munka törvénykönyve


2for1 # 2007.12.13. 08:48

Munkaszerződés módosítást törvényesen lehet-e visszamenőleges hatállyal a munkavállalóval aláirattatni?

Kála # 2007.12.13. 10:26

Először is: nincs olyan, hogy aláirattatja. A munkáltató tesz egy munkaszerződés módosítási ajánlatot, amit a munkavállaló vagy elfogad, vagy nem. (Innentől kezdve értelemszerűen, ha elfogadod "visszamenőlegesen", akkor akár úgy is lehet.)

Hullócsillag # 2007.12.13. 10:41

Már kérdeztem egyszer.
Szombaton 5,5 órát dolgozom, és mivel teljes (8 órás) szabadnapot kapunk érte, a különbséget, a 2,5 órát ledolgoztatják hónap közben valamikor. Ez így oké?

csosza # 2007.12.13. 17:47

Szia zsenzso!

Nálunk is ugyan így számolnak, csak két féle bérünk van.Természetesen az alacsonyabból számolják az órabért, a műszakpótlékot a 15 és 30%-ot természetesen a legalacsonyabbat, viszont a magasabból.
A könnyebb számolás kedvéért, 100000 a törzsbér, 30000 úgy áll össze,hogy jelenléti pénz, egyéni hozzáállás, minőségi- és mennyiségi prémium. A biztos ebből csak a jelenléti, ha nem vagy szabin, vagy nem vagy beteg. Az egyéni hozzáállás pofára megy, ha szépen akarom írni, szubjektív megitélés. A minőségi- és mennyiségi prémiumról: a minőség az emberek munkájától függ, mondják ők, de másod- harmadosztályú alapanyagból csináltatják. A mennyiség a gépek állapotától és az anyagellátástól függ, melyet szintén nem a dolgozó befolyásol.
Tehát ebből a harmincból, jó ha 10-12 ezret osztanak.
Erről semmilyen információnk nincs, hogy mit miért, mennyiért, csak a fizetési paíron a tényt.
a 13.havi fizut két részletben fizetik. Nyáron és karácsony előtt. A munkaszerződésben benne van, hogy ez adható, tehát ha nem adják, akkor sem követelheted.
2 nap betegállomány után megvonnak 15%-ot, 15 nap betegállomány után egy fillért sem kapsz.
Ez nincs benne a munkaszerződésben, ezt ők találták ki.

Remélem, jobban érzed Magad, hogy nem csak nálatok vannak ilyen munkavállaló barát intézkedések.

Ezt az oldalt nem olvassák olyan emberek, akik dolgozói érdekvédelmet csinálnak, mert egy-két hivatalos vizsgálat nem ártana a cégeknél?!

csosza # 2007.12.13. 17:54

Szia Hullócsillag !

Mi minden harmadik szombaton 8 órát dolgozunk, ingyen és bérmentve, szabadnapot sem kapunk érte, tehát a heti két pihenőnap egyikét kell feláldozni, de "csak" három hetenként.

Egy másik oldalon olvastam egy hivatalos állásfoglalást, mely alapján csak aznap lehet ledolgoztatni a kajaidőt, szabadnapon ezt nem tehetik meg.
Sajnos mi sem tehetünk ellene semmit, mert "akinek nem tetszik elmehet" szlogen hallható.

zsenzso # 2007.12.14. 08:08

Hidd el, Csosza, nekem nem okoz örömöt, hogy másnak is sz.r.
Azért tényleg várom januárban a decemberi bérelszámolási lapomat, mert nekem 110.000 Ft az alapom (öreg tyúk vagyok), ha az előírt 174 órával osztják ezt, akkor az órabérem 632.- Ft, ha csak 152-vel, akkor meg 723,68 Ft, és erre jön a délutáni 40 %, és az éjszakai 60%, plusz a munkaszüneti napi dupla bér, és mivel december 26-án éjjel dolgozni fogok, nem mindegy, hogy 12 x 632 forintot számolnak el rá, vagy 12 x 723-at, egy ezres a differencia csak ezen.

Szeretem egyébként az olyan tanácsokat, hogy tárgyaljak a szerződés aláírásakor a munkáltatómmal. Most is úgy nézett ki a tárgyalás, hogy : "aláírod, vagy nem? Ha nem, találunk helyetted másik százat, sorban állnak a kapunál, és különben is örülj, hogy munkahelyed van, örülj, hogy lyuk van a hátsódon, és szelel. Ha nem tetszik, ne írd alá!!!!"
Telefonon próbáltam elérni az új cég szakszervezetisét, rámondtam a rögzítójére, hogy szeretnék belépni, nem hívott vissza, pedig abban reménykedtem, hogy kiállnak értem. Megint tévedtem.

Sücy # 2007.12.14. 09:36

csosza: szerintem ha nem mentek be, akkor sincs alap a rendes felmondásra, hiszen neki kell bizonyítani, hogy jogszerűen rendel be minden harmadik szombaton melózni. (Amiről - gondolom jelenléti ív is van...)

csosza # 2007.12.14. 17:22

SZIA Sücy!

Ügyesen csinálják, mert túlóra lap van kitéve a szombati napokra. Csak a túlóra helyett a minusz óráinkat számolják le, melyet három hétig gyűjtünk. Napi fél óra háromhetenként minusz 7,5 tesz ki, ezért 8 órát dolgozunk szombaton, mert ott is van egy fél órás kajaidő.
Ezeket az időket belső szám.gép rendszerben írják, jelszóval levédve.
Nálunk nincs szakszervezet, csak Üzemi Tanács,amely középvezetőkből és "nyálgépekből" áll, tehát esély sincs az érdekképviseletre.
Több száz emberrel pedig, csak szervezetten lehetne megoldani a nem bemenést. Itt 10-20 ember nem számít, mert a kapuban várják a bejutási lehetőséget mások, simán kirúgják a renitenskedőket. Természetesen nem azzal az indokkal, mert találnak mást.

A fentiekkel zsenzsonak is válaszoltam.

zsenzso # 2007.12.15. 21:36

szia Csosza!

Azért ez nem semmi, ilyen piszok munkahelyen még nem dolgoztam, mint a Tied. Remélem, a főnökeim nem olvassák ezt a fórumot, nem merítenek itt ötleteket a csaláshoz!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.15. 22:26

Nem értem: miért lenne piszokság, ha 40 órát kell heti átlagban dolgozni?

zsenzso # 2007.12.15. 22:45

Kedves KBS!

Nem az a piszkosság, hogy heti 40 órát kell dolgozni, hanem az, hogy szerintem csal a munkáltató. Csosza nem munkaidő-keretben dolgozik, és ha a munkaközi szünetet csak aznap lehet ledolgoztatni, akkor a szombati ledolgozás törvénytelen. Ha nem lenne az, akkor miért járna úgy el a munkáltató, ahogy azt Csoszáéknál teszi?

efi99 # 2007.12.16. 09:57

kbs
Ezek szerint az sem piszkosság, ha úgy kellene 40 órát dolgozni, hogy 65 + 110, végül is az is 40.
Itt szerintem arról van szó, hogy van 1 hét, amikor nincs meg az egybefüggő szükséges pihenőidő.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 12:03

Munkaidőkeretben nem ugyanaz a pihenő időre vonatkozó előírás, mint normál foglalkoztatási rendben.

zsenzso # 2007.12.16. 12:46

Tisztelt KBS !

Tényleg van arra valami törvény, rendelet, hogy a munkaközi szünet időtartamát csak aznap lehet ledolgoztatni? Mert ha van, akkor abban ugye egyetértünk, hogy Csosza munkáltatója nem törvényesen jár el, amikor minden 3. héten ledolgoztatja velük az addig kivett munkaközi szünetek időtartamát?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 14:39

Én nem tudok róla. Másrészt ha lenne is - mibe kerül azt mondania a munkáltatónak, hogy azokon a napokon 7,5 óra a munkaidő és 0,5 óra az ebédidő? A négyhetes munkaidőkeret végén pedig egy újabb 7,5 órás munkanappal beállítják a heti 40 órás átlagot.

zsenzso # 2007.12.16. 18:21

Akkor az a végkövetkeztetés, hogy ami nem tilos, az megengedhető?

Akkor megteheti a munkáltató, hogy az irodistákat is így dolgoztatja? Lenne nagy felhördülés!

Munka Törvénykönyve:

117/B.§(1) - A teljes munkaidő mértéke napi nyolc, heti negyven óra.

Ebben nincs az benne, hogy nem dolgoztathatja le a munkáltató a 40 órát 6 nap alatt? Most a "rendes" dolgozókra gondolok, nem a megszakítás nélküli munkarendben dolgozókra.

efi99 # 2007.12.16. 18:59

Meg az is benne van, hogy heti 2 pihenőnap jár...
Egyébként ez a 117/B paragrafus csak többet árt, mint használ.
Leírja, amit leír, de minek kell azt törvénybe foglalni, hogy hogyan szokás általában dolgozni, aztán utána paragrafusokon keresztül jönnek a kivételek. Arról nem is beszélve, hogy heti munkaidőkeret gyakorlatilag sehol sincs.
Amit le kellett volna írni:
x hónapban mennyi a munkaidő (van ekörül is éppen elég félreértés), és hogy mennyi a napi és a heti max munkaidő, illetve mennyi a napi és a heti minimum pihenőidő. Kész, passz. Helyette van 10 oldal, amit senki nem ért, és emiatt rosszul is alkalmazzák.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 19:04

Zsenzso, a 117/B. a főszabály. És aztán három oldalon keresztül apróbetűkkel jön a számtalan, szövevényes kivétel. (Meghatározott tevékenységi területeken, három műszak mellett, megszakítás nélküli munkarendben, ha van kollektív szerződés, ha a munlát munkaidőkeretben szervezik. etc, etc...)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 19:06

Arról nem is beszélve, hogy heti munkaidőkeret gyakorlatilag sehol sincs.
De van. Konkrétan ismerek ilyen munkahelyet. A munkaidőkeret bevezetésének értelme az volt, hogy ne kelljen a szombati munkáért külön pótlékot fizetni. Működik. Ja, és "irodistákról" van szó, hogy zsenzso is csodálkozhasson.

efi99 # 2007.12.16. 19:16

kbs
Én nem értem, mi az összefüggés a heti munkaidőkeret és a szombati pótlék között.

zsenzso # 2007.12.16. 19:37

Tényleg csodálkozom!

Tudom, hogy ami gusztustalan, az még lehet törvényes.
Akkor is pofátlanságnak tartom a dolgot, ha irodistákkal csinálják ezt. Egyébként meg: ha azt írod, hogy ismersz olyan munkahelyet, ahol alkalmazzák a szombati ledolgozásos módszert, az azt jeleni az én olvasatomban, hogy szerencsére csak kevés ilyen munkahely van.

Én, mint senkiházi munkavállaló, semmilyen védelemben nem részesülök lassan.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 07:26

Egyszerű, efi: a szombati munkavégzés esetén sem kell pótlékot fizetni, ha munkaidőkeretben rendelik el. Elegenő másik szabadnapot adni helyette.

efi99 # 2007.12.17. 09:29

Értem.
És Csoszi esetében melyik az a másik szabadnap, mivel a Hé-Pé minden héten játszik.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 09:31

Ő is heti munkaidőkeretben dolgozik? Inkább haviban.

efi99 # 2007.12.17. 11:49

És?
Heti átlagban nincs meg a 2 szabadnapja.