munka törvénykönyve


Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.06. 11:17

Csosza, ami neked "le3dolgoztatásnak" tűnik, az egyszerűen munkaidőkeretben történő munkaszervezés. Azért nem minden munkáltatói intézkedés jogellenes, amelyik nem tetszik a munkavállalónak.

Erre bért a cég nem fizet, adózatlan jövedelemre tesz szert az ingyen munkával!!!

Ezt meg le sem írtad volna, ha jobban átgondolod.

Hullócsillag # 2007.12.06. 11:33

Sziasztok!
Új regisztrált felhasználó vagyok itt.
Valamit nem értek.
Szombaton 5.5 órát dolgozunk, kapunk érte egy szabadnapot, ami 8 óra. És a különbséget, a 2.5 órát hétközben ledolgoztatják velünk. Ez így oké?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.06. 11:40

Az összesen heti 40?

Hullócsillag # 2007.12.06. 11:49

mivel napi váltásban vagyunk (egyik nap este 9-ig, másnap reggel 6-tól), nem azon a héten dolgoztatják le, hanem összeadják a szombatonkénti mínuszórákat, és a hónapban folyamatosan dolgozzuk le.

Hullócsillag # 2007.12.06. 12:12

valaki azt mondta nekem, hogy a munka törvénykönyve szerint a szombati 4 órát meghaladó munkáért teljes szabadnapot kell adni, és nem szabad ledolgoztatni.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.06. 12:15

Félig igaz. Teljes szabadnapot kell adni. És nektek adnak is. Magad mondtad.

Hullócsillag # 2007.12.06. 12:23

igen, de azt is írtam, hogy a maradékot ledolgoztatják. pedig állítólag nem lehetne.

csosza # 2007.12.06. 15:01

Szia KBS !

500 ember által előállított termék értékéből a bérktg nem adózatlan nyereség ?

Munkaszerződésben heti 6 nap heti 40 óra foglalkoztatás szerepel. Munkaidőkeretről nem tudok, de abba sem akarnak beleegyezni, hogy 7,5 órát fizessenek ki, és nem megyünk be szombatonként ledolgozni.

Csosza

leuven # 2007.12.07. 21:22

Sziasztok!

December 11-ével megyek vissza dolgozni táppénzről, ami több volt mint 30 nap.Úgy néz ki megkapom a felmondásomat már aznap.De mivel tőbb mint 30 napig voltam táppénzen ezért csak újabb 30 nap múlva mondhatnának fel, ha jól tudom.Meddősségi kezelés miatt védettséget kellene élveznem a felmondás alól ilyenkor, ha kezemben az igazolás akkor tartsam az orruk alá és mi egyebet tegyek? Gondolom semmi papírt ne írjak alá? Mi a teendő ilyen esetben?

_Wasp_ # 2007.12.08. 01:12

>> meddősségi kezelés miatt védettséget kellene élveznem
IGEN

>> ha kezemben az igazolás akkor tartsam az orruk alá
IGEN

>> és mi egyebet tegyek?
Szerintem semmit.

>> Gondolom semmi papírt ne írjak alá
Még szép. Mondd azt, hogy holnapig meggondolod, bármit is nyomnak a kezdbe, hogy írd alá. (én ezt csináltam egyszer. Erre elkezdtek kiabálni, hogy most kell aláírnom, vagy soha, stb. Én: Ja, jó, akkor soha. )

Egyébként azt bármire ráírhatod, hogy "jogfenntartással ÁTVETTEM: név"

Ha kirúgnak, akkor úgyis nyekk lesz nekik a munkaügyi bíróságon.
Szóval csak nyugi.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

zsenzso # 2007.12.08. 13:56

sziasztok!

Én még az életben nem hallottam olyan munkaidő-beosztásról, amilyenről Csosza ír!

Én folyamatos munkarendben dolgozom, akkor ezek szerint engem is berendelhetnének a pihenőnapomon, hogy ledolgozzam az ebédidőmet?

zzzzz (törölt felhasználó) # 2007.12.08. 15:04

zsenzso!

Én meg olyat csak a közelmúltban hallottam, amiről te beszélsz.

Költözés miatt, próbálkoztam ezzel azzal a közelmúltban, s csodálkoztam, hogy proli üzemekben az ebédidőt is fizetik.

Egész életemben 8.5 órákat töltöttem a munkahalyen, mert a 2x15 perc szünetet le kellett dolgozni.

zzzzz (törölt felhasználó) # 2007.12.08. 15:08

Ja és még valami, ha selejtet termeltünk azt is munkaidő után lehetett csak javítani, azért nem fizettek, de ki kellett javítani.

Azért időnként belefért a munkaidőbe úgy intéztük.

zsenzso # 2007.12.08. 15:45

Nálunk az irodisták sem dolgozzák le az ebédidőt.
Amikor 8 órás voltam máshol, nekem is le kellett dolgoznom az ebédidőt. Most, ha akarnák se tudnák ledolgoztatni az ebédidőt, mert amikor én lelépek, már kezd is a másik műszak, tök mindegy, hogy milyen nap van. Ha berendelne szombatra, akkor se dolgozhatnék másik műszakban.

efi99 # 2007.12.08. 16:45

zsenzso, nem akarok ötleteket adni a munkáltatódnak, de mi van, ha azt mondja, hogy a 12 órás szolid az 11,5 óra volt, mert volt benne fél óra ebédidő. Ez a 11,5 megy a köteleződbe is csak, máris le kell dolgoznod...

csosza # 2007.12.08. 16:45

Hali!

3 műszakos munkarendben, nem tudja ledolgoztatni az nap a félórákat, és arra hivatkoznak, hogy a munkaközi szünetben nem történik munkavégzés, így bér sem jár.
Mivel 8 órát fizetnek naponta, ezért kell 3 hetenként egy szabadszombaton ledolgozni az ebédidőt.
Ezért semmit nem kapunk, sem bért, sem másik szabadnapot.

zsenzso # 2007.12.08. 17:14

effi!

Nekem a 12 órás munkanapom alatt 2 x 20 perc munkaközi szünet jár, mondjuk, ha havonta 16 műszakom van, az 16 x 40 perc, az 640 perc, gondolod, talán átirányíthatna egy bányába, hogy azt ledolgozzam? Nem tudja velem ledolgoztatni a munkáltatóm, amíg folyamatos munkarendben dolgozom, mert mint írtam, foglaltak a gépek.

zsenzso # 2007.12.08. 17:15

bocsi efi99, elgépeltem a neved!

efi99 # 2007.12.08. 20:44

zsenzso
Letudja, ha nagyon akarja. Számolj utána:
28 nap alatt a munkaidőd 440=160 óra.
28 nap alatt, te ott vagy 14
és a te számításod szerint dolgoztál, 14*12=168 órát. Ha viszont levonna 12 óránként 40 percet, ahogy írtad, akkor éppen 160-at!
Vagyis 168-at vagy ott, de csak 160-at csinálsz. Ugye, hogy ledolgoztad? A +8 órából nem túlóra, hanem ebédidő lesz...

efi99 # 2007.12.08. 21:01

csosza
Van erre valami szabály a 124 §-tól kezdve az MT-ben, ami úgy nyit, hogy heti 2 pihenőnap jár, aztán ahogy haladunk lefelé 48 óra lesz (de csak 1 teljes nappal), aztán 40, aztán összevonás, én magam nem igazodtam ki rajta, mert persze ezt sem tudják, érthetően magyarul leírni.
Szóval azt kéne megnézded, hogy a te esetedben hogyan viszonyul az előírt pihenidő, a 3. heti szombati hazamenés és hétfő kezdés közötti időtartamhoz.

1213 # 2007.12.08. 22:46

Üdv!
Meg szeretném tudni,hogy egy második állás 4 órában bejelentve nem okozna-e gondot a mostani 8 órás bejelentett munkámmal kapcsolatban? Most 8-tól 16-ig dolgozom bejelentve. A másik munkahelyen 18-tól 22-ig kellene dolgoznom. Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.09. 07:16

Be kell jelenteni a munkáltatónak. Csak szűk körben teheti meg, hogy megtiltja az új munkaviszonyt.

zsenzso # 2007.12.09. 20:37

efi99!

Szerintem ha azt akarja a munkáltató, hogy ledolgozzam a munkaközi szüneteket, bele kell írnia a munkaszerződésbe!

Még jó, hogy nem tudsz ötleteket adni a munkáltatómnak, így is elég sok hülyeséget találnak ki!

Egyébként a mostani munkáltatóm nem hajlandó havi 174 órával osztani a havi alapbéremet, és az alapján számolni a pótlékokat, azt üzente, hogy majd januártól jól fog számolni. Mi lenne, ha én meg azt üzenném, hogy januártól fogok tisztességesen dolgozni?

csosza # 2007.12.10. 18:19

efi99

Már végig olvastam mindent a 124§-ból mindent,meg 117-esben is, de a 40 órás munkahét és a két nap pihenőn kivül én sem tudok kiigazodni a többin.
A harmadik héten nincs meg a két nap, az biztos!
Az ötletekről annyit, ahogy olvasom minden munkáltatónak meg van a saját ötlete, hogy túlmunkával dolgoztasson.
Aki leszámol a cégtől, munkaügyi bíróságra megy, ha be tudja bizonyítani a szombatokat, visszamenőleg megkapja. A céget megbirságolják, kifizeti a büntetést és tovább "ledolgoztat".
A munkaügyi felügyelet pedig, nem ellenőrzi a céget tovább.

zsenzso # 2007.12.12. 20:04

sziasztok!

Néhányszor elsírtam már, hogy folyamatos munkarendben dolgozom, szeptember 1-től egy új cégnél. A szeptemberi béremet úgy számolták, hogy a havi fix alapomat elosztották 168-cal, mert annyi óra volt előírva, az egy órára jutó bér volt a pótlékok alapja. Jól jártam, mert 174-gyel kellett volna osztani. Az októberi bérnél viszont 192-vel osztottak, rosszabbul jártam. (jártunk) Szóltunk a bérelszámolásnak, hogy ez így nem jó, azt mondták, majd januártól számolnak rendesen. (nem vicc!) Kb. 800 Ft volt a 2 hónap után az én károm, nem nagy pénz. Most megkaptam a novemberi bér elszámolását, kaptam 1375 Ft bérdifferenciát (lehet, hogy ezzel akarták helyrehozni a bakit), aztán az alapbéremet most 168-cal osztották, megint jól jártam. Novemberben különben 180 óra volt előírva, a hivatali rendben dolgozók dolgoztak 168 órát novemberben. Várom januárban a bérpapíromat, mert eszerint a logika szerint a decemberi béremnél a havi fixemet 152-vel fogják osztani? Nem bánnám, de ez mind szabálytalan. Ha a hülyeség fájna, ordítással lenne tele a város.