munkaviszony felmondás


pazs # 2011.02.28. 11:01

A munkáltatód nem, de a TB igen. A táppénz nem jövedelempótló szolgáltatás, hanem a keresőképtelenség idejére szól. Ha nem vagy keresőképtelen, nem veheted igénybe.
Amúgy te meg akarod szüntetni a munkaviszonyodat egyáltalán?

nevtelen28 # 2011.02.28. 10:53

Elnézést, nem akarta ennyiszer feltenni a kérdésemet.

nevtelen28 # 2011.02.28. 10:51

Tisztelt Szakértők!

Az a kérdésem, hogyha a munkáltató a mai napon bejelenti nekem a felmondást szóban (semmilyen írásbeli anyag nem készült még el, semmit nem írtam alá) elmehetek-e még táppénzre, hogy a pénzbeli kiesést ezáltal csökkentsem valameddig? (Határozatlan szerződésem van, 2 év munkaviszonnyal. A felmondás típusáról sem állapodtunk meg véglegesen. A főnököm a közös megegyezést javasolja, de ha a rendkívüli felmondás kedvezőbb számomra, választhatom azt is, de nem akarom).
A munkáltató jogosan megtagadhatja a táppénzt, felléphet-e jogilag ellene?

Előre is köszönöm válaszukat!

nevtelen28 # 2011.02.28. 10:51

Tisztelt Szakértők!

Az a kérdésem, hogyha a munkáltató a mai napon bejelenti nekem a felmondást szóban (semmilyen írásbeli anyag nem készült még el, semmit nem írtam alá) elmehetek-e még táppénzre, hogy a pénzbeli kiesést ezáltal csökkentsem valameddig? (Határozatlan szerződésem van, 2 év munkaviszonnyal. A felmondás típusáról sem állapodtunk meg véglegesen. A főnököm a közös megegyezést javasolja, de ha a rendkívüli felmondás kedvezőbb számomra, választhatom azt is, de nem akarom).
A munkáltató jogosan megtagadhatja a táppénzt, felléphet-e jogilag ellene?

Előre is köszönöm válaszukat!

nevtelen28 # 2011.02.28. 10:51

Tisztelt Szakértők!

Az a kérdésem, hogyha a munkáltató a mai napon bejelenti nekem a felmondást szóban (semmilyen írásbeli anyag nem készült még el, semmit nem írtam alá) elmehetek-e még táppénzre, hogy a pénzbeli kiesést ezáltal csökkentsem valameddig? (Határozatlan szerződésem van, 2 év munkaviszonnyal. A felmondás típusáról sem állapodtunk meg véglegesen. A főnököm a közös megegyezést javasolja, de ha a rendkívüli felmondás kedvezőbb számomra, választhatom azt is, de nem akarom).
A munkáltató jogosan megtagadhatja a táppénzt, felléphet-e jogilag ellene?

Előre is köszönöm válaszukat!

Edó68 # 2011.02.28. 09:40

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem lenne!
Ismerősöm munkahelyén kamerarendszert telepítettek fel, a főnökük viszont elfelejtette őket erről tájékoztatni. Most felmondtak a barátomnak, mivel csinált egy kis hülyeséget,(nem károsította vele a főnökeit, viszont a vásárlókat igen) és nem fizették ki a neki járó munkabért. (papíron sajnos aláírta, hogy felvette a bérét). A főnökük azzal indokolta a nem kifizetést, hogy örüljön, ha nem tesz ellene feljelentést, mert a kamerarendszer mindent rögzített! Kérdésem annyi lenne, hogy nem kellett volna alá íratni velük, hogy a kamerarendszer megfigyeli őket?
Felhasználható-e esetleg bizonyítékként a felvétel?
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel

Mankanagy # 2011.02.28. 09:05

Tisztelt Fórumozók!

Az a kérdésem, ha a munkáltató a munkaviszonyt rendes felmondással a MAI NAPON megszünteti, jár-e végkielégítés abban az esetben, HA a munkaviszony 2007. november 7-n kezdődött. Ekkor 4 órában, technikusi munkakörben dolgoztam. Ezt a munkaviszonyt 2008.07.29-n megszüntették. Ugyanez a cég ugyanazon a napon új szerződést kötött velem, 8 órás munkaviszonyra és mérnöki munkakörre.
Tehát jár-e a végkielégítés ettől a cégtől?
Köszönöm a válaszokat!
Szép napot!

hunfrakk # 2011.02.27. 21:12

köszönöm neked is Nandy

remélem nem gond, ha leírom az ügyet bővebben
kollégám ismerősének ügye - aki nagyon maga alatt van

én is ezt mondtam eddig ismerősnek, hogy a mv-t megszüntető sz-ben foglaltak az irányadóak
és azt nem lehet felülírni bérszámfejtési iratokkal

szerz. alapján feb.10-én megszünt a jv.

ügyvezető mégis aláírta márc., ápr. bérlistákat
(márc, ápr. dátummal)
ezekben az van, hogy ápr.6-án szünik meg mv.
és márc-ban is dolgozott (végig)
ledolgozott napok száma márc-ban: 23 nap

kapott könyvelőtől is, cég ügyvédjétől is levelet
azt írják, ha volt is szabálytalanság, akkor is ő, mint mvó járt jól, örülnie kéne, de ha akarja megszünethetik feb.10-el a mv-t...

azt írják, hogy számviteli lehetőségek közül azt választották ki, mellyel mvó legjobban jár

idézet

az ön érdekében a legkedvezőbben jártunk el
bár közös m-el megszüntetett mv-a feb.10-én megszünne
mi mégis 55 napig biztosítási jv-ban tartjuk

mivel munkaköre megszünt, lehetőséget teremtünk,
hogy bérrel és biztosítási jv-al fedezett 2 hónap álljon rendelkezésére

a mv-t megszüntető sz-ben az van, hogy utolsó napon kifizetnek neki X ezer Ft-ot (mint végkielég.)

(nincs ott, hogy bruttó vagy nettó)

szerződésben nincs megnevezve, hogy ez milyen összeg (jogcím)

most viszont ebbe már bele értik szabadságmegváltást is

szerintem ez nem helyes így

hogy látjátok?

nandy # 2011.02.27. 20:08

Azt csak halkan jegyzem meg, hogy a könyvelők általában nem annyira pengék munkajogból (nem is kell...), szóval elképzelhető, hogy tényleg összekutyulták a dolgokat.

Jó lenne mielőbb tisztázni, mert ha a megállapodás szerint 02.10-én megszűnt a munkaviszonya, azt (szerintem) egy téves bérszámfejtési papírral nem lehet felülírni.

hunfrakk # 2011.02.27. 19:09

köszönöm kbs

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.27. 14:02

de akkor vajon miért született az a megállapodás

Nem tudom. Ehhez már látnom kellene az összes iratot, és talán beszélni is a könyvelővel, hogy hogyan is gondolják. Az sem kizárt, hogy a munkaviszony megszűnt, és a kialkudott végkielégítést nem egyszerre, hanem részletekben fizetik. Ez már nem lenne annyira jó, mert bár ez is járulékköteles, de nem jelenet sem biztosítási, sem szolgálati időt. Nem tudom.

Agi977 # 2011.02.27. 13:30

Tisztelt szakértők!
köszönöm az eddigi segítséget.

Most ismét kérdeznék (korábban megírtam a pontos adatokat magamról, azaz 2004.01.01 óta vagyok közalkalmazott, határozatlan idejű szerződéssel, gyermekem 2011.06.15-el tölti be a 3 évet, jelenleg gyes mellett dolgozom 8 órában)

A városi közgyűlés döntött 4 fő létszámleépítésről a m.helyemen, úgy tudom, illetve minket arról tájékoztatott a munkáltató, hogy 2011.04.01-el. Mivel ezt korábban megtette már, így tudtuk, hogy lesz leépítés, de nem tudtuk, kiket érint majd.

A munkáltatóm 2011.02.25-én szóban bejelentette, hogy meg fogja szüntetni az én munkaviszonyomat is. Rendes felmondással. Először 2011.04.01-el akarta. Azonban jeleztem számára, amit korábban itt nekem Önök is írtak, hogy a gyermek 3 éves koráig felmondási tilalom alatt állok. Ez után szóban arról tájékoztattak, hogy amint a felmondási tilalom lejár, azaz a gyermek 3 éves korában mondanak majd fel nekem. Azt is mondta még az igazgató, hogy az intézmény költségvetéséből kigazdálkodja a júniusig járó béremet. Ezt mind egyelőre csak szóban közölték velem. Papírt eddig még semmit nem adtak.

Kérdésem: ha nem 2011.04.01-el szűnik meg a munkaviszonyom, hanem 2011.06.15-el, hogyan, milyen indokkal tud a munkáltató felmondani nekem?

végrehajtó1 # 2011.02.27. 13:03

ne írd alá.

Garajó # 2011.02.27. 12:47

Sziasztok!
Segítségre van szükségem. E hónap 22.-én közölték velem a cégnél, hogy márc. 1.-től közös megegyezéssel ki vagyok rúgva. Az indoklás általános dolgokat tartalmazott. Mivel nálunk minimálbéres bejelentés + borítékosból áll a fizetés, nem tudom, hogyha aláírom a közös megegyezést ki fognak e fizetni. Milyen lehetőségeim vannak? Mi lesz ha nem írom alá a közöst?
Kérlek segítsetek!!
Köszönöm!!

hunfrakk # 2011.02.26. 23:45

de akkor vajon miért született az a megállapodás
mely szerint 2011.02.10. napján ezennel megszünik a jv.

melyik az irányadó, az erősebb?
a bérszámfejtési iratok vagy a szerződés?
szerintem ez a szerződés

vagy akkor azt kellene úgy módosítani,
hogy mv. megsz. napja április 10. és nem feb. 10....?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.26. 23:04

Akkor ezek szerint nem szűnt meg a munkaviszonya, majd áprilisban fog. Addig is felmentették a munkavégzési kötelezettség alól. Táppénzen ne legyen, mert azzal egyrészt rosszabbul járna, másrészt a dolgok jelen állása szerint nem is jogosult rá. (Nem adja le a táppénzes papírt és kész.)
Ezt a megegyezésben világosan rögzíteni kellett volna, de végül is nem érte semmiféle hátrány, sőt, valóban előnyösebb ez neki abból a szempontból, hogy biztosítva van, nem fogyasztja a passzív táppénz idejét, és a szolgálati ideje is hosszabb lesz három hónappal.

hunfrakk # 2011.02.26. 22:15

összekeverik szándékosan tehát a közös m. és a rendes felmondás jogkövetkezményeit, kiválogatják az egyes jogintézményekből, mi jó nekik, s mi nem
(én igy látom)

hunfrakk # 2011.02.26. 22:13

egy ismerős ismerősének az ügye ez

közös megegyezéssel megszüntették jv-át
ez alapján megszünt mv. 2011.02.10. napján
végkielégítést is kap - X Ft-ot

ment átvenni igazolásokat stb.-t 02.10-én
ekkor alá akartak vele írattatni olyan iratokat,
melyet márc., ápr. keltezésűek
(bérszámfejtési iratok)

ezeket nem vette át, levelet írt helyett cégnek
(cég közben kipostázta a 2011. ápr. aláírt papírokat)

mtató könyvelője írásban tájékozt., hogy az ő érdekében jártak el, mivel a mv. megszünését követően 2 hó-n keresztül bérrel és biztosítási jv-al látják el

(vagyis én úgy látom, hogy tul.képpen a végkielégítés az, amelyet így felosztogattak ápr. hóig)

így viszont baj, hogy elment 02.10-én passzív táppénzre - mivel fizetik utána biztosítást

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.26. 19:38

Ezt hogy érted? A munkáltatói járulékok fizetését vállalta, vagy a munkavállaló által fizetendőt? Egyébként egyik sem tilos, csak az elsőnek nincs értelme, a második pedig technikailag elég nehezen valósítható meg.

hunfrakk # 2011.02.26. 18:24

hallottatok már ilyenről?

közös megegyzéssel megszüntetik jv-t felek
de a mtató (mivel olyan rendes)
még 3 hónapig fizeti a (volt) mvállaló biztosítását TB felé
(közben mvállaó azonban már passzív táppénzre ment)

szerintem a mtató akar mutyizni vmit a szerződésben kikötött végkielégítéssel

hogy látjátok?

nandy # 2011.02.26. 18:02

De jól elvagytok :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.25. 19:45

Ja tényleg. Célfotó. Akkor nem szóltam.

hunfrakk # 2011.02.25. 19:44

Lyonee-nak van igaza
nem gondoltam át a kérdést

(amúgy nem javítottam, amikor írtam a választ, akkor még csak a kérdés volt ott...)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.25. 19:16

Hunfrakk, ami jó, azt ne javítsd. Pláne hibásra.

Lyonee # 2011.02.25. 18:46

"92. § (1) A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

  1. három év után öt nappal,"

A munkaviszony vége a felmondási, felmentési idő idő utolsó napja!

A felmondási idő jogszerző minden tekintetben. Pl. hosszabb felmondási idő, (munkavégzés alóli felmentés), végkielégítés,