Örökség visszautasítása


Obsolete # 2024.11.18. 16:10

Köszönöm a válaszokat!

Egy kérdésem lenne még ezzel kapcsolatban.

“A közjegyző tájékoztatja a felet arról, hogy a visszautasító nyilatkozat nincs formához kötve, viszont tartalmaznia kell a nyilatkozó személy adatait, az örökhagyó személyi adatait, a nyilatkozó személy esetleges leszármazóinak adatait és a visszautasításról szóló egyértelmű kijelentést”

Formanyomtatványokban is szerepel kérdés a leszármazókra, (gondolom törvényes örökösök örökség visszautasításához készültek.) Végrendeleti örökösként a visszautasító nyilatkozatban akkor nem is kell nyilatkozni a leszármazókról, jól gondolom?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.11.18. 10:49

Bocsánat. Helyettes örököst szabad nevezni. Utóörököst nem. (Illetve nagyon szűk körben még azt is.) Mindig összekeverem. Mégegyszer elnézést.

drbjozsef # 2024.11.18. 09:42

Akkor ez mit jelent?

Ptk.7:27.§(1) Az örökhagyó arra az esetre, ha az örökös az öröklésből kiesik, más személyt nevezhet örökössé.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.11.18. 09:17

Erre van a helyettes örökös nevezése.
Hadd pontosítsak: nincs helyettes örökös nevezés.

drbjozsef # 2024.11.18. 06:48

Obsolete

7:27. §(2) Ha a nevezett örökös az örökhagyónak egyben törvényes örököse is, kiesése esetére leszármazóját – ha a végrendelet eltérően nem rendelkezik – helyettes örökösnek kell tekinteni, ha a leszármazó a törvényes öröklés rendje szerint a kiesett nevezett örököst helyettesítené.

Ez alapján egyértelmű, hogy a nevezett (végrendeleti) örökös kiesése esetén (ami lehet a korábbi halála, vagy a visszautasítás). főszabály szerint annak leszármazója NEM lép a helyére, csak a fenti kivételes esetben.

Ha valakire végrendeletileg hagysz valamit, azt rá és csakis rá hagyod, a rokonaira, leszármazóira nem. Erre van a helyettes örökös nevezése.

Vagyis a végrendeleti örökös visszautasítása esetén - ha másként nem rendelkezik a végrendelet - a törvényes örökös, tehát az örökhagyó leszármazója fog örökölni.

(Ha a végrendeleti örökösnek nem kell az ingóság. de a leszármazójának szívesen juttatná. hát fogadja el és ajándékozza (illetékmentesen) neki)

Obsolete # 2024.11.18. 06:26

Ingóságokról van szó, nem ingatlan a hagyaték.

Obsolete # 2024.11.17. 18:37

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődnék, hogy az alábbi jogszabály végrendeleti öröklés esetén is érvényes? :”A visszautasítás – a lemondáshoz hasonlóan – csak a visszautasító személyre vonatkozik, a leszármazók kiesését nem vonja maga után.”

“Abban az esetben, ha a végrendeleti örökös utasítja vissza az örökséget, akkor az öröklésre a törvényes öröklés szabályait kell alkalmazni.” Tehát ha pl van egy gyermeke az örökhagyónak és van egy végrendeleti örökös, mindkettő szerepel a végrendeletben és a végrendeleti örökös visszautasítja az örökséget, akkor ki kapja az örökségét? Az örökhagyó gyermeke, vagy a végrendeleti örökös gyermeke örökli a visszautasított örökséget?

Van esetleg valamilyen mérlegelési joga a közjegyzőnek, vagy jogszabály köti, hogy kinek adja ki az örökséget ilyen esetben?