Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


ius latratus # 2014.04.28. 14:44

guba"

Egy teljesen nem jogi, inkább általános kérdés.
Amennyiben kiderül a megvásárolt gépjárműről, hogy a motorja bizony ki lett cserélve, azáltal kérhető a vételár leszállítása (még a hat hónapon belül van), vagy jól sejtem, hogy ettől még a gépjármű nem feltétlenül ér kevesebbet?
Köszi, előre is.

guba" # 2014.04.28. 17:18

Nem feltétlenül ér kevesebbet. Főleg, ha újra cserélték. :-)
A használt autók kisebb-nagyobb mértékben mind javítottak már, az idősebb daraboknál meg külön ki is hangsúlyozzák az eladók, ha cserélték, vagy felújították a motorját.
Persze, ha egy két éves kocsinál derül ki, hogy nem az eredeti motor van benne, hanem egy hat éves bontott, akkor az azért már megalapozhat szavatossági igényt.

ius latratus # 2014.04.29. 08:11

Köszönöm!

maxmaky@pr.hu # 2014.04.30. 08:07

T. Ügyvéd Úr!

Tavaly vásároltam egy Ford Mondeo-t (2010-es). A mai napon hoztam el Ford szakszervízből, ahol azt mondták, hogy jelentősen törve volt. ELadáskor azt mondták, h nem volt törve. Pillanatnyilag nincs gondom az autóval. Tudok vmit tenni a kereskedővel szemben?

köszönettel: Szabó István

guba" # 2014.04.30. 19:13

Tisztelt Szabó István!

Ha a vételár egy hasonló korú ép autónak volt megfelelő, akkor az értékkülönbözetet követelheti. Ennek megállapítása szakértői kérdés lehet.

Chaby # 2014.05.07. 13:38

Üdvözlet!

A problémám a következő:
kb. 2 hete vásároltunk egy autót. előtte telefonon érdeklődtünk a gépjármű felől, mióta és hol használták, sérülés és fényezés. azt a választ kaptuk, hogy a fényezése gyári, nem volt festve és a egy kis ütődés van oldalt. Ennek tudatába megnéztük, felemeltük az autót láttuk az ütődést és belenéztünk a motortérbe. a vásárlást követően derült ki, hogy a gépjármű valamennyi eleme festve volt, vélhetően karambol miatt. ennek tudatában nem vettük volna meg a járművet. sem a hirdetésben, sem személyesen, sem telefonon nem említette, hogy a gépjármű korábban sérült volt. Mit lehet ilyenkor tenni árleszállítás esetleg jogi út?

Előre is köszönöm

guba" # 2014.05.08. 19:09

Ha az a kérdés, hogy a javított karosszéria bármilyen autó esetében megalapoz-e szavatossági igényt, akkor a válasz: nem.

adam73 # 2014.05.12. 12:39

Hátsó rendszámtáblát ellopták pár napja. Rendőrségen és okmányirodában be lett jelentve. El lehet adni/ki lehet vonatni a forgalomból a járművet így, vagy előtte mindenképpen pótolni kell azt. (Egyszer már elvesztettük az egyik rendszámtábla, így a pótlása igen körülményes)

grisko67 # 2014.05.13. 17:45

Tisztel Ügyvéd Úr!
A Fórumot olvasgatva sok, az én problémámhoz hasonló kérdést találtam, de pontos választ mégsem találtam a kérdésemre. Így aztán mégis megfogalmazom.
Három héttel ezelőtt egy Budapesti autókereskedőnél vettem egy használt gépkocsit és a régi autómat, a 14 éves Daewoo Lanost a kereskedő beszámította a vételárba.
Eddig nem volt semmi gond, de ma felhívott a Lanos új tulajdonosa (a kereskedőnek sikerült gyorsan eladni az autót kb.350000 Ft -ért, hogy az autó zabálja az olajat és gyűrűzni kell a dugattúkat és hogy őt nem tájékoztatták a hibáról. Szeretné. ha kifizetném az alkatrész költségeket. Ellenkező esetben feljelentéssel fenyegetőzik. Mivel én nem is találkoztam az új tulajdonossal esélyem se lett volna tájékoztatni őt. A kereskedő nem vette meg tőlem az autót, hanem egy biankó adásvételit Íratott velem alá, amikor beszámította az autómat.Joga van-e a vevőnek igényeket támasztani velem szemben mivel hivatalosan velem áll jogviszonyban?
Válaszát előre is köszönöm!

guba" # 2014.05.16. 12:22

adam73 ettől még az autó eladható, de új rendszámot fog kapni.

guba" # 2014.05.16. 12:27

A kereskedő nem vette meg tőlem az autót, hanem egy biankó adásvételit Íratott velem alá, amikor beszámította az autómat.Joga van-e a vevőnek igényeket támasztani velem szemben mivel hivatalosan velem áll jogviszonyban?

Mivel az autót Ön a kereskedőnek adta el, aki azt továbbadta, a vevő a kereskedővel szemben érvényesítheti a szavatossági jogait. A kereskedő elévülési időn belül fordulhat Önnel szembe, de neki kell majd bizonyítania, hogy a jelzett hibák már akkor is fennálltak, amikor Önnel szerződött.

grisko67 # 2014.05.16. 19:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel, grisko67

gaborka23 # 2014.05.21. 17:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Közel 1 hónapja vettem egy 7 éves olasz autót kevés kilóméterrel, egy pesti kereskedésben. Az autó jónak tűnt, pár apróbb esztétikai hibája volt. Hazafelé előjött pár gond, nagyjából 100000Ft-ot ráköltöttem. A probléma után jött, a hátsó futómű kerékösszetartása a határérték duplája felett volt, mindkét oldalon. A szerviz véleménye, hogy az autó karambolos volt, és a kasztni menthetetlenül csavarodott. A helyreállítása több százezer forintra rúg. A kérdés, hogy ha az eladó erről nem tájékoztatott meg lehet-e támadni az adásvételt?

guba" # 2014.05.21. 17:58

Megtámadni, vagy elállni inkább, az eset körülményeitől függően.

gaborka23 # 2014.05.30. 11:22

Tisztelt Ügyvédúr! Mit lehet tenni, ha adásvételi szerződésem nincs, viszont az autó már a nevemen van törzskönyvvel együtt? Így is megtámadható az adásvétel?

gaborka23 # 2014.06.03. 03:45

Tisztelt Ügyvéd Úr! A per költsége hozzávetőlegesen mennyi lenne? Sajnos még megtippelni sem tudom. Köszönöm a segítségét!

gaborka23 # 2014.06.05. 07:38

Szia!

Köszi a segítséget, megpróbálok megegyezni vele. Sajnos több karosszériásnál is voltam, valamint több futóműves is megnézte az autót. A véleményük ugyanaz.

üdv

Gábor

woxter # 2014.06.15. 08:56

Tisztelt Ügyvéd úr!

Tíz nappal ezelőtt vásároltam egy 12 éves autót magánszemélytől. Az eladó semmilyen hibáról nem tudott, az autót németországból hozatta, a szervízkönyve is vezetett a 24000 km-el ezelőttig.)Az ő általa végeztetett szervíz nem volt a szervíkönyvben feltüntetve, és állítása szerint körülbelül 5000 km-t ment vele maximum 100 km/h-s sebességgel. A vásárlást követően egy szakszervízben átvizsgálást is elvégeztettem, minden mért érték normális volt. A használatba vétel utáni egy héttel feltűnt, hogy az autó zabálja az olajat.Egy hét alatt 1l!Ez körülbelül 900km/liter ami rengeteg(full szintetikus olajból).Az ő állítása szerint nála egy decit sem evett a kb 5000 km alatt. A motor természetesen felújításra szorul, ami minimum 150000 ft-ba kerül majd, de a szakemberek szerint ez nem egy végleges, és tökéletes megoldás. A motorcsere pedig ennél a típusnál 500000 ft-ra is rúghat.
A kérdésem az hogy tehetek e feljelentés rejtett hibára hivatkozva, és hogy lenne e egyáltalán bármi értelme, vagy le kell e nyelnem az egészet?

Tisztelettel, woxter

guba" # 2014.06.18. 06:15

Első feladatként pontosan meg kell határozni a hiba okát. Csak olyan hiba esetében lehet szavatossági igényt támasztani, amelyre nem kellett a kocsi korából, elhasználtságának mértékéből adódóan eleve számítani.

rooney19 # 2014.06.22. 20:58

Üdv!

nekem egy olyan problémám lenne, hogy a motorom eladását követően, adásvételi szerződés meg írása után, vissza akarják nekem hozni a motort, úgy hogy már hozzá nyúltak, szerelték, meg bontották, elmondásuk szerint nem jó!

Köteles vagyok e vissza adni a motort, ha az adásvételiben ez a menüpont is benne van! és persze 2 tanu is jelen volt, akik az adásvételin szerepelnek!

megtámadható vagyok e jogi úton? ha igen, akkor van e félni valóm hogy én leszek a vesztes!?

(Az eladó a vevőt a gépkocsi műszaki állapotáról,(esetleges) sérüléseiről részletesen tájékoztatta, aki ezt tudomásul vette.)

MEGJEGYZÉS: a vevő az eladónak a megtekintett állapotban a motort átadta!

Választ előre is köszönöm!

Üdvözlettel János!

guba" # 2014.06.24. 06:22

Pert indítani lehet, hogy ki fogja megnyerni, az attól függ, hogy mi a hiba oka és az mikor keletkezett. A megbontás ténye a bizonyítás sikerét befolyásolhatja, de a tényállás pontosabb ismerete nélkül a madárjóslással lenne egyenértékű bármilyen prognózis.

robi84 # 2014.07.07. 18:59

Jó napot! Érdeklődnék, mennyi esélyem van! Vettem egy kisbuszt, állítólag semmi baja nem volt, 2 hónapja használom, abból 3 hetet szerelőnél volt! Állítólag a km nem valós szerintük, füstöl, 2 kerekcsapagyat cserélték, a turbó valószínű rossz, a kuplung cserélni kell, a reszecskeszűrő ki van fúrva... És vétel előtt volt műszakin.... Szerdán fogják komolyabban szetszedni! Van rá esélyem ha beperel? Köszönöm

guba" # 2014.07.08. 11:36

Lényegtelen lenne, hogy mennyi van az órában, mennyiért vette és hány éves a kocsi?

robi84 # 2014.07.08. 20:08

2007.09. 3100000ert, de lízingelem, 5 évre havi 75 ezerrel. Papíron 4200000, amiből mintha befizettem volna 1100000 kezdőt!A tax ára 4 és fél millió volt!

guba" # 2014.07.09. 20:14

Ha közel másfél millióval az Eurotax ár alatt adták el, akkor sejthető, hogy nem azért, mert "semmi baja nem volt". Kopásból, természetes elhasználódásból eredő hibák esetén főszabály szerint nem lehet szavatossági igényt támasztani, ha azokra a kocsi korából és az elhasználódottság mértékéből kiindulva számítani lehetett.
Ez alapján a tényállás alapján kb. ennyit lehet erről mondani.