munkaviszony felmondás


szim44i # 2009.05.07. 18:28

Tisztelt Szakértő!

Nagyon szépen köszönöm a választ, menyugtató számomra, hogy nem küldhetnek csak úgy el, ha majd pocakos leszek. De azért, hogy lássa jobban az én helyzetemet is, most leírnám azt is, amit eddig nem tartottam lényegesnek. Az első gyerkőc után az akkori munkáltatómtól ígéretet kaptam, hogy visszavesznek dolgozni. Időben szóltam, hogy szeretnék visszamenni. Mintha vadidegen lennék, elkezdtek interjúztatni a szóba jöhető állásokra és mindegyik végén megköszönték, hogy megjelentem, de nem vettek vissza sehová. A GYED után a GYES nem volt elég a megélhetésünkre. Még jogosult lettem volna GYED-re, amikor kivetették velem az összes szabadságomat azzal a címszóval, hogy amíg sok a szíbim, nem tudnak sehová se visszavenni. Aztán amikor lejárt a szabadságom és már csak a GYES-em lett volna, közölték, hogy nem tudnak nekem ugyanolyan munkakört biztosítani, mint ahonnan eljöttem szülni, így el kellett kezdenem állást keresni. A jelenlegi munkahelyemen az állásinterjún elmondtam, hogy 2 éves gyerek van és csak akkor tudom vállalni a munkát, ha 15-kor végzek, így 6 órára vettek fel. Megegyeztünk mindenben. Ehhez képest kevesebb fizuvel vettek végül fel, mint amiben megegyeztünk, rendszeresen túlóráztatnak, hiába mondom, hogy mennem kell a bölcsibe és nem erről volt szó. A túlóráimat gyakran csak részben fizetik ki, emellett a főnököm ordít és megaláz az ügyfeleink előtt. A kislányom bár gyakran beteg, mindig a nagyi vigyáz rá (még jó, hogy van kire hagyni), mert a főnököm megmondta, hogy ő már bizony volt, hogy ezért küldött el embert, mert túl sokat volt a gyereke beteg. Én egyszer maradtam otthon fél év alatt a lányommal TP-en, fél órás fejmosást kaptam érte. Nem én vaygok túl érzékeny, több kollegám nyugtatót szed.
És igen, én eltitkoltam, hogy azért állok újra munkába, mert szeretnék még egy babát, és mint köztudott, ehhez kell egy munkaviszony és kell jövedelem is. Mert nem vagyunk gazdagok. De még mindig jobb szerintem munkaviszonyra alapozni egy gyerek születését mint segélyekre. Ha pedig elmondom az állásinterjún, hogy szülni szeretnék, ki vezs fel? Senki sem. De velem sem voltak korrektek a munkáltatóim sajnos, ők sem érdemlik, hogy én más legyek. A plusz, hogy mindkét munkahelyem egy nagy bank, több milliárdos éves nyereséggel. Ebbe talán bele férhetne néhány kismama is.
Úgy éreztem, hogy ezt még hozzá kell tennem a történethez, még egyszer nagyon köszönöm a válaszát!
Szim

szivacsmacska # 2009.05.08. 18:51

Tisztelt Szakemberek!

Március 10. óta táppénzen vagyok.Ma behívtak a munkhelyemre és közölték velem,h.nem tartanak tovább igényt a munkámra,de ki nem rúgtak,át akarnak helyezni,hogy ne kelljen nekik 5éves munkaviszonyom után végkielégítést fizetniük.Mi van abban az esetben,ha nem vagyok hajlandó elfogadni a "lefokozott munkakört"??Akkor rendest felmondást eszközölhet?Abban az esetben igényt tarthatok a végkielégítésemre?Vagy rendkívüli felmondással távolít el?vagy aláírat egy közös megegyezést?Vagy mit tehet?Ha esetleg megkapom a végkielégítést,addig tudom,hogy nem kaphatok munkanélkülit,de utána igen?És még egy kérdésem lenne.Ha visszamennék dolgozni több mint 30nap után,akkor valóban 30napos védettséget élvezek?És ha az kiderül,h.nekem létszámleépítésre hivatkozott a főnököm,közben pedig mást vett fel a helyemre,akkor hivatkozhatok a bíróságon arra,hogy jogellenesen szüntették meg a munkámat és visszahelyeztethetem magam az eredeti munkakörömbe?NAGYON kérem az elnézést a sok kérdés miatt,de szörnyen váratlanul ért ez a dolog és várom mielőbbi segítő válaszukat.Tisztelettel:szivacsmacska

Veci # 2009.05.09. 07:45

szivacsmacska!

Nos, előljáróban és nem értek a munkajoghoz, csak sokmindennek utána néztem családi esetek kapcsán, és ennek alapján írom le, amit tudok:
Ha 30 napnál hosszabb a betegállomány, akkor 30 nap védettséged van, ami úgy tudom nem azt jelenti, hogy ezen idő alatt nem mondhatnak fel, csak azt, hogy 30 nap elteltével kezdődhet meg a felmondási idő.

A szóbeli közlés alapján téged más munkakörbe helyeznének. Ha nem fogadod el, akkor a felmondást eszközölik. Ha nem adtál okot a rendkívüli felmondásra, akkor ily módon nem mondhatnak fel, azt nagyon meg kell indokolniuk.
Ha közös megegyezést ajánl, akkor azt véleményem szerint ne fogadd el, max. ha számodra elfogadható, kedvező, ugyaniosa munkáltatónak ez esetben nem a te érdeked a fontos, a munkaviszonyod pedig azonnal megszűnik.
Ha mégsem tud foglalkoztatni, akkor a rendes felmondás jöhet számításba. Ha ő mond fel meg kell indokolja, akkor jár a felmondási idő, és végkielégítés. Ha esetleg elmúltáél 57 éves, akkor + végkielégítés jár. Felmondási idő 5 év után 30+15 nap, végkielégítés 2 hónap.
Az első két esetben figyelj oda nagyon, kérj időt az aláírás előtt, hogy átgondold, és értelmezzed. Nem biztos, hogy ad, de próbáld meg, max aazt írd alá, hogy átvetted, de írd is rá a felmondásra. Mert ha annak írsz alá, hogy tudomásul vetted, akkor nemsok tennivaló van.

Itt megtalálod a munkaviszony megszűntetésének szabályait: http://www.jogiforum.hu/torvenytar/113
IV. fejezet
A munkaviszony megszűnése és megszüntetése
A munkaviszony megszűnésemunkaviszony megszunése|3munkaviszony megszüntetése
A 86-101 §-ig tanulmányozd.
Ha a munkaviszonyod megszűnik, akkor regisztráltathatod magad a Munkaügyi Központba, és kaphatod előbb az álláskeresési támogatást. A végkielégítés miatt nem folyósítanak annyival később, amennyi a védkielégítés időtartama (régen volt ilyen szabály)

Ha közalkalmazott vagy, akkor mások a szabályok.

Az, hogy a főnök létszámleépítésre hivatkozik (ez a rendes felmondást eredményezheti), nem zárja ki szerintem, hogy vegyen fel valakit a te munkakörödre (valamelyik topicban ilyen helyzetre valakinek már válaszoltak). De nyílván minsenkinek lehet élni a jog adta lehetőséggel. Javaslom kérdezz meg egy munkajogászt. Vagy érdeklődj itt a Szociális és Munkaügyi Minisztérium ügyfélszolgálatánál:
Személyesen:
Bp, V. Akadémia u. 3.
H-Cs: 9-15, P: 9-13
Telefonon:
Munkajog: 428-9941
Kapcsolatfelvétel: online http://www.szmm.gov.hu/main.php?…

Vagy itt a jogifórumon a Dr. Goda Mark segíthet, kattins a bekeretezett részben megadott www.jogiforum.hu/munkajog helyre.
VALAKI, aki ért a munkajoghoz segítsen!


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.05.09. 12:30

szivacsmacska!

Megismétlem az előbbieket, mert tele val helyesírási hibával (bocs).
Nos, előljáróban én nem értek a munkajoghoz, csak sokmindennek utána néztem családi esetek kapcsán, és ennek alapján írom le, amit tudok:
Ha 30 napnál hosszabb a betegállomány, akkor 30 nap védettséged van, ami úgy tudom nem azt jelenti, hogy ezen idő alatt nem mondhatnak fel, csak azt, hogy 30 nap elteltével kezdődhet meg a felmondási idő.

A szóbeli közlés alapján téged más munkakörbe helyeznének. Ha nem fogadod el, akkor a felmondást eszközölik. Ha nem adtál okot a rendkívüli felmondásra, akkor ily módon nem mondhatnak fel, azt nagyon meg kell indokolniuk.
Ha közös megegyezést ajánl, akkor azt véleményem szerint ne fogadd el, max. ha számodra elfogadható, kedvező, ugyanis a munkáltatónak ez esetben nem a te érdeked a fontos, a munkaviszonyod pedig azonnal megszűnik.
Ha mégsem tud foglalkoztatni, akkor a rendes felmondás jöhet számításba. Ha ő mond fel meg kell indokolja, akkor jár a felmondási idő, és végkielégítés. Ha esetleg elmúltál 57 éves, akkor + végkielégítés jár. Felmondási idő 5 év után 30+15 nap, végkielégítés 2 hónap.
Az első két esetben figyelj oda nagyon, kérj időt az aláírás előtt, hogy átgondold, és értelmezzed. Nem biztos, hogy ad, de próbáld meg, max azt írd alá, hogy átvetted, de írd is rá a felmondásra. Mert ha annak írsz alá, hogy tudomásul vetted, akkor nemsok tennivaló van.

Itt megtalálod a munkaviszony megszűntetésének szabályait:
http://www.jogiforum.hu/torvenytar/113
IV. fejezet
A munkaviszony megszűnése és megszüntetése
A 86–101 §-ig tanulmányozd.
Ha a munkaviszonyod megszűnik, akkor regisztráltathatod magad a Munkaügyi Központba, és kaphatod előbb az álláskeresési támogatást. A végkielégítés miatt nem folyósítanak annyival később, amennyi a végkielégítés időtartama (régen volt ilyen szabály)

Ha közalkalmazott vagy, akkor mások a szabályok.

Az, hogy a főnök létszámleépítésre hivatkozik (ez a rendes felmondást eredményezheti), nem zárja ki szerintem, hogy vegyen fel valakit a te munkakörödre (valamelyik topicban ilyen helyzetre valakinek már válaszoltak). De nyílván mindenkinek lehet élni a jog adta lehetőséggel. Javaslom kérdezz meg egy munkajogászt. Vagy érdeklődj itt a Szociális és Munkaügyi Minisztérium ügyfélszolgála­tánál:
Személyesen:
Bp, V. Akadémia u. 3.
H-Cs: 9–15, P: 9–13
Telefonon:
Munkajog: 428–9941
Kapcsolatfelvétel: online http://www.szmm.gov.hu/main.php

Vagy itt a jogifórumon a Dr. Goda Mark segíthet, kattins a bekeretezett részben megadott www.jogiforum.hu/munkajog helyre.
VALAKI, aki ért a munkajoghoz segítsen!

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Egyjogász # 2009.05.10. 08:55

"Március 10. óta táppénzen vagyok.Ma behívtak a munkhelyemre"

Na ezt helyből nem értem. Ha valaki beteg, akkor nem lehet behívni a munkahelyére, mert vélhetően azért van táppénzen mert nem tud megjelenni és munkát végezni. Az ilyen betegállomány alatti bejárogatással vigyázz, ismerek olyan esetet, amikor a munkáltató táppénzfelülvizsgálatot kért mert a munkavállaló a főnöke kérésére bement és megcsinált valamit. Na ezt a főfőnök rögtön úgy értékelte, hogy táppénzcsaló.

"és közölték velem,h.nem tartanak tovább igényt a munkámra,de ki nem rúgtak"

Betegállomány alatt nem is tehetik meg, utána is csak írásbeli, indokolt felmondással. (Ha az indokolás jogellenes, megtámadhatod bíróságon.)
A végkielégítést ilyen esetben ki kell fizetni.

",át akarnak helyezni,hogy ne kelljen nekik 5éves munkaviszonyom után végkielégítést fizetniük."

A munkakör, munkahely és munkabér vonatkozásában (illetőleg minden más vonatkozásban is, ha a munkaszerződés mást is tartalmaz) a munkaszerződés csak közös megegyezéssel módosítható, ha nem felel meg, amit ajánlanak, ne fogadd el.

Mi van abban az esetben,ha nem vagyok hajlandó elfogadni a „lefokozott munkakört“??

Semmi, marad az eredeti munkaköröd.

Akkor rendest felmondást eszközölhet?Abban az esetben igényt tarthatok a végkielégítésem­re?

Ha megvan a törvényes oka (pl. az eredeti munkaköröd megszűnt), akkor igen, a végkielégítés természetesen jár.

"Vagy rendkívüli felmondással távolít el?"

A munkáltató szerződésmódosítási ajánlatának elutasítása nem rk. felmondási ok.

"vagy aláírat egy közös megegyezést?"

A közös megegyezést nem lehet "aláíratni", közös megegyzést szabad döntésed alapján saját elhatározásodból írhatod alá, ha akarod.

"És ha az kiderül,h.nekem létszámleépítésre hivatkozott a főnököm,közben pedig mást vett fel a helyemre,akkor hivatkozhatok a bíróságon arra,hogy jogellenesen szüntették meg a munkámat és visszahelyeztet­hetem magam az eredeti munkakörömbe"?

Igen akkor jogellenes a felmondás, mert az indokolása valótlan, vagy visszahelyeznek (ez szerintem általában rossz vért szül, de te tudod), vagy kapsz egy kalap pénzt, de pert csak ügyvéddel!!

kriszild # 2009.05.10. 16:56

Tisztelt Szakértők!
A következőben szeretnék segítséget kérni:
3 éves kisfiam után augusztusban igényelt fizetésnélküli szabim április 30-án lejárt.
Munkahelyem nem engedélyezte tovább a fizetésnélküli szabadságot, hiába van tartós betegségről igazolásom (7 éves fiam is asztmás). Indokként megírták levélben, hogy csak otthon tartózkodhat a gyermekem, (annak ellenére, hogy 5 éves kor után kötelező az óvoda és utána az iskola) valamint nem tudom igazolni,hogy GYES-t kapok (mivel 30 nap alatt nem kaptam még meg a MÁK-tól a Határozatot), de ők utánakérdeztek a MÁK-nál, hogy megigényeltem-e.
Ezek után az első munkanapon behívtak - annak ellenére, hogy eleve ki kell adni a GYED alatt összegyűlt szabikat - és átadták a felmondásomat.
Úgy tudom, hogy a fizetésnélküli után 30 napig védettséget élvezek és ez idő alatt nem is lehetne a felmondást átadni. Jól tudom ezt? Szabályos,hogy nem engedélyezik a fizetésnélküli szabadságot?Be kellene perelnem a munkáltatómat - ami egy minisztérium - a Munkaügyi Bíróságon?
Köszönöm a segítséget előre is!

kriszild # 2009.05.10. 17:11

Szeretném még azt is megkérdezni,most,hogy GYES mellett kérésem ellenére visszahelyeztek aktív állományba,mennyi TÁPPÉNZ jár?Úgy tudom,hogy annyi nap jár,amennyit dolgozok az aktív állományba helyezés dátumától kezdve.Jól tudom ezt?

Grád András # 2009.05.10. 19:26

Kedves Kriszild!

A felmondás alóli védelem csak a Gses-Gyed idejére illeti meg a gyermek 3 éves koráig (Mt. 90.§ (1) e.), de abban meg igaza van, hogy a felmondási idő csak a visszajövetelétől számított 30 nap elteltével indul meg (Mt.90.§ (2) b.). Vagyis közölhetik másnap, hogy 30 nap múlva ketyegni kezd a felmondási ideje, de nem indulhat meg aznap. Ha ez utóbbit tették volna, munkaügyi bírósághoz kell fordulnia, és nyerni fog, csakúgy, mint ha a felmondási ok nem volt valós (pl. leépítésre hivatkoztak, de közben már felvettek valaki mást ugyanolyan vagy hasonló képesítéssel vagy munkakörbe. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.11. 07:13

A gyermekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadság teljes tartamára megilleti a védelem a szülőt. [Mt. 90. (1) e)] A három éves kor csak akkor számít, ha dolgozik, nincs fizetés nélküli szabadságon.
A konkrét esetben azonban - ha jól értettem - a munkáltató lecsapott a munkavállaló hibájára: hogy tudniillik nem igényelte meg idejében a tartósan beteg gyermek után a három éves kor utáni gyest. Ennek hiányában nem köteles számára biztosítani a fizetés nélküli szabadságot - márpedig csak az nyújtana védelmet a rendes felmondás ellen.
Az a bizonyos harminc nap pedig a felmondási idő elkezdésére vonatkozik, a felmondás közlésére nem.

Csúnya ügy.

kriszild # 2009.05.11. 07:43

Tisztelt Szakértő!
Köszönöm válaszát!
A GYES-t megigényeltem április 2-án,de még nem kaptam meg a Határozatot.Az igénylésről szóló MÁK igazolást be tudnám mutatni a munkáltatónak.Persze ők már eldöntötték,hogy felmondanak,mert van egy jelöltjük a titkárnői állásra,de valaki mondta nekem,hogy ezt nem igazán tudnám bíróságon bebizonyítani.Utána olvastam a törvénynek ami arról szól,hogy a közlés idejére irányadó a felmondási védelem és a magyarázó résznél megtaláltam,hogy kifejezetten az tilos,hogy felmondási védelem alatt átnyújtják a felmondást azzal,hogy időpontja 30 nappal később kezdődik. Ez történt az én esetemben is.....
Üdv.: Ildikó

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.11. 07:52

Nagyon kíváncsi lennék, hogy ezt hol olvastad? Lehet, hogy kissé elavult azt a kommentár.

DonPepe # 2009.05.12. 08:19

Üdv!

Szeretnék tanácsot kérni: feleségemnél -valószínűleg a munkahelyi stressz- hatására egy komoly ízületi betegség alakult ki. 24 munkanapot volt táppénzen, után egy napra visszament, de mivel még nem gyógyult meg, nem tudja folytatni a munkát.

Szeretne felmondani, de augusztus 31-ig határozott idejű felmondása van.

Kérdésem:

  • Tartósan fennálló egészségügyi problémánál lehet-e közös megegyezést kérni?
  • Amennyiben a betegség még fennáll (ergo munkaképtelen) köteles-e kitölteni a felmondási időt?
  • Mikor/Milyen alapon van lehetősége a felmondási idő felezését, vagy teljes elengedését kérni?
  • A felmodási időre vehet e ki betegszabadságot, fizetett szabit, vagy fizetés nélküli szabit?
  • Amennyiben a munkáltató ragaszkodik a felmondási idő kitöltéséhez, feleségem pedig azonaali hatállyal felmondana, kell-e a valmennyit fizetni? (ezt is olvasta vhol, de nem vagyok tisztában vele)

A szakértők válaszait, segítségét előre is köszönöm.

DonPepe

Andi68 # 2009.05.18. 11:32

Tisztelt Szakértők!

A következő problémában szeretném kérni segítségüket:
Néhány hónapja szembesültem azzal, hogy un. teniszkönyököm van. Jártam kezelésre de nem mentem el betegállományba, mert nem akartam kiszúrni a munkahelyemmel. Sajnos a helyzet az, hogy május 1-vel a munkáltatóm akart velem kiszúrni és drasztikus munkaidő és bércsökkentéssel akart csak tovább alkalmazni. Mivel a kezem azóta sem gyógyult meg, így én április végével, az új munkaszerződés aláírása előtt elmentem betegállományba. Természetesen addig szeretném húzni, amíg csak lehet mivel úgy tudom, hogy betegállomány ideje alatt illetve 30 napot meghaladó betegállomány után még 30 nap védettség miatt nem mondhat fel a munkáltató. Ráadásul szeptemberben leszek 5 éve a cégnél, így tudtommal még végkielégítés is járna. Igyekeztem az orvosok személyében segítségre találni, de ők azt állítják, hogy hiába tartana betegállományba, mert a munkáltató közben is felmondhat, ő nem tud ettől megvédeni és a lehetőségei is igen korlátozottak, mert az OEP felülvizsgálatokat tart. Pedig többek azt mondták nekem, hogy ilyen izületi betegséggel akár több hónapig is lehetek beteg.
Az orvosok most már teljesen elbizonytalanítottak és nem tudom mik a kilátásaim. Ha én tudom jól a dolgokat, akkor pedig mire alapozva állítja az orvos határozottan a leírtakat.

Nagyon várom válaszukat, amit előre is köszönök.

_Wasp_ # 2009.05.18. 11:49

az orvosnak kell eldöntenie, hogy keresőképtelen vagy, avagy sem (ez egy orvosi szakmai kérdés, ami a munkaköröd ismeretét is feltételezi, de mindenképpen meghaladja a jogi fórum kereteit). Ha segítséget nyújtana a nem jogos táppénzhez, akkor mind a ketten bűncselekményt követnétek el.

(A felmondási védelem tudomásom szerint egyébként nem szűnt meg, de ez más kérdés.)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Dödölle1 # 2009.05.18. 12:21

Tisztelt Szakértők!

A következő problémában szeretném kérni segítségüket:
Néhány hónapja szembesültem azzal, hogy un. teniszkönyököm van. Jártam kezelésre de nem mentem el betegállományba, mert nem akartam kiszúrni a munkahelyemmel. Sajnos a helyzet az, hogy május 1-vel a munkáltatóm akart velem kiszúrni és drasztikus munkaidő és bércsökkentéssel akart csak tovább alkalmazni. Mivel a kezem azóta sem gyógyult meg, így én április végével, az új munkaszerződés aláírása előtt elmentem betegállományba. Természetesen addig szeretném húzni, amíg csak lehet mivel úgy tudom, hogy betegállomány ideje alatt illetve 30 napot meghaladó betegállomány után még 30 nap védettség miatt nem mondhat fel a munkáltató. Ráadásul szeptemberben leszek 5 éve a cégnél, így tudtommal még végkielégítés is járna. Igyekeztem az orvosok személyében segítségre találni, de ők azt állítják, hogy hiába tartana betegállományba, mert a munkáltató közben is felmondhat, ő nem tud ettől megvédeni és a lehetőségei is igen korlátozottak, mert az OEP felülvizsgálatokat tart. Pedig többek azt mondták nekem, hogy ilyen izületi betegséggel akár több hónapig is lehetek beteg.
Az orvosok most már teljesen elbizonytalaní­tottak és nem tudom mik a kilátásaim. Ha én tudom jól a dolgokat, akkor pedig mire alapozva állítja az orvos határozottan a leírtakat.

Nagyon várom válaszukat, amit előre is köszönök. ---------
  • Válasz:

1.1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

44. § Keresőképtelen,

  1. aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni

45. § (1) A betegség okozta keresőképtelenség elbírálásánál az a foglalkozás, illetőleg az a munkakör az irányadó, amelyben a biztosított a keresőképtelenségét közvetlenül megelőzően dolgozott.

(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

(3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.

(4) Kivételesen indokolt esetben - a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az orvosszakértői szerv a keresőképtelenséget a vizsgálatra jelentkezés időpontjától legfeljebb hat hónapra visszamenőleg is igazolhatja.

Kiemelném a 2. bekezdést: "2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult."

2. Amennyiben az orvos keresőképessé nyilvánít és ezen döntésével nem értesz egyet írásban panasszal fordulhatsz A REP Igazgatójához és a fenti szakaszban nevesített orvosszakértői bizottsághoz (OOSZI).

REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár

OOSZI=Országos Orvosszakértői Intézet (Ennek a neve nemrégen megváltozott, de ezen szerv jogosult a háziorvos döntését megváltoztatni, ha az orvosszakmailag indokolt.

3. A panasz jogi alapja lehet a többször módosított, de jelenleg is hatályban lévő 1949. XX. törvény 64.§., amely jogszabályi hely szerint a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy egyedül, vagy másokkal írásban panaszt terjesszen az illetékes állami szerv felé, illetve a 2004. évi XXIX. törvénynek a közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentéssel kapcsolatos eljárásról rendelkező 141.-142-143 szakaszaiban foglaltak.

4. 1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről 90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

  1. a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság,
  2. a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés,
  3. a közeli hozzátartozó otthoni ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság (139. §),
  4. a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés],
  5. a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának,
  6. a sor- vagy tartalékos katonai szolgálatnak a behívóparancs, a polgári szolgálatnak a teljesítésre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított,
  7. a külön törvény szerinti rehabilitációs járadékban részesülő személy esetén a keresőképtelenség teljes

időtartama.
(2) A felmondási idő, ha az (1) bekezdésben meghatározott felmondási védelem időtartama

  1. a tizenöt napot meghaladja, ezt követően csak tizenöt nap,
  2. a harminc napot meghaladja, ezt követően csak harminc nap

elteltével kezdődhet el.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott védelem nem vonatkozik a munkavállaló munkaviszonyának felmondására, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül [87/A. § (1) bekezdés].
(4) Az (1) bekezdésben meghatározott védelem fennállása szempontjából a felmondás közlésének időpontja az irányadó.

5. Azt írod, hogy az új munkaszerződés aláírása előtt mentél el az orvoshoz.

FONTOS, hogy ha a határozott idejű munkaszerződésed lejár a táppénzes állomány nem ad védettséget, ekkor ugyanis a munkaviszony a törvény erejénél fogva lejár!!!!

A munkaviszony megszűnése
86. § A munkaviszony megszűnik:
............,

  1. a határozott idő lejártával,
  2. a 86/B. § (1) bekezdésében meghatározott esetben.

Én ennyit tudtam segíteni. Üdv :)

_Wasp_ # 2009.05.18. 12:39

nem volt szó határozott idejű szerződésről, így a munkaszerződés nem "járhat le". Az új szerződés a hozzászólásban írtak alapján munkaszerződés módosíása lenne.

Határozott idejű szerződésről már csak azért sem lehet szó, mert a határozott idejű munkaszerződés esetén rendes felmondással (főszabályként) jogszerűen élni egyébként sem lehet.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Andi68 # 2009.05.18. 13:28

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.

Valóban nem határozott idejű szerződésről van szó, tehát egyoldalúan nem is módosíthatja tudtommal. Jelenlegi szerződésem határozatlan idejű, 8 órás, bruttó 143 ezerért.
Ami pedig a betegségemet illeti, az valós. A munkaköröm irodavezető, ami a kezem folyamatos használatával jár... bal kezes vagyok és az is fáj olyannyira, hogy néha megemelni és kinyújtani is nehezemre esik. Én csak azt szerettem volna az orvostól, hogy a jelen munkahelyi problémáimat is figyelembe véve nyújtsuk a kezelést, amíg csak lehetőség van rá.
Sajnos a munkáltatóm ajánlata - miszerint átjelent 4 órára, heti 3 napot dolgozzak 8 órába, mindössze nettó 60 ezerért - enyhén megalázó számomra. Ennél még a táppénzzel is jobban járok, ami majdnem 80 ezer lesz.
Nem tudom miért mond az orvos olyat, ami nem úgy van. Talán félnek a lebukástól???
Tudjátok esetleg milyen az OEP felülvizsgálat és mennyi idő után kezdődik?

Dödölle1 # 2009.05.18. 13:29

Igen, igazad van a kérdező ezen a mondatát felületesen olvastam el.

Nem lenne rossz, ha a rendszer engedné a hozzászólások szerkesztését....

Üdv. :)

bferenc # 2009.05.19. 18:31

Tisztelt Szakértő!

A problémám a következő Munkaügyi Bíróság ki küldte, hogy bizonyítsam be hogy mi alapján kérem a felmondási időt hogy fizessék ki mert csak akkor jár ha rendes felmondással szünt meg a munkaviszonyom ,rokkant nyugdíjba mentem már 2005-ben és nem fizették ki a szabadságot és a felmondási időt sem.
Ennyi év után kérhetem-e hogy a KSH álltal jelenleg megállapított átlag bérrel fizessék ki az elmaradt járandóságaimat.Foglalkozási megbetegedés miatt kártérítési perben vagyok a munkáltatómmal , és nem tetszik a Bíró Nőnek hogy soron kívűl kérem a járandóságaimat,de hát már meddig várjak már két éve kérem .
Köszönöm megtisztelő válaszát.

andris11 # 2009.05.23. 12:08

Sziasztok!

Ha a munkáltató nagyarányú létszámleépítésre hivatkozva mond fel és ugyanerre hivatkozik a bíróság előtt is, akkor perdöntő lehet az, hogy a csoportos létszám leépítésről nem tájékoztatta a mnkaügyi központot? Lehet erre hivatkozva a felmodások jogszerűtlenségének megállapítását sikerrel kérni?
Köszönettel!

monalisa1 # 2009.05.23. 13:29

A felmondások bizonyára jogszerűek voltak - okát le is írtad, ami a nagyarányú leépítés bejelentésének elmulasztását illeti emiatt (esetleg) bírságot kaphat a cég.

Az hogy "nagyarányú" leépítés mint kifejezés függ a céglétszámtól valamint az egyidejüleg elküldött dolgozók számától - bizonyára külön jogszabály vonatkozik rá.

Xy dolgozót leépítétték, elküldték, szerintem őrá nézve ez és ennyi.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Veci # 2009.05.23. 15:40

andris11!

Kiegészítem monalisa1 válaszát. A csoportos létszámleépítés a cég nagyságától függ. Ha a szabályokban meghatározott létszámnál kevesebb munkavállalót küldenek el, akkor annak a bejelentése a Munkaügyi Központ felé úgy tudom nem kötelező. Ti érezhetitek úgy, hogy munkáltató nagyarányú létszámleépítésre hivatkozva kezdeményezte a rendes felmondást.

Tanulmányozd a Munka Törvénykönyve szabályait: http://www.jogiforum.hu/torvenytar/113

94/A. § (1) Csoportos létszámcsökkentésnek minősül, ha a munkáltató a döntést megelőző féléves átlagos statisztikai létszáma szerint

  1. húsznál több és száznál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább tíz,
  2. száz vagy annál több, de háromszáznál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább a munkavállalók tíz százaléka,
  3. háromszáz vagy annál több munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább harminc munkavállaló munkaviszonyát kívánja harmincnapos időszakon (94/C. §) belül a működésével összefüggő ok miatt megszüntetni. ” stb...

94/B. § (1) Ha a munkáltató csoportos létszámcsökkentés végrehajtását tervezi, a döntést megelőzően legalább tizenöt nappal köteles az üzemi tanáccsal, üzemi tanács hiányában a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezetek és a munkavállalók képviselőiből létrehozott bizottsággal (a továbbiakban együtt: a munkavállalók képviselői) konzultációt kezdeményezni és azt a döntésének meghozataláig vagy a megállapodás megkötéséig folytatni. ” stb...

94/D. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szándékáról, valamint a 94/B. § (3)-(4) bekezdésében meghatározott adatról és körülményről írásban értesíti az állami foglalkoztatási szervet. Az értesítést a munkavállalók képviselői részére történő tájékoztatással [94/B. § (3)-(4) bekezdés] egyidejűleg kell megküldeni az állami foglalkoztatási szervnek, és ennek másolatát a munkavállalók képviselőinek át kell adni.
(2) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az állami foglalkoztatási szervet a rendes felmondás, illetve a 88. § (2) bekezdése szerinti jognyilatkozat közlését legalább harminc nappal megelőzően írásban tájékoztatja. Ennek során közli a létszámcsökkentéssel érintett munkavállalók

  1. személyi adatait (ideértve a Társadalombiztosítási Azonosító Jelét is),
  2. utolsó munkakörét,
  3. szakképzettségét,
  4. átlagkeresetét.

94/E. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a rendes felmondás, illetve a 88. § (2) bekezdése szerinti jognyilatkozat közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja. A tájékoztatás másolatát meg kell küldeni a munkavállalók képviselőinek, illetve az állami foglalkoztatási szervnek is.
(2) Ha az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában a munkavállaló a 90. § (1) bekezdésében meghatározott védelem alatt áll, a rendes felmondás csak a védelem megszűnését követően közölhető.

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

rolandbakter # 2009.05.23. 16:32

Tisztelt cím egy Kft dolgozója vagyok 4 éve nem volt béremelés, ezen a címen először 6.000 Ft majd következő évben 10.000 Ft Generali egészség pénztári juttatást kapott minden dolgozó egységesen következő évben az 5.000 Ft hideg élelmiszer utalványt felváltotta a havi 10.000 Ft meleg étkezési utalvány szintén BÉR EMELÉS CÍMEN 2008-ban ezek a juttatások 10.000 Ft az egészség pénztárba és 12.000 Ft melegétkezési utalványra emelkedett az idei évben szintén BÉREMELÉS CÍMEN az egészség pénztárba befizetett összeg 20.000 Ft-ra emelkedett ezt eddig minden hónapban a Kft vezetése a bérünkkel együtt átutalta illetve kézbe adta a Kft dolgozói elfogadták tekintettel a Kft anyagi helyzetét ami tudomásunk szerint soha nem volt veszteséges ezt a juttatást most egy tollvonással május 22-én elvették egyidejűleg a 7 fő fizikai dolgozó közül 2 nek felmondtak a 7 fizikai dolgozó közül 4 ember 50 év feletti legfiatalabb 53 éves kockára tette a nyugdíjának összegét azzal hogy a Kft vezetőségétől az adómentes juttatásokat fogatta el béremelés címen.
Szeretnénk tudni hogy a felmondási időre és végkielégítés időszakára ezek az összegek járnak-e a Kft vezetése bejelentette azt is hogy 2009 december 31-ével a Kft bezár dolgozonként ez december 31-ig mínusz 320.000 Ft ot jelent és a 3 hónapós felmondási és minimum 4 hónapos végkielégítési időszakra plusz 224.000 Ft – ot jelent esetemben a 106.000 Ft-os bruttó alapbérre ez több mint 500.000 Ft mínuszt jelent jogos-e a Kft eljárása mert ha a nettó jövedelmemet veszem figyelembe nem mindegy hogy 70-75.000 Ft havi nettó bér plusz 32.000 Ft-os adó mentes juttatás ami hangsúlyozom nem kafetéria címén kaptunk vagy pedig csak a 70-75.000 Ft-os nettó bérből kell megélnünk jogunk van-e kérni ezeknek a juttatásoknak a vissza adásához. A Kft jelenleg sem vesszteséges.

Válaszukat előre is köszönjük ha lehetséges a következő e-mail címre kérnénk a választ mert elég ritkán férünk számítógép közelbe

olearnikroland@gmail.com

andris11 # 2009.05.25. 06:21

Köszönöm Veci és Monalisa1!

Nagyon részletes válasz volt, és nekem ennek fényében úgy tűnik, hogy nem jogszerű az elbocsátások elintézése, ha nem tartja be a munkáltató a leépítés szabályait.
Azt nem tudom viszont, hogy ez esetben a felmondás lesz jogellenes vagy csak megbírságolják a céget?

Veci # 2009.05.25. 10:33

andris11

Úgy gondolom, ha a felmondás jogszerűtlen és a munkáltató nem a törvényi szabályozás szerint járt el (szerintem CSAK figyelemmel kellett lennie rá, mert tudnia kell a jogkövetkezményt), akkor majd eljárnak vele szemben.
Arról nem írtál, hogy mekkora létszámot foglalkoztat az munkáltatód, mert attól függ a bejelentési kötelezettsége. Az is lehet (én nem tudhatom), hogy a cég nagyságának figyelembevételével ő betartotta az előírásokat. Akinek felmondtak, azoknak felmondási/felmentési idő és végkielégítés jár. Tanulmányozzátok a Mt. szabályait a 86-101. §-ig a munkaviszony megszűntetéséve foglalkozik, az ezzel kapcsolatos jogok és kötelességek szerepelnek.
A 100-101.§ témája A munkaviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezménye

Veci


Üdvözlettel Veci