GYED,GYES, táppénz


majore # 2012.02.15. 15:40

Tisztelt Szakértő,

munkaviszonyomat közös megegyezéssel megszüntetjük a gyed alatt. Kérdésem, hogy ekkor a gyedet a hátralévő időszakra a volt munkahelyem (tb kifizetőhely), vagy az OEP utalja? Van-e teendőm?

Válaszát megköszönöm.

Annie0828 # 2012.02.15. 13:46

Tisztelt Szakértő!

2012-06-12-én lejár a GYED-em. Érdeklődni szeretnék, hogy van-e annak akadálya, hogy ettől az időponttól GYES-en legyek 2 hónapig, majd anyukám menne GYESre. Én megyek vissza dolgozni. Válaszát előre is köszönöm.

Adrianka # 2012.02.15. 12:42

Tisztelt Szakértő,

Két kérdésem lenne:
ha vissza szeretnék menni a Gyed lejárta után dolgozni, mindenképpen írásban kell bejelentenem ezt a munkáltató felé? (e-mail is elegendő?)
Másik kérdésem, hogy az állásidő mellett igényelhető-e a Gyes?
Köszönöm,
Adri

Laruska # 2012.02.15. 11:31

Tisztelt szakértő!
Gyesen vagyok 2,5 éves kislányommal, második babámmal vagyok terhes. Táppénzre szerettem volna menni-mivel annak az összege nagyobb mint a gyes-, de a munkáltatóm azt mondja hogy mivel gyesen vagyok nem mehetek táppénzre. Az lenne a kérdésem hogy ez valóban így van-e, mert volt már olyan ismerősön aki gyes helyett a táppénzt választotta, vagy ezt valóban a munkáltató dönti el?
Válaszát előre is köszönöm!

Lud0vikA # 2012.02.15. 11:15

Tisztelt Szakértők!

Táppénzzel kapcsolatos kérdésem lenne. 38 hetes kismama vagyok. 2011. December 5.-e óta vagyok táppénzen, és a mai napig nem kaptam még semmit, és lassan vége a februárnak is. A háziorvos a decemberi táppénzes papírt szabadsága miatt, csak január 2.-án adta oda, így az, csak 4.-én került az OEP-hez. A papírok a többi hónapban, időben le lettek adva. Mivel a munkáltatómnak nincs TB kifizető helye, ezért az OEP-től kell várnom az utalást. Kérdésem az lenne, hogy az OEP milyen időköz után utal?? Tőlük semmiféle választ nem kaptam a kérdésemre... :(

Válaszukat előre is köszönöm!

adra # 2012.02.15. 10:55

Kedves Szakértők,

egy gyors kérdésem lenne, remélem nem is lesz bonyolult.

2012. augusztus 8-ra vagyok kiírva szülésre. Tavaly május 10-én mentem vissza dolgozni, előtte 2 évig gyeden voltam. 2012., tehát ez év januárban megemelkedett a bruttó bérem. Ha idén június végéig dolgozom, tehát meglesz a 180 nap bérezett napom idén, majd utána pár nap táppénzre vagy szabadságra megyek, onnan pedig tgyásra, amely 2013. január elején fog lejárni, így ez után következik a gyed szintén 2013 januárjától, akkor a gyed számításánál a 2012. évi bérezett napjaimat (tehát a megemelt bruttó fizetésemet) fogják alapul venni?

Ha pedig buta lennék és nem vennék igénybe szabadságot vagy táppénzt a tgyás előtt, így az még ez évben lejárna és a gyed is megkezdődne még ez év végén, akkor beszívnám pár tízezerrel, mert akkor a tavalyi (2011-es) béremmel számolnának? Tényleg ennyin múlik?

Mit tegyek?

köszönöm a válaszukat!

syl82 # 2012.02.15. 10:31

Tisztelt szakértő!

Jelenleg TGYÁS-on vagyon,pár nap múlva leszek GYED-en.Amennyiben a gyed alatta megszűnik a munkaviszonyom ugyanúgy kapok gyedet és majd gyest? ikerbabáim vannak.Egyoldalúan megszűntetheti a munkáltató a munkaviszonyomat? Ha megszűnik kell valamit fizetnie majd?

Köszönettel!

zsifi # 2012.02.15. 09:48

Tisztelt SZakértő!
Szeretnék rákérdezni az alább írt egyik válaszára miszerint: "Az igaz, hogy amennyiben nem a T. 48 § (2)-(3) alapján állapították meg a GYED-et 2012-ben emelni nem lehet"
Én eddig a maximum gyedet kaptam és nem értem miért nem emelkedik az új összegre? 2009 április 29-én szültem első gyermekem és a másodikat 2011 január 26-án, tehát gyedről mentem tgyásra majd gyedet kaptam a maximális összeget (200ezer ft volt a bruttó bérem) 2012 januártól viszont maradt az előző 109 ezer a várt 130 helyett.
Köszönöm!

Kataz8 # 2012.02.15. 08:41

Tisztelt Szakértő!
Van egy 5 éves kislányom, tartósan beteg. A magasabb családi pótlékon kívül ugye kaphatnám a Gyes-t is. Jelenleg táppénzen vagyok, 30 hetes terhesen a születendő kisbabánkkal, 2011. október 12 óta. A lányom 2012. január 24 óta van nyilvántartva tartósan betegként. Kérdésem, hogy akkor most jár, vagy sem a Gyes az 5 éves lány után? Munkaviszonyom van, heti 40 órában, minden előírásnak megfelelek még sem jár...????? Ha nekem nem jár, akkor jár-e a férjemnek, aki ugyan nem a vér szerint apuka, de ő neveli már 2 éves kora óta, a családi- adókedvezményt is Ő veszi igénybe.Vagy ha ő sem, nagymama hogy veheti igénybe? Válaszát köszönöm előre is!

Üdvözlettel: Kataz8

Cs73 # 2012.02.15. 08:05

Kedves Dödölle1!

Köszönöm a gyors választ!

Gyermekeink születési dátuma a következő:

2006.03.29, 2008.10.06., 2011.08.01. (Az utolsó évszámot korábbi hozzászólásomban sajnos elírtam)

A születési dátumok ismeretében milyen lehetőségünk van?

2011 július 16-ig kapott a feleségem gyes-t, majd 17-től tgyást.

Kérhetett-e volna a feleségem 12 nap szabadságot 2011-ben, hogy meglegyen a tgyás 168 napjával együtt a 180 nap jövedelme?

Jól gondolom-e, hogy még akkor is jobban jártunk volna, ha táppénzre ment volna a feleségem gyes helyett?

Kitől lehet kérni a 2010.05.01-én életbe lépő jogszabályi szigorítás (számítási mód változtatás) felülvizsgálatát, mert szerintem ilyet nem lehet megtenni az emberekkel!

Olyan tehetetlennek érzem magam. Fogalmam nincs, hogy kihez fordulhatnék.

A kifizető is a törvényre hivatkozik.

Tisztelettel

É. Csaba

muslinca # 2012.02.15. 06:58

Kedves Szakértő!

Olvastam a témában, de nem tudom eldönteni, hogy jól értem-e a dolgokat, ezért szeretnék segítséget kérni.
9 éve folyamatos a munkaviszonyom. Kislányom 2009 májusban született, én 2011 májusban visszamentem dolgozni. Jelenleg is dolgozom (bérem 360 brutto, és most 6 hetes terhes vagyok.
A munkahelyem jan 30-án közzétett egy csoportos létszámleépítést, miszerint megszűnik a cég. A munkaviszonyom várhatóan julius végével fog megszűnni.
Érdeklődnék, hogy milyen módon részesülhetnék tgyás-ban, illetve gyed-ben, ha a gyermekem várható születési ideje október közepe?
Sokat gondolkoztam, hogy hogy lenne jó...munkanélküliről kell a tgyást kérni, vagy inkább keressek munkát 7 hónapos terhesen? (ez családi vállalkozásban végülis megoldható lehet végszükség eseten). Nem tudom hogy változik a tgyás összege, ha munkanélküliről igénylem, illetve tgyás után jár-e a gyed, ha munkanélküli vagyok?
Bonyolult nekem most az egséz sajnos...
Jövedelmem után egész komoly juttatások járnának, nem tudom tudom-e ezt valahogy árvényesíttetni...

Előre is köszönöm a választ!

zzandi # 2012.02.14. 20:37

Az alábbiakkal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: 2011.12.26-tal lejárt a GYES-em. A cég ahol korábban dolgoztam felszámolás alá került. Mivel ezt már korábban tudtam, gőzerővel kerestem új állást, mivel tudtam, hogy az aktív állományba visszalépést követően a felszámoló fel fog nekem mondani. Amit szándékoztam megvárni, mivel így jár 2 hónap végkielégítés is. 2012.12. hótól 4 órában találtam munkát, amit a GYES mellett tudtam végezni, és belefért még a napi 12 órás megengedett munkaviszonyba. Ahogy arra számítottam a felszámolótól meg is kaptam a felmondólevelemet, amely szerint 2011.12.27-tól 2012.02.14-ig a felhalmozódott szabadságomat adta ki részemre, 2012.02.14-től kezdődően pedig elkezdtem tölteni a 45 nap felmondási időmet. Így a munkaviszonyom várhatóan 2012.03.29-cel fog megszűnni.
Kérdéseim: Mivel a GYED-em 2010.12.26-án lejárt, így a szabadságok tekintetében még a régi szabály vonatkozik rám, vagyis a GYED 1 évére jár szabadság, vagy már az új, miszerint csak a GYED 6 hónapjára? Illetve lehet-e azt kérni, hogy a 2012.01.01-2012.03.29-ig járó szabadságomat ne a régi munkáltatóm, vagyis a felszámoló, hanem már az új munkáltató számolja el?

Várom a mielőbbi válaszokat.

Köszönettel: zzandi

Dödölle1 # 2012.02.14. 15:48

Cs73 # e-mail 2012.02.14. 10:11 Tisztelt Válaszadó!

Kérem segítsen, mert érthetetlen ami velünk és talán még néhányakkal történik.
Azt már tudjuk, hogy nálunk nem az adójóváírás megszűnése miatti kb. 10e forintos mínusz okozza a problémát, hanem valami más. A tisztánlátásban és a lehetőségekben kérem a segítségét!
Röviden leírom a családunk ide irányuló folyamatát.
2006-ban megszületett első gyermekünk, következett a tgyás, gyed, gyes (korábban több éves munkaviszonya volt a feleségemnek). 2008-ban megszületett második gyermekünk, újból jött a tgyás, gyed, gyes. 2010 augusztusban megszületett harmadik gyermekünk, következett a tgyás 168 napig, majd 2012 jan. 1.-től gyed. Itt kezdődött a problémánk, mert valamivel több mint 35e forinttal kevesebb összeget kaptunk januári gyedként. A munkáltató minimálbér alapján állapította meg az összeget (mert a törvény így rendelkezik) és nem a korábbi gyakorlat szerint.
Kérdezem én, normális dolog az, hogy egy anyukát aki folyamatosan megszakítás nélkül szül három gyereket, a végén így „megbüntessék”, mert gyes-re mert menni. Azért írom ezt, mert nekem úgy tűnik, hogy vagy szándékosság, vagy figyelmetlenség okozza ezt.

Én úgy látom, hogy a 1997. évi LXXXIII. Törvény 48. § (5) bekezdése idézi elő ezt a helyzetet.
„(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.”

Úgy gondolom, hogy ha meg lenne említve a gyes is, akkor talán nem lenne gond.

A jelenlegi törvény szerint megszűnt a lehetősége a több gyereket vállalóknak arra, hogy ha gyes-be szülnek, akkor az a legjobb megoldás. Ha jót akar bárki magának, akkor (a második, vagy harmadik, stb. gyerek születése előtt) menjen vissza gyes után, vagy alatt legalább 180 napot dolgozni? Ez kinek jó?

Kérdezem, hogy jól látom-e, mikor változott ilyenné ez a törvény és hová fordulhatok?

Válaszát előre is köszönöm

Tisztelettel

É. Csaba

2010 augusztusban megszületett harmadik gyermekünk, következett a tgyás 168 napig, majd 2012 jan. 1.-től gyed. Itt kezdődött a problémánk írja.

Ha 2010. augusztusban szült a felelése, akkor 168 napig kapta a THGY ellátást. A 169. naptól, azaz 2011. januárjától (a pontos dátumot nem tudom, mert Ön sem közölte a szülés pontos időpontját) kapják a GYED ellátást a gyermek 2 éves koráig, azaz 2012. augusztusig.

Tekintettel arra, hogy 2010.04.30. után született a baba már az új jogszabály vonatkozott Önökre. Ennek értelmében a 2011. januárjában induló GYED alapja a minimálbér. Ha azonban a 2010.01.01-2011. január közötti időben azért nem volt 180 bérezett napja, mert táppénzben, thgy-ban, vagy GYED-ben részesült és az kedvezőbb, kaphatja a GYED-et az előző, THGY alapjával. Tekintettel arra, hogy nem írt pontos adatokat (2008-ban mikor született meg a baba) nem tudom eldönteni, hogy az un. előny/kedvezmény szabály alkalmazható-e Önöknél.

A jogszabályi szigorítás (számítási mód változtatás) a GYED-nél 2010.05.01-től az un. "Bajnai csomag" keretében történt.

Az, hogy jó-e politikai kérdés, mindenesetre az akkori Kormány így döntött, a végrehajtó szervek pedig nem térhetnek el a hatályos jogszabálytól.

Az igaz, hogy amennyiben nem a T. 48 § (2)-(3) alapján állapították meg a GYED-et 2012-ben emelni nem lehet, de ez még nem magyarázza meg a csökkenés okát. Javaslom írásban kérjék a kifizető tájékoztatását (magyarázatát).

Dödölle1 # 2012.02.14. 15:24

zs800625 # e-mail 2012.02.14. 13:20 Kedves Dödölle1!
Köszönöm gyors válaszod, de kicsit még mindig bajban vagyok!
Tehát a THGY megállapításánál nem probléma, ha nincs meg a 180 napom, és a 2011.07.18-tól 2012.01.01-ig tartó időszakból fogják kiszámolni.? Jól értem? És ha az kedvezőbb, akkor a GYED-em is e szerint alakul! Voltam bent a helyi TB-nél, de érthetetlenül magyaráztak mindent, én sajna csak egy laikus vagyok! Ki az akihez ilyen ügyekbe fordulni lehet, és esetleg ki is számolja nekem, hogy mennyit fogok kapni? Ugyanis felmerült a TB-nél, hogy lehet vissza kéne mennem 1 hónapra dolgoznom, és csak akkor kapnék normális THGY-t és GYED-et! Szerinted? A 10 nap munkaviszonyra 40900 FT-ot kaptam, míg a jelenlegi munkahelyemről amit kaptam az adóbevalláshoz papírt, ezek szerepelnek:
A munkaviszonyból származó bérjövedelem érdekképviselet nélkül: a,Az adóalap kiegészítés alapja: 989 185 Ft b, Összevont adóalap: 1 256 265 Ft
Más bérjövedelem: a, 289 902 Ft b, 368 176 Ft
Az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett jövedelem és adóalap: a, 1 279 087 Ft b, 1 624 440 Ft

E szerint melyikből kell számolni?

Köszönet előre! Mónika

  1. Ha a munkahelyen működik TB kifizetőhely, akkor a kifizetőhelyi ügyintézőhöz lehet fordulni.
  2. Ha nincs, akkor a MEP PEEO ügyintézőhöz.
  3. Ha ettől esetleg elzárkózik, akkor szépen meg kell kérni a MEP PEEO osztályvezetőjét, aki vagy maga jár el, vagy kijelöl valakit, (helyettesét, vagy egy revizort) hogy segítsen.
  4. Addig nem szabad eljönni, amíg minden válasz nem világos.
zs800625 # 2012.02.14. 12:20

Kedves Dödölle1!
Köszönöm gyors válaszod, de kicsit még mindig bajban vagyok!
Tehát a THGY megállapításánál nem probléma, ha nincs meg a 180 napom, és a 2011.07.18-tól 2012.01.01-ig tartó időszakból fogják kiszámolni.? Jól értem? És ha az kedvezőbb, akkor a GYED-em is e szerint alakul! Voltam bent a helyi TB-nél, de érthetetlenül magyaráztak mindent, én sajna csak egy laikus vagyok! Ki az akihez ilyen ügyekbe fordulni lehet, és esetleg ki is számolja nekem, hogy mennyit fogok kapni? Ugyanis felmerült a TB-nél, hogy lehet vissza kéne mennem 1 hónapra dolgoznom, és csak akkor kapnék normális THGY-t és GYED-et! Szerinted? A 10 nap munkaviszonyra 40900 FT-ot kaptam, míg a jelenlegi munkahelyemről amit kaptam az adóbevalláshoz papírt, ezek szerepelnek:
A munkaviszonyból származó bérjövedelem érdekképviselet nélkül: a,Az adóalap kiegészítés alapja: 989 185 Ft b, Összevont adóalap: 1 256 265 Ft
Más bérjövedelem: a, 289 902 Ft b, 368 176 Ft
Az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett jövedelem és adóalap: a, 1 279 087 Ft b, 1 624 440 Ft

E szerint melyikből kell számolni?

Köszönet előre! Mónika

Cs73 # 2012.02.14. 09:11

Tisztelt Válaszadó!

Kérem segítsen, mert érthetetlen ami velünk és talán még néhányakkal történik.
Azt már tudjuk, hogy nálunk nem az adójóváírás megszűnése miatti kb. 10e forintos mínusz okozza a problémát, hanem valami más. A tisztánlátásban és a lehetőségekben kérem a segítségét!
Röviden leírom a családunk ide irányuló folyamatát.
2006-ban megszületett első gyermekünk, következett a tgyás, gyed, gyes (korábban több éves munkaviszonya volt a feleségemnek). 2008-ban megszületett második gyermekünk, újból jött a tgyás, gyed, gyes. 2010 augusztusban megszületett harmadik gyermekünk, következett a tgyás 168 napig, majd 2012 jan. 1.-től gyed. Itt kezdődött a problémánk, mert valamivel több mint 35e forinttal kevesebb összeget kaptunk januári gyedként. A munkáltató minimálbér alapján állapította meg az összeget (mert a törvény így rendelkezik) és nem a korábbi gyakorlat szerint.
Kérdezem én, normális dolog az, hogy egy anyukát aki folyamatosan megszakítás nélkül szül három gyereket, a végén így „megbüntessék”, mert gyes-re mert menni. Azért írom ezt, mert nekem úgy tűnik, hogy vagy szándékosság, vagy figyelmetlenség okozza ezt.

Én úgy látom, hogy a 1997. évi LXXXIII. Törvény 48. § (5) bekezdése idézi elő ezt a helyzetet.
„(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.”

Úgy gondolom, hogy ha meg lenne említve a gyes is, akkor talán nem lenne gond.

A jelenlegi törvény szerint megszűnt a lehetősége a több gyereket vállalóknak arra, hogy ha gyes-be szülnek, akkor az a legjobb megoldás. Ha jót akar bárki magának, akkor (a második, vagy harmadik, stb. gyerek születése előtt) menjen vissza gyes után, vagy alatt legalább 180 napot dolgozni? Ez kinek jó?

Kérdezem, hogy jól látom-e, mikor változott ilyenné ez a törvény és hová fordulhatok?

Válaszát előre is köszönöm

Tisztelettel

É. Csaba

Dödölle1 # 2012.02.14. 09:02

tünde28 # e-mail 2012.02.11. 18:42 Tisztelt Szakértők!

Jelenleg gyeden vagyok itthon második kisfiammal. Férjem veszi igénybe a 2 gyerekre a családi adókedvezményt. A munkahelyem a kifizető hely. Érdeklődtem náluk a gyed kompenzációról,ugyanis 8500 forinttal kaptam kevesebbet mint eddig. Ők azt mondták náluk ilyen nincsen. Én úgy tudtam,hogy a kompenzáció államilag jár,csak igényelni kell. Ezek szerint akkor nekem is járna, és a munkahelyem mondta rosszul,vagy akkor nem jár? Válaszukat köszönöm!

Amennyiben a feltételeknek megfelel jogosult GYED "kompenzációra", amit igényelni kell. A nyomtatvány letölthető az OEP honlapjáról.

A kolléganő (Dr. Bogdán Zsuzsanna főosztály vezető, a közzététel napja: 2012. február 3.)
ezzel kapcsolatos tájékoztatója ide kattintva hallgatható meg:

http://www.oep.hu/portal/page?…

Hanganyagok 2012. Jövedelem kompenzáció thgy és GYED ellátásban részesülők részére

Ugyanez itt olvasható:

http://www.tbinfo.hu/…ak-a-kismama
  • hogy-idoben-megkapjak-a-jovedelempotlekot.html
Dödölle1 # 2012.02.14. 07:36

erkaberka # e-mail 2012.02.13. 17:53 Tisztelt Válaszadó!
Jelenleg Gyeden vagyok,2012.március 5-ig.
Öt hetes terhes vagyok.A kérdésem az lenne,hogyan tovább?Menjek Gyes-re,vagy esetleg táppénzre is mehetnék?Melyik érné meg jobban,ha minimálbérre voltam bejelentve a munkáltatónál?Egyáltalán ilyenkor mi a teendő?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Vajda Erika

A biztosított ha egyszerre több ellátásra is jogosult választhat az ellátások közül.

Ön dönt, hogy a táppénzt, vagy a GYES-t kéri. Előbbi esetében kérdés, hogy orvosszakmailag indokolt-e a keresőképtelen állományba tartása. Erről az orvosa jogosult dönteni.

A GYES fix összeg, bruttó 28.500 Ft/hó, amiből 10% nyugdíjjárulékot vonnak. A táppénz a minimálbér 50, vagy 60%-a attól függően, hogy van-e 2 éves, folyamatos biztosítása és adóköteles ellátás.

A GYES-t a Magyar Államkincstárnál a táppénzt a munkáltatójánál kell igényelni az orvosi igazolások leadásával.

Önnek is javaslom az alábbiakat:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Az, aki THGY és GYED ellátásokra nem jogosult a GYES, a családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás jogosultsági feltételeiről itt tájékozódhat:

http://www.allamkincstar.gov.hu/…rmekgondozas?…

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Dödölle1 # 2012.02.14. 07:04

katica32 # e-mail 2012.02.13. 17:16 Tisztelt Szakértő!

2002-től 2012.02.02.-ig folyamatos munkaviszonyom volt 2011.11.28.-án lejárt a gyesem letöltöttem a szabadságomat és közös megegyezéssel megszűnt a munka viszonyom most kezdtem a munkanélkülit az volna a kérdésem hogy szeretnénk még egy kisbabát/3.babát/de viszont nem tudom ha most munkanélküli alatt esnék teherbe milyen juttatásokat kapnék?Úgy hallottam nem járna táppénz st.Ön szerint hogy járnék jól mivel van már két gyermekem jó volna ha kapnék azért valamit .
Köszönöm előre is a választ.

  1. Jól tájékoztatták, álláskeresési járadék alatt -mivel nem kötelezett pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére- táppénzre sem jogosult.
  2. A szülésig semmilyen (anyasággal kapcsolatos)juttatást nem kapna.
  3. A szüléstől alanyi jogon járó GYES ellátás folyósítását kérheti, illetve igénybővülést jelenthet be a családi pótlék vonatkozásában, valamint jogosult egyszeri anyasági támogatásra.
erkaberka # 2012.02.13. 16:53

Tisztelt Válaszadó!
Jelenleg Gyeden vagyok,2012.március 5-ig.
Öt hetes terhes vagyok.A kérdésem az lenne,hogyan tovább?Menjek Gyes-re,vagy esetleg táppénzre is mehetnék?Melyik érné meg jobban,ha minimálbérre voltam bejelentve a munkáltatónál?Egyáltalán ilyenkor mi a teendő?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Vajda Erika

katica32 # 2012.02.13. 16:16

Tisztelt Szakértő!

2002-től 2012.02.02.-ig folyamatos munkaviszonyom volt 2011.11.28.-án lejárt a gyesem letöltöttem a szabadságomat és közös megegyezéssel megszűnt a munka viszonyom most kezdtem a munkanélkülit az volna a kérdésem hogy szeretnénk még egy kisbabát/3.babát/de viszont nem tudom ha most munkanélküli alatt esnék teherbe milyen juttatásokat kapnék?Úgy hallottam nem járna táppénz st.Ön szerint hogy járnék jól mivel van már két gyermekem jó volna ha kapnék azért valamit .
Köszönöm előre is a választ.

Dödölle1 # 2012.02.13. 15:30

zs800625 2012.02.13. 14:42 Sziasztok!
Nagy gondban vagyok, és remélem ti ebben tudtok segíteni!
2009.04.16-2010.12.31 között munkaviszonyban álltam.
2011.01.01-től 05.18-ig álláskeresési járadékban részesültem mint munkanélküli,2011.07.18-tól 07.27-ig volt munkaviszonyom, és 2011.08.01-től jelenleg is munkaviszonyban állok.
2012.01.02-től veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. A munkahelyemen azt mondták hogy a táppénzem a minimálbér után br.48.500 Ft.Ami nekem nagyon kevésnek tűnik, hisz a személyi alapbérem 163.000 Ft. 2012.06.16-ra várom első babámat, és bízom benne, hogy a GYED-em azért ennél több lesz! Segítenétek abban, hogy ez így reális-e, és hogy menni GYED-re számíthatok!?
Köszönet előre. Mónika

A táppénz reális. Lásd az 1997. évi LXXXIII. törvény 48. § rendelkezéseit. (Mivel az irányadó időszakban nincs 180 bérezett napja az ellátás alapja a minimálbér, mértéke 50%.)

A THGY mértéke 70%, az ellátás alapja a 2011-ben és 2012-ben (ezen belül a 2011.07.18-tól 2012.01.01. között) elért jövedelem.

A megadott adatok szerint a GYED is 2012-ben indul. Ennek az alapja a minimálbér, de mivel azért nincs 180 bérezett napja, mert táppénzben és THGY-ban részesült, ha az kedvezőbb a GYED ellátás alapja is a THGY alapja lesz.

A táppénz, thgy és GYED alapjának meghatározásáról az 1997. évi LXXXIII. törvény 42., 42/D és 48. szakaszai (§) rendelkeznek.

A megadott adatok figyelembevételével -ha még fél évig dolgozik-, a kb. 2012. júliusban induló táppénz és az ebben az évben történő szülés esetén a THGY alapja a 2011.01.01-től 2011.12.31-ig elért, 4 órás bére lenne. A 2013-ban induló GYED alapját ha lesz 180 bérezett napja 2012-ben, akkor a 2012 évi jövedelme alapján fogják megállapítani.

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Az, aki THGY és GYED ellátásokra nem jogosult a GYES, a családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás jogosultsági feltételeiről itt tájékozódhat:

http://www.allamkincstar.gov.hu/…rmekgondozas?…

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

zs800625 # 2012.02.13. 13:42

Sziasztok!
Nagy gondban vagyok, és remélem ti ebben tudtok segíteni!
2009.04.16-2010.12.31 között munkaviszonyban álltam.
2011.01.01-től 05.18-ig álláskeresési járadékban részesültem mint munkanélküli,2011.07.18-tól 07.27-ig volt munkaviszonyom, és 2011.08.01-től jelenleg is munkaviszonyban állok.
2012.01.02-től veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. A munkahelyemen azt mondták hogy a táppénzem a minimálbér után br.48.500 Ft.Ami nekem nagyon kevésnek tűnik, hisz a személyi alapbérem 163.000 Ft. 2012.06.16-ra várom első babámat, és bízom benne, hogy a GYED-em azért ennél több lesz! Segítenétek abban, hogy ez így reális-e, és hogy menni GYED-re számíthatok!?
Köszönet előre. Mónika

Dödölle1 # 2012.02.13. 13:17

Airnest 2012.02.12. 15:23 Tisztelt Szakértő!
Kérdésem az előttem szólóhoz hasonló, egy-két apróbb eltéréssel.
Jelenleg GYESen vagyok 2012.02.27-ig. Munkaviszonyom 1998 óta folyamatos, egy munkáltatónál, ahol jelenleg 4 órás részmunkaidőben dolgozom 2011.06.01 óta. A GYES lejárta után több műszakos munkarendbe vennének vissza, kb. 170000 Ft bruttó keresettel. 5 hetes terhes vagyok. Kérdésem a következő: mi lenne a táppénz, TGYÁS, GYED alapja a fentiek figyelembevételével, illetve, ha még fél évig (2 hónapig + a kivehető szabadság - minimum 180 nap) dolgoznék.

Válaszát előre is köszönöm

A táppénz, thgy és GYED alapjának meghatározásáról az 1997. évi LXXXIII. törvény 42., 42/D és 48. szakaszai (§) rendelkeznek.

A megadott adatok figyelembevételével -ha még fél évig dolgozik-, a kb. 2012. júliusban induló táppénz és az ebben az évben történő szülés esetén a THGY alapja a 2011.01.01-től 2011.12.31-ig elért, 4 órás bére lenne. A 2013-ban induló GYED alapját ha lesz 180 bérezett napja 2012-ben, akkor a 2012 évi jövedelme alapján fogják megállapítani.

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Az, aki THGY és GYED ellátásokra nem jogosult a GYES, a családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás jogosultsági feltételeiről itt tájékozódhat:

http://www.allamkincstar.gov.hu/…rmekgondozas?…

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Airnest # 2012.02.12. 14:23

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem az előttem szólóhoz hasonló, egy-két apróbb eltéréssel.
Jelenleg GYESen vagyok 2012.02.27-ig. Munkaviszonyom 1998 óta folyamatos, egy munkáltatónál, ahol jelenleg 4 órás részmunkaidőben dolgozom 2011.06.01 óta. A GYES lejárta után több műszakos munkarendbe vennének vissza, kb. 170000 Ft bruttó keresettel. 5 hetes terhes vagyok. Kérdésem a következő: mi lenne a táppénz, TGYÁS, GYED alapja a fentiek figyelembevételével, illetve, ha még fél évig (2 hónapig + a kivehető szabadság - minimum 180 nap) dolgoznék.

Válaszát előre is köszönöm.