Hagyaték!


Majordomus # 2024.10.25. 17:02

Az esetek többségében sima az ügy,az elhunytnak van két gyermeke házastársa már nem él.

Mikor kérem tőlük a közös költséget,akkor az a válasz hogy még nem volt hagyatéki szeptemberig, a papa februárban halt meg.
Miért ők fizessék ki a 130 ezer ft-ot amikor nem is biztos hogy ők örökölnek.
Két kérdésem van:

  1. van végrendelet? Nincs.
  2. Önök hirdetik 48 millióért a lakást januári költözéssel? Igen.

Akkor miről beszélünk?
Lehet csengetni a forintot.

Szomorú örökös # 2024.10.25. 11:54

KBS

Köszönöm a kioktatást, abban igazad van, hogy nem volt jó a válasz részemről, ezért - de csakis ezért - én kérek elnézést.
Viszont ha én értelmesen kérdezek - mint ahogy nem olyan régen volt ilyen egy zártkerti, tulajdoni lapról hiányzó épület ügyében - akkor ne fogd vissza magad légyszíves, mert úgy éreztem, hogy szándékosan teszed (te is). Holott elviekben azért vagytok ti is itt, mint jogászok és nem csak laikussal van tele a fórum. Márpedig ha csak kioktatni tudsz, de segítő választ nem tudsz - vagy nem akarsz - nekem írni, akkor nem lesz jó véleményem rólad (sem). Inkább ne akard, hogy így legyen! Köszi!
Nem mellesleg kioktatni én is tudlak, ha nem fogom magam vissza! :-D

Kovács_Béla_Sándor # 2024.10.25. 05:22

Szomorú, ha nem tudsz valamit, akkor ne válaszolj. (És az esetek nagy többségében ez lenne az indokolt.)

Hogy lehet olyat akár csak elképzelni, hogy a bérlő a bérbeadó halála után ingyen lakik?!

drbjozsef # 2024.10.25. 05:20

billakata,

Az örökös mindig visszamenőleg, a halál napjával szerzi meg a hagyatékot. A hagyatéki végzés csak megállapítja ezt, a kettő közötti időre csak nincs még megjelölve a jogutód, de ha megvan ki az, akkor őt természetesen visszamenőleg is megilleti a bérleti díj.
A bérlőnek ilyenkor félre kell raknia a pénzt, és utólag odaadni annak, akit az megillet : a jogutódnak.
Elvileg nem is kell új bérleti szerződést kötni, jogutódként a bérbeadó helyébe lépsz.

Szomorú örökös # 2024.10.25. 05:15

Amalia

a közüzemi díjakat sem számlázhatják ki a potenciális örökösökre?
Tehát meg kell várni, amíg a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedik. Ugye?

A számlákat be lehet fizetni azért, hogy ne szaporodjon az elmaradás.
Kérdés, hogy ki lesz az, aki ezt bevállalja? Mi lenne, ha az illető mégsem örökölne? Ez a dilemma...

Amalia # 2024.10.25. 05:07

Nem tudom, miért jelent meg kétszer.

Amalia # 2024.10.25. 05:06

Szomorú örökös

Az általad leírtak szerint a közüzemi díjakat sem számlázhatják ki a potenciális örökösökre? Tehát meg kell várni, amíg a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedik. Ugye?

Szomorú örökös # 2024.10.25. 04:25

billakata

Örököltem egy ingatlant végrendeletben, mely bérbe van adva......Az eddig eltelt időszakra kit illet meg a bérleti díj. Engem, vagy minden örököst?

Akivel a bérlő kötötte a szerződést, az elhalálozott és sem te, sem a többi örökös szerintem nem lett a szerződésben automatikus jogutód, így szerintem erre az átmeneti időszakra sincs senkinek joga bérleti díjat beszedni - bár azért megpróbálni lehet. A hagyatékátadó végzéssel dől el, hogy kinek lesz joga új szerződést kötni a bérlőkkel és onnan kezdve lehet megbeszélni, hogy miként legyen tovább - akár ez lehet a szerződés felmondása is. De ez az én laikus véleményem csak, nem feltétlen ez az igazság, azt majd a jogtudorok elmondják. :-)

billakata # 2024.10.25. 03:01

Örököltem egy ingatlant végrendeletben, mely bérbe van adva. A végrendelet tartalmát a többi örökös nem vitatja A halálozás márciusban történt, még nincs meg hagyatékátadó végzés. Az eddig eltelt időszakra kit illet meg a bérleti díj. Engem, vagy minden örököst?

drbjozsef # 2024.07.22. 16:37

van e értelme az egyenesági örökösnek megtámadnia azt, ha bizonyíthatóan nem gondoskodott az elhunytról a szerződés szerint

Hogy van-e értelme?
Ha - szerinted - bizonyítható?
Az a kérdés, hogy ennek a kérdésnek vajon van-e értelme...

Szomorú örökös # 2024.07.22. 16:08

Amíg élt, nem kellett tartani (el tudta látni magát, nem igényelte a gondozást, stb.),
a szerződést azért kötötte, hogy ha megöregszik, és már nem képes ellátni magát, legyen, aki gondozza.

Nálam is pont így volt, igaz azt „öröklési szerződésnek” hívták. A szerződés egyik pontjában egyértelműen szerepelt:

Szerződő felek rögzítik, hogy az Örökhagyó önmagát ég képes ellátni, személyes gondozásra még nem szorul

osztap # 2024.07.22. 13:01

babikaa,

Keress ehhez egy ügyvédet, mert a részleteken múlik minden.

Önmagában az, hogy a tartó nem tartott, nem feltétlen jó megtámadási alap. A tankönyvi példa a jó karban levő eltartott, aki hirtelen szívinfarktusban meghal. Amíg élt, nem kellett tartani (el tudta látni magát, nem igényelte a gondozást, stb.), a szerződést azért kötötte, hogy ha megöregszik, és már nem képes ellátni magát, legyen, aki gondozza. Nem így történt - ez a szerencse-elem a szerződésben (akkor is ez a neve, ha szerencsétlen meghalt).

babikaa # 2024.07.22. 11:42

Bocsánat rosszul írtam, nem egyenes ági örökös, hanem leszármazottja, mivel az örökös az a gondviselő

babikaa # 2024.07.22. 11:37

Tisztelt Fórumozók!

Eltartási szerződés esetén, hagyaték szempontjából, van e értelme az egyenesági örökösnek megtámadnia azt, ha bizonyíthatóan nem gondoskodott az elhunytról a szerződés szerint az illető ?
Meglopta, becsapta, és nem tartózkodott még a közelében sem. Most természetesen mindent ő akar intézni, hirtelen nagyon fontos lett.
Köszönöm szépen

ivvi # 2024.07.21. 07:40

Szeretem a kaszinók világát, szórakoztató hobbimnak tartom. Az izgalom, amit egy-egy játék hoz, mindig lenyűgöz. Az asztaloknál eltöltött idő tele van feszültséggel és élménnyel. Bár néha nyerek, máskor vesztek, de ez a játék része. Az emberek találkozása, a különböző stratégiák kipróbálása és a feszültség izgalma mindig visszahúz. Különösen a póker és a blackjack vonz, ahol a tudás és a taktika fontos szerepet játszik. Minden egyes alkalom egy újabb lehetőség, hogy szórakozzak, és magam próbáljam ki. Csak felelősségteljesen játszok, mert tudom, mikor kell megállnom. A kaszinóban eltöltött idő számomra nemcsak a nyerésről szól, hanem a társaság és a szórakozás élvezetéről is https://librabethu.com/

Dominika84 # 2024.06.25. 12:52

Hálásan köszönöm a segítséget kedves Osztap! Meg fogom próbálni amiket ajánlottál, nagyon szépen köszönöm a segítőkészségedet, pontosan ilyen útmutatást kerestem.

osztap # 2024.06.25. 11:21

Dominika84,

Három úton mennék a helyedben.

1. Olvasd el ezt a cikket. Ez ugyan húszéves, azóta változhatott, hogy hol őrzik az iratokat, de valahol el kell indulni. Selejtezni nem selejtezték azóta, szerintem.
https://library.hungaricana.hu/…mle_52_2002/?…
A levéltári listádból hiányzik a Fővárosi Törvényszék Közjegyzői Iratokat Kezelő Irodája (KIKI). A cikk függvényében őket is érdemes lehet megkereseni, a weblapjukkal ellentétben a Markó utca 27-ben laknak. A Munkásmozgalmi Intézet iratait (ha releváns), kutatni kell, hogy ki vette át.

2. Érdemes lehet megkeresni Rokolya Gábort. Sokáig Budapesten volt közjegyző, de emellett a Kádár-kori közjegyzőség kutatója, több cikket publikált a témában. Valószínűleg fejből tudja, hol lehetnek az iratok, és hogyan érdemes rájuk keresni. Már nem közjegyző, de Gyalog Orsolya közjegyző van most a helyén, talán tud segíteni elérhetőséggel.
https://folyoirat.ludovika.hu/…90/2145/8422
https://epa.oszk.hu/…04_16-22.pdf

3. A levéltárak adatai nem mindig pontosak. Személyesen többre megy az ember, ha a levéltárossal együtt tud próbálkozni a keresésekkel. Egyszer Kiss Mihályné (fiktív név) hagyatékátadó végzését kerestem, de végig kellett menni Kis Mihályné, Kiss Mihály Lajosné, Kissné Szabó Jolán, Szabó Jolán stb. változatokon is, mire meglett. Jobb, ha ilyenkor ott ülsz a levéltáros mellett...

Dominika84 # 2024.06.25. 06:14

Az I. kerületben volt az akkori közjegyző. De sajnos név szerint nem tudjuk, hogy ki volt, ráadásul akkor még Állami Közjegyzői Hivatal működött.

osztap # 2024.06.21. 16:35

az akkori közjegyzőnél

Hol volt a közjegyző székhelye?

Ha nem tudod: hol lakott akkor a végrendelkező? Gondolom, nem ment át az ország másik végébe közjegyzőért.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.06.21. 09:10

Biztos információ van arról, hogy ez a végrendelet létezik

Azt akarod mondani, hogy létezett...

Dominika84 # 2024.06.21. 05:54

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni. Egy letétbe helyezett végrendeletet keresek ami az 1973-as években lett letétbe helyezve az akkori közjegyzőnél. Már felvettem a kapcsolatot a fővárosi levéltárral, a MOKK levéltárával illetve a Törvényszéki irattárral. Ezidáig mindenhonnan elutasító választ kaptam, hogy náluk nincs. Biztos információ van arról, hogy ez a végrendelet létezik, de ezen a ponton megakadtam a keresésben, mert nem tudom, hova lehetne még fordulni. Az örökhagyó már elhunyt, de a hagyatéki eljárásban ez a keresett végrendelet nem szerepelt. Van arra bármilyen esély, hogy más hivatalnál fel lelehető ez a dokumentum?
Köszönöm a válaszokat előre is!

Zöldövezeti11 # 2024.06.06. 08:56

Mennyire fontos, hogy ez pontos legyen? Mert nem biztos, hogy jól határozzuk meg az összeget.

hajka,

Esetünkben -vidéken és a fővárosban is az ingatlan értékeket az önkormányzat határozta meg.

Aztán az küldte tovább a közjegyzőnek az adatokat.

Paimon # 2024.06.06. 08:16

Sziasztok!

Szeretnék egy jogi kérdést feltenni, ami egy különleges helyzettel kapcsolatos. A következő a helyzet: egy közeli rokon elhunyt, és a végrendeletében jelentős összeget hagyott rám, amit egy online kaszinóban szerzett. Érdeklődnék, hogy vannak-e specifikus jogi szempontok vagy előírások Magyarországon, amelyekre figyelnem kellene az ilyen típusú örökség esetén. Továbbá, szeretném megosztan i veletek a https://kaszino-hu.com/ weboldalt, ahol található információk a kaszinó világáról, ami talán segíthet jobban megérteni a helyzetemet.

Előre is köszönöm a tanácsokat és a segítséget!

Majordomus # 2024.01.28. 21:40

A költség az biztos lesz...

hajka # 2024.01.28. 18:54

Köszönöm szépen @drbjózsef és @KBS!