeim után ikergyesben részesültem/részesülök.Elfelejtettem leadni 'a keresőtevékenység folytatásáról' a nyomtatványt amit az államkincstár küldött.Ma kaptam meg a levelet, hogy megszüntették a gyes-t.ha bemegyek az államkincstárba és nyilatkozatot teszek akkor ismét jogosult leszek a gyes-re? Válaszukat előre is köszönöm.Üdv: Réz Katalin

Ritanéni # 2011.05.30. 10:54

Tisztelt Szakértő, kedves Fórumozók!

Segítséget kérek, mert a héten választ kell adnom a főnökömnek, hogy mikor megyek vissza dolgozni.

Nyolc év folyamatos, közalkalmazotti(tanár) munkaviszony után 2009 novemberében született meg a kisfiam. Számításaink szerint 2012 februárjában várható a kistesó.
Kérdésem a következő:
Hogyan járnék jobban anyagilag (tgyás, gyed)?
Ha a gyed lejárta után (2011 november) mennék vissza dolgozni, vagy ha megszakítanám a gyedet, már 2011 júliustól munkába állnék, és januárig dolgoznék - így lenne 180 ledolgozott napom, de 365 nem.
Köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel
Ritanéni

Dödölle1 # 2011.05.30. 08:46

Titimi
Tisztelt Szakértők!

Tavaly augusztusig dolgoztam egy cégnél ahonnan 5 év munka után jöttem el, utána egy hónapig voltam passzív táppénzen, majd szeptembertől regisztrált munkanélküli voltam (segélyt kaptam végig), márciusig, azóta pedig egy cégnél vagyok bejelentve (1 hónapos próbaidővel vettek fel).
Kérdésem, hogy 2,5 hónap munkaviszony után jogosult vagyok-e táppénzre. És ha igen, meddig kapom a táppénzt? Kaphatom a tgyás kezdetéig? El szeretnék menni táppénzre a terhesség alatt (jelenleg 5 hónapos terhes vagyok, de a gerincem folyamatos fájdalma miatt nem bírom elvégezni a munkát).

Válaszukat köszönöm

Válasz:

Amennyiben a jogviszonyai között nem volt 30 napnál hosszabb megszakítás, úgy az egy éven belüli táppénz előzmények figyelembevételével főszabály szerint max. 1 évig jogosult táppénzre.

Amennyiben a biztosítási jogviszonyai között volt 30 napnál hosszabb megszakítás, úgy főszabály szerint jogosult táppénzre mégpedig 2,5 hónap munka után a betegszabadság lejárta után 2,5 hónapig.

Tekintettel arra, hogy pontos dátumokat nem adott meg, továbbá nem közölte a szülés várható időpontját sem ettől konkrétabb tájékoztatást nem tudok adni.

A fentiek jogi hátterét az 1997. évi LXXXIII. törvény 39-42/D szakaszaiban találja.

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét .

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Fricike05 # 2011.05.29. 19:01

Tisztelt Szakértők!

Táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. Pár hét múlva nyaralni indulnánk, az orvosok megengedték, mivel nem mennénk messze, pihenni pedig ott is tudok.

Kérdésem az lenne, hogy a táppénz szabályok ellen vétek valamit ha elmegyek nyaralni táppénz alatt?

Titimi # 2011.05.29. 11:19

Tisztelt Szakértők!

Tavaly augusztusig dolgoztam egy cégnél ahonnan 5 év munka után jöttem el, utána egy hónapig voltam passzív táppénzen, majd szeptembertől regisztrált munkanélküli voltam (segélyt kaptam végig), márciusig, azóta pedig egy cégnél vagyok bejelentve (1 hónapos próbaidővel vettek fel).
Kérdésem, hogy 2,5 hónap munkaviszony után jogosult vagyok-e táppénzre. És ha igen, meddig kapom a táppénzt? Kaphatom a tgyás kezdetéig? El szeretnék menni táppénzre a terhesség alatt (jelenleg 5 hónapos terhes vagyok, de a gerincem folyamatos fájdalma miatt nem bírom elvégezni a munkát).

Válaszukat köszönöm

Dödölle1 # 2011.05.29. 05:50

Sziszi84

Tisztelt Szakértő!

A héten derült ki, hogy kisbabát várok és még jelenleg dolgozok. A szerződésem két félállásból áll ugyanazon a munkahelyen.Az egyik fele június 15-én a másik fele június 30-án szűnik meg. Mikor érdemes táppénzre mennem?Meddig kaphatok táppénzt? Mi alapján számolják ki az összegét?

Köszönöm

Az orvos jogviszonyonként/munkakörönkét külön-külön bírálja el, hogy a dolgozó keresőképtelennek tekinthető-e, azaz, hogy az adott munkakört betegsége/terhessége miatt képes-e ellátni.

A keresőképtelenség elbírálása jogszerűen nem érdemesség, hanem ténykérdés, azaz nem a biztosított dönti el, hanem az orvos. (Lásd még a Kormány döntését, amelynek értelmében a jövőben 2 év szabadságvesztéssel lesz büntethető az, aki a közpénzeket (pl. táppénz) indokolatlanul (jogszerűtlenül) veszi igénybe.

Önmagában a terhesség (különös tekintettel az első hónapokban) nem alapozza meg a keresőképtelen állományba vételt azzal, hogy természetesen ennek az elbírálása orvosszakmai kérdés.

Amennyiben a félállás azt jelenti, hogy egyikben sem éri el a foglalkoztatása a heti 36 órát és az orvos mind a két jogviszonyban (munkakörben) keresőképtelennek nyilvánítja mind a két jogviszonyból jogosult táppénzre.

Amennyiben a jogviszonya megszűnik "P" jogon legfeljebb a megszűnést követően 30 napig jogosult táppénzre. ( A Kormány döntött a passzív táppénz intzményének a megszüntetéséről, az azonban, hogy mikortól szűnik meg még nem ismert.)

Az ellátását az irányadó/számítási időszakban elért pénzbeli járulékalapot képező jövedelméből fogják kiszámolni. Tekintettel arra, hogy a jogviszonyai kezdetét és a jövedelmét nem közölte érdemben ettől több tájékoztatást nem tudok adni. A számítás módjáról az 1997. évi LXXXIII. törvény 48. § rendelkezik.

Ildike22 # 2011.05.28. 19:19

Tisztelt szakértő, kedves Fórumozók!

Segítségre lenne szükségem.

Úgy néz ki, hogy járni fog nekünk a meghosszabbított gyes. Jár mellé felmondás elleni védelem? Csak részmunkaidőben lehet emellett is dolgozni?

Most 4 órás vagyok gyes mellett. Ha lejár a gyes, és elküldenek, ugye a az eredeti 8 órás szerződésem után kapok végkielégítést? 9 évem van, mi jár ennyi idő után?
Ki tud játszani valahogy a munkáltatóm, hogy ne kapjak végkielégítést?

Válaszukat előre is köszönöm.

orchidea25 # 2011.05.27. 20:24

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő:Jelenleg van egy 2 éves kislányom,de a férjemmel szeretnénk még egy babát,de ő már a gyes alatti időszakban jönne a világra!
azt a kérdésem,hogy ha nem megyek vissza dolgozni akkor a 9 hónap alatt a munkáltatómtól kapnék-e valamilyen juttatást,vagy csak a gyermek megszületése után kaphatok tgyást,illetve,hogy a 2. babánál ,hogyan számolják a gyedet?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:orchidea25.

sziszi84 # 2011.05.27. 14:30

Tisztelt Szakértő!

A héten derült ki, hogy kisbabát várok és még jelenleg dolgozok. A szerződésem két félállásból áll ugyanazon a munkahelyen.Az egyik fele június 15-én a másik fele június 30-án szűnik meg. Mikor érdemes táppénzre mennem?Meddig kaphatok táppénzt? Mi alapján számolják ki az összegét?

Köszönöm

rege70 # 2011.05.27. 08:32

Tisztelt Szakértő!

Közalkalmazott vagyok,jelenleg 2002 óta gyes,gyed ill tgyás miatt fizetésnélküli szabadságon.4 gyermekem született ezalatt, a közalkalmazotti státuszom jelenleg is megvan.Harmadszorra ikreim születtek,akik nemrég múltak 5 évesek,jelenleg velük vagyok gyesen.Sajnos az anyagi körülményeink miatt kénytelen vagyok visszamenni dolgozni,mert a férjem nem talál állást.Jeleztem a munkáltatóm felé-ELTE-,egyelőre csak a szándékom,és azt,hogy a felgyűlt szabadságok letöltésével szeretnék kezdeni.A munkaköröm megszűnt,jelenleg senki nem tudja ki tud nekem fizetni,vagy azt,hogy hova mehetnék vissza.

  • Igaza van-e a munkáltatómnak,ha az állítja, a felgyűlt szabadságomnak egy részével ő rendelkezik-nem akarják egyben kiadni az egészet-,vagy ezt már én döntöm el,hogy mikor akarom felhasználni?
  • Megteheti-e azt,hogy nem engedi meg,hogy a szabadságaim letöltésével kezdjek?
  • Megteheti-e azt,hogy kezdésnek nem fogadja el az általam írt időpontot-egy tértivevényes levélben jelzem ezt feléjük-,és ha igen,mekkora "csúszást" kell elfogadnom az általam kért időponttól?
  • Megteheti-e azt,hogy pénzhiányra hivatkozva nem fizeti ki a munkába járásom költségét-másik városból járnék be-?

Előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.05.27. 06:05

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a veszélyeztetett terhesség esetén van -e valami költsége a munkáltatónak vagy mindent a tb fizet?
Köszönettel:
bkrinya

A tárgyban bekövetkezett változás:

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 137. §. (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére – ide nem értve a társadalombiz¬tosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelen¬séget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti keresőképtelen¬séget – naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.”

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvénnyel megállapított 137. §. (1) bekezdését a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

Tekintettel arra, hogy a Tbj. 19. § (5) nem változott, így a foglalkoztatónak fennáll a táppénz 1/3 fizetési kötelezettsége.

(5) A foglalkoztató az 5. §-ban említett biztosított betegsége miatti keresőképtelensége, valamint a kórházi (klinikai) ápolása időtartamára folyósított táppénz egyharmadát hozzájárulás címén fizeti meg.

Ritanéni # 2011.05.26. 16:59

Tisztelt Szakértő, kedves Fórumozók!

Nyolc év folyamatos, közalkalmazotti(tanár) munkaviszony után 2009 novemberében született meg a kisfiam. Számításaink szerint 2012 februárjában várható a kistesó.
Kérdésem a következő:
Hogyan járnék jobban anyagilag (tgyás, gyed)?
Ha a gyed lejárta után (2011 november) mennék vissza dolgozni, vagy ha megszakítanám a gyedet, már 2011 júliustól munkába állnék, és januárig dolgoznék - így lenne 180 ledolgozott napom, de 365 nem.
Köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel
Ritanéni

bkrinya # 2011.05.26. 13:40

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a veszélyeztetett terhesség esetén van -e valami költsége a munkáltatónak vagy mindent a tb fizet?
Köszönettel:
bkrinya

bkrinya # 2011.05.26. 13:39

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a veszélyeztetett terhesség esetén van -e valami költsége a munkáltatónak vagy mindent a tb fizet?
Köszönettel:
bkrinya

Ancsa77 # 2011.05.26. 09:40

Kedves Szakértő vagy aki segíteni tudna!

Nekem megint lenne egy - két kérdésem.
Munkaviszonyom 2010 .03.01-től 2011.03.18-ig van. Utána passzív táppénzen voltam itthon 2011.04.17-ig. Mivel veszélyeztetett terhes vagyok így a méltányossági táppénzt is próbálom megigényelni, mit egy hónapig meg is kaptam, vagyis 2011.04.18-tól 2011.05.17-ig, majd utána bejelentkeztem a munkanélkülibe. A picúr születése 2011.11.15-re írták ki, így a munkanélkülim az tuti ki fog tartani addig, sőt még marad is kb. 3 hónapom.
Tudom, hogy már egy csomóan kérdeztek ilyeneket de én még mindig nem vagyok tisztában az egésszel... és hogy mikor mit és hol kell majd intéznem.
Mivel 2011.11.15-re vagyok kiírva szülni és jogosult vagyok GYED-re és TGYÁS-ra? de idén, 2011.03.15-ig dolgoztam utána táppénz és munkanélküli. Ha igénylem a TGYÁST, az kb 6 hónapig jár vagyis a GYED már 2012-es évben lesz. Ennek az összegét a 2011-es keresetemből számolják, vagy a munkaviszonyom alatti keresetemből? Mert mindenki azt mondja hogy az előző évből lesz számolva, így már akkor végképp nem tudom...

Köszönöm előre is a segítséget!!!

szilvike78 # 2011.05.25. 13:54

Tisztelt Szakértők!
A napokban kiderült, hogy az intézmény ahol dolgoztam és elmentem "Gyedre" közölte, hogy az elejétől kezdve nem gyedet utaltak, hanem teljes fizetést. Ez 2 hónappal a gyed lejárta előtt derült ki. A következő 2 hónap kiutalását így le is állították, tehát pénz nélkül maradok 2 kisgyerekkel. És visszakérik az eddigi kiutalásokat.
Létezik e számomra kedvező megoldás?

anett78 # 2011.05.24. 20:10

Kedves Dödölle1!

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszát!
Azt szeretném még kérdezni,hogy az a szociális ellátás kb.mennyi lenne havonta?...Még egy kérdés esetleg munkanélküli után én nem tudom igénybe venni az álláskeresői juttatást?Ne haragudjon a sok kérdésért...
Előre is köszönöm a gyors választ....:)
Üdv:Anett

Dödölle1 # 2011.05.24. 18:47

Anett

Kedves Szakértők!

Szeretném a segítségüket kérni,de szívesen venném bárki segítségét!
Olyan gondom lenne,hogy 2010.01.01-től bejelentett munka viszonyom volt 2011.01.28-ig utána passzív táppénzen voltam és most munkanélkülin vagyok ami Június 6-án jár le....de viszont teherbe estem és szeretnénk a babát megtartani!Szeretném tudni,hogy esetleg jár-e nekem valamilyen pénzbeli juttatás a terhesség alatt vagy csak szülés után,...járni fog-e a Gyed vagy csak Gyest fogok kapni??Ha valaki tudna nekem abban segíteni,hogy merre induljak el esetleg intézni azt nagyon szépen meg köszönném.....!!!!!
SÜRGŐS lenne!!!Előre is köszönöm a válaszokat...
Üdv:Anett

A megadott adatok alapján a terhesség idejére eb pénzbeli ellátásra (táppénz) nem jogosult. 2011.06.06-ig munkanélküli ellátást kap, azt követően a szülésig (ennek várható időpontját nem közölte) a lakóhelye szerinti önkormányzattól igényelhet a szoc. tv-ben nevesített szociális ellátást, ha a feltételeknek megfelel. (Érdeklődni és az igényt előterjeszteni a Polgármesteri Hivatal Szociális Irodáján lehet.)

A szülés napjától -biztosítás hiányában- csak GYES ellátásra jogosult, amit főszabály szerint a megyeszékhelyen működő MÁK Cst. Irodájától lehet igényelni. Szintén itt igényelhető az anyasági támogatás és a családi pótlék is.

Dödölle1 # 2011.05.24. 18:36

Dlite

Üdv!
Kis segítséget szeretnék kérni. Páromnak a cég - vagy a könyvelő...egymásra mutogatnak - Február 27.-e óta (május vége van....) nem adott le a TB-nek terhestáppénzes papírt. Ő pontosan leadta az orvos által kapott papírokat a cégnek. Lehet-e tenni valamit?

Válasz:

Igen, írásban panasszal élhet a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási szervénél.

Amennyiben a foglalkoztatónál nincs tb kifizetőhely és a munkáltató (vagy képviselője) bizonyíthatóan nem tett eleget az Ebtv. és a Vhr. igénybejelentéssel kapcsolatos rendelkezéseinek, úgy a fenti szerv -a panaszbejelentés alapján- közigazgatási hatósági eljárás keretében kényszeríti a foglalkoztatót a jogkövetésre. (hatósági ellenőrzés/határozat/bírság)

(Megjegyzem, hogy a fenti jogszabályok értelmében a foglalkoztató az átvett okmányokról (orvosi igazolások) átvételi elismervényt köteles adni.)

anett78 # 2011.05.24. 13:03

Kedves Szakértők!

Szeretném a segítségüket kérni,de szívesen venném bárki segítségét!
Olyan gondom lenne,hogy 2010.01.01-től bejelentett munka viszonyom volt 2011.01.28-ig utána passzív táppénzen voltam és most munkanélkülin vagyok ami Június 6-án jár le....de viszont teherbe estem és szeretnénk a babát megtartani!Szeretném tudni,hogy esetleg jár-e nekem valamilyen pénzbeli juttatás a terhesség alatt vagy csak szülés után,...járni fog-e a Gyed vagy csak Gyest fogok kapni??Ha valaki tudna nekem abban segíteni,hogy merre induljak el esetleg intézni azt nagyon szépen meg köszönném.....!!!!!
SÜRGŐS lenne!!!Előre is köszönöm a válaszokat...
Üdv:Anett

Dlite # 2011.05.24. 08:13

Üdv!
Kis segítséget szeretnék kérni. Páromnak a cég - vagy a könyvelő...egymásra mutogatnak - Február 27.-e óta (május vége van....) nem adott le a TB-nek terhestáppénzes papírt. Ő pontosan leadta az orvos által kapott papírokat a cégnek. Lehet-e tenni valamit?

nouky # 2011.05.24. 07:27

Tisztelt Szakértők!

Segítségeteket szeretném kérni.
Van egy dolgozónk,a ki fel szeretne mondani, de jelenleg GYES-en lévő kismama. A szabadság kiszámításával van egy kis gondom /nem vagyok munkaügyes/. A dolgozó 2004. 07.30-án szült, előtte táppénzen volt. 2005. január 13-án lejárt neki a TGYÁS, ekkor megigényelte a GYED-et, 2006. 07. 30-ig. Ezután GYES-t kapott egészen 2007.07.01. Ezután 44 nap szabadság került kiírásra, majd 2007. 09.03-tól betegszabadságon, a 15 nap letelte után pedig táppénzen volt egészen 2008. január 22-ig. 23-án megszülte az ikreit, akikkel nem indította újra a TGYÁS-t és a GYED-et, hanem azonnal GYES-re ment, mert így jobban járt. Most szeretne leszámolni és kifizettetni a szabadságait. (közben másik munkahelyet talált ahol már GYES mellett február óta dolgozik. 8 órában dolgozik, így az egyik gyest elvesztette. Főállásba vennék fel, és nagyszülei igényelnék tovább az ikrek után a GYES-t) Mennyi időre jár neki a szabadság? Amikor az ikrekkel van gyes-en, arra az időre kell-e neki szabadságot számolni? (elvileg,ha jól tudom, a táppénzre, TGYÁS-ra, GYED első évére járt volna neki a szabi. Ha a GYES-t választotta, akkor azzal a szabival mi van? Elveszik?) Vagy GYES-re abszolút nem jár már szabi??
Előre is köszönöm a segítségeteket!! Rita

Ildó001 # 2011.05.23. 18:52

Kedves erasterck!

Köszi a választ, azóta mások is megerősítették ezt a lehetőséget, elvileg január 23-ig jár az álláskeresési járadék, a szülés nem sokkal, de előbbre várható. Majd kiderül....
Amúgy a munkaügyi központban azonnal bejelentetted, hogy babát vársz, és onnantól nem is közvetítettek ki?