Adósság öröklése


Infernooo # 2010.06.17. 19:57

Köszönöm szépen a segítséget. Ezen esetben nem fogok fizetni.
További szép napot mindenkinek

ObudaFan # 2010.06.16. 21:42

Az örökös egyrészt visszautasíthatja az öröklést, másrészt ennek hiányában is csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.

monalisa1 # 2010.06.16. 20:45

Akármilyen címen is az a 28.500 Ft/hó, mivel összegszerűen egyező a minimál öregségi nyugdíjjal, abból levonás nem eszközölhető. (Ennyi még kell a lassú éhenhaláshoz...) Ha a rokk. nyugdíj ennél magasabb lesz akkor annak 33%-a levonásba kerül, illetőleg a fenti összeghatárig a különbözet csak.

Ha a szülők nincsenek elválva, vagyis az adósság a házasság ideje alatt keletkezett -függetlenül attól hogy a másik tudott-e róla vagy sem-, mint a házassági vagyonközösség negatívuma, egymás tartozásaiért felerészt felelnek. (Ama 33%-ig levonásba kerül édesapád jövedelméből.)

Ha megöröklöd anyukád tartozását, mint negatív örökség nem vagy köteles felvállalni.

"Mona"
laikus hozzászóló

Infernooo # 2010.06.16. 19:29

Tisztelt Fórumozók!!!

A következő kérdésem lenne:
Édesanyámnak 500.000 forint banki tartozása van (hitelkártya). Nincs munkája, nincs semmilyen ingatlana és ingósága. Egyetlen bevételi forrása a rendelkezésre állási támogatás melynek összege 28.500ft. A közeljövőben viszont valószínűleg rokkantnyudíjas lesz megromlott egészségi állapota miatt, 67%ra szeretné leszázalékoltatni magát.
Kérdésem az lenne hogy ha nem fizeti ki ezt a tartozást akkor ezt a rokkantnyugdijából illetve ha azt nem kapja meg akkor a rendelkezésre állási támogatásból levonhatják-e? Illetve ha ne adj isten elhunyna én ezt örökölném-e, vagy esetleg édesapám aki szintén él és bejelentett munkahelye van? De édesapámnak sincs semmilyen vagyontárgya,
Előre is köszönöm.

Dr.Attika # 2010.06.03. 18:58

Nem kell visszafizetni, ha a tartozás nem volt közös. Ha csak az édesapját terhelte a tartozás, akkor az örökös csak az örökség erejéig felel.

silv # 2010.06.03. 18:51

Köszönöm Mona

monalisa1 # 2010.06.03. 16:15

silv

Nem csak tulajdonból lehet ill. kell a tartozást rendezni hanem pl. a keresetből és/vagy nyugdíjból is - annak havi 33%-ig történő levonásával, egálig.

"Mona"
laikus hozzászóló

silv # 2010.06.03. 07:14

Tisztelt Béla
Köszönöm a válaszát.
Azt még nem tudom hogy ha nem volt apumnak semmije és anyumnak sincs, attól még vissza kell fizetnie apum tartozását?

köszönöm szilvia

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.03. 06:26

Nem, az örökség különvagyon.

silv # 2010.06.03. 04:34

Azt még hozzá tenném hogy mi mint az elhunyt gyermekei,nem örököltünk semmit.Azt már tudom hogy ezért mi nem felelünk az édesapám tartozásáért.
szilvia

silv # 2010.06.03. 04:23

Kedves Fórumozók!

Elhunyt édesapámnak banki hitel tartozása van.
Ingatlan,ingóság nem volt a nevén,sőt édesanyám nevén sem.
Ugye a Családjogi törvény szerint" a házastárs felelőssége a házastársa által kötött ügyletért harmadik személlyel szemben a közös vagyonból reá eső rész erejéig áll fenn."
Ez mit jelent pontosan?

Ha nincs semmi édesanyám nevén,sőt ugye az elhunyt férje nevén se volt, akkor is kérhetik tőle a tartozást?

Vagyis édesanyám a nagybátyától nemrég örökölt pénzt,az is közös vagyonnak számít ha még élt a férje?
Gondolom igen,míg bankban van a nevén.

És ha az az összeg nem lenne,kérhetik a tartozást édesanyámtól?

Köszönöm válaszukat: Szilvi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 20:57

Nem kell tenni semmit. Vigyázz az autóra, amíg el nem viszik.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 20:56

Azt mondtad, nincs semmije. Erre ott egy autó.

kispite # 2010.06.02. 17:55

Üdvözlöm, nem tudom, nem értek hozzá. Az ami biztos, hogy a Hagyatéki Végzés tartalmazza, ill. szó szerint
Az örökhagyó hagyatékát képezi:

1. az autó
Hagyatéki terhek:

  1. hitel
  2. hitel....

Lehet az autója miatt, azon is van hitel, talán kicsit kevesebb mint amennyi az értéke. De teljesen összetört a balesetkor.
Akkor mit tegyek Ön szerint?
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 13:10

Nem kerek ez. Ha nincs semmi vagyona, akkor miről szólt a hagyatéki eljárás? Miért tartottak hagyatéki tárgyalást?

kispite # 2010.06.02. 07:20

Üdvözlöm,
nincsen semmilyen közös vagyonunk. Az ő nevén sincs semmilyen érték és az enyémen sem.
Amivel nem vagyok tisztában, hogy fellebbeznem kell-e a hagyatéki végzés miatt, vagy ha csak tartozás van benne, akkor az automatikusan törlődik?
Nem biztos, hogy jól fogalmaztam meg, de a kérdésem, hogy mit tudok ezután tenni? Mit kell tennem, hogy legjobban jöjjek ki a dologból?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 07:05

A hagyatéki tárgyalás után már nem lehet visszautasítani z örökséget. De ez nem probléma, mert csak az örökös erejéig felel az örökös.
Amivel probléma lesz az az, hogy a férjed által a házassági vagyonközösség ideje alatt vállalt kötelezettségekért te is felelsz a házassági közös vagyonból rád eső hányad (vagyis a fele) erejéig. Ráadásul közös minden, amit az életközösség alatt szereztetek, nem számít, kinek "a nevén van". Amiből újabb probléma keletkezik, ugyanis a házassági közös vagyonnak az a fele, amivel nem felelsz, momentán a férjedet illette, tehát azzal meg mint örökséggel felelsz.

Summa summárum: ha a hitelező észnél van, akkor bizony szorulhatsz. Ügyvéd nem mondta?

kispite # 2010.06.02. 05:59

Sziasztok,
Biztosan megtalálnám a választ ebben a fórumban, de bevallom ahhoz nagyon ideges vagyok, hogy kiböngésszem.
A férjem tavaly szeptemberben meghalt, balesetben. Kb. 5.000.000 Ft tartozása volt, van, ami csak az ő nevén van. Semmilyen vagyona nem volt, se ingatlan, se semmi. Azzal már tisztában vagyok, hogy vissza kell utasítani az örökséget... Márciusban lett volna a hagyatéki tárgyalás, megbíztam az ügyvédet, hogy ne kelljen elmennem a hagyatéki tárgyalásra, fizetni a közjegyzői díjat. Az ügyvéd azt mondta, hogy belenéz a hagyatéki vagyonba, és levélben visszautasítja az örökséget. Tegnapi napon megkaptam a hagyatéki végzést, melyben minden tartozást megöröklök, hiszen sem én, sem a jogi képviselőm nem jelent meg a tárgyaláson. Kézhezvételtől számított 15 napon belül fellebbezhetek 7 példányban 10.000 Ft-os illetékbélyeggel. Most mit csináljak? Csak írjam le 7 példányban, hogy nem tartok igényt az örökségre és egyikre tegyek 10.000 Ft-os illetékbélyeget? Vagy menjek el személyesen a közjegyzőhöz? Az ügyvéd biztosan nem küldött semmit, mert múlt héten beszéltem a segédjével, aki belenézett az aktába és csak az idézés volt benne a hagyatéki tárgyalásra, amit én vittem el neki. Most mit tegyek?
Előre is köszönöm a válaszokat!

monalisa1 # 2010.06.01. 17:13

Ha nem csínálsz semmit akkor sincs baj mert csak a hagyaték erejéig felelsz a negatívumokért - örökölni meg nem lesz mit.

"Mona"
laikus hozzászóló

MajorDomus # 2010.06.01. 17:11

Majd Obudafan pontosit, de szerintem őrőklőd az elhunyt kötelezettségeit, de - s ez fontos - csak az örökség értékéig !

Vagyis, ha nem örököltél semmit, akkor kötelezettséged sincs a tartozásokkal kapcsolatban.

Dánesz # 2010.06.01. 14:39

Üdvözletem! A kérdésem az lenne, hogy öröklöm-e édesanyám adósságait (személyi kölcsönök, fedezet nélküliek) abban az esetben, ha ingó ingatlan vagyona nincs. Nem hagy rám semmi vagyont, ki kell e fizetnem az ő hiteltartozásait? Köszönöm!

ObudaFan # 2010.05.30. 09:53

De, ez így igaz.

dorkateo # 2010.05.30. 08:39

Köszönöm a gyors választ!A tartozás a házasság alatt keletkezett,mivel a férj váratlanul halt meg és a "nagy" terveihez vette fel a pénzeket barátoktól.Igaz a párom (akkor még a felesége) tudott az ügyletről,de ő nem akadályozta meg.Ezért gondolom én ez házasságban szerzettnek minősül,ami miatt a fele rá hárul.
Ha jól tudom,de javítsatok ki ha ez nem így igaz!
Köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.30. 07:52

Nem kell rögtön perelmi. Egyelőre elég bejelenteni hagyatéki teherként.

Dr.Attika # 2010.05.30. 07:12

Kedves "dorkoteo"!
Jobb lett volna nem kifizetni. Sem a párját sem önt nem terheli fizetési kötelezettség. Az elhunyt tartozásaiért csak az örökösök- vélhetően a két gyermeke- kötelesek helyt állni.
Egyet lehet tenni, hogy pert indít az örökösök ellen jogalap nélküli gazdagodás megtérítése iránt.
A leírtakból nem derül ki, hogy az elhunyt tartozása az ön párja és az elhunyt házassági vagyonközössége alatt kelettkezett-e. Ha igen, akkor lehet a párja tartozása is.