Adósság öröklése


A Király # 2011.08.24. 09:14

Kedves Szakértők és Fórumozók!

Átolvasva a fórum bejegyzéseit felmerült bennem egy kérdés, ami már régebben foglalkoztatott. Erre szeretnék most választ kapni.
A történet:
Szüleim a 80-as években éltek a felkínált lehetőséggel és (részletfizetéssel) megvásárolták a lakást, melyben laktak. Egyetlen probléma merült csak fel, kinek a nevére történjen a vásárlás? A végén közösen úgy döntöttünk, hogy az akkor még kiskorú gyermekem legyen a tulajdonos.
Időközben édesapám elhunyt, édesanyám a lakás részletfizetésével gondba került, így azt ezután már én fizettem.
2005-ben teljesen kifizetésre került a lakás.
Édesanyám 2009-ben elhunyt. Én természetesen a lakást nem örököltem meg, gyermekem pedig egyértelműen kijelentette, hogy a lakással ő rendelkezik.
Valóban "semmi közöm nincs" a lakáshoz?

Üdvözlettel.

ObudaFan # 2011.08.22. 20:43

Az örökös legfeljebb az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásért, emellett az öröklést vissza is utasíthatja.

luck-666 # 2011.08.22. 19:28

előtted pontosan leírták

Piglet81 # 2011.08.22. 18:14

Kedves Fórumozók!

Szeretnék érdeklődni az alábbiakról:

A családban 3-an vagyunk. Édesapám,és édesanyám nevén van a házunk,autónk,stb. Édesapám sajnos rengeteg adósságot halmozott-halmoz fel. Tegyük fel,hogy meghal,de édesanyám és én élünk? Ha nekem nincs a nevemen semmi,akkor felelős vagyok én az ő adósságaiért,fizetnem kell,vagy csak édesanyám?

Vagy esetleg,ha mind a két szülőm meghal,de az anyagiakkal ugyan az a helyzet. Nincs semmi a nevemen. Ebben az esetben mi történik?Öröklöm az adósságokat?
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
Üdv

Lhotse # 2011.04.28. 20:41

Az örökös csak a hagyaték értékéig felel a hagyatéki tartozásokért, tehát "-"-t nem tudsz örökölni, csak "0"-át.

DNHT # 2011.04.28. 18:07

Ezt a behajtó cég mondta, megfenyegettek minket, hogy ha anyám nem fizet, akkor mi jövünk..

DNHT # 2011.04.28. 18:06

Bocsi túlpörögtem...
Örökölni nem is szeretnék, sem + -t, de főleg nem - -t...
Akkor nem kell nekünk felelnünk az ő hanyagsága miatt?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.28. 18:06

Tényleg nem értem, miről beszélsz, de úgy tűnik, valamit alaposan félreértesz. Miért hajtanának be rajtad bármit is? Miért kellene neked helyre hoznod valamit? Miért lakoltatnának ki téged?

DNHT # 2011.04.28. 18:02

Akkor az igaz, hogy nekünk kell helyrehozni azt amit Ő elrontott? Mire kell számítanunk, hogyan fogják ezt rajtunk behajtani?
Lefoglalás, fizetés terhelése vagy minket is kilakoltatnak?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.28. 17:58

Nem értem, miért vezekelnél, miért mennél tönkre? Nem lesz mit örökölnöd. Azért ezt már sokan túlélték.

DNHT # 2011.04.28. 17:48

Hűű, tényleg gyorsan reagáltok...

Rendben, de szerintem az sem normális, hogy mások "bűnei" miatt én vezekeljek!
Csak van valami lehetőség arra, hogy ne tudja a családom és az én életemet is tönkre tenni?!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.28. 17:45

Ez mind vakvágány. Ilyen módszerekkel nem lehet szabadulni a tartozástól, és ez jól is van így. Vagy te örülnél, ha valakinek kölcsönt adnál, ő pedig egy lemondással, kitagadással vagy ajándékozással megoldaná, hogy soha ne kapd vissza a pénzed?

DNHT # 2011.04.28. 17:45

Elnézést, a sziasztok és a köszönöm lemaradt... Még új vagyok itt :)

DNHT # 2011.04.28. 17:42

Szülőanyám a sok év alatt felhalmozott, be nem fizetett közüzemi számlái miatt mára a kilakoltatás szélére került. Testvéremmel a nagyszüleimnél nevelkedtünk, de sajnos már csak a Nagymamám él a szülői házban, egyedül. Nagypapám halála után, Szülőanyám az apai rész 50%-át örökölte meg (van egy testvére, így az apai részben 50-50%-ban osztoznak). Értesüléseim szerint a felhalmozott közel 3 MFt-os tartozását a szolgáltató cég díjhátralék kezelője a magyar jogszabályokra hivatkozva, a gyerekre illetve az örökölt rész miatt, a szőlői házra terhelheti.
Milyen törvényes és végleges megoldások vannak arra, hogy mások trehánysága és gondatlansága miatt ne a mi életünk lehetetlenedjen el. Nagymamám kitagadhatja és anyánk lemondhat a rólunk? Anyánk visszaajándékozhatja Nagymamánknak az örökölt részét?

ObudaFan # 2011.03.17. 15:26

Nem kell beszerezni semmit. Írni kell egyet, vagy a hagyatéki tárgyaláson szóban nyilatkozni.

suzann. # 2011.03.17. 15:24

Köszönöm a gyors választ!
Még valamit nem értek. A lemondó nyilatkozatot a hagyatéki tárgyaláson kapom vagy nekem kell beszerezni és elküldeni a közjegyzőnek?

ObudaFan # 2011.03.17. 15:04

Akkor nem követelik. Elég írásban lemondani.

suzann. # 2011.03.17. 14:49

Kedves Fórumozók!
Édesapám hatalmas adósságot hagyott rám, amit én szeretnék visszautasítani. A hagyatéki tárgyalás 150.000 Ft amit nem tudok kifizetni. A kérdésem az lenne, hogy ha visszautasítom a tárgyaláson az örökségem akkor is követelhetik rajtam ezt a közjegyzői díjat? Elegendő ilyen esetben egy lemondó nyilatkozat vagy kötelező részt vennem a tárgyaláson?
Előre is köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2011.03.16. 20:44

Az örökös legfeljebb az örökrészével, vagy annak értékével felel a hagyatéki tartozásokért, és az öröklést egyébként is vissza lehet utasítani.

papi1000 # 2011.03.16. 04:26

Kedves Szakértő(k)!
Érdeklődöm, hogy a testvérem, egy nagyon nagy adótartozást halmozott fel. A nevén semmilyen vagyon nincs, szüleink még élnek, akiknek a tulajdonában van egy lakás, aminek örökléséről a testvérem lemondott (a kötelesrészről is). Az én nevemen is van egy telek, de azt a férjemmel együtt vásároltuk. Kérdésem, hogy testvérem esetleges elhunyta esetén a szülők visszaörökölnék-e az adótartozást, illetve rám nézve milyen kötelezettség esne?
Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.02.25. 11:01

A hagyatékból, a hagyaték értékéig kell kifizetni a tartozásokat. Azért a tartozásért viszont, ami a házastársi együttélés alatt keletkezett, te az örökléstől függetlenül is felelős vagy.

iza.82 # 2011.02.24. 20:17

Sziasztok!

Ha tudtok kérlek segítsetek.

A férjemmel 1.5 éve elváltam, azóta külön éltünk. Tőle van két gyermekem (5,10 évesek). A napokban a volt férjem elhalálozott.

8 éve közösen vásároltunk egy családi házat, hitelre, aminek fele az én tulajdonom. Az adós a férjem volt. A volt férjem szüleinek a háza a jelzálog. A házon 2.5 millió hitel van, a ház jelenleg 3.5 milliót ér. A volt férjem használati tulajdonosa volt a háznak, ezt követően csinált kb. 50 ezer víz és villany tartózást. A férjemnek volt egy személygépkocsija, ami szintén hiteles, a hitelnél kezes vok, a személygépkocsin 300 ezer Ft hitel van. A hitelkártyáján 300 ezer forint tartózás van. Az előfizetéses mobiltelefonján 140 ezer forint tartozást csinált.

Jelenlegi jegyző közölte velem, hogy a gyermekeim örökölnek minden tartozást, ezért nekem kell majd fizetni. Hagyatéki tárgyalás még nem volt.

Valóban a gyermekeim öröklik a tartozásokat, és nekem kell majd fizetni?

Kérem mihamarabbi válaszotokat! előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.24. 16:16

a kötelesrész fele illeti meg őket.
Helyesen: a köteles rész megilleti őket, ami a fele annak, amit törvényesen örököltek volna.
A köteles részre jogosult nem örökös, ezért nem felel az örökhagyóm tartozásaiért. Viszont a köteles rész alapja a nettó hagyaték értéke, ami a negatívumok és pozitívumok különbözete. Feltéve, hogy pozitív, egyébként nulla.

ritacska66 # 2011.02.24. 14:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjem halálakor végrendelkezett és kiszerette volna tagadni gyerekeit az örökségből,de ez nem volt teljesen indokolt,tehát a kötelesrész fele illeti meg őket.Kérdésem a következő:a férjemnek volt adóssága, a kötelesrésszel egyben ők annak arányában nem kell részt vállalniuk a hitel törlesztéséből?Ők csak a nekik megítélt köteles részt illető összeget kell kapják tőlem?Köszönöm válaszát.

Tisztelettel Birgenstok Rita

ObudaFan # 2010.12.16. 10:18

De ezt már a bíróság utasította el, vagy még csak a jogosult? Vagy mégis hogy áll az ügy?