Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


DAlma09 # 2021.07.03. 09:37

Mikor alá írtuk a jegyzőkönyvet, megadott egy email címet, hogy bármi gondunk bajunk van nyugodtan keressük.
Most akkor ez esetben semmit sem tudok tenni meg még kiüríteni sem fogja ha jól értelmezem?
Ez a kifogás egyébként hogyan működik?
Egyébként nagyon szépen köszönöm szépen az eddigi válaszaidat.

gerbera317 # 2021.07.03. 11:35

@H_alex
A végrehajtás csak elkezdődni vagy folyamatban lenni tud, vagy szünetelni, vagy befejeződni, vagy megszűnni. Jogerőre emelkedni nem tud.

gerbera317 # 2021.07.03. 11:47

@DAlma09
Ez a kifogás egyébként hogyan működik?
Jól, ha időben terjeszted elő, nem alaptalan, az illetékét megfizetted, valamint joghatályosan és a megfelelő helye terjeszted elő. Időben van, ha a kifogásolt intézkedésről való tudomást szerzéstől számított 15 napon belül terjeszted elő. Nem alaptalan, ha a végrehajtó az intézkedésével a végrehajtási eljárás valamelyik szabályát sérti meg, és te ezt meg is tudod nevezni. Az illeték akkor van megfizetve, ha megfizetted. Joghatályos, ha minimum papír alapon vagy e-papíron adod elő, nem pedig emailben. És végül az sem hátrány, ha nem szanaszét küldözgeted (tévé, rádió, mosógép), hanem a végrehajtónak, de a bíróságot megszólítva benne. A részletes leírást a Vht. 217. §-ban Találod.
megadott egy email címet, hogy bármi gondunk bajunk van nyugodtan keressük.
Mi nem világos ebben: 154/A. § (10) Ha a kiköltözésre az (1) és (5) bekezdésben foglalt időpontig nem került sor, az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan birtokba adását.? A törvény nem úgy fogalmaz, hogy a vevő "nyugodtan keresse a végrehajtót", hanem azt, hogy terjesszen elő szabályos kérelmet, mégpedig a jogvesztő határidőn belül. Megtetted? Hát akkor meg?

H_alex # 2021.07.04. 09:34

@gerbera

“”Jogerőre emelkedni nem tud.””

A kifogást elbíráló határozatra gondoltam, annak kellene jogerőre emelkednie hamarosan. Egy hónapja jött a levél, melyben elutasították a kifogást, innentől milyen lépések várhatóak, milyen időtávon?

gerbera317 # 2021.07.04. 10:26

Minden intézkedés, ha azt jogorvoslati szándékkal nem támadták meg, a legkésőbbi kézhez vételtől 15 nap után jogerősnek tekintendő. Csakhogy ez nemigen állapítható meg a 16. napon, mivel akkor még azt sem lehet tudni, ki mikor vette át, és ahhoz képest mikor van a 16. nap. Ezért a bíróság gyakorlatában 45 nap a várakozás, ezt követően állapítja meg a jogerőt, amiről végzést hoz, amit megküld a végrehajtónak. A végrehajtó ezt követően tehet olyan intézkedésket, amelyek a jogerő megállapításához fűződnek, például küldheti meg az árverési jegyzőkönyvet a földhivatalnak a tulajdonjog bejegyzése iránt.
A kiköltözési határidő a jogerőre emelkedés + 15 nap, ami általában már régen eltelt, mire a jogerőt egyáltalán megállapítja a bíróság. Ebből származhat olyan probléma is, hogy amiatt az árverési vevő is késve terjeszti elő a kiürítési kérelmet. De csak származhat, egyébként nemigen tudunk ilyen esetről.

H_alex # 2021.07.04. 10:43

@gerbera

Köszönöm, ezek fontos "bennfentes" információk, ami nem hámozható ki a törvényből.

lzptp7 # 2021.07.06. 07:11

Kedves Fórumozók!
Árverésen vettem egy ingatlant, bírósági és törvényszéki szakaszokat követően az árverési jegyzőkönyv jogerőre emelkedett, a vételárat kifizettem, a tulajdonjog bejegyzése folyamatban van. A bent lakóval (aki az ingatlan ½-ed tulajdonosa) úgy tűnik sikerül megállapodnunk az önkéntes birtokbaadásról. Jól értem, hogy kizárólag vele, mint az ingatlan tényleges és egyedüli birtokosával kell egy birtokbaadási jegyzőkönyvet készítenünk (majd megküldenünk a végrehajtónak, kérve az ingatlan Vht. 154§ szerinti átadását)? Tehát a másik tulajdonos aláírása (aki egyébként külföldön él) nem szükséges?!
Köszönöm a segítséget!

gerbera317 # 2021.07.06. 07:41

Az elmondásodból az jön le, hogy van egy nem adós tulajdonostárs 1/2-ed arányban, aki onnan nem köteles kiköltözni, és így az ingatlan tört részét is lakottan vásároltad meg. Ha így van, akkor a végrehajtó neked azt soha nem fogja átadni. Ha viszont nem így van, akkor kezdd elölről a kérdésedet, a tényleges tényállást felvázolva!

lzptp7 # 2021.07.06. 08:02

@gerbera317
Az ingatlan 1/1-ben lett árverezve. Két tulajdonos van, ½-ed, ½-ed arányban, közülük az egyik tulajdonos lakik a házban, a másik külföldön él. Elvileg sikerült megállapodnunk velük az önkéntes átadásban. A birtokbaadási jegyzőkönyvet viszont csak a bent lakó adóssal, mint egyedüli birtokossal fogjuk aláírni. Ezt követően küldeném meg a végrehajtónak.

gerbera317 # 2021.07.06. 10:54

Ebben az esetben a szabály: 154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek - a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel - az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Minden megoldás, aminek az a végkifejlete, hogy a végrehajtó át tudja adni az ingatlant a vevőnek, jó. És semmi nem jó, aminek nem ez a vége.
Ez az "önkéntes kiköltözés" csapda is lehet: Ha az árverés óta eltelt 30 + 15 nap, és az adós még mindig ott lakik, és meggondolja magát, és mégsem hagyja el az ingatlant, a vevő pedig - az önkéntességben bízva - nem kérte a végrehajtótól a kiürítést: akkor többé már nem is kérheti azt.

lzptp7 # 2021.07.07. 12:39

Kedves @gerbera!
Köszönöm a választ. A végrehajtótól kértem már korábban a kiürítést.
Üdv!

H_alex # 2021.07.14. 09:38

Üdv!

  1. Az árverési kifogást elutasító határozat elleni fellebbezés után milyen lépések várhatók, milyen időtávon?
  2. Az adós kaphat-e rendbírságot a folyamatos időhúzások miatt?
  3. Van-e halasztó hatálya? (a Vht szerintem elég felületesen írja körül ezt a témát)

221. § A bíróság határozata elleni jogorvoslatnak halasztó hatálya van, kivéve, ha

  1. a törvény eltérően rendelkezik, vagy
  2. a jogorvoslat a rendőrség közreműködésének elrendelésével függ össze.

222. § A végrehajtó és a rendőrség intézkedése elleni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya.

Köszönöm.

drbjozsef # 2021.07.14. 10:14

H_alex,

01. Kitől? Az adóstól? Honnan tudhatnánk, bármit szabad kérni, előterjeszteni. Másik végrehajtási kifogás, vagy per, ki tudja.

02. Kaphat. Vht. 4./A.§. Az alaptalan kifogásokra előfordulhat.

03. Minek?

drbjozsef # 2021.07.14. 10:15

(nem 4, hanem 45./A.§)

H_alex # 2021.07.14. 10:27

@drbjozsef

01. Igen, az adós nyújtotta be a fellebbezést.
02. OK.
03. Az adós által benyújtott fellebbezésnek van-e halasztó hatálya a végrehajtás foganatosítására? (pl. kiköltözési határidő, vevő tulajdonjogának bejegyzése)

gerbera317 # 2021.07.14. 11:56

H_alex, nagyon felületesen kérdezel! Egyébként pedig: Ha az adós kifogással támadta az árverést, majd a kifogást elutasította, ami ellen ő fellebbezett, akkor annak természetes, hogy halasztó hatálya van, lásd például itt: 153. § (3) (szerkesztve) A végrehajtó a tulajdonjog bejegyzési eljárás megindítása iránti megkeresésében tájékoztatja az ingatlanügyi arról, hogy az árverés jogerőre emelkedett. Tehát, amíg az árverés nem jogerős (márpedig a kifogás elutasítása elleni fellebbezés esetén az elutasítás, és ezzel együtt az árverés nem jogerős), addig a végrehajtó nem tesz ilyen intézkedést. Meg itt is: 154/A. § (1) (szerkesztve) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek jogorvoslat előterjesztése esetén az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Tehát a vak is látja, hogy igenis halasztó hatálya van a fellebbezésnek például a kiköltözési kötelezettség végső határidejére. Azt követően viszont, ha a végrehajtó kitűzi a kiürítést, az az elleni kifogásnak már nincs halasztó hatálya: 222. § A végrehajtó és a rendőrség intézkedése elleni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya.
És tessék normálisan kérdezni!

drbjozsef # 2021.07.14. 12:27

H_alex,

  1. Ja, bocs, hogy konkrétan a fellebbezésre. Jó kérdés, szeptemberig ítélkezési szünet, ha olyan a kérelem, akkor most pár hónapig még nyúlhat a dolog.
  2. Ha nem költözik ki, a lakáskiűrítés amúgy is a vészhelyzet meg a moratórium miatt fog csúszni, nem a bíróság miatt. Én azért a 154/A.§(10) szerinti időben kérném a birtokbaadást. Biztos, ami biztos. Akkor is, ha a végrehajtó mást mond, moratóriumra, meg vészhelyzetre hivatkozik. A kérelem legyen beadva, a foganatosítása legyen legfeljebb elhalasztva. A tulajdonjog bejegyzésre szerintem nincs halasztó hatálya, ha a bíróság mást nem rendelt el.
drbjozsef # 2021.07.14. 12:29

Látom, a tulajdonbejegyzésben tévedtem. Mit jelent nálad az "árverési kifogás"? Mit kifogásolt az adós pontosan?

H_alex # 2021.07.14. 12:36

@gerbera,

03. Lényeg, hogy a fellebbezés halasztó hatállyal van a kifogás elutasításának jogerőre emelkedésésre. Ez a laikusnak/"vaknak" nem egyértelmű, mivel a törvényben megfogalmazott "végrehajtó intézkedése elleni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya" számomra pont ennek a cáfolata... persze kérdés, hogy mi tartozik az "intézkedések" illetve a "jogorvoslat" halmazába.

01. Az első kérdés szerintem elég egyértelmű volt, de nem kaptam rá választ: milyen lépések várhatóak és milyen időtávon, ha másodfokra kerül az elsőfokon már elutasított kifogás?

04. Akkor is szabályos/jogszerű/érvényes a fellebbezés, ha már lejárt a kifogás elutasításáról szóló végzés kézbesítésétől számított 15 nap? (az adós kb. a 25. napon adta be a fellebbezést)

H_alex # 2021.07.14. 12:47

@drbjozsef,

Köszönöm.
01. Mire leírtam, addigra válaszoltál is rá. :) Ítélkezési szünet? Ez csak most a vészhelyzet miatt van, vagy minden évben nyáron szünetel a másodfok?

a, Az adós formai hibákat kifogásol, pl. hogy a vevő pontos adatai (a nevén kívül) ki lettek takarva a hozzá kézbesített iratokban, így nem tudta meghatározni, hogy jogosult-e a vevő ajánlatot tenni vagy sem...
b, talán még emlékeztek egy márciusi bejegyzésemre, mely szerint a végrehajtó az árverési jegyzőkönyvben "elfelejtette" beleírni, hogy beköltözhetően lett árverezve, ezt pedig később a vevő írásbeli kérésére javította, de a vevőt már nem kérte meg hogy írja alá a javítást.
Az adós nagyjából százmilliós adósságot halmozott fel 15 év alatt több hitelező felé, de ilyen kis apróságokkal húzza az időt.

drbjozsef # 2021.07.14. 13:35

H_alex,

A kifogást bíróság bírálja el, rá pont nem a 222.§, hanem a 221.§ vonatkozik, a fellebbezésre is. Ez nem "végrehajtói intézkedés".

Té.Brigi # 2021.07.20. 09:19

Sziasztok. Kérdésem lenne,hogy árveréses ingatlannál ,,tulajdon jog bejegyzés után ,hogy tudok közműveket átiratni? Ha a szerződött féllel nemtudok irni birtokba adásit.

gerbera317 # 2021.07.20. 09:52

a szerződött féllel nem tudok irni birtokba adásit.
154. § (1) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.
Fentiből következik - amit egyébként is tudunk -, hogy az árverési vevő nem az adóssal áll jogviszonyban, hanem a végrehajtóval. Az ingatlant a végrehajtó adja el, a vevő azt a végrehajtótól veszi meg, és a végül a végrehajtó adja azt neki - így vagy úgy - birtokba. Persze, ha a vevő meg az adós egymással birtokba adási jegyzőkönyvet akarnak készíteni, a végrehajtó őket ebben nem akadályozza meg. De ha ilyen nincs, akkor bizony, a végrehajtó adja az ingatlant bírtokba egy jegyzőkönyvvel, és a vevő ezzel keresi fel a közüzemi szolgáltatókat.

Té.Brigi # 2021.07.20. 10:36

gabera317 De tart még a kilakoltatási moratorium,igy akkor nincs birtokba adási sem? Máshogy közművet meg gondolom nemtudok átiratni. Köszönöm a választ

drbjozsef # 2021.07.20. 10:56

Té.Brigi,

Ha az ingatlan lakott, akkor miért akarnád a nevedre írni a közműveket? Sok a felesleges pénzed?
Ha nem lakott, akkor meg teljesen mást kell tenni, és nem is számít a moratórium, se a vészhelyzet.