Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


MnéK # 2014.05.30. 09:06

Kedves B.Júlia!
Tudom, hogy zavarosnak tűnik, de igaz amit leírtam. Apu 2011. nyarán lett daganatos beteg, akkor addig még 50 %-os rokkantként. 2011. decemberében agyvérzést kapott és ekkor állapotrosszabbodás címén felülvizsgálatot kértem neki. 2012. áprilisában felülvizsgálták papírok alapján mert bevinni nem lehetett, kórházban fekvőként nem volt mozgatható állapotban. Akkor kapott 80%-ot D kategóriával, de mivel 2011-ben kértük, rá még a régi rendszer vonatkozott, ezért maradt rokkantnyugdíjas. Ezt a D kategóriát megfellebbeztem és kértem az E kategóriát, hiszen ápolásra, gondozásra szoruló volt apu. Ezt elhúzták 2013. februárjáig, amikor megkapta az E kategóriát másodfokon 2014. februárig, de visszamenőlegesen az eredeti 2011-es állapotra, így továbbra is rokkantnyugdíjasként. Idén januártól lehetett kérni a kiemelt ápolási díjat, amit meg is kaptunk, de mivel a szakvélemény 2014. februárban lejárt, ezért a járási hivatal kéri az új felülvizsgálatot az ápolási továbbfolyósításához. Alapból addig kapná apu a rokkantnyugdíjat amíg be nem kerül felülvizsgálatra hivatalból, de most nekünk kell kérni a felülvizsgálatot az ápolási miatt. Ezért kérdeztem, hogy jól gondolom e, hogy apu most fog új belépőnek számítani az új rendszerben, és ez hogyan fogja érinteni az eddig kapott ellátását?
Köszönöm, hogy válaszolt, ha majd be tudom szkenneltetni apu papírjait, elküldöm Önnek.

BJúlia # 2014.05.30. 06:02

MnéK
elmondása alapján nem tudok tájékoztatni rehab gazd szakértőként. Mert azt írja, E kategóriás, és rokkantsági nyugdíjas, de nem lehet rokkantsági nyugdíjas, mert 2012-től már nincs ilyen. És ha E minősítésű, akkor ez az új komplex minősítés szerinti, akkor nem kérhet ennél újabbat az önkormányzat, ahogyan írta.

Tehát több hiba van elmondásában, ezért csak a tények ismeretében tudom tájékoztatni, kérem, ha megtisztel, el tudná-e küldeni pdf a határozat ellátásáról, és szakvéleményt, akkor tudom tájékoztatni korrektül, hitelesen, személyre szólóan, mi mit jelent, mik a lehetőségek, ..., ezt önzetlenül megteszem.

Weblapomon megtalája elérhetőségem: http://www.versenykepesseg.eu/

MnéK # 2014.05.29. 09:33

Tisztelt Fórum!
Édesapám 80 %-os egészségkárosodott, E kategóriás. Tavalyi az eredmény, másodfokon kapta meg a minősítést 2011-ig visszamenően, így Ő még rokkantnyugdíjat kap. Felülvizsgálatra kell mennie ismét, mert 2014 februáig volt véleményezve és a kiemelt ápolási díjhoz új komplex vizsgálatot kér a járási hivatal. Az új rendszerben mire számíthatunk anyagiak terén? Az eddigi rokkantnyugdíj összege hogy változik? Az eddigi ellátása biztosítási időnek számít? Csak remélni tudom, hogy az E kategóriát nem veszik el, mivel az állapota tovább romlott. Non hodgkin lymphomás, agyvérzés utáni bal oldali bénult, nemrég vészelt át egy szívinfarktust, de a szíve károsodott. Én gondozom, ápolom Őt.
Köszönöm a válaszokat.

BJúlia # 2014.05.29. 09:13

Edit58

Nem vagyunk jósok. A szakértői bizottság véleményezi állapotát a rendelkezésre álló iratok (jelenlegi állapotot igazoló szakorvosi-, háziorvosi) és személyes vizsgálat alapján, ill. munkaképességét, ami több, mint az egészségi állapot mértéke, ebbe beleszámít minden munkaerőpiaci helyzetet befolyásoló tényező, a rehabilitálhatóság:

  • egészségi állapot, amely inkább funkcionális szemléletű (tehát azt vizsgálja, hogy a korlátait és lehetőségeit megismerve el tudja-e érni a sérültségében rejlő maximális funkciót, amit csak lehet)
  • szakmai munkaképesség
  • képzettség, végzettség, képezhetőség
  • életkor, motiváció

stb.

Az ellátás összegénél már nem veszik figyelembe, hogy 30 év szolgálati ideje van, hiszen 2012-től nincs rokkantsági nyugdíj.

Az ellátás összegének megállapításánál az átlagjövedelem, és a szakértői bizottság által véleményezett egészségi állapot mértéke és rehabilitálhatóság (minősítési kategória) alapján történik az ellátás megállapítása. Ne számoljon nagy összegekkel, mivel ez táppénzszerű ellátás.

Ha az orvosi-, és jogi feltételek fennállnak, csak akkor megállaíptható az ellátás, különben nem.
Szakmai honlapomon ott olvashatja a jognyilatkozatom tiszteeltben tartása mellett bővebben erről a 4) pontban itt:
http://www.versenykepesseg.eu/index.php?…

Honlapomon keresztül megtalálja elérhetőségem.
Ha szüksége van személyes útmautatásra, határozat értelmezésre, mit tehet, mik a lehetőségek, esetleg fellebbezést, keresetet írok, ha van jogalapja,stb. önzetlenül megteszem.

Szép napot

terika23 # 2014.05.29. 08:06

Edit.58

A jelenlegi állapotáról nem lehet innen a fórumról eldönteni, hogy milyen százalékot és milyen ellátást fog kapni, ha jogosultnak vélik rá Önt. Az ellátás folyósítása attól is függ, hogy az elmúlt 5, 10, 15 évben mennyi biztosítási ideje volt.
Én is megváltozott munkaképességű emberekkel foglalkozom és a legkézenfekvőbb tanácsom az lenne, hogy adja be a kérelmét a komplex felülvizsgálatra az Ön megyéje szerint illetékes Rehabilitációs Szakigazgatási Szervhez és menjen el a felülvizsgálatra.
Ne nagyon halogassa a dolgot, mert a behívó elég hamar meg szokott érkezni, azonban az ügyintézési határidő hónapokra kitolódhat.
Amennyiben van elmulasztott kontroll vagy orvosi vizsgálata azt mihamarabb pótolja, a felülvizsgálatra friss orvosi papírokkal menjen.
Amennyiben további kérdése van, állok rendelkezésére.

Edit.58 # 2014.05.28. 18:32

Kedves BJúlia!

Az L4-es ágyéki csigolyám összeroppant, melyet követően az L4es és az L3-as illetve a közötte levő discus cementtel lett feltöltve. A csontsűrűség mérés eredménye L1 -3,2, L2 -3,9, L3 -3,8 és az L4 -1 és az L1-L4 -2,9 értékű.
A beavatkozást követően (2 hónapja) továbbra is fájdalmaim vannak, tartósabb ülni, állni nem tudok. 32 évig irodai munkát végeztem.
Ezzel az állapottal és ezzel a mértékű csontritkulással számíthatok rehabilitációs járulékra?

Válaszát előre is köszönöm,
Edit

labesco # 2014.05.21. 21:47

Üdv. Mindenkinek!

Hááááát ez már tényleg több a soknál!!!! Másfél hónappal ezelőtt voltam III. fokon,tehát az Igazságügyi Orvosszakértő előtt.Most kaptam a levelet,hogy jelenjek meg a munkaügyi és szociális szakértő előtt.Ez már tényleg dühítő,hogy amikor az ember az eredményt várná,akkor küldik másfél hónap után az újabb behívót.

Más téma:

Ha valakinek Budapestre kell menni a Korányi Intézetbe az alváslaborba,akkor ne "aggódjon",NAGYON KEDVESEK,segítőkészek.Sajnos nekem 2 hónap múlva újra mennem kell. :(

Dánesz # 2014.05.21. 15:02

Üdv!

Ha esetleg van Pécsi aki most volt komplex felülvizsgálaton,érdekelne,hogy munkaszimulátorral végzik-e a vizsgálatot.Köszönöm

BJúlia # 2014.05.21. 12:04

yenifer, Marcsi62

2012-től a határozatok a fellebbezésre tekintet nélkül végrehajthatók.

Hogy jogszerű volt-e a határozat vagy az eljárás, nos, ezt CSAK a TÉNYEK ismeretében (határozat, szakvélemény első-, másodfok pdf-ben elküldve)tudom megállaíptani, megírom a keresetet, ha jogi alapja van, ezt a doksik ismeretében tudni fogom rehab gazd szakértőként.
Megtalálnak szakmai honlapomon keresztül a kapcsolatnál van az email címem, ha megtisztelnek bizalmukkal: http://www.versenykepesseg.eu/
Szép napot

Marcsi62 # 2014.05.21. 09:46

A segítségeteket szeretném kérni! Nekem 2012.november 1-ével elvették az ellátásom és ki kerültem a nyílt munkaerő piacra. 2013-ban állapot rosszabbodást adtam be. 2014.január 6-án a felülvizsgálaton 34%-ott kaptam /betegségeim:tüdő rosszindulatú daganata tüdőcsonkolás. hipertónia, COPD, artritis. plusz 2 új daganat./Ebbe most már nem nyugodtam bele és panasz levelet írtam a Pósfai úrnak aminek hatására 2014. áprilisban II.fokra mentem ahol megállapították, hogy 43% B1 kategóriás vagyok. Arra lennék kíváncsi ha én ezek után a bíróságra megyek az igazamért akkor a per alatt jár-e az ellátás a 27000 forint?Sajnos ezt a lépést már 2012-ben illetve 2011-ben amikor 58%-ról levették 42%-ra megkellet volna tennem de sajnos idegösszeomlást és poszttraumás stresszt kaptam . De most nem akarom hagyni az igazam. Kaptam 36 hónapot addig nem hívnak be felülvizsgálatra. Ha volt valaki hasonló helyzetbe SEGÍTSEN , HOGY A PER ALATT KAPOM E AZ ELLÁTÁST. Előre is köszönöm a választ!

yenifer # 2014.05.20. 13:31

Tiszteletem! Egy fontos dolgot szeretnék megtudni,remélem sikerül megkapnom a választ.Engem 2010-ben leszázalékoltak,az egyik diagnosztizált betegségem a parkinsonkor volt,65%amit kaptam.A tavalyi évben visszarendeltek,ahol már csak 40% amit kaptam,és már csak parkinsonizmus szerepelt a papírokon.Ezt megfellebeztem,2.fokon helyben hagyták,és kaptam 28500ft rehab járadékot november 30-ig.A mai nap voltam 3.fokon a bíróságon,ahol orvosi szakértőt rendelnek ki,és majd szeptemberben lesz a tárgyalás.Amíg az ügy folyik, ezt a kevés pénzt is megvonták tőlem.Nem tudom miből élek meg,és miből fogom kiváltani a gyógyszereket.Jogos hogy addig felfüggesztették? Erre szeretnék választ kapni.Előre is köszönöm!!

atty79 # 2014.05.20. 12:26

Most utólag sajnos csak az önkormányzathoz vettek fel,közmunkára,de előtte elég jól kerestem átlag 120-130e körül,azt is figyelembe veszik majd?

év57 # 2014.05.20. 11:53

Dehogy atty79.Ez csak azt jelenti,ha nem érné el az ellátásod a minimálbér 50 %-át akkor is azt megkapod.Sajnos maximálva is van.Nem lehet több,mint minimálbér 150%-a.

atty79 # 2014.05.20. 07:42

Olyan esetben ha közmunkásként dolgoztam? És a 88%-ra nem adnak magasabb összeget,csak a min bér 50% az szép.

nico56 # 2014.05.20. 00:43

atty79
A korábbi havi átlagjövedelem 65 %-a,de legalább a minimálbér 50%-a,vonatkozhat rád,mivel új belépőnek számítasz a rendszerbe.

éhes # 2014.05.19. 06:51

Ircsi!!

E-mail??????? Nem OK????????

atty79 # 2014.05.18. 13:54

Nem kaptam még eddig semmit,mert 2 éve amikor kérelmeztem elutasították,mondván nincs meg az 1095 napom.De most a 15 évet nézve meglenne a 3650 nap,így beadtam újra.

csabesz666 # 2014.05.18. 13:51

atty79 mikor szünt meg a rehabjáradékod, és mennyi volt a rehabjáradék folyósítási összege?

atty79 # 2014.05.18. 08:40

Valaki meg tudja mondani,hogy 88% egészségkárosodással,D kategóriában kb mennyi járadékra számíthatok,ha megadják?

BJúlia # 2014.05.16. 18:34

labesco
Van, aki megkapja a kedvezőbb módosított összeget, minden eset más, már ezt írtam sokszor.
A hozzám fordulók közül tízből három esetben nem tudja Hivatal megállapítani egy kedvezőbb összeget, mert a Mmtv meghatározza a max.összeget is, ahogyan szakmai honlapomon is szerepel a tájékoztatásban.

Akik hozzám fordultak, tájékoztattam őket személyre szólóan minden esetben érthetően, korrektül, hitelesen, hogy mi az ő esetükben a teendő, van-e, jogszerű-e, vagy sem, és ha nem jogszerű, akkor még a fellebbezést, keresetet is megírom (szabadidőm, családom, egészségem ellenére sokszor, de készséggel, jószívvel ennyit tudok tenni).
Tudom, hogy nehéz eligazodni a foglalkoztatás, rehabilitációt érintő kérdésekben, jogszabályokban, ezért segítek díjmentesen érintettként és szakértőként (hozzáértőként).

labesco # 2014.05.16. 14:58

Tisztelt 57pisti!

Igen sajnos igaz.A határozatomon is levezették,hogy 87450Ft volt a rehabJÁRADÉKOM,felszorozták 140%-al így lett 122430Ft időközi emelések nélkül,mégis a minimálbér 50%-át adták + a 2012 jan.-2014 jan.-ig az időközi emeléseket,így kaptam meg az 53.035 Ft-ot.
FELHÍVTAM az ügyintézőt és mondtam neki,hogy valamit nagyon elszámoltak,mert legalább egy "tízessel" kevesebb pénzt kaptam mivel a minimálbérnek az 50%-át számolták és nem a 122.430Ft alapján számoltak.
Akkor közölte,hogy sajnos az emeléseknél is él a maximum törvény mint a régi határozatoknál és a C1 nél ez a minimálbér 50%-a.Hiába járna több pénz az új törvény szerint,ennyit adhatnak,mivel a régi és új törvényt együtt kell értelmezni.Tehát pl. a C2-esek már ugye a minimálbér 45%-tól (41850Ft) a minimálbér 150%-ig (139500Ft) kaphatnak.Tehát ha egy C2-nek kijönne az emelt összeg mondjuk 150.000Ft-ra akkor is "csak" a 139500Ft-ot kaphatná.Én is nagyot csalódtam,de sajnos ez van.

57pisti # 2014.05.16. 13:11

Tisztelt labasco!
Biztos amit írtál?, mert nagyon nincs jól ez. Valami akkor nem stimmel , mert a törvényben semmi de semmi nem utal a minimálbérre meg az ötven százalékára. A törvény világosan és egyértelműen fogalmaz (már ha jó törvényt adtak publikálásra, "itten" választások előtt??)!

labesco # 2014.05.16. 09:22

Szép napot mindenkinek!

Ma megkaptam a módosító határozatot,(emelt rehab.ellátás) jelenleg C1-re,hááááát.....nagyot csalódtam,persze a semminél ez is több.Akik szintén C1-ben vannak és vonatkozik rájuk az új törvény,NE költekezzenek,ugyanis emelten is MAXIMUM a minimálbér 50%-át jelenleg 46.500 Ft plusz az időközi emeléseket kaphatják,összesen MAXIMUM 53.035 Ft-ot,hiába szorozzák fel a VOLT REHAB. JÁRADÉKÁT 140%-al,NEM a felszorzott összegnek veszik a 45%-át,hanem ha az összeg eléri a minimálbér 50%-át,annál többet akkor sem kaphat!!! Pedig én már gondolatban elköltöttem (nem volt nehéz) a volt rehabjáradékom + emelések X 140% X 45% összegét.

év57 # 2014.05.16. 06:20

csabesz666
A régi rokkantnyugdíjasoknál nem néznek szolgálati időt.Az csak az új belépőkre vonatkozik.

csabesz666 # 2014.05.16. 05:37

Sopika! 83% az akkor a régi szerint, rokkant nyugdilyas voltál, új minősítésed, még nincsen. Rád az vonatkozik, ha 83% nál nagyobb százalékot kapsz, vagy ugyan annyit, akkor nem változik az ellátásod összege, viszont ha kevesebbet kapsz akkor ujraszámolják..... itt fordulhat elő az az eset, ami nagyon durva, hogy nem leszel jogosult elllátásra..... mert mondjuk nincs meg az x időn belüli munkában töltött napjaid száma.... :(