munkaviszony felmondás


reka79 # 2011.01.12. 12:47

Segítséget kérek,előre is köszönöm! Gépesítik az üzemet,ezért létszámleépítés várható.GYES-en vagyok,tartósan beteg kisfiammmal,8 Órában dolgozok,2009.07.24-től vettek vissza.2000.11.01-től van itt munkaviszonyom.Kérdéseim:a munkáltató felmondhat GYES alatt?Munkanélküli járadékra jogosult leszek-e?jár-e végkielégítés?

dógozó # 2011.01.12. 11:39

Kérdésem volna a hozzáértőktől.

Munkaadóm fel akar mondani én általam elkövetett hibák miatt.A rendkívülit nem akarja.
Melyiket válasszam?
Felmond, fizet végkielégítést beleírja a felmondásába a hibáimat.Ezek után elmehetek egyből munkanélkölire?És egyébként ugyanannyi hónap jár mintha közös megegyezéssel megyek el?
Közös megegyezés, 3 hónap helyett a felét adná (1,5 hó) végkielégítésként, de viszont tiszta lappal megyek el.
Munkanélküli segély szempontjából melyik a jobb?

bolondmelós # 2011.01.11. 22:31

zsula: mondd nekik hogy a munkaügyi központ bekérte a szerződést (szokták), mit kötöttetek ki szóban próbaidő? pénz? szabi? beosztás?

Téged nem bünthetnek meg hiszen mindent megteszel, a munkaszerződés hiányára érvénytelenség tekintetében csak és kizárólag a munkavállaló hivatkozhat.

acridity: írásbeli felszólítás, hogy a maradék szabit megváltani, túlórákat kifizetni. Hiba volt aláírni.
Járt volna a felmondási idő fele szabad felhasználás címén. A többit meg vagy ledolgoztatja vagy nem.

zsula # 2011.01.11. 21:22

Tisztelt Fórumozók!
Szeretném megkérdezni ha regisztrált munkanélküli vagyok és sikerült munkát találni viszont 1 hete dolgozom de még munkaszerződést nem írtam alá mert Pest nem küldte lehet e belőle problámám ha például kap a cég egy munkaügyi ellenőrzést? Minden nap rákérdezek, hogy megjött e a szerződésem de az a válasz folyamatban van de Pest még nem küldte. Vannak zúgolódások a cégnél egyéb nem tiszta ügyek miatt és attól tartok rájuk küldik a munkaügyi ellenőröket akkor engem büntetnek meg vagy a céget? Köszönöm

acridity # 2011.01.11. 16:47

Még annyit, hogy 20 nap szabiból csak 12-t kapott meg, 8 óra helyett napi 12-14 órákat dolgozott.Minimálbérre van bejelentve plussz kézhez kapott még valamennyit.

Lehet még valamit tenni?

acridity # 2011.01.11. 16:04

Kérdésem a következő:
Öcsémet ma kitették a munkahelyéről, mondván, hogy nem tudnak neki fizetni.
Derült égből villámcsapás, ugyanis tegnap még semmi jele nem volt annak, hogy holnap már nem kell mennie dolgozni.
A kis butus aláírta a közös megegyezéses papírt.
Jó egy éve dolgozott itt, 3-4 havi fizetésével is tartozik neki a vállalkozó.
Mit lehet tenni?
Táppénzre menni így már nem tud igaz?
Köszönöm az érdemi segítségeket.
Regina

dareno # 2011.01.11. 13:06

egy kérédésem lenne. Jelenleg gyesen vagyok, viszont febr. 1-től 8 órás állásom lesz. A régi munkáltatómnál jelenleg (gyes alatt) fizetés nélküli szabadságon vagyok dec. 09-ig, különben náluk határozatlan idejű munkaviszonyom van. Ha visszamondom a gyes-t a mai szabályok szerint ( 8órában nem dolgozhatok mellette) akkor fel kell mondanom vagy maradhat a két munka párhuzamosan decemberig? MILYEN SZABÁLYOK VONATKOZNAK ERRE AZ ESETRE,
A VÁLASZT ELŐRE MEGKÖSZÖNÖM

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.11. 12:47

Bravo! Ha kicsit is rosszindulatúak, már meg van írva a rendkívüli felmondásod. Úgyhogy szépen kérd tőlük a papírjaidat.

skiralyk # 2011.01.11. 12:17

Kedves Hozzáértők!

Az lenne a kérdésem, hogy december elején felmondtam a munkahelyemen, szóban, amelyet tudomásul is vettek. December 31-ig álltam ott munkaviszonyban. Az írásbeli felmondásról megbeszéltük, hogy majd leadom. Január 01-jén munkába is álltam az új helyemen, azonban a régitől a mai napig nem kaptam meg a kilépő papírjaimat.Meddig várjak, mit tudok tenni, hogy kiadják és csak mellékesen vajh mi lehet az oka, hogy nem kaptam még mindíg meg.(Már elég ideges vagyok, mert nem tudom ennek mi lehet az oka és következménye.)
Köszönettel

kmeli # 2011.01.10. 15:45

A következőkkel kapcsolatban szeretném segítségét kérni!

Egyik ismerősöm aki közalkalmazott (pedagógus) szeretne minél hamrabb átkerülni egy másik intézménybe, ahová már azonnal munkába állhatna. Jelenlegi munkahelyén annyira megromlott a viszony a vezetőjével, hogy ha ez tudomására jutna, hogy ő mási intézményben kezdi meg a munkáját, akkor számít rá, hogy megnehezítik a helyzetét. Neki fontos volna, hogy a régi munkahelyét egyik napról a másikra otthagyva már az új munkahelyén kezdjen munkábaállni, illetve hogy ne legyen egy nap megszakadása sem a munkaviszonyában. Mit tegyen? Ön milyen megoldást javasol?
Előre is köszönjük segítségét!
Meli

kato52 # 2011.01.08. 16:16

Munkaerő kölcsönző munkáltatóm jan.30-al felmondott.Azzal az indokkal,hogy nem tud tovább foglalkoztatni.
Hat és fél évig ugyanannál a cégnél voltunk kölcsön adva ,megszakítás nélkül.
Közel 500 embert küld el, tehát mindenkit.
Ez csoportos létszámleépítésnek számít e, és jár e bármilyen címen végkielégítés?

szamócaa # 2011.01.04. 20:08

Tisztelt Fórumozók!

Gyors segítséget szeretnék kérni:

A férjem 2009 szept-től áll munkaviszonyban egy cégnél. Az utóbbi időben egyre többet volt itthon állásidőben mert a cég csak kevés megrendelést kapott. Decemberben több embert is elküldtek,akiknek még nem járt le a próbaideje. Ma az első munkanapon azzal fogadták őket, hogy vagy aláírnak egy szerződésmódosítást vagy kirúgják őket.

A szerződésmódosításban kb ez áll (még nem láttam csak beolvasta a telefonba)

jan 1-től közös megegyezéssel módosul
munkavégzés részmunkaidőben, munkaidőkeret heti 32 óra
személyi alapbér bruttó …

ha ez nem tetszik, akkor közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetés (amit mondtam neki,hogy még véletlenül se írjon alá).

Amit még közöltek szóban:
ez csak áprilisig lesz így (de miért hinném el , nincs határidő a papíron),
az eredeti bér 80%-át fogja kapni (de a papírra írt bruttóból az nem jön ki), a délelőttös héten 4 napot , a délutános héten 3 napot kellene dolgozni 8 órában.

További feltételük még, hogy ezen idő alatt mindenkinek 10 nap szabadságot kiírnak azokra a napokra , amikor egyébként is itthon lenne.

1.problémám

A munkabére idáig úgy volt, hogy bruttó 175000 , de mindig kb 150.000-t kapott kézhez mert erre mozgóbér és délutános + éjszakai műszakpótlék is rájött. Ez alapján a 80%-os bér nekünk nettó 120e lenne, de a szerződésmódosításon bruttó 142500-van, ha erre nem adnak a továbbiakban pótlékot , mozgóbért akkor a netes kalkulátor ezt 100ezerre hozza ki. Tehát csak szóbeli ígéret marad a 80%-os bérre.

2.problémám
Mi van ha áprilisban sem lesz több megrendelés és mégis felmondanak neki, akkor mennyivel jár rosszabbul (felmondási idő, álláskeresési járadék összege????)

Mi a jó döntés ? Aláírni egy ilyet vagy inkább nem és megpróbálni másik állást keresni?

Persze már fenyegetőznek, hogy aki ezt nem írja alá, meg a közös megegyezéssel való munkaviszony megszüntetést se, annál majd találnak indokot,hogy kirúgják.

Mit tegyünk? Holnap kell választ adni.

Még egy kérdés:
Ha most felmondanának neki,akkor a munkanélküli járadékot a szerződésében lévő bruttó 175ezer után kapná vagy a tényleges mozgóbérrel , műszakpótlékokkal növelt bruttója után?

Köszönettel
szamócaa

hborbely # 2011.01.04. 13:15

T. szakértők?

Fiamnak 2 hónapos huzavona után 2010.dec.30.-al rendes felmondással felmondott a munkáltatója. Indoklás:
"Cégünk rendelésállománya drasztikusan csökkent, nem tudunk folyamatos munkát biztosítani az alkalmazottaknak, így látszámcsökkenést kell végrehajtanunk."
A cégnek bőven van munkája, hiszen naponta túlóráztatják a dolgozókat.
Az indoklás ellenére a 30 napos felmondási idejéből 2 hetet mégis ledolgoztatnak vele, és valószínűleg vesznek fel helyette mást.
Felmondási idő alatt, az indoklás ellenére követelheztik tőle a túlórázást?
Ha vesznek fel helyette mást, akkor hogyan és hol lehet a munkáltatónak ezt a lépését megtámadni?

Köszönöm a válazt.

samy # 2011.01.04. 10:15

Úgy értettem, hogy ha egy munkavállaló táppénzen van, akkor az alatt az idő alatt a munkáltatója felmondhat-e neki? Jól értettem, hogy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.04. 10:03

Úgy érted, felmondhat-e a munkavállaló? Igen.
Úgy érted, felmondhat-e a munkáltató? Nem.

samy # 2011.01.04. 09:47

A táppénz ideje alatt fel lehet egy munkavállalónak mondani? Milyen szabályok érvényesek ilyenkor?

samy # 2011.01.03. 18:26

Akkor bajban vagyunk, mert a 40 évbe a munkanélküli nem számít bele...... Új munkahelyet meg ilyen korban nem tudom hogyan tudna találni...

nandy # 2011.01.03. 17:14

Kedves samy, ennek értelmében édesanyádnak jár a 70 nap felmondási idő (mely naptári nap), és négyhavi végkielégítés.

Valóban lehet megállapodást kötni a nyugdíjigazgatósággal, de nem a nők kedvezményes nyugdíjbavonulására vonatkozóan.
Ez van sajnos. A hiányzó időszakot inkább munkanélküli segéllyel próbálja megszerezni.

hunfrakk # 2011.01.03. 17:14

nandy-nak van igaza

*

a 70 nap az naptári nap
(tehát nem munkanap)

nandy # 2011.01.03. 17:11

Illetve még később, csak 2020-ban vagy az után tölti be a korhatárt. De mindegy is, mert az 5 évben még bőven nincs benne.

nandy # 2011.01.03. 17:10

Kedves hunfrakk,


(7) A munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát rendes felmondással a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül a 87/A. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott életkor eléréséig csak különösen indokolt esetben szüntetheti meg.

Az Mt. öregségi nyugdíjkorhatárról ír! az 1956-ban született nő ezt a korhatárt 64 és fél évesen tölti be, függetlenül attól, hogy esetleg korábban, kedvezményesen vagy előrehozottan már nyugdíjra lehet jogosult.

A kérdező édesanyja az öregségi nyugdíj-korhatárt majd csak 2018-ban (vagy 2019-ben) tölti be, tehát emelt összegű végkielégítésre nem jogosult.

samy # 2011.01.03. 17:07

Jajj, még egy kérdés: a 70 nap alatt naptári vagy munkanap értendő?

csizi74 # 2011.01.03. 17:06

Mindenki ezt a levelet kapta, mást nem mondtak.

samy # 2011.01.03. 17:01

Köszönöm szépen a gyors választ! Ezek szerint (ha jól értem) meg fogja illetni összesen 70 nap felmondási idő és 7 havi végkielégítés?

Azt még meg tudná-e mondani valaki, hogy létezik-e a szolgálati idő megváltás, amikor valaki a nyugdíj időpontjáig terjedő időszakra egyszerre kifizeti a nyugdíj biztosítónak a járó összeget? Nem tudom, hogy nevezik pontosan, de pár éve egy kollégám így ment el nyugdíjba. Januárban töltötte volna be azt a kort, mikor elmehetett volna nyugdíjba, de ő még előző évben a kedvezőbb jogszabályok szerint elment és a fizetendő összeget a munkáltatótól átvállalta.

hunfrakk # 2011.01.03. 16:52

ez a csoportos létszámleépítés akkor...