Munkaviszony megszűntetése


Holly # 2010.01.19. 09:06

sziasztok!

34/2009. (XII. 30.) SZMM rendelet
(az álláskeresési járadék és álláskeresési segély megállapításához szükséges igazolólapról) miatt kérdeznék:

a kitöltési útmutató csak a rendes és a rendkívüli felmondást nevesíti, ez ugye nem jelenti azt, h. a közös megegyezés fogalma már nem létezik?
továbbra is szerepelhet a megszűnés módjánál a közös megegyezés?

köszönöm!

jeje # 2010.01.19. 06:58

Kedves nandy!

Köszönöm a választ.
Ez alapján, ha jól értem, a közös megegyezést is csak a munkáltatói jogkörgyakorló írhatja alá, hogy az érvényes legyen.

hunfrakk # 2010.01.19. 06:29

természetesen semmit nem vagy köteles aláírni

egyértelmű, a végkielégítést nem kívánják megfizetni

itt a törvény, ebben mindent megtalálsz:

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

gabaabag # 2010.01.19. 05:08

Tisztelt Szakértők egy kéréssel fordulok önökhöz a cégnél alapítottak egy új kft nekem dec 31-el megszűnt a munkaviszonyom de még semmit nem irtamalá 19év munkaviszonyom van a cégnél a közosmegegyzést köteles vagyo-e aláirni szerintem kiakarnak semmizni amugy a régicégnél alapitotag vayok elöre is köszönöm a válaszokat

nandy # 2010.01.18. 22:23

a vállalat részéről minden esetben a munkáltatói jogkörgyakorló írta/írja alá.

Mert neki van joga hozzá.

jeje # 2010.01.18. 17:25

Tisztelt Szakértők!

A 2010.01.14-i hozzászólásomhoz kapcsolódóan szeretném megkérdezni, hogy a munkáltató részéről a közös megegyezéssel történő munkaszerződés felmondására csak a munkáltatói jogkörgyakorló személy (jelen esetben a német anyacég igazgatója) jogosult vagy ezt a cég részéről pl. az adott leányvállalat ügyvezetője, személyzeti vezetője vagy egyéb vezető beosztásban lévő személy is megteheti? Ezt azért kérdezem, mert a munkaszerződésemet, ill. az ehhez kapcsolódó szerződésmódosításokat a vállalat részéről minden esetben a munkáltatói jogkörgyakorló írta/írja alá.

Kornéliusz # 2010.01.18. 12:23

Köszi a választ, _Wasp_.
E-mail ment.
Üdv.
Kornéliusz

_Wasp_ # 2010.01.17. 16:29

Kornéliusz, te szivatsz minket? Ha igen, akkor szép volt, de ha nem, akkor még egy kisérletet teszek.

A lényeg, hogy csak annyit kell tudnod, hogy "a felmondási időd 90 nap - akár te mondasz fel, akár a munkáltatód mond fel neked"

A "felmondási idő" annyit jelent, hogy a közléstől pontosan ennyi idő telik el a munkaviszony megszűnéséig.

(Ne keverj a 30 napoddal semmi értelme - nagyon nem jól értelmezed a rendelkezést)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

hunfrakk # 2010.01.16. 12:08
Kornéliusz # 2010.01.16. 11:33

Jaj: na, ez nagy segítség volt! Nem voltál hasznos kis mozdony! Megbüntet a kövér ellenőr :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.16. 11:08

Jaj.

Kornéliusz # 2010.01.16. 09:29

90 nap, ha én mondok fel, feltéve hogy a felmondásban 30 napot jelölök meg, de akár 1 év is lehet, ha előbb főnököm mond fel nekem, és a felmondásban 1 évet jelöl meg.
Tehát nem arról beszélek, hogy meggondolom magam, hanem arról, hogy ki mond fel előbb (vagy a szóbeli bejelentés már felmondás? Nem hiszem.)
Nem válaszoltál a 30 nap 31 nap problematikára.

_Wasp_ # 2010.01.16. 00:18

Kornéliusz, tényleg ne értelmezz jogszabályt. Nem egyszerű a kivülállóknak. Vannak laikusok, akinek megy a jogi nyelvezet megértése, de van aki önerőből csak nagyon hülye eredményre tud jutni.

A felmondási időd 90 nap. Pont.

A felmondás a közléssel hatályosul, tehát nincs olyan hogy átadod, és 30 napig meggondolhatod magad (vagy nem tudom mi másra akarsz kilyukadni) Tehát: 91 nappal azelőtt kell átadnod, hogy például máshova terveznél elhelyezkedni. Ha a munkáltató úgy akarja, akkor a teljes felmondási időt le kell dolgoznod, és természetesen a végkielégítésről is lemondhatsz - ettől csak közös megegyezéssel térhettek el.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

jeje # 2010.01.15. 20:50

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a gyors választ!

Kornéliusz # 2010.01.15. 20:18

Kedves Pazs!
Köszönöm a választ. Külön köszönet a cinikus megjegyzések mellőzéséért. :-)
Jogutódlás volt kb. 18 éve.
Viszont, bocs, hogy akadékoskodok, de az alábbi beidézett szakaszban az van, hogy a "harmincnapos felmondási idő meghosszabbodik".
Ezek szerint, ha 31 napot jelölök meg a felmondásban, az nem hosszabbodik meg? Ha a jogalkotó azt akarta volna, hogy minden felmondási idő meghosszabbodjon, akkor miért nem azt mondta, hogy a "felmondási idő meghosszabbodik".

Még egy furcsa dolog: képzeljük el, szóban bejelentem (és nem tudom később sem bizonyítani): 30 napra felmondok. Erre a munkáltatóm felmond nekem a kellő írásos formában 1 évre, amivel eléri azt, hogy még legalább fél évet még ott kell dolgoznom. (Persze ráfizetés neki, hogy fel kell menteni a munkavégzés feléig, de lehet, hogy neki míg így is megéri!) Annyi pénzért amennyit keresek, nem megy oda senki dolgozni.

Miért akarom otthagyni: nyugdíjas vagyok és pár év óta továbbfoglalkoztattak.
Köszi
K.

pazs # 2010.01.15. 19:28

Kornéliusz, annál a munkáltatónál vagy 25 éve, ahol fel akarsz mondani? Akkor 90 nap a felmondási idő, kivéve, ha munkáltatóddal másképp állapodtok meg (írásban!). Tehát még 90 napig fennáll a munkaviszonyod, attól a naptól kezdve, hogy átadtad a felmondásodat és a 91. naptól kezdve nem dolgozol ott.
Egyébként csak kíváncsiságból: mi történt, hogy 25 év után ott akarod hagyni?
Ha viszont összesen dolgozol 25 éve, az más, akkor a kérdés az, hogy ennél a munkáltatónál mióta dolgozol.

Kornéliusz # 2010.01.15. 19:05

úgy értem, hogy akkor, ha 30 nappal mondom fel a munkaviszonyt

Kornéliusz # 2010.01.15. 18:33

25 év munkaviszony.
90 nap?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 21:42

1. Naná. És le kell töltened a teljes felmondási időt.
(A felmondást a másik félnek nem kell elfogadni, az egy egyoldalú aktus.)

jeje # 2010.01.14. 20:57

Tisztelt Szakértők!

A problémám szorosan kapcsolódik a 2010.01.05-i témához. Múlt héten beadtam a felmondásomat, melyben kértem, hogy a felmondási időm felétől tekintsenek el. (Korábban a főnököm azt ígérte, hogy ha valamikor erre sor kerülne a részemről, akkor ő ebbe bele fog egyezni). Nos, a felmondásomat elfogadta, de nem írta alá és továbbította az ügyvezető igazgatónak, aki szintén elfogadta (de csak szóban!), mivel azt akarja, hogy kitöltsem a teljes felmondási időt.

  1. Érvényes így a felmondásom? (A munkáltató nem írta alá)
  2. Ha nem, akkor mit lehet ez ellen tenni?
  3. Nyújthatok be ezzel kapcsolódóan valamilyen okra hivatkozva rendkívüli felmondást?

Előre is köszönöm a segítségüket!

isihawaii # 2010.01.14. 20:20

Van még 1 problémám.
Dióhélyban:Ér­deklödnék hogy mi a véleményetek a történettel kapcsolatban.

Pár éve dolgoztam egy média cégnél gyorshajtáson kaptak lakott területen 96-al mentem,megbüntettek 45 ft-ra amit a volt cégem kipostázott hogy fizessem be.Akkor már 3 hónapja kiléptem a cégtöl.Bevoltam jelentve 2 órára utána 4re.Amikor a fénykép készült 13 óra volt.A munka kezdésem reggel 8 óra.A menetlevél a nevemre van kiállitva.
Persze a cég ügyvédje irta hogyha nem fizetek bírosági per lesz.Hogy én vezettem elismertem de mivel 2 órában voltam foglalkoztatva akkor mi van?
Őket meglehet büntetni ezért?

_Wasp_ # 2010.01.14. 14:58

Kornéliusz, szerintem a "jogszabályértelmezés" helyett inkább mondd meg konkrétan, mennyi a munkaviszonyod, és megmondjuk, mennyi a felmondási idő, amitől közös megegyezéssel persze el is lehet térni, és ha netán neked mondanak fel, akkor aminek a fele alól fel kell majd téged menteni.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2010.01.14. 14:53

:) ez nem volt valami kedves beszólás, de legalább 3 percig röhögtem rajta. N1!


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 14:47

No, te sem nyernél jogszabályértelmezési versenyt, az tutti.

Kornéliusz # 2010.01.14. 14:12

Köszi, de a válasz ebből nem derül ki.
Mint írtam, a munkaszerződés nem szabályozza a kérdést.
Vagy ilyenkor a felmondó fél választhat? Tehát, ha a munkavállaló mond fel, akkor választhaná a 30 napot, viszont ha a munkáltató, akkor az 1 évet?
Vagy az ítélkezési gyakorlat szerint mondjuk 30 nap?