GYED,GYES, táppénz


Melanie # 2013.07.10. 10:43

Tisztel Szakértő!

11 hónapos kisfiammal vagyok itthon jelenleg gyeden. Én Szlovák állampolgár vagyok, viszont közel 10 éve dolgozom Magyarországon, és onnan is jöttem el Gyedre. Eddig nem okozott gondot és a múlt hónapig folyósították a Gyedet, viszont ebben a hónapban már nem jött pénz a számlámra, ekkor felvettem a kapcsolatot a munkáltatómmal, aki közölte leállították (hozzáteszem értesítés nélkül), mert van Szlovákiában élő és kereső férjem. Viszont Szlovákiában nem is dolgoztam és ráadásul a járulékokat is Magyarországra fizettem. Tanácsot szeretnék kérni, h az így helyes -e, illetve mi a teendő?
Előre is köszönöm válaszát.

anne01 # 2013.07.09. 13:56

Linda75

Nem szűnt meg a biztosításod, csak a táppénzedet merítetted ki. Egyezkedned kell a munkáltatóddal, hogy adják ki a bennmaradt tavalyi szabadságaidat és az ideit is. Ha ezek napok nem tartanak ki szülésig (valószínűleg nem fognak), akkor újraindítod a keresőképtelenségedet, amire betegszabadság jár, a tgyást pedig -28. naptól kell igényelned. Butaság lenne megszüntetni a munkaviszonyod.

Linda75 # 2013.07.09. 09:43

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 28 hetes várandós vagyok és megszűnt a biztosítási jogviszonyom, mivel kimerítettem az 1 éves táppénzt. A munkaviszonyom nem szűnt meg csak lógok a levegőben és pénzem semmi, mert nem kapok semmilyen támogatást. A szülés várható ideje 2013.10.06., ha közös megegyezéssel megszüntetnénk a munkaviszonyom akkor jogosult lennék GYES-en kívül másra is?

Válaszát előre is köszönöm.

pagi35 # 2013.07.08. 09:11

Tisztelt Szakértő!

Két gyermekemmel közel 6 éve itthon vagyok, gyeden, gyesen! A gyes most 2013. 07. 12.-én jár le! Munkáltatómnál már több hónapja jeleztem, hogy szeretnék visszamenni dolgozni! Az előző munkaköröm leépítés miatt megszűnt! Jelen pillanatban cégen belül megpályáztam egy új munkakört, de a kiválasztás folyamatban van! Kérdésem az lenne, hogy mi a munkáltató kötelessége miután a gyesem lejárt és az előző munkakört nem tudom betölteni! Egyelőre nem kaptam megnyugtató választ, de nem szeretnék a " levegőbe lógni"! Milyen jogaim vannak és mire hivatkozhatok?

Köszönöm válaszát:
Gabi

Moni0701 # 2013.07.06. 13:49

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy 2007 áprilisban kezdtem dolgozni a munkahelyemen. 2009-ben elmentem gyedre, majd visszamentem dolgozni. 2012 április 9-én született meg a lányom, vele gyeden vagyok 2013 áprilisig. Közben várjuk következő babánkat, akit novemberben szülök meg.
A munkahelyem szeptemberben megszűnik, mindenkit elküldenek.
Jár nekem végkielégítés? A következő babára fogok gyedet kapni? Mert gyeden leszek, amikor megszületik.
Bent azt mondták munkaviszonyban tartanak, és így nem kapok végkielégítést. Meg tehetik ezt?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Móni

Kiruska6 # 2013.07.05. 15:38

Tisztelt szakértők!
Nem tudom kihez fordulhatnék ,ezért meg köszönném a segítségüket!
Történetem rövid!2007-ben kezdtem a cégnél ahol jelenleg is dolgozom.2010-ben megszületett a kisfiam 2011-ig gyeden voltam velem 2012-ben pedig gyesen!2013 január 24.én járt le a gyesem .25.-én megkezdtem a szabadságomat (kiadták a 3 év alatt felgyűlt szabadságot)április 12.én kezdtem el dolgozni .130 napot dolgoztam szabadsággal együtt és kiderült hogy ismét babát várunk a párommal!Mivel veszélyeztetett vagyok így az orvos nem enged dolgozni.Ma megkaptam az első táppénzemet ami nagyon sziven ütött alig volt 50000 Ft!Felhívtam a céget azt mondták mivel nincs meg a 180 napom így csak minimálbérrel számolnak!De munkát nem tudnak biztosítani 8 órába egyébként 12 dolgozom!
Kérdésem a következő:Tényleg létezik hogy 7 év folyamatos munkaviszony után csak ennyi táppénz jár pedig én nem tehetek róla hogy veszélyeztetve van a babám!A munka bérem pedig jónak mondható 100 felett kerestem!És akkor a gyedemet is minimálbér alapján fogják számolni?
Megköszönöm megtisztelő válaszukat és hogy időt szakítottak a levelemre!
tisztelettel :
Kiruska6

M.M.m. # 2013.07.02. 21:05

T.Szakértő!
2011 július óta dolgozom ennél a munkáltatónál,de 2 hónapja fizetés nélkülin vagyok közeli hozzátartozó ápolása miatt.Azóta az egészségügyi hozzájárulást fizetem magam után.Ha teherbe esnék milyen ellátásokra vagyok jogosult?Meg kellene szakítanom a fizu nélkülit és visszamenni dolgozni,vagy hogyan kellene csinálnom,hogy megkapjam a támogatásokat,amelyet egy kismamának meg kellene kapnia(aki dolgozott előtte 2 évet)
Köszönöm a segítséget.

valcsi!! # 2013.06.30. 10:57

JÓ NAPOT! TISZTELT SZAKÉRTŐ!!!
SZERETNÉM MEGTUDNI,HOGY SZERZŐDÉSEM 2013 SZEPTEMBER -1 EL LEJÁR,DE AUGUSZTUS -1 TŐL MENNÉK TÁPPÉNZRE,MIVEL AKKOR LESZEK 29-HETES TERHES TERHES,MEHETEK E MUNKANÉLKÜLIRE,ÉS AZT MEDDIG KAPOM. KB 600 MUNKANAPOM VAN,AZ ELŐZŐ HÁROM ÉVBEN.KAPHATOK E TGYÁST. KÉREM VILÁGOSÍTSON FEL VALAKI.
VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM,TISZTELETTEL:valcsi

Valimama # 2013.06.24. 13:07

anne01

Nagyon szépen köszönöm!
Üdv. Vali

anne01 # 2013.06.24. 12:54

Valimama

A 13T1011-es nyomtatványt kell beadnia NAV-nál. A 13T1011-B oldalon van lehetőség a fizetési kötelezettség megszűnését bejelenteni.
A kitöltési útmutatóban ezt írják:

13T1011-B lap rovatai:
 

1. rovat – A járulékfizetési kötelezettség vége
A járulékfizetési kötelezettség végének időpontja és megszűnésének oka bejelentésére szolgáló rovat. A rovat választása esetén az összes mező kitöltése kötelező!
 
Felhívjuk figyelmét arra, hogy a járulékfizetési kötelezettség megszűnését az adóhatóság csak abban az esetben tudja elfogadni, ha legalább a fizetési kötelezettség megszűnésének időpontjától kezdődően egészségügyi szolgáltatásra jogosultságát igazoló okiratot csatol be az adatlaphoz, vagy személyesen történő benyújtás esetén az igazolást bemutatja.    A bejelentést igazoló okiratot másolatban csatolhatja az adatlaphoz. Elektronikus úton elküldött adatlap esetén az okiratot szkennelt formában csatolhatja. Az okirat csatolása elősegítheti a bejelentett adatok valódiságának megállapítását. Az okirat csatolásának hiányában – a tényállás tisztázása érdekében – utólagos adategyeztetés válhat szükségessé.
                                                                                                   
Megszűnik az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség az alábbi esetekben:

–        Ha korábbi bejelentkezése téves adatokon alapult, nem tartozik a Tbj. 39. § (2) bekezdése alá, ezért Önre az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség nem vonatkozik, vagyis nem kellett volna bejelentkeznie. Ebben az esetben írjon 5-ös számot a kódkockába.
 
Az 5-ös szám megjelölése esetén a járulékfizetési kötelezettség megszűnésének időpontja meg kell, hogy egyezzen, a tévesen bejelentett egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség kezdő időpontjával.

Vagyis a nyomtatványhoz csatolni kell a gyes megállapító határozatot is.

A pénzügyi rendezéshez szerintem a 17-es nyomtatvány kell majd, de NAV-nál meg kell kérdezni ezeket.
 

Valimama # 2013.06.24. 12:22

anne01

Köszönöm szépen a válaszodat! Még ha abban tudnál nekem segíteni, hogy hogyan kaphatja a kismama vissza a befizetett összeget, mert Ő folyamatosan fizette eddig.

anne01 # 2013.06.24. 10:52

Valimama

Nem kell. Majd ha megszűnik a gyes és nem lesz biztosított.

Valimama # 2013.06.24. 09:42

Tisztelt Szakértő! Kedves Fórumozók!
Sziasztok!
Ismerősöm a következő kérdéssel keresett meg!
18 évesen, az iskola befejezését követően, tavaly decemberben szült, tehát nem volt munkaviszonyban. Alanyi jogon GYES-ben részesül. Kérdése, hogy kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni? Ha most nem, akkor mikortól?
Én sajnos nem vagyok otthon ebben a témában, ezért kérem a segítségeteket, amit előre is nagyon köszönök.
Üdv. Vali

anne01 # 2013.06.20. 06:27

Renyke

Ügyfélkapun meg tudod nézni, hogy bejelentett -e. Munkaszerződésed van? De ha van is, megteheti, hogy próbaidő alatt megszünteti a munkaviszonyodat, még akkor is, ha táppénzen vagy.

Renyke # 2013.06.18. 17:29

Tisztelt Szakértő!

2011.09.08-tól volt munkaviszonyom, de sajnos csak havi szerződéses, és mikor kismama lettem, így nem hosszabbítottak tovább, így 2013.01.31-ig dolgoztam csak. Ezután a munkaügyiben regisztráltam, hogy ne maradjak pénz nélkül, ez 2013. 03.28-án lejárt. Viszont május 10-től sikerült egy egyéni vállalkozónál elhelyezkednem, és már táppénzen vagyok 2 hete. De kiderült, hogy nem fizet utánam semmit. Az érdekelne, hogy ha nem fizet semmit, én megkaphatom-e ugyanúgy a táppénzemet vagy sem? És viszont így akkor nem leszek jogosult TGYÁS, GYED-re sem?

Válaszát előre is köszönöm.

Renyke

monalisa1 # 2013.06.17. 17:57

Laikusként, fórum olvasóként azt tudom javasolni mindenki kérdezőnek, hogy olvassatok vissza a topicban 20-50 oldalt - szükség esetén annál is többet -, egész biztos, h a saját kérdésre is az előzőekből megtalálható a válasz.

Pl. keressétek nandi nich nevű válaszoló hozzászólásait az előzőekről, ő nagyon értette a gyes, gyed témakört., jelenleg valószínűleg elfoglalt.

queen33 # 2013.06.17. 15:02

Tisztelt Szakértők!
2013.03.12.-óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen határozott időtartamú szerződéssel, mely 2013.08.31.-ig tart. 2012.04.05.-e óta táppénzen vagyok, 2013. 07.10.-étől szülési szabadságra (Tgyás) megyek. Az lenne a kérdésem, hogy a táppénz idejére jár-e szabadság?
Köszönöm szépen!

Loretta5 # 2013.06.17. 12:22

Tisztelt Szakértő!

Ha munkahelyemen 3 év fizetés nélküli szabadságot kérek (2 év helyett), és valamikor a GYED ideje alatt sikerülne a tervezett másodikkal teherbeesnem,akkor ez a fiz. szabadság megszüntethető? Mi lesz az ellátás alapja,amikor terhes leszek milyen juttatást kapok akkor? Mi van,ha a GYES alatt esek teherbe? Mikor célszerű teherbeesnem,hogy ne változzon negatívan az eddig kapott összeg?

SzMelinda26 # 2013.06.16. 08:20

Tisztelt Szakértő!
Azután érdeklődöm, hogy a férjem is igényelhet GYED-et a 15 hónapos fiunk után, ha eddig én kaptam GYED-et, de én visszamennék dolgozni?

anne01 # 2013.06.13. 13:43

viciwolfmuller

Ha előző évben nem volt 180 napod, mert táppénzen, tgyáson, gyeden voltál, a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével állapítják meg a gyed összegét.
Olvasgatásra: http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF

viciwolfmuller # 2013.06.13. 12:51

Tisztelt Szakértők!

2011.09.01. óta van folyamatos munkaviszonyom.
Ezidő alatt egyszer voltam idén 2013.01.25-től 03.01ig táppénzen,illetve most veszélyztetett terhes lettem és 05.21óta táppénzen vagyok.
Az lenne a kérdésem, hogy ha 2014 februárban fog babám születni akkor melyik évből számolják a tgyást és a gyedet??? Mert mivel volt januárban is a lombikom és táppénzen volam illetve most meg már veszterhesen vagyok táppénzen ha a 2014 évi szüléssel a 2013. évi jövedelmet nézik akkor ez hogy van?? Vagy igy hogy idén még a 18 napom se volt meg a táppénz és a veszterhesség miatt akkor az előző évet nézik???

Köszönöm

anne01 # 2013.06.13. 06:32

Nassz

Elég általánosat kérdeztél, ezért olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF
Alapvető szabály, hogy igényléshez min. 365 nap előzetes biztosítási idő szükséges, ha azt szeretnéd, hogy a gyermek két éves koráig járjon gyed, akkor, ha jól emlékszem 562 nap kell.
Vannak tervek módosításokra, de ezek nem érintik a kötelező biztosítási időt, csak azt az időszakot, amelyből megállapítják az ellátásokat. Egyébként elég felháborító módosítás lenne, de ma már semmin nem csodálkozom.

Nassz # 2013.06.12. 10:40

Tisztelt Szakértők!
Párom 2012 Augusztus 1. kezdett 8 órás munkaviszonyban dolgozni. Kérdésem az lenne mikor lenne érdemes elkezdeni próbálkozni, hogy járjon a GYED. Ha idén összejön de jövőre változtatják mondjuk a kötelező biztosítási időt akkor mi lesz?
Válaszukat előre is köszönöm!

Cserfike # 2013.06.11. 06:36

Tisztelt Szakértők!
Kisfiam 2012.májusában született. Előtte megfelelő biztosítási idővel rendelkeztem (2008 óta dolgoztam), de kisfiam születése előtt 2011 novemberétől táppénzen voltam. A TGYÁS összege kb. 280 000 ft volt, melyet novemberig kaptam, azóta GYED-en vagyok, a maximális összeggel. Most a második babánkat várjuk, aki 2013 decemberében fog megszületni. Érdeklődnék, milyen bruttó, illetve nettó összegű ellátásra leszek jogosult?
Válaszukat előre is köszönöm!

elmar # 2013.06.02. 21:16

Kedves Szakértők!
Én egy multinál dolgozom egy boltban, ami hamarosan bezár és elbocsájtják a többséget, egy részüket pedig átveszik a másik üzletbe. (a városban több üzletegységük van, de ez a legveszteségesebb) Közben kiderült, hogy babát várok. A cég marad csak ez az üzletegység szűnik meg, ahol én vagyok. Így is kirúghatnak?
Válaszukat köszönöm!