Terhesség


eulimen # 2024.08.13. 18:57

esetleg az jöhet még szóba, hogy ilyen-olyan indokkal hivatalos, akár hónapokon keresztül szóló táppénzzel késleltetitek a felmondás megkezdődését. Amit ugye időben közölhet a pároddal a munkáltató, de addig nem hatályosulhat, amíg táppénzen van:

Mt. 68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.
(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:
a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év

Ha a szituáció miatt "tervezett" keresőképtelenség miatt a csoportos leépítésről szóló értesítőt sem tudja átvenni a munkahelyén a párod, akkor nyilván postán fogják utánaküldeni, ahogy a felmondást is. Ezt még lehet kb. két hétig késleltetni azzal, hogy a legutolsó napon veszi át a postán, de ennél több lehetőség az időhúzásra nincs.

eulimen # 2024.08.13. 18:49

Szóbeli bejelentés volt, írásban viszont nem adták ki
Ahogy a törvény szól, a csoportos leépítést (elbocsátást) megelőző 30. napig írásban is közölni kell a munkavállalóval, hogy a csoportos leépítés alanyává vált. Ha esetleg szóban konkrét időpont is elhangzott, akkor tudtok az írásbeli értesítés kiadásának várható időpontjával kalkulálni.
Szóval ha szeptembertől munkanélküli lesz és várandós is , kap valamilyen ellátást míg meg nem születik a baba?
A korábbi válaszomban ott van, hogy milyen álláskeresési járadékra számíthat, ha igényli. Ez biztosan nem tart ki a baba születéséig.

tuszmihaly # 2024.08.13. 16:42

"akkor ez csoportos leépítés intézménye lesz? "
Igen, megszűnik az egész telephely. Szóbeli bejelentés volt, írásban viszont nem adták ki.

tuszmihaly # 2024.08.13. 16:38

Szóval ha szeptembertől munkanélküli lesz és várandós is , kap valamilyen ellátást míg meg nem születik a baba?

eulimen # 2024.08.13. 14:06

Mt. 65.§ (4) A (3) bekezdés szerinti védelem [=terhesség esetén felmondási védelem] alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

75. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a felmondás vagy a 79. § (1) bekezdés b) pont szerinti azonnali hatályú felmondás közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja. A felmondás és az azonnali hatályú felmondás a tájékoztatást követő harminc nap elteltét követően közölhető.

eulimen # 2024.08.13. 14:04

akkor ez csoportos leépítés intézménye lesz? Erről a tényről kapott értesítőt?
Mert akkor már nem élhettek a felmondási védelemmel.
A törvény ugyanis úgy szól:
(4) A (3) bekezdés szerinti védelem [=terhesség esetén felmondási védelem] alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

75. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a felmondás vagy a 79. § (1) bekezdés b) pont szerinti azonnali hatályú felmondás közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja. A felmondás és az azonnali hatályú felmondás a tájékoztatást követő harminc nap elteltét követően közölhető.

Ha nem éltek a felmondási védelemmel/már nem alkalmazható az esetedre, akkor álláskeresési járadék igényelhető. A folyósítás időtartama attól függ, hány nap munkaviszonya van az igénylést megelőző 4 évből (de 90 napnál nem lehet hosszabb), az egy napra eső járadék pedig attól függ, hogy meghatározott szabály alapján mennyi volt az elmúlt egy év átlagos fizetése (ez a járadékalap, ennek 60%-a, de legfeljebb a minimálbér összege folyósítható)
A törvény meglehetősen bonyolult, ezért készítettek hozzá egy kalkulátort.
https://nfsz.munka.hu/…k_kalkulator

tuszmihaly # 2024.08.13. 13:18

Illetve természetesen jár a végkielégítés neki, ezzel nincs is semmi gond. A kölcsönadó cég fizeti, ami a törvény szerint jár (3) a kölcsönbe vevő cég ad hozzá plussz 4 hónapot.

tuszmihaly # 2024.08.13. 13:14

Köszönöm szépen a kielégítő választ. A felmondási papírt szeptemberben kapja meg Ő is, mint a többi több mint 100 ember. Egyetlen kérdésem maradt. Ha nem élnénk a felmondási védelemmel és nem jelentjük be a babát, akkor utánna fog-e kapni valahonnan járandóságot és mennyit? Köszönöm szépen!

eulimen # 2024.08.13. 09:45
a munkaerő-kölcsönzés mögött is kell legyen munkaszerződés (ahol a munkáltató a kölcsönző cég), viszont nekem a tényállásból az világlik, hogy itt a végkielégítés mostani kifizetés csak a kérdező óhaja, arra egyáltalán nem áll fenn a törvényi feltétel
  • sem terhesen, sem anélkül. A végkielégítésnek az lenne a feltétele, hogy a kölcsönző cég rendes felmondással szüntesse meg a munkaviszonyt. Gondolom, ilyen papír (még) nincs.
Ha bejelentitek az orvosi papírral igazolt terhességet, onnantól felmondási védelem illeti meg a munkavállalót, tehát terhesség alatt nem lehet felmondani, következésképp végkielégítés kifizetés sincs. Ha nem jelentitek be az orvosi papírral igazolt terhességet (bármekkora is a kismama hasa), akkor nincs felmondási védelem, azonban ilyen esetben gyakorolt munkáltatói felmondás esetén nem lehet visszamenőleg arra hivatkozni, hogy inkább mégis behúznátok visszamenőleg a felmondási védelmet, itt a papír ni, csak elfelejtettük beadni.
drbjozsef # 2024.08.13. 08:32

A munkaerő kölcsönzés atipikus foglalkoztatás, a részletes szabályaival tényleg csak erre specializálódott szakértő van teljesen tisztában.
Én sem sajnos.

Jár neki végkielégítés.
Ezt most kérdezed, vagy mondod. A munkáltatója a kölcsönbeadó cég, ha az nem szűnik meg, és onnan nem mondanak fel neki, akkor nincs miért végkielégítést fizetni. Vagy innen is kirúgják?

A kérdésem az volna, ha ebben a hónapban kiderülne, hogy terhes, olyankor mi van?
A "mi van" kérdés bár nem atipikus sajnos, de kevéssé megválaszolható. Boldogság. Mondjuk.

Mármint mi a teendő, járandóságot kitől fogja kapni, a végkielégítést megkapja-e és mikor?
Célszerű bejelenteni a várandósságot a kölcsönbeadó és a kölcsönbe vevő cégnél egyaránt, bár szerintem az előbbi a fontosabb, hiszen az hivatalosan a munkáltatója, onnantól él a felmondási védelme.

Illetve, ha kiderül a várandósság, érdemes-e rögtön szólni, vagy megvárni, míg kifizetik ( nyilván azért,mert az a pénz jól jönne most).
Érdemes. Ami jár, az jár utólag is.

tuszmihaly # 2024.08.12. 15:23

Üdv!
Párommal babát szeretnénk és próbálkozunk is. A munkahelye a hónap végével megszűnik viszont a foglalkoztató cég (munkaerő kölcsönző) nem. Jár neki végkielégítés. A kérdésem az volna, ha ebben a hónapban kiderülne, hogy terhes, olyankor mi van? Mármint mi a teendő, járandóságot kitől fogja kapni, a végkielégítést megkapja-e és mikor? Illetve, ha kiderül a várandósság, érdemes-e rögtön szólni, vagy megvárni, míg kifizetik ( nyilván azért,mert az a pénz jól jönne most). Köszönöm szépen