GYED,GYES, táppénz


vaczkor... # 2013.08.05. 12:28

vhil
5 év munkaviszony után 2013.01.31 megszünt az állásom létszámleépités miatt.
2013.02.04-2013.05.04-ig munkanélküli járadékot folyositottak számomra.
Ha 2014.05.30-án szülők milyen jutattásokban fogok részesülni?
Jár a GYED vagy csak GYES-re leszek jogosult?
Segitségét előre köszönöm!

Amennyiben 2014.05.30-ig nem létesít biztosítási jogviszonyt csak anyasági támogatásra, családi pótlékra és GYES (gyermekgondozási segély) ellátásokra lesz jogosult.

vaczkor... # 2013.08.05. 12:23

Brigicsi mellékállásban gyes mellett dolgozhatom-e? Szóval állományban maradnék az eredeti cégnél, (megvárnám a gyes leteltét) de vállalnék 6 órás munkát gyes mellett egy másik kft-nél? :) Ez így lehetséges?

A hatályos TB szabályok alapján igen.

A munkajogi oldalát tekintve a korábbi Mt-ben még benne volt a bejelentési kötelezettség, (108. §) a jelenleg hatályosban viszont már így nem szerepel ez a szabályozás, azonban az Mt. általános magatartási elvei közül a tájékoztatási kötelezettségből levezethető, hogy továbbra is be kell jelentenie a munkavállalónak azt, ha további jogviszonyt kíván létesíteni.

6. § (4) “Az e törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.”

Brigicsi # 2013.08.05. 08:44

Tisztelt Szakértő!

2014. március 3-án lesz kislányom 3 éves! Állományban vagyok még a munkahelyemen, viszont tudom, hogy nem mehetek vissza dolgozni a gyes letelte után sem! (Hosszú történet, de leírom: Párommal egy helyen dolgoztunk, de ő 2013 januárjában felmondott ugyanis egy számára kedvezőbb állást talált! Én 2013 márciusában kezdtem volna dolgozni újra, mikor kislányom betöltötte a 2. életévét, de miután a párom felmondott velem is közölték, hogy nem mehetek vissza! Bár vissza nem mentem, de ugye állományban maradtam) Olyan kérdésem lenne, hogy mellékállásban gyes mellett dolgozhatom-e? Szóval állományban maradnék az eredeti cégnél, (megvárnám a gyes leteltét) de vállalnék 6 órás munkát gyes mellett egy másik kft-nél? :) Ez így lehetséges?

vhil # 2013.08.03. 15:21

Tisztelt szakértő!

5 év munkaviszony után 2013.01.31 megszünt az állásom létszámleépités miatt.
2013.02.04-2013.05.04-ig munkanélküli járadékot folyositottak számomra.
Ha 2014.05.30-án szülők milyen jutattásokban fogok részesülni?
Jár a GYED vagy csak GYES-re leszek jogosult?
Segitségét előre köszönöm!

Kyvikee # 2013.07.31. 13:39

Tisztelt szakértő!
Kérdésem a következő lenne:
2011.08.08-án megszületett kislányom, jelenleg gyeden vagyok vele itthon még pár napig. Közben a munkahelyem felszámolás alá került. Kértem a szabadságaim kivételét mert ellátás szempontjából ezt ajánlották nekem. Közben már 6 hetes terhes vagyok. Ha a szabadságom letelik akkor ugye nem tudok visszamenni dolgozni mert felszámolás alatti céghez nem lehet, szeretnék eljönni táppénzre. Kérdésem az lenne hogy táppénz alatt kirughatnak???? Ha igen mi a teendő?
Köszönöm segítségét.

vlev # 2013.07.31. 13:14

Tisztelt Szakértők!

Párommal babát tervezünk. Nekem 2004 óta van munkaviszonyom, ami sajnos a cég bezárása miatt 2014.04.30-án véget ér. A megváltozott TGYÁS szabályok miatt, amennyiben a baba összejön és 05.11-e után születik és még nincs munkám, akkor mi alapján kapok TGYÁST? Jogviszonyom az lesz, hiszen munkanélkülin lehetek három hónapig.

Előre is köszönöm!

julcsi29 # 2013.07.31. 10:49

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, de úgy alakult, hogy visszamegyek dolgozni, és helyettem a férjem igényelné a gyedet. A gyermekünk addigra 15 hónapos lesz. A férjemnek határozott idejű a munkaszerződése, amit havonta hosszabbítanak. A gyedhez fizetésnélküli szabadságot kell kérvényeznie, de attól tartunk, hogy ha szól előre, nem hosszabbítanak neki szerződést, vagy a meglévőt felbontják, és elesik a gyedtől. Azt tudjuk, hogy a gyed első napján még munkaviszonyban kell lennie, aztán nem érdekes, ha megszűntetik, és utána passzív jogon kapja. Konkrétabban: a dátum szeptember 19-e lenne, mert addigra már az új szerződés a kezében van, viszont ha most augusztusban szól, hogy fizetésnélkülire menne a gyed miatt, akkor félő, hogy szeptembertől meg sem hosszabbítják.
Kérdésem, hogy hány nappal előtte kell bejelenteni a munkáltatónak, és van-e valami lehetőség, hogy a gyed napjáig ne tudják a jogviszony felmondani, vagy csak a foglalkoztató jóindulatára számíthatunk?
Válaszát előre is köszönöm.

Pircsi87 # 2013.07.31. 04:52

Tisztelt szakértő!
Nekem olyan problémám lenne, hogy 2010 óta dolgoztam kisebb nagyobb megszakításokkal ez pontosan azt jelenti, h tavaly március 1-ől december 1-ig voltam kösztisztviselő 8 órában, ezután 2 hóapig munkanélküli voltam! 2013 03.01-től ismét dolgoztam mostanáig, csak 2*4 órában az egyik 4 órát az önkormányzat fizette a másikat a körjegyzőség ahova tartozik az önkormányzat! 2013.07.03-tól vagyok tgyáson 07.21-én szültem! most kaptam először tgyást...és csak az önkormányzati 4 órámat veszik figyelembe a tgyás összegébe....azzal a kifogásssal, h nincsen folytonosság! ez lehetséges, hogy az önkormányzat utalt, de a körjegyzőség nem?
Előre is köszönöm a válaszát!

Bi.Anita # 2013.07.30. 14:21

Tisztelt Szakértők!
2009 Júliusában kezdtem el dolgozni a jelenlegi munkahelyemen,de 2010 márciusába veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kerültem. 2010 Júniusában megszületett a kisfiam és most lejárt a gyesem 2013 júni 16.-n azóta a szabadságomat tőltöm ami 36 nap és augusztus 5.-n jár le! A munkáltatóm nem vesz vissza!Tehát jár nekem Álláskeresési járadék?

icir 75 # 2013.07.30. 01:44

Tisztelt szakértő .

2004 ota dolgozom. Veszélyeztetett terhesseg miatt 2011.05.20.-tol 2011.09.17.- ig táppénzen voltam.
2011.09.18.-án megszületett a kislányom, így 2011.09.18.-tól 2012.03.03.-ig TGyás-on voltam.
2012.03.04.-től pedig gyeden vagyok ami jelenleg is tart.
Jelenleg 3 hónapos terhes vagyok a masodik babával.
A baba a GYES- be születne bele.
Kérdésem az lenne hogy hogy jobb, ha maradok gyesen vagy ha táppénz re megyek mert ismét veszélyeztetett terhes vagyok.
Válaszukat köszönöm.

Tittike # 2013.07.29. 16:32

Kedves Szakértők!
A párommal babát szeretnénk vállalni, de előbb szeretnénk tisztában lenni vele, hogy milyen juttatásokra leszünk jogosultak.
2 éve érettségiztem, utána továbbtanultam, középfokú OKJ-s végzettséget szereztem idén. Tavaly nyáron 2 hónap állandó munkaviszonyom volt, idén is már van eddig 2 hónap. A szorgalmi időszak alatt is folyamatosan dolgoztam diákként.
Ezek alapján jogosult vagyok tgyás-ra, ill. gyed-re, gyes-re?
Néhány hete olvastam az újságban, hogy bele fogják számítani a főiskolai tanulmányokat is, az OKJ-s tanulmányokat is esetleg? Illetve, hogy az első gyermek születése után járó támogatás mértékét is növelik? Vagy ez hamis információk?
A párom tavaly diplomázott, neki már 1 éve állandó munkahelye van.
Még egy információ: külföldi állampolgár vagyok, a napokban kezdjük meg a magyar állampolgárság intézését, de 6 éve MO-n lakom, tanultam, dolgoztam/dolgozom, és a napokban házasodunk a magyar állampolgárságú párommal!
Várom és előre köszönöm a választ!
További szép napot!

anne01 # 2013.07.29. 08:58

Evy007

Határozott idejű szerződésnél nem véd semmi. Teljesen mindegy, hogy táppénzen, tgyáson, gyeden vagy. A szerződés lejár és ennyi.

Evy007 # 2013.07.28. 17:36

Üdv!

Határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom jelenleg és a férjemmel szeretnénk babát. A problémát az jelenti,hogy két havonta hosszabbítják a szerződést,tehát most is augusztus 31-ig szól. Három éve folyamatosan dolgozom,tehát a GYED-hez szükséges ledolgozott időm megvan,csak azt nem tudom,a szülés időpontjában szükséges-e,hogy legyen munkahelyem? Védi-e bármilyen törvény ilyen esetben a kismamákat? Mert a főnökömet ismerve,ha tudomást szerezne egy esetleges terhességről,a szerződés lejárta után nem hosszabbítaná meg azt. Mikor vagyok köteles neki szólni az állapotomról?

Várom a választ!

Evy007 # 2013.07.28. 16:53

Tisztelt Szerkesztő!

Azzal a problémával fordulok Önhöz,hogy a jelenlegi munkahelyemen határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom. 2012.április 02. óta vagyok itt,de a szerződésemet hónapról hónapra hosszabbítják. Összesen három éve van folyamatos biztosítási jogviszonyom és a férjemmel szeretnénk kisbabát. A kérdésem az lenne,hogy mikor vagyok köteles a munkáltatóm előtt felfedni a terhességem és hogy ő a szerződést köteles-e meghosszabbítani,ha már tud az állapotomról. És ha elküldene,hogyan kaphatnám meg mégis a gyed-et?

Köszönettel,
egy kétségbeesett családtervező

anne01 # 2013.07.22. 06:58

Drágaszág

Ezekkel a kondíciókkal nem kaphatsz táppénzt, tgyást, gyedet. Marad a gyes, családi pótlék, egyszeri anyaságit támogatás:
http://www.allamkincstar.gov.hu/…gi_tamogatas
http://www.allamkincstar.gov.hu/…aladi_potlek
http://www.allamkincstar.gov.hu/…ozasi_segely

Drágaszág # 2013.07.18. 09:40

Üdvözlöm.Segítségre lenne szükségem.7 hetes terhes vagyok,és sajnos veszélyeztett terhes.13 évig kaptam árvaelátást,3 hónapom volt bejelentve,hogy dolgoztam,és június közepétől pedig munkaügyi álata járok tanfolyamra amiért pénzt kapok.Arra lennék kíváncsi,hogy ha az orvos nem engedi,hogy járjak a tanfolyamra,és ki ír táppénzre,kapok vhonnan pénzt?Illetve gyedet vagy gyest fogok kapni?Tgyást én tudok igényelni?

muci777 # 2013.07.18. 07:45

Tisztelt Szakértők!
2010. szeptembere óta a munkáltatóm 4 órában határozatlan idejű kinevezéssel alkalmazott, 4 órában pedig 2 határozott idejű kinevezéssel, melyet évente 2x hosszabbított egészen 2012.aug.31-ig. 2012.szept.1-től a hosszabbítások helyett határozatlan idejű szerződésemet 8 órásra módosította.
2012. február 13-tól táppénzen voltam, gyermekem 2012. szeptember 17-ei születésétől TGYÁS-t kaptam, 2013. március 4-től GYED-et kapok. A szerződésem 142700 Ft bruttó fizetésről szól (amikor egyszerre 3 szerződésem volt, azok összege is ennyi volt).
A kérdésem az lenne, hogy tényleg 50000 Ft GYED-et kell kapnom a minimálbér alapján megállapítva, mert nem rendelkeztem az irányadó időszakban táppénzalapként meghatározott jövedelemmel? Miért nem? Ezen ellátás folyósításánál az én esetemben tényleg csak a 4 órás határozatlan idejű szerződés alapján kapott jövedelmet lehetne figyelembe venni?
Válaszukat előre is köszönöm!

tedge # 2013.07.16. 06:03

Tisztelt szakértő!
2004. október 1. óta van ugyanazon a munkahelyen határozatlan idejű szerződésem, a bruttóm 148900 ft. 2011. szeptember 1-jén született a kislányom. Idén október 26-ra várom a másodikat. Most szeptember 1-től kiveszem a szabadságomat, Kérdésem az lenne, hogy a második gyermekem után mi alapján kapom a tgyást és a gyedet? Másik kérdésem, hogy erre a két hónapra a nyugdíjas nagyszülő igényeheti-e az első gyermekem után a gyest? Köszönettel: Edit

tedge # 2013.07.15. 14:40

Üdvözlöm!
Gyeddel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni! 2004. október 1. óta dolgozom ugyanazon a munkahelyen határozatlan idejű munkaszerződéssel. Bruttóm 148900 ft. Jelenleg az első gyermekemmel vagyok gyed-en augusztus 31-ig. A második gyermekemet október 26-ra várom. Szeptember 1-jétől kiveszem a szabadságomat, ami elegendő erre a szűk két hónapra. Kérdésem az lenne, hogy mi lesz a második gyermekem után járó tgyás és gyed alapja? A szerződés szerinti munkabérem? A másik pedig az, hogy arra a két hónapra a nyugdíjas nagyszülő igénybe veheti-e az első gyerek után a gyest?
Köszönöm! Edit

malta9 # 2013.07.12. 09:00

Köszönöm anne 01 a választ. Közben megérkezett az OEP-től is a válasz, hogy fel lehet venni az osztalékot. Úgy gondolom, hogy az üzletrész eladás ezek után nem érinti, főleg, hogy névértéken történt

anne01 # 2013.07.12. 07:15

queen33

Jár. Tgyás alatt még biztosított vagy, gyed pedig ugyanezért.
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF

anne01 # 2013.07.12. 07:07

besszerrita

Ezért írtam Linda75-nek, hogy valószínűleg nem tart ki a szabadsága szülésig. Tgyás idejére is jár szabadság, ha azt a munkáltató hajlandó kiadni neki (előbb-utóbb úgyis ki kell adnia), akkor valamennyivel jobban jár. Még így is lehetnek olyan napjai, amikre semmit nem fog kapni.

anne01 # 2013.07.12. 06:45

malta9

Osztalék nem pénzbeli egészségbiztosítási alap, nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, úgyhogy gond nélkül felveheted. Gyed jogosultság alapvető két feltétele: aktuális biztosítási jogviszony és igénylést megelőző két évben legalább 365, biztosításban töltött nap.
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF

queen33 # 2013.07.11. 12:34

Tisztelt Szakértő!
Határozott időtartamú szerződéssel 2013.08.31.-ig van munkaviszonyom. A szülésem várható időpontja 2013.08.06. Ha a szülés napján még szerződésben állok jár a TGYÁS és a GYED?
Köszönöm!

malta9 # 2013.07.11. 10:52

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy amennyiben osztalékot veszek fel gazdasági társaságtól mint tulajdonos illetve eladom az üzletrészemet az változtat a gyedre való jogosultságomon?

Köszönettel Hanga