munka törvénykönyve


tuci2 # 2008.10.30. 18:04

Tisztelt fórumozók!

Több kérdésem is volna: - Próbaidő alatt jár-e étkezési utalvány?

  • Mennyi a minimum amennyi értékben adhatna a munkáltató?
  • Hogy létezik, hogy a túlórákat nem fizetéssel, hanem "úgymond" csúszóként vetetik ki a dolgozókkal?

Jogos-e? Köszönöm.

monalisa1 # 2008.10.30. 19:19

Jól írtad: az étkezési utalvány ADHATÓ - tehát nem egy kötelező béren kívüli juttatás. (És nem is minden munkáltatónál van.)

A túlórát elsősorban természetben kell kiadni - már ahol ezt meg tudják oldani -, vagyis otthon marad a kedves dolgozó.

Amúgy aki próbaidőn van az "törje össze" magát a fene nagy igyekezetében, annak reményében hogy véglegesítik majd...

monalisa1 # 2008.10.30. 19:20

Egyébként a hidegutalvány 6.000, míg a melegétkeztetés esetében 12.000 Ft.

monalisa1 # 2008.10.30. 19:27

Yeah21

A Munka Törvénykönyve minden munkáltatóra egyaránt és egyformán vonatkozik, azonban egy multi a saját belső szabályozásával igyekszik azt "felülírni". Persze nem szabályos - a dolgozóra hátrányos, de mit lehet ellene tenni? (Szóvá tenni, panaszolni, végső soron a Munkaügyi Bírósághoz lehet fordulni - mindeközben új munkahely után tanácsos nézni...)

nandy # 2008.10.31. 11:13

Egyébként a hidegutalvány 6.000, míg a melegétkeztetés esetében 12.000 Ft.
aprócska pontosítás:

Adhat ennél többet ill. kevesebbet is... De 6.000,- ill. 12.000,- forintig adómentes.

nandy # 2008.10.31. 11:14

Yeah: munkaidőkeret van?

Zancsa # 2008.11.06. 20:31

Sziasztok!

Ha a munkavállaló a munkaviszony első napján betegség miatt nem jelenik meg a munkahelyén, munkaviszonya meghiúsul? Vagyis hiába írták alá előző nap a munkaszerződést a munkaviszony nem jön létre?
Említett munkavállaló munkaviszonya 2008.09.30-án szűnt meg főnököm egyik cégénél, majd 10.01-től átkerült a főnök másik cégébe. 2008.10.01-től viszont keresőképtelen is lett. Soha nem volt ilyen esetem. Mivel az előző munkahelyen az összes, azaz mind a 15 nap betegszabadságát igénybe vette, így új munkáltatójánál táppénzre vált?? jogosulttá. Ma szóltak a MEP-től , mivel nem vette fel 1-én a munkát, így a munkaviszony nem jött létre.Jelentsem át a 08T1041-en a munkaviszony kezdetét 10.04-re. Ilyet tehetek??? Mit tegyek a 09.30-án aláírt munkaszerződéssel?? Az előző munkaviszonya alapján passzív jogon lett táppénzes 2008.10.03-ig.

Köszönöm a segítséget, remélem érthető a problémám...:-)


Ancsa

bolivar (törölt felhasználó) # 2008.11.11. 10:37

Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy hol találok vmilyen összefoglalót, összehasonlítást, hogy mi a különbség a kölcsönzött munka és a rendes munkaviszony között, mik az előnyök, hátrányok.

Ha leírná vki, az is megköszönném.

Köszike :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.11. 10:43

Hosszú. A munka törvénykönyve egy egész fejezet írja le, milyen eltérésekkel kell alkalmazni az általános szabályokat a kölcsönzött munkavállalókra.
Van konkrét kérdésed?

bolivar (törölt felhasználó) # 2008.11.11. 10:46

Hááát...
Van egy normál munkaviszonyom és van egy lehetőség egy másik cégnél kölcsönzöttnek lenni jóval nagyobb fzetésért. Kérdés, hogy kockáztassak-e, illetve mekkora a kockázat.
A szabdságok száma ugye ugyanannnyi (20nap), betegszabadságra is lehet menni, táppénzzel?

Vajon ez az alkalmazotti viszony érinti-e azt, ha lakáshitelt vennék fel, esetleg emiatt rosszabbak lennének a kondícióim.
A gyest érint?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.11. 10:55

A védelem gyengébb. Így például felmondhatnak a táppénz vagy a gyermeknevelés céljára biztosított fizetés nélküli szabadság ideje alatt is.
A jogellenes munkaviszonymegszüntetésnek is enyhébbek a szankciói (feleannyi hónapra eső átlagkereset ítélhető meg).
Etc. Mt. 193/B-193/P. §§

bolivar (törölt felhasználó) # 2008.11.11. 11:00

köszi szépen

szjudit # 2008.11.14. 10:19

November 21.-én letelik a felmondási időm. A másik munkáltatóm csak dec.1-től tud alkalmazni. Lehet-e valamilyen hátrányom a kieső napok miatt? Vagy be kell jelentkeznem addig is munkanélkülire?

Kacsa1111 # 2008.11.14. 11:14

Kedves szjudit,

pihenj:)


Kacsa11

szjudit # 2008.11.14. 12:57

Köszi kedves Kacsa11 a hápogást! :)

nandy # 2008.11.14. 15:35

Nem baj, mivel nem éri el a 30 napot a jövedelem (és biztosítás) nélküli időszak.
Az eü. szolg. járulékot is csak akkor kellene fizetni, ha 45 napon túl sem lenne biztosítási jogviszonyod.

rozsa0703 # 2009.09.01. 07:05

Tisztelt fórumozók!

Azt szeretném megkérdezni,vezetői végzettség nélkül a jog szerint lehet-e vezetői beosztásban foglalkoztatni a munkavállalót? Lesz-e ennek következménye,ha így alakul?
A válaszokat nagyon köszönöm!

Rozsa

Egyjogász # 2009.09.01. 07:15

Olyan nincs, hogy "vezetői végzettség".

Ha egy 8 általánossal rendelkező milliomos összegrundol egy részvénytársaságot, miért ne lehetne annak az elnök-vezérigazgatója?

Az állami-önkormányzati szféra más, ott általában a vezetői beosztás betöltéséhez előírnak valamifajta felsőfokú, vagy szakirányú végzettséget.
(Persze hallottam már olyat is, hogy egy önkormányzatnál a 70-es évekből ittragadt "Lassúné Undok Marika" - by Kacsa - minden fajta végzettség nélkül volt jogász végzettségűnek a főnöke.)

rozsa0703 # 2009.09.01. 07:45

Köszi egyjogász!

Ebben az esetben boltvezetői képesítésről van szó,papír nincs, gyakorlat 12 év.

Rozsa

rozsa0703 # 2009.09.04. 20:08

Kedves egyjogász!

Az lenne a kérdésem hozzád, hogy közeli hozzátartozó halála esetén a 2 nap pótszabadság adható, vagy ki kell adni a jogszabály szerint?
Ha mégsem adják ki mi a teendő?
Válaszodat előre is köszönöm!
Rózsa

Sz.Márton # 2009.09.04. 21:29

Kedves rozsa0703!

Bár egy másik jogász lennék, de azt a két napot ki kell adják, ha nem, nyomatékosan kérni kell a törvényre hivatkozva, ha akkor sem, a felettes feletteséhez kell menni.

Idézet az 1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről ideillő részéből:

"107. § Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól

  1. amíg állampolgári kötelezettségét teljesíti;
  2. közeli hozzátartozója [139. § (2) bekezdés] halálakor, esetenként legalább két munkanapon át;"

"139.§
(2) Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbefogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs."

rozsa0703 # 2009.09.05. 11:11

Kedves Sz.Márton!

Nagyon köszönöm a válaszodat,édesanyám hunyt el,és szabadságot vettem ki arra az időre,amíg a hivatalos ügyeket intéztem,tegnap rákérdeztem,hogy megkapom-e a pótszabadságot,a helyettes vezető azt mondta,hogy nem,és felsorolt több kolléganőt aki szintén nem kapta meg.Annyit mondott,hogy kérdezzem meg az ügyvezetőt.
3 évvel ezelőtt édesapám halálakor sem kaptam meg ezeket a napokat,bár akkor még nem tudtam,hogy erre lehetőség van.
Még egyszer köszönöm!

Rózsa

Ui.Munkajogban kereskedelemmel kapcsolatos témában tudnál-e esetleg segíteni (leltárhiány)?

Sz.Márton # 2009.09.05. 16:58

rozsa0703!

Leltárhiánnyal kapcsolatos ügyben, csak akkor lehetne érdemben segíteni ha a leltár részletes leírását, lefolyását és résztvevőit is megismeri a sgítséget nyújtó szakember, ami egy ilyen fórumon több szempont miatt is lehetetlen. Az összes körülmény és az érintett cég ismerete nélkül egy komoly anyagi eszközöket felmérő leltárban csak az arra illetékesek adhatnak komoly felvilágosítást és az arra valóban illetékes kérdezőknek. Más esetlegesen érintettek jogait ezzel nem megsértve és kellő megalapozottság nélkül, arra nem érdemes helyen és módon bárkit is meggyanúsítva. Ha anyagilag és erkölcsileg is komolyan érinti Önt egy ilyen ügy, akkor biztosan nem ez a fórum a megoldás kulcsa, hanem egy arra szakosodott ügyvéd, aki (akár kereskedelemben jártas könyvelési szakértővel együtt), alaposan átnézhet minden legálisan hozzáférhetővé tett dokumentumot, mert később többet is veszíteni lehet.

rozsa0703 # 2009.09.05. 20:08

Kedves Sz.Márton!
Megértettem a válaszát,amelyet nagyon köszönök,megpróbálok segítséget kérni máshonnan,pl. munkaügyi bíróságon.
Rózsa

rozsa0703 # 2009.09.16. 21:20

Kedves Sz.Márton!
Újraolvastam válaszát,az utolsó mondattal arra célzott, hogy én veszíthetek többet?
Ha pl.nem fogadom el a leltár eredményét,Munkaügyi Bírósághoz fordulok,akkor ők bekérik az iratokat,minden szempontot figyelembe vesznek mindkét fél részéről,akkor Ön szerint mit veszthetek?
A becsületemet,szeretném megvédeni,mert most úgy érzem,erkölcsileg és anyagilag is megaláztak!Ön szerint érdemes kiállnom az igazam mellett?
Köszönettel:
Rózsa