Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Retti # 2018.09.05. 20:53

Sikeres árverés után,az adós kérhet 90 napos felfüggesztést a végrehajtótól a kilakoltatás elkerülése érdekében? Ha igen, és ez beleesik a moratóriumba, a felfüggesztés meddig tarthat! Ezen kívül kérhet még további haladékot?
A kilakoltatás intézkedésével kapcsolatban kifogással élhet-e a bíróságon, ha igen ez mennyire általános? Azt olvastam valahol bírósági peres eljárásban a végrehajtás felfüggesztését is kérheti pl. akár olyan indokkal, hogy nem reális összegen állapították meg a minimál árát.Még az lenne a kérdésem, mennyi ideig húzódhat az egész eljárás, melyik szakaszban történhet meg az ingatlan tényleges átadása?Megköszönném, ha valaki válaszolni tudja a kérdéseimre!

Hrvthk # 2018.09.05. 22:36

6 hónap halasztást kérhet, de csak egy korábbi szakaszban, és ha megkapta, az árverési hirdetményben is szerepel.

Az árverés jogerőssé válásakor 15 napon belül írásban kérned KELL, hogy az ingatlant a vh adja át neked.

Árverés után is benyújthat kifogást (de csak a részére történő kézbesítéstől számított 15 napig? van az átadásra nézve halasztó hatálya), ha bármi nem szabályos, vagy bármit vitat.

Az ingatlant átadnia csak az árverés jogerőssé válásától számított 30 (néha 15) napon belül kell (ami meghosszabbítható, ha a vevő is fizetési halasztást kapott).

Ha mindez letelt, négy módon veheted át az ingatlant

  1. Ha az adós átadja neked.
  2. Ha elhagyta, és te saját szakálladra felnyittatod.
  3. Ha korábban időben megtetted, hogy az árverés jogerőssé válásakor 15 napon belül írásban kérted, hogy az ingatlant a vh adja át neked. Ez esetben szükség esetén valóban átadja. (Ha nem vetted át az árverés jogerőssé válásától 30 napon belül, bár már befizetted a vételárat, akkor 8 napon belül értesíti a jegyzőt, az értesítéstől 60 napot vár, majd kitűzi az átadás idejét, amikor átadja neked az ingatlant, feltéve, hogy lakatossal jelensz meg.) A hatósági átadás kitűzött ideje csak a moratóriumon kívülre eshet.
  4. Ha sajnos az árverés jogerőssé válásakor 15 napon belül írásban hanyagul nem kérted, hogy az ingatlant a vh adja át neked, akkor erre irányuló külön per útján is eljutsz az átvételig. Ez esetben is áll, hogy a hatósági átadás kitűzött ideje csak a moratóriumon kívülre eshet.
Retti # 2018.09.06. 18:14

Köszönöm szépen a segítséget!

Elképzelhető, hogy adódhatnak egyéb problémák is? Pl.tudatosan kárt okoz az átadás előtt az ingatlanban.

gerbera317 # 2018.09.07. 06:48

Ha az árverési vételárat megfizették, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, és az árverést nem támadták meg jogorvoslattal, a végrehajtónak át kell adnia az ingatlant a vevőnek. Hogy ez a 154. § vagy a 154/A. § szerint valósul meg, egy másik kérdés. De halasztásnak, vagy valami hirtelen bezuhant jogorvoslati kérelem miatti halasztásnak már nincs helye. Meg merem kockáztatni, hogy a végrehajtás egyéb okból történő felfüggesztése sem halaszthatja el az átadást, habár itt többen is emiatt panaszkodnak.
Az árveréstől számított 30 nap elteltével, az onnan számított 15 napon belül kérni kell a kilakoltatást, és ha az onnan számított 60 nap eltelt, sürgetni kell az eljárási cselekmény kitűzését, hogy az még a moratórium beállta előtt megtörténjen.
Ez a "leboncsuk vagy felgyújcsuk a házat" dolog nem jellemző. Természetesen, a lehetőség megvan rá.

Hrvthk # 2018.09.07. 10:52

Esetleg lehet biztosítást kötni, de általában kiköti, hogy nem fizet, ha a kárt a lakásba beengedett vagy kulccsal rendelkező okozta.
Ha van valakinek erre jó ötlete, szóljon.

Retti # 2018.09.07. 21:35

Ha mondjuk belecsúszik a 60 nap lejárta a moratóriumba (január közepére),mikor érdemes az árverést elindítani, ha folyamatos hirdetményben szereplő ingatlanról van szó? Ez esetben ugyanis egy hónapon keresztül újra meghirdetik az ingatlant.

Egy másik kérdésem is felmerült. Leszerelheti-e a lakás tartozékait? Gondolok pl. a kazánra, fűtőtestekre stb.

Próbálkozhatnék azzal a biztosítóval, amelynél több szerződésem is van( ház, gépjármű).

Ha valakinek ezzel kapcsolatos tapasztalata van, kérem ossza meg velem!

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat!

Hrvthk # 2018.09.08. 04:22

Egy hónapon keresztül újra?

gerbera317 # 2018.09.08. 07:52

Jól mondta, csak nem szakszerűen.

gali67 # 2018.09.16. 09:36

Üdv mindenkinek!
Tavaly novemberben sikeresen licittel vásároltam egy ingatlant.A tulaj természetesen megtámadott mindent a bíróságon,még nincs másodfokú jogerős itélet.A vételárat még tavaly átutaltam a végrehajtónak.Viszont:a tulaj eszeveszett házfelújításba kezdett/szigetelés,nyílászárók,új tető/Valakinek van valami tippje,hogy mire játszik?Esetleg érdemes ügyvédhez fordulnom?Kösz!

Bence78 # 2018.09.16. 11:25

gali67:

Szerintem örülj neki, hogy a Te tulajdonod értékét növeli egy felújítással.

(Gondolom a tulajdoni lapot lekérted és megnézted, hogy esetleg olyan jog terheli-e az ingatlant, ami a hirdetményben esetleg nem szerepelt és akadályozna a birtokba kerülésed)

drbjozsef # 2018.09.16. 11:40

Szerintem még nem a tulajdona, ha még per van.
Egyelőre a saját tulajdonát újítja fel. Lehet, gyűjtött 4x annyi számlát, mint a valóság, és azt fogja követelni, bár hogy pontosan milyen jogalapon, azt én se látom...

Bence78 # 2018.09.16. 11:40

A következő helyzetbe botlottam.

Több társasházi lakásra kívánnék licitet tenni, de a társasház nem nyilatkozik a társasház anyagi helyzetérőr, nem osztja meg a gazdálkodását, mert az nem nyilvános. A társasházak kezelői azt mondják, hogy csak a tulajdonos számára vagy kérésére adják ki harmadik félnek. A tulajdonosok egyik esetben sem együttműködőek. A végrehajtó meg minegyik esetben lerázott, hogy az adott ingatlan tehermentes és a társasház gondjai nem rá tartoznak.

Ez azért lenne fontos, mert 2 éve pl. olyan lakást vásároltam, amely egy szövetkezeti panel volt és amikor szövetkezeti taggá váltam, akkor nyakamba szakadt egy panelplusz felújítás elmaradt teljesítése, amely megemelt közös költségben jelentkezett és 1,6M Ft volt az mértéke.
Egy másik 10 éves újépítésűnél pedig a lakóparknak 22 milliós gázszámla tartozása volt egy elszámolási vitából adódóan, amelyet részben nekem kellett rendkívüli közös költség befizetésben megfizetnem.
(Minkét ügyben pereskedhettem volna, de nem szeretnék évekig utólag pereskedni és a per kimenetele sem egyértelmű, mivel maga az ingatlan valóban tehermentes attól függetlenül, hogy a társasháznak hatalmas tartozása van.)

Tehát mi a megoldás erre a helyzetre? Hogy ismerhetem meg egy szövetkezeti vagy társasház gazdálkodását, amelyben árverési vevőként lakást kívánok szerezni?

drbjozsef # 2018.09.16. 11:43

Árverésen licitálni zsákbamacska. Elfogadod, vagy nem licitálsz.

Bence78 # 2018.09.16. 11:44

drbjozsef:

Igazad van, még nem a tulajdona, elkapkodtam a választ. (bizonyára azért mert az én ügyeimnél minden árverési kifogást elutasított a bírósg és már nem is foglalkozom velük, mivel csak időhúzásra használják az adósok)

gerbera317 # 2018.09.17. 07:04

Akár tulajdona, akár nem, az adós saját költségére és veszélyére újítja fel. Ugyanis senki nem kényszerítette a felújításra, ő pedig nem kényszerítheti az árverési vevőt, hogy emiatt elálljon a vételi szándékától.

gali67 # 2018.09.17. 10:47

Köszi mindenkinek.Szerintem is arról lehet szó,hogy a túlárazott,túlszámlázott felujitási tételeket próbálja majd egy másik perben rámhúzni.

Vadsuhanc # 2018.09.17. 11:19

Az a véleményem nem értetted meg gerbera317 válaszát.

gerbera317 # 2018.09.17. 11:25

De ha már így történt, akkor meg kell hagyni abban a hiszemben, hogy ezeket érvényesítheti az árverési vevő ellen, különben szét fog verni mindent.

drbjozsef # 2018.09.17. 11:40

Vagy csak valamiért marha biztos benne, hogy nyerni fogja a pert. Végülis, ki tudja.

ius latratus # 2018.09.17. 13:25

Erre gondoltam én is. Az igazság az, hogy az ellenkezője a jellemzőbb, azaz, az adós inkább lekap bojlert, kazánt, csillárkampót, s nem az, hogy ész nélkül felújításba kezd.
Nem kerek ez nekem.

Vadsuhanc # 2018.09.17. 13:58

Szerintem az adós és az árverési vevő nem fog pereskedni egymással az adós bármilyen tartozása miatt csak akkor, ha magának az árverési vevőnek tartozott az adós az árverés előtt.

gerbera317 # 2018.09.17. 14:14

És ki mondta, hogy egyáltalán per van folyamatban? És miért kellene a jövőben pereskedni?

gerbera317 # 2018.09.17. 14:14

És ki mondta, hogy egyáltalán per van folyamatban? És miért kellene a jövőben pereskedni?

Vadsuhanc # 2018.09.17. 14:48

A kérdező írta:

..pereskedhettem volna, de nem szeretnék évekig utólag pereskedni és a per kimenetele sem egyértelmű,..

drbjozsef # 2018.09.17. 16:00

Ha ugyanarra gondolunk, én gali67 kérdésére írtam.

Ő írta ezt : „A tulaj természetesen megtámadott mindent a bíróságon,még nincs másodfokú jogerős itélet.