Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


gerbera317 # 2016.10.03. 13:53

valamilyen végrehajtó kamarai állásfoglalásról beszélt

Igen, léteznek bizonyos kérdésekben kari állásfoglalások, de azokból szakmaiság szokott sugározni, nem sötétség. Ha igaz, amit állítasz (meg a végrehajtó állít), akkor a Vht. 153. és 154. §-ban is olvasható félmondat: „Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, ...” nemigen lenne értelmezhető. Mert ez erről szól: HA A ÉS B AKKOR C. Namármost a te végrehajtódnál A = B, tehát ennek csak így kellene kinéznie: HA A AKKOR C (esetleg: HA B AKKOR C). Márpedig nem így van, úgy-e?
A 154/A. §-ban pedig: „(...) az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig (...)”: Nos, ha a vételár megfizetését tekintjük az árverés napjának, ezt akkor hogyan kell értelmezni? Sehogy. Az árverés napja nem azonos a vételár megfizetésének idejével.
Hidd el, az árverés napja az árverési jegyzőkönyv keltének a napja, akárcsak a régi szép időkben, és innentől kell számolni minden határidőt.

járna a végrehajtótól is a lelépési pénz.

Is? Miért, kitől még?

April_ # 2016.10.03. 12:52

Kedves Gerbera317, köszönöm szépen a választ. A végrehajtó a vételár kifizetését mondta... Nagy az összevisszaság:( Mikor kérdeztem, miért, mert én ezt a törvényből nem tudom kiolvasni, valamilyen végrehajtó kamarai állásfoglalásról beszélt, de sem megmutatni nem tudta, sem valamilyen számot nem tudott hozzá mondani. Ma megyek hozzá, ismét rákérdezek.
Egyezkedni szeretnék az adóssal, s ha határidőn belül kiköltözne, járna a végrehajtótól is a "lelépési pénz".
Meg egyébként sem ártana valamilyen egzakt dátumot tudni.
Még egyszer köszönöm.

gerbera317 # 2016.10.03. 11:57

Kétféle végrehajtói értelmezés létezik. Az egyik szerint az árverés napja a licitnapló lezárásának napja, a másik szerint az árverési jegyzőkönyv aláírásának napja. Utóbbi értelmezésnek nagyobb a támogatottsága.

April_ # 2016.10.03. 10:01

Tisztelt Hozzáértők!

Úgy hiszem viszonylag egyszerű kérdésem van, megkérem, legyenek szívesek válaszolni. Bár majdnem az egész fórumot visszaolvastam, a választ nem találtam meg. (Árverési vevő vagyok, beköltözhetően hirdetett lakást vettem, a vételárat még nem fizettem ki, mivel a végrehajtó azt a tanácsot adta, hogy csak a jkv aláírásától számított 14-15. napon utaljam, s előtte kérdezzem meg tőle, jött-e valamilyen kifogás. Ne kértem halasztást.)

A kiköltözésre megállapított 30 napos határidő honnan kezdődik? Az árverés lezárásának, az árverési jegyzőkönyv aláírásának vagy a teljes vételár megfizetésének napjától?
„154/A. § (1) ... az árveréstől számított 30. napig ..."
Tisztelettel, BVE

gerbera317 # 2016.10.02. 12:20

Bela a Bela

A korábbi kérdéseidből ítélve árverési vevő (vagy érdeklődő) lehetsz.

Csatlakozom Grave-hoz: Egy árverés ellen előterjesztett vh-kifogás során nem a teljes végrehajtás jogszerűségét vizsgálják, csakis kizárólag az árverés jogszerűségét. És pontosítok egyben: ilyenkor már az árverési hirdetmény jogszerűségét sem vizsgálják, hanem csakis az árverést. Ha ennek során a bíróság arra jut, hogy az árverést nem lehetett volna megtartani, akkor megsemmisíti az árverést, és helyreállítja az eredeti állapotot, ami többnyire abban merül ki, hogy a vevő visszakapja a már befizetett összegeket (mert elméletileg más még nemigen történhetett). Ezt követően a végrehajtó akár azonnal kitűzheti újból az árverést, amit akár ugyanaz a vevő újból megnyerhet. Tehát ez közelsem olyan nagy ügy, mint elsőre gondolnád...

gerbera317 # 2016.10.02. 12:10

Grave,

A Vht. ingatlan-végrehajtásról szóló fejezete mindenhol ingatlanról szól, általánosan. Ahol a lakóingatlanra vonatkozóan szükséges speciális szabályt alkalmazni, az mindig az általános szabályt követi, ld. 138. § -> 138/C. §; 139. §: 45 nap vs. 60 nap; 147. § (1) -> (2); 154. § -> 154/A. § és 154/B. §.

Vedd észre például, hogy ha a 154/A. § nem speciális szabály volna, hanem általános, akkor a sima 154. §-nak semmi értelme nem volna. Annak csak úgy van értelme, hogy a 154. § általában bármilyen ingatlanra, a 154/A. § pedig speciálisan akóingatlanra vonatkozik.

És ha valakinek a 154/A. §-t olvasva nem tűnik fel azonnal, hogy az nem általános, hanem lakóingatlanra vonatkozó speciális szabályokat tartalmaz, akkor is legkésőbb a (11) bekezdéshez érve le kell esnie a tantusznak. Aztán a (12) bekezdés is 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazását rendeli. Vegyük észre, hogy ezek a Vht.-nak a lakásügyben hozott bírósági határozat végrehajtásáról szóló részben találhatók. (Értsd: szántó, út, virágbolt, tároló, garázs kiürítésének elrendelésekor nem a 182. §-182/A. §§-t kell alkalmazni, csak simán a 172-177. §§-t.) És ugyanígy az árverés utáni átadást is, ha pl. a tároló le van zárva, és ezért nem adható át sima irodai intézkedéssel, a végrehajtó úgy végzi el, hogy odamegy, felnyittatja, zárat cseréltet, és átadja. Ha ellenszegülést tapasztal, annak megtörése iránt is az általános szabályok szerint intézkedik.

Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy ingatlan a szántó is, a rét, a legelő is, az erdő is, a halastó is, a beépítetlen terület is, az út is, a tároló is, a garázs is, az üzlethelyiség is, az üdülő is, és a lakás is. Ezek között a szántó, rét, legelő, az erdő, az út a beépítetlen terület stb. olyanok, amiket egyáltalán nem kell kiüríteni, ezekről a végrehajtó gyakran azt sem tudja, hol vannak természetben. Ezeket egyszerűen csak egy irodában készült jegyzőkönyvvel átadja a vevőnek. Kiürítésre szorulhatnak pl. az üzlethelyiség, a garázs, a tároló, csakhogy ezek ugyanúgy nem lakóingatlanok, mint a szántó vagy a rét, ezért nincs is rájuk külön szabály! A Vht. a választóvonalat a lakásnál meg – a feltételek fennállása esetén – az üdülőnél húzza meg. Csakis ezeknél kell jegyzőzni, meg 60 meg 15 napozni, meg téli moratóriumozni, és logikus, hogy rendőri erővel kiüríteni. De a többinél nem!

Grave7 # 2016.10.01. 21:15

@Bela a Bela:
Bíróság végrehajtási kifogás elbírálása során nem "jogszabály ellenesnek minősíti a végrehajtást", hanem megállapítja a kifogásolt intézkedés jogszabálysértő voltát és az intézkedést megsemmisíti. Ha az árverési jegyzőkönyvet (vagy akár hirdetményt) semmisíti meg bíróság, a teljes megfizetett vételár visszajár vevőnek.

Bármelyik módon előterjesztheti. Végrehajtótól kérdezze meg.

Bela a Bela # 2016.10.01. 12:29

Tisztelt hozzáértők!

Csak érdeklődés képen kérdezem, mert a vht-ban erre vonatkozóan nem találtam kitételt (lehet, hogy csak figyelmetlen voltam), hogy mi történik abban az esetben, ha a bíróság a végrehajtást jogszabály ellenesnek minősíti (mondjuk egy erre vonatkozó kifogás elbírálását követően). Ebben az esetben a jóhiszemű árverési vevőt ugye megilleti a vételár, ha azt már előzetesen befizette?

Másik kérdésem, hogy az adós a végrehajtási kifogást személyesen kell, hogy a végrehajtónál benyújtsa, vagy ez levélben is megtehető. Arról hogyan értesül a vevő, hogy ilyen kifogással éltek-e (hiszen a vht 149.§(1) alapján ebben az esetben a vételár különbözetének megfizetésére a jogorvoslatot elbíráló határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 nap a határidő).

A válaszokat nagyon szépen köszönöm!

Grave7 # 2016.09.30. 21:04

@gerbera317: Szerinted nem lakóingatlan esetén árverési vevőnek nem is kell kérnie az ingatlan átadását/kiürítését, hanem automatikusan tűzzön ki időpontot a végrehajtó?
Valamint nem lakóingatlan esetén a Vht. 154/A. § (vagy akár a 154/B. §) egyik rendelkezése sem alkalmazható?

gerbera317 # 2016.09.30. 06:30

Ez nem lakóingatlan, tehát az átadás csak simán, a 154. § alkalmazásával történik. Ha végrehajtó ezt elmulasztja, emlékeztetni kell a mulasztására, és kérni, hogy pótolja. Ha megtagadja, végrehajtási kifogást kell előterjeszteni.

Ha megtagadja, arra ügyelj, hogy azt a 154/A. §-ra hivatkozással fogja megtenni, de ne dőlj be neki! Itt csak szimplán a 154-et kell alkalmazni, és nincs helye halogatásnak, meg nyolc napnak, meg jegyzői tájékoztatásnak.

Ha átadja a tárolót, az ott talált dolgokat 30 napig vagy köteles őrizni, aztán hulladékként kezelheted.

KITT206 # 2016.09.30. 05:43

Tisztelt Hölgyek/Urak!

Segítséget szeretnék kérni tőletek. Bírósági végrehajtói árverésen vásároltam egy tárolót. A cég akié volt nem támadta meg az árverés eredményét 15 napon belül, így elviekben a tulajdonomba kerülne. A cég nem biztosította számomra a birtokba kerülést. Úgy hallottam, hogy ebben az esetben a bírósági végrehajtót fel kell kérni a hatósági birtokba adásra.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan és milyen tartalommal kell felkérnem a bírósági végrehajtót, hogy segítsen nekem birtokba kerülni, illetve milyen további kötelezettségeim vannak a megvásárolt tárolóval szemben (ott talált dolgok tárolása, stb).

Köszönettel
András

Bori Bori # 2016.09.29. 15:56

Lehet, hogy az önkormányzati biztonsági őr licitálgat éjszaka.

ius latratus # 2016.09.29. 13:55

Csak az a tipp, hogy önkormányzat-e vagy ember-e.

:))

Bori Bori # 2016.09.29. 13:02

Az előárverezés biztos, mert az oda van írva a licitjéhez. Csak az a tipp, hogy önkormányzat-e vagy ember-e.

gerbera317 # 2016.09.29. 10:43

csak tipp, mert éjszaka licitált

:-) Helytelen következtetés. Az előárverező ajánlattevőt nem arról lehet felismerni, hogy "éjszaka licitált".

Bori Bori # 2016.09.29. 10:17

Minden betűt elolvastam, csak az önkormányzatot írták bele, de mivel a Ptk. megengedi a tulajdonostársat is, nem fogok rajta fennakadni. Természetesen nem látom, ki az előárverező, csak tipp, mert éjszaka licitált, különben is minek kéne az önkormányzatnak egy nyamvadt fél lakás.
Köszönöm a hozzászólást!

gerbera317 # 2016.09.29. 06:48

Még az is ott van a hirdetményen, hogy több előárverező esetén nincs olyan, hogy "én is tartom". Ha az egyik az aktuális licitet "tartja", a másik már csak magasabb vételi ajánlatot tehet.

gerbera317 # 2016.09.29. 06:45

Nézd csak meg jobban! Ott lesz a tulajdonostárs is:
A lakóingatlanra a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 85/F. § szerinti feltételek fennállása esetén a akóingatlan fekvése szerinti települési önkormányzatnak rverésen gyakorolható előárverezési joga van. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban: Ptk) 5:81. § (5) bekezdése alapján a tulajdonostárs az elővásárlási jogot végrehajtási árverés esetén is gyakorolhatja, amit előárverezési jognak kell tekinteni.

Bori Bori # 2016.09.28. 12:01

Sziasztok! Az árverési hirdetmény szerint csak az önkormányzatnak van előárverezési joga. 1/2 lakástulajdonról van szó. Ha a tulajdonostársat aktiválják előárverezési joggal, az hiba?

Grave7 # 2016.09.26. 14:24

@gerbera317: Valóban pontatlanul fogalmaztam, megkövetlek.

@gáspárzsuzsa: A hatályba léptető rendelkezések meghatározzák, hogy milyen eljárásokra kell alkalmazni a változásokat. A jogszabály tartalma az elsődleges.

1994. évi LIII. törvény
306/T. § (1) E törvénynek a közigazgatási bürokráciacsökkentés keretében egyes adminisztratív kötelezettségek megszüntetésével összefüggő törvénymódosításokról szóló szóló 2016. évi XXXII. törvénnyel (a továbbiakban: 2016. évi XXXII. törvény) megállapított 138/C. §-át a 2016. évi XXXII. törvény hatálybalépését követően megindított végrehajtási eljárásban lefoglalt lakóingatlanokra kell alkalmazni.
(2) E törvénynek a 2016. évi XXXII. törvénnyel megállapított 139. § (1) bekezdését a 2016. évi XXXII. törvény hatályba lépését követően megindított végrehajtási eljárásban értékesített lakóingatlanokra kell alkalmazni.
(3) E törvénynek a 2016. évi XXXII. törvénnyel megállapított 147. § (5) bekezdését a 2016. évi XXXII. törvény hatályba lépését követően megindított végrehajtási eljárásban lefoglalt, illetve értékesített, valamint azokra a lakóingatlanokra kell alkalmazni, amelyek kiürítését a 2016. évi XXXII. törvény hatályba lépését követően kérelmezték.
(4) E törvénynek a 2016. évi XXXII. törvénnyel megállapított 154/A. § (11) és (12) bekezdését azokra a lakóingatlanokra kell alkalmazni, amelyek kiürítését a 2016. évi XXXII. törvény hatályba lépését követően kérelmezték.

12Jung # 2016.09.26. 13:17

@gerbera317!

Olvastam sok válaszát, ezért kérdezem Önt.
Tulajdonosként az ingatlanomba állagmegóvás ellenőrzése céljából hogyan juthatok be?
A bentlakó nem enged be és épp szedi szét a házat és adja el darabokban.
Októberben kell kiköltöznie, utána hiába perelem, inkább megakadályozni szeretném.

köszönöm a válaszát

gerbera317 # 2016.09.26. 13:15

A Kar állásfoglalása csak egy dolog. De itt nem erről van szó.

1. A birtokba adás iránti kérelmet a végrehajtónál kell előterjeszteni, és abban a végrehajtót kell megszólítani (tehát nem a jegyzőnél, és a jegyzőt megszólítva!).
2. Majd pedig tájkékoztatni kell a jegyzőt, hogy te ilyen kérelmet terjesztettél elő a végrehajtónál. Ezt a tájékoztatást a helyi jegyzőnek kell elküldeni, és abban a jegyzőt kell megszólítani.
3. A kari állásfoglalás pedig arról szól, hogy ezt a tájékoztatást ki küldje el a jegyzőnyek: az árverési vevő, vagy pedig a végrehajtó.

OFF Még egy ellenvetés, és kimoderáltatlak innen. ON

gáspárzsuzsa # 2016.09.26. 12:11

@gerbera317, @grave !

Voltam ma a végrehajtónál. Szerintük a 2016.07.01 - es változás CSAK azokra a végrehajtási ügyekre alkalmazható, amik ez után a dátum után indulnak. A már folyamatban lévő ügyekre továbbra is a régebbi vonatkozik. Erről a végrehajtó szerint a Kamara így adott ki állásfoglalást.

gerbera317 # 2016.09.26. 11:14

Hogy-hogy miért? Mert a kérelmet a végrehajtónál kell benyújtani. Ezért.

gáspárzsuzsa # 2016.09.26. 06:48

@gerbera317

" (Egyébként, ha én jegyző volnék, az árverési vevőt a kérelmével együtt úgy vágnám ki, mint macskát sz@rni."

????????
Ezt hogy érted, miért ?