Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


tiszavirág69 # 2015.06.04. 15:16

Törvénymódosítást nyújtott be az EMMI !
T 5052 számú

"35. §

Az Mmtv. 19. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:„(1a) Rokkantsági ellátásban részesülő személy esetén az (1) bekezdés a) pontja szerinti felülvizsgálatot nem kell elvégezni, ha a)afelülvizsgálatra az ellátás megállapításáról szóló, vagy a felülvizsgálati eljárás során hozott döntésben meghatározottidőpontban, vagyb) a felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg

37. §

Az Mmtv. a következő 38/C. és 38/D. §-sal egészül ki:

„38/C. § A32. § (1) bekezdésében foglaltak alapján rokkantsági ellátásban és a 33. § (1) bekezdésében foglaltak alapján rehabilitációs ellátásban részesülő személy esetén, ha a)az ellátást megállapító vagy a korábbi felülvizsgálati eljárás során hozott döntésben meghatározott időpontban esedékes, vagyb) a 33. § (6) bekezdése szerinti felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg, a rehabilitációs hatóság a komplex minősítés elvégzése nélkül az ellátás változatlan összegű, rokkantsági ellátásként történő továbbfolyósításáról dönt

Maya56 # 2015.06.04. 10:45

Szalmakaplap! 2012.03.21-tőlÖEK:79% "E" diagnózisú rokkant voltam. 2012Szeptember 1.napjától ellátást kapok. Újabb kompolex felülvizsgálaton voltam 2015. március 31. napján. Ahol az egészségi állapotom mértéke 20% Állapotom alapján D minősítési kategória.
Rehabilitációm nem javasolt, és kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható. felülvizsgálat nem javasolt.
A kérdesem az lenne, hogy eddig kaptam özvegyi nyugdíjat, mivel férjem 96-ban halt meg és jogosult voltam rá. Most kaptam a határozatot meg, hogy az ellátásom havi öszege 54345 FT. ezt még a kormányhivataltól kaptam, az újabb ellátást 2015 augusztól kapom. Kérdésem a nyugdíjfolyósítótól fogom-e kapni továbbra is az özvegyi nyugdíjat , mert arról ebben a határozatban nincs szó.Mi a teendő, hogy ha nem kapom hova kell forduljak, azért ami jár nekem?? A választ köszönöm!

szafika # 2015.06.03. 16:35

Szalmakalap , én is olvasó vagyok itt , csak hátha a hozzáértőknek ez az adat is segít valamit .

Szalmakalap # 2015.06.03. 14:21

Szafika!

Férjem 2005-ben halt meg. Utána kaptam 1 évig özvegyit, majd
2010-től jelenleg is.

szafika # 2015.06.03. 12:33

Szalmakalap , a férjed halálakor érvényes nyd korhatárod 62 év volt ? Mert egyébként az 57-ben születetteknek már 65 év lenne.

Szalmakalap # 2015.06.03. 09:52

Kedves Aperten!

2014. november 30-ig volt özvegyi nyugdíj felülvizsgálatom. Akkor elvették 2015. január 31-ével, 41% egészségkárosodást állapítottak meg. Megfellebbeztem, de azóta sem hívtak másodfokra. A fellebbezéssel egyidőben adtam be saját jogon komplexre a NRSZ-hez ahol március 6-án szintén 41% egészségkárosodást állapítottak meg 41800,-Ft összeggel. Erről az NRSZ, majd nyugdíjfolyósító kiértesített. A bankszámlámra két héttel ezelőtt olyan összeget is utaltak, amin csodálkoztam. Tegnap a Nyugdíjfolyósító írt levelet, hogy 30% özvegyi nyugdíjat kapok. Felhívtam telefonon a Nyugdíjfolyósítót, hogy még nem is voltam másodfokon felülvizsgálatra özvegyi nyugdíj ügyben. Azt válaszolta az ügyintéző, hogy az NRSZ határozata alapján állapították meg az özvegyit. Ezért vontam vissza a fellebbezésemet, mert így okafogyottá vált. 2017. márciusig ezt kapom. Egyébként 1957-ben születtem, úgy tudom, hogy 62. éves koromtól járna. Tévedés ne essék: örülök, hogy kapom, de nem szeretném, hogy vissza kellene fizetni. Az ügyintéző megnyugtatott, hogy ők tudják, hogy mit csinálnak.

aperten # 2015.06.03. 03:04

Szalmakalap, valami nem kerek ebben a történetben.
A megváltozott munkaképességre alapozva legfeljebb 50%-os egészségi állapotra (azaz legalább 50% össz-egészségkárosodásra) adható csak az özvegyi nyugdíj. A B2 kategória ezt nem éri el.


"Ma értesített ki a Nyugdíj Igazgatóság, hogy mivel saját jogú ellátásom is van 30% özvegyi nyugdíjat kapok"

A nyugdíjat folyósítani szokták, nem igazgatni. Ez esetben a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságról lehet szó. A másik lehetőség, az nyugdíjak megállapítására jogosult szerv. Ez esetben pedig valamelyik kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatási Szervéről lehet szó. Ez hozza meg a megállapító határozatot, ez után szokott csak a nyugdíjfolyósító értesíteni, ill. folyósítani.
Elég különös, ha neked az értesítés ment előbb, főleg ha tényleg a B2 az érvényes minősítésed.
Az nem lehet, hogy feléledéssel a nyugdíjkorhatár betöltésére kaptad vissza? (Ez esetben a házastárs/élettárs halálának időpontjában érvényes rád vonatkozó nyugdíjkorhatárt kell vizsgálni.)


# aperten

luck-666 # 2015.06.02. 16:39

Terike,azért,mert a volt 2.csoport a kb. a mostani D kategóriának felel meg,első komplexnél újra kiszámolják az új szabályok szerint is az ellátás összegét és ha igy magasabb, akkor felemelik,ez miatt ennyivel lett magasabb az összeg.

Szalmakalap # 2015.06.02. 14:18

Még annyit kiegészítésül, hogy rokkantsági ellátást állapítottak meg. B2 kategória.

Szalmakalap # 2015.06.02. 14:17

Sziasztok!

Kellemes meglepetés ért. Tavaly novemberben elvették az özvegyi nyugdíjamat, más ellátásom nem is volt. Megfellebbeztem, de ezzel egyidőben beadtam saját jogon is a komplex felülvizsgálatra. Ez év márciusában megvolt a komplex felülvizsgálat, 59% egészségi állapottal, 41.800 Ft összeggel.Legközelebbi vizsgálat 2017. március. El voltam keseredve hogy tudok ennyiből megélni.Ma értesített ki a Nyugdíj Igazgatóság, hogy mivel saját jogú ellátásom is van 30% özvegyi nyugdíjat kapok. Ez a kellemes meglepetés, mert úgy tudtam, hogy özvegyit csak akkor kaphatok, ha legalább 50% egészségkárosodásom van. Ma felhívtam a nyugdíjfolyósítót, hogy nem tévedés-e? Azt mondták, hogy nem , ez jár a komplex felülvizsgálat alapján. Az özvegyire vonatkozó fellebbezést visszavontam, kértem az eljárás megszüntetését.

Terike # 2015.06.02. 07:06

Tudna segiteni nekem valaki abban, hogy mit jelent az alábbi mondat:
Egészségi állapot véleményezhető: folyamatosan
Ugyanakkor az is oda van irva, hogy további felülvizsgálat már nem szükséges.61%-ra minősitettek, Eddig 56%-os voltam.
Az is érdekelne, hogy alanyi jogon jár-e a közgyógy kártya.
Én C2 kategóriát kaptam, és az eddigi rehab ellátás után aug.o1-től rokkantságit kapok.
A nyugdijamra pedig + 1065,-Ft-ot tettek még.

Csodálkozom, hogy neked luck666 miért csak 86o-Ft-ot emeltek, pedig magasabb kategóriás vagy.
Ez aztán az éhbérŰ!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.06.01. 16:59
luck-666 # 2015.06.01. 14:34

a komplex vizsgálaton fogsz kapni egy betűs c,d,e +szám minősítést,és újra is számolják az összeget,akkor változik,ha magasabb lesz.
Én 2.csop. voltam,D kaptam ami tulajdonképp ugyanaz és az újraszámolás után 850ft-al többet kaptam

Yamahalaci # 2015.06.01. 10:25

Üdvözletem!
Arra vagyok kiváncsi hogy a havi rokkantsági ellátás ami régen rokkant nyugdíj volt, változik-e ha valakit a II-es csoportból átsorolnak az I-be? Olyan okkal hogy rehabilitációra már nincs lehetőség, mert olyan súlyos az egészségkárosodás.
Köszönöm válaszát, üdvözlettel: Yamahalaci

Terike # 2015.06.01. 10:24

Üdvözlök Minden kedves sorstársamat!

Szeretném megosztani veletek a ma megkapott komplex vizsgálatom eredményeit.
Aki még előtte áll, szívesen segítek, írjon.
Tőlem 2009-ben elvették a rokit,2011-ben bírósági úton kaptam vissza /17! hónap pereskedés/ 56%-os egésszég károsodást állapított meg a bíróság.
Azóta nem voltam bizottságon, mint most április 17-én.
Ma kaptam meg a határozatot /nem siették el/ amelyben az áll,hogy 31%-ban vagyok egészséges, és 61%-ban egészség károsodott. 2012-ben volt egy drasztikus állapot romlásom, de azt is figyelembe vették.

Nem vetitették le az összes betegségeimet a határozatban, csak összességében.
A jelenlegi rehab nyugdij ellátást , rokkantsági ellátásra változtatták, és a nyugdijamra adtak még 1095,-Ft-ot. Hát nem erőltették meg magukat, de én ezt is elfogadom, mert már nem lenne erőm újra bíróságra járni.
Azt szeretném kérdezni ha valaki tudja, hogy ennyi százalékkal jár nekem a közgyógy kártya alanyi jogon, vagy csaak 7o%-tól. C2 kategóriás vagyok, és azt irták a határozatra, hogy további felülvizsgálat nem szükséges. 58 éves vagyok.

BJúlia # 2015.05.30. 10:53

Zitux
válaszoltam rehab gazd szakértőként, találunk konstruktív megoldást.

András (st.daat)
tájékoztatom a 2011. évi CXCI.tv. alapján rehab gazd szakértőként (lásd szakmai honlapomon itt 4) pontban a jognyilatkozatom tiszteletben tartása mellett itt:
http://www.versenykepesseg.eu/index.php?…

nem kell az orvosi felülvizsgálat napján fizetés nélküli szabira menni, ugyanis
előbb az orvosi feltételt állapítja meg bizottság, mikor áll fenn állapota a bizottság szerint, milyen az állapota %os mértéke, a rehabilitálhatósága, annak iránya, orvosi-, szociális-, foglalkozási rehabilitáció, stb. és ennek megfelelően (minősítés alapján) állapítható meg ellátás, ha
a jogi feltételek is fennállnak, eztán vizsgálja Hatóság a jogi feltételek fennállását, lásd fenti szakmai honlapom linkje a jognyilatkozatom tiszteletben tartása mellett) Tehát ezután kap egy értesítést Hivataltól, hogy ellátásra lehet jogosult a minősítés alapján, nyilatkozzon 15 napon belül,...stb.
Nos, ekkor kell Ön esetében rendezni a jogi feltételeket munkaadóaadójával,stv.

Malta9
szerintem email váltottunk szót erről, de nem tudom azonosítani, de nem is érdekes,
a lényeg, hogy 2011. évi CXCI.tv. 1§10.pont alapján NEM rendszeres pénzellátás a Gyes, tehát gyes mellett jogosult LEHET megvált.munkakép.személyek ellátására, DE
a biztosítotti időbe nem számítható bele Gyes időszaka többek között 2011. évi CXCI.tv.2§ (3) bek.a) pontja szerint a Tgyás, Gyed időszaka többek között beszámít a biztosítotti időbe, DE nem jogosult ez időszak alatt mmk ellátásra is, mert ezek rendzseres pénzellátások az említett törvény szerint

De mindent részletesen megbeszéltünk email konkrétan, ha ön volt az, ha nem, akkor email konkrét, személyre szóló tájékoztatást kaphat esetére vonatkozólag minden esetben rehab gazd szakértőként, megtisztelnek, ha keresnek, készséggel tájékoztatok.

F.Gabi
Sok adat hiányzik ahhoz, hogy konkrétan tájékoztassam tényszerűen, mert a tények birtokában nem vagyok (határozat)
Elmondása alapján: Ön 2011.12.31-ig 67%-os, valószínűsítem, III.cs. rokkantsági nyugdíjas volt, amit átneveztek így vagí úgy, ezt akkor tudom rehab gazd szakértőként megmondani, ha ismerem határozatát, vagy életkorát, születési idejét, hogy 2011.dec. 31-én betöltötte-e 57. életévét.

Szóval konkértan esetére vonatkozólag email váltsunk levelet, ne itt, ahol kérdezek még pár kérdést, hogy korrekt választ adhassak személyre szabottan, amit itt nyilvánosan a személyiségi jogo tiszteletben tartása mellett nem teketek, csak ha megtisztel bizalmával, megkeresésével email (titoktartási kötelezettségem van, mint egy jogásznak.

Vővebben lásd szakmai honlapomon itt 4) pontban a jognyilatkozatom tiszteletben tartása mellett itt:
http://www.versenykepesseg.eu/index.php?…

ÖNZETLENÜL válaszolok kérdéseikre személyre szabottan email, ha megtisztelnek rehab gazd szakértőként, milyen szabályok vonatkoznak Önökre, mit tehet, mit nem, hogy a szabályok nem tudása miatt hátrányok ne érjék (anyagi is lehet), hogy jogszerű-e határozata, van-e jogalapja fellebbezésnek, keresetnek, hogyan, ügyintézések ellátásokat tekintve vagy felülvizsgálat, foglalkozási rehabilitáció területeén, ez a szakterületemen.

Munkaadóknak is szolgáltatok, amely számukra nem díjmentes természetesen, hanem Mb szerződésben megállapodás kérdése (kedvezmények, akkrditáció, foglalkozási rehabilitáció, szervezet fejlesztés, hatékony munkaerő-piaci gazdáskodás).

aperten # 2015.05.29. 21:52

st.daat, igazából nem a vizsgálat napja, vagy nem csak az a mérvadó, hanem a jogosultság elbírálásának a napja szerintem. Gondolom a kérdésed a mengele törvény 2.§ (1) (b) pontjára irányul, ami szerint az ellátásokra az lehet jogosult, aki egyéb feltételek mellett
"keresőtevékenységet nem végez..."

Ebbe belefér az, hogy ugyan van munkahelye, de ekkor fizetés nélküli szabadságon van. A gond inkább az lehet, hogy a "komplex ninősítésnek" csúfolt mengelei szelektálás, és a határozathozatal napja nem feltétlenül esik egybe. A jogosító feltételeket pedig a határozathozatal során vizsgálják. Tehát lehet, hogy az a tuti, ha határozat kézhezvételéig fizetés nélkülin vagy.


# aperten

F.Gabi # 2015.05.29. 12:06

Tisztelt szakértő!
7 évig 67 %-os r.nyugdíjas voltam. 2011-ben komoly állapotromlás ellenére össz szervezeti károsodásomat 42 % -ra csökkentették. II fokú vizsgálatkor - 3 év múlva, 2014-ben ! - (közben számtalan kórház, műtét miatt igazoltan maradtam távol a vizsgálatokról) 41 % -osra állapították meg. Bíróság következett. Igazságügyi orvosszakértő vizsgált bíróság felkérésére, leletekből zárójelentésekből visszamenőleg a 2011-re vonatkozóan. Megállapította, hogy komoly betegségeim mindegyikét mindkét vizsgálaton figyelmen kívül hagyták, és 57 %-os egészségkárosodást állapított meg. Kérdés: milyen változás fog beállni a 2011-es jogszabályokra tekintettel. A III. csoportú 67 %-os nyugdíj helyett mire lettem jogosult, anyagiakban hogyan fog változni? 2014 augusztusáig kaptam a régi rokkant-nyugdíjamat. 2012 és 2014 év vége között 4 újabb műtétem volt, állapotom romlott.
Nem igazodom ki a temérdek változó jogszabályban. :(
Mielőbbi válasznak örülnék, sürget az idő.
Üdv -tisztelettel F.G.

malta9 # 2015.05.28. 22:05

Ennek azért utánajárok még, mert a GYED alapja a táppénz alapja is. GYED, TGYÁS előtt táppénz volt és ez folytonos. Mindenesetre köszönöm válaszát!

aperten # 2015.05.28. 21:51

Sajnos nem, mert mint lentebb olvashatja, ez nincs felsorolva a kivételek között.


# aperten

malta9 # 2015.05.28. 21:19

Köszönöm. Igen ilyesmire gondoltam. Utána járok a GYES kérdésre. (Van egy kivétel is. Ha táppénz, baleseti táppénz miatt nincs meg egyik időszakban sem a 180 nap, akkor figyelembe lehet venni a táppénz/baleseti táppénz előtti 180 nap jövedelmét, ha az kedvezőbb a minimálbérnél.)ez GYED-re is vonatkozik?

aperten # 2015.05.28. 21:04

malta9, kissé zavaros a kérdés.

De mivel ebbe a fórumba küldte, megpróbálok találgatni, mire gondolhatott. :-)
Tippem az, hogy a mengele törvény más néven a 2011. évi CXCI. "törvény" "havi átlagjövedelmet" meghatározó 1. § (2) bekezdés 3. pontjára.

havi átlagjövedelem: a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben (a továbbiakban: referencia-időszak) elért, pénzbeli -e (a továbbiakban: jövedelem) napi átlagának 30-szorosa; ha a jogosult a referencia-időszakban nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlagának 30-szorosa; ha a jogosult ebben az időszakban, valamint a referencia-időszakban nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel vagy egyáltalán nem rendelkezik jövedelemmel, a minimálbér összege; ha a jogosult amiatt nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, mert a vizsgált időszakban vagy ennek egy részében táppénzben, baleseti táppénzben részesült, ha az számára kedvezőbb, a táppénzt, baleseti táppénzt megelőző 180 naptári napi jövedelmet kell figyelembe venni;

Jól gondolom? Ebben, ha jól értelmezem arról van szó, hogy alaphelyzetben a jogosultság kezdő időpontját (ami a rokkantsági ellátás esetében lehet a kérelem beadásától visszafele számított 6. hónap első napja is) nézik, és azt megelőző év a referencia időszak, ha abban van 180 nap jövedelem ezt veszik alapul. Hogy a Gyes, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem-e vagy sem, azt nem tudom, érzésem szerint nem. De ennek inkább járjon utána. Ha nincs a referencia időszakban (jogosultság kezdő napja előtti évben) legalább 180 nap jövedelem, akkor vizsgálják azt, hogy a jogosultság kezdő időpont megelőző 180 nappban mind a 180 napban volt-e jövedelme, ha igen ezt akkor ezt veszik alapul, ha pedig nincs meg a 180 nap itt sem, akkor a minimálbért.
Van egy kivétel is. Ha táppénz, baleseti táppénz miatt nincs meg egyik időszakban sem a 180 nap, akkor figyelembe lehet venni a táppénz/baleseti táppénz előtti 180 nap jövedelmét, ha az kedvezőbb a minimálbérnél.


# aperten

malta9 # 2015.05.28. 11:15

Tisztelt Szakértők!

Abban szeretném a segítséget kérni, hogy ez pontosan mit jelent?csak közvetlenül az előtte lévő 180 napot nézik vagy keresnek valameddig 180 napot, mint a táppénznél is az előző évben is akár. GYES itt minek számít?

Mi történik abban az esetben, ha az igénylő a kérelem benyújtását megelőző évben nem rendelkezik jövedelemmel?

Ebben az esetben azt vizsgálják, hogy az igénylő közvetlenül a kérelem benyújtását megelőzően rendelkezik-e legalább 180 naptári napi jövedelemmel.

Köszönöm!

Zitux # 2015.05.28. 07:40

Kedves B.Júlia!

Írtam neked e-mailt!

Üdv.: Zitux

Éva1958 # 2015.05.27. 11:20

dethroner.
Én is ugyan így jártam, mint édesanyád.
Én április 17.-én, voltam.
De nekem az jött hogy újabb felülvizsgálat:2015 októberében, b2 csoportba soroltak.
Nem tudom ez mit jelent.
A pénzem 15ft-al, emelkedik majd augusztustól havonta.