Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


ezmostmi? # 2018.05.15. 03:59

Az eladóhoz...mindenkinek a megegyezés a legjobb

ronmabk # 2018.05.14. 21:05

Tisztelt Fórumozók,

autó szavatossági problémával kihez tudok fordulni?
Fogyasztóvédelem, ügyvéd?

Mik a teendők, ha a megvásárolt autón jelentős hibákat fedeztem fel?

Segítségüket előre is köszönöm!

nonolet # 2018.05.14. 06:19

Bazsi20

"Az autó a kereskedés nevén volt én pedig magánszemélyként vásároltam."

Ez azzal a hatalmas előnnyel jár, hogy: "Fogyasztó"-nak minősülsz.
Vagyis hiba esetén nem neked kell bizonygatni,
hogy

  • ez eladó felel a rejtett hibáért

hanem

  • az eladónak, hogy nem felel és ezért nem neki kell azt javítania

Javasolt elvinni egy márkaszervizbe és átvizsgáltatni!
Az átvizsgálást nyilván te fizeted... (10-20 eFt)

Aztán az esetleges hibalistával jelentkezni az eladónál és megegyezni a teendőkről.

HA nincs komoly hiba, akkor pedig lehet megnyugodni :-)

- -

Elállni egyelőre nem nagyon tudsz, hisz van készség a javításra az eladó részéről.

Ugyanezért egyelőre máshová vinni se tudod, ha nem akarod te fizetni a javítást, vagy (akár) perben behajtani az árát.

Alapban az eladóval kell a meccset lejátszani.

csellósokk (törölt felhasználó) # 2018.05.14. 05:17

Bazsi!
Szerintem nincs vissza pénz,főleg,ha az olajfolyás megszünését bevállalták,10 éves autónál bármi lehet,jobb,ha magad rendbeteszed,előbb végzel....
Senki sem venne 10 millióért új autót,ha 1 millióért kap 10 évest és 10 évig még nem kellene hozzányúlnia...de az újnál is lehetnek bajok,ez a technika...
..de azért bizakodj,a remény hal meg utoljára,

Bazsi20 # 2018.05.13. 18:52

Tisztelt Fórumozók!

Alig egy hete vásároltam egy (10 éves) használtautót egy kereskedésben. Az autó a kereskedés nevén volt én pedig magánszemélyként vásároltam.

Én mint Balek (ezen lépjün is túl) jóhiszemüen egyedül átnéztem az autót, mentem vele egy próbakört. Laikusként mindent rendben találtam. Ők még elvégeztek egy olajcserét, valamint egy kisebb alkatrészt cseréltek. Erről az egy hibáról tájékoztattak amit javítottak is. De az check engine égve maradt. (Később majd kiütik a hibát, csak az most elmaradt)

Az adásvételi szerződésben nem szerepel semmilyen általuk közölt hiba.

Az autót rendszeresen karbantartott autóként árulták és mielőtt elhoztam még "tüzetesen átnéztek mindent" nehogy probléma legyen.

Másnap vihettem haza az autót. Következő reggelre gondoltam megnézem a nívó pálcát és legnagyobb meglepetésemre nem ért bele az olajba. Gyorsan feltötltöttem. Aznap nem is nagyon használtam, de mikor arrébb álltam egy olajfoltot találtam a kocsi alatt. Benéztem a motorháztető alá és láttam h szép nagy folyás van a motor oldalán.

Aznap vissza is vittem a kereskedésbe. Hogy javítsák ki. Egyelőre ott áll az autó.

Kezdem megam egyre rosszabbul érezni, hogy nagyon mellényúltam ezzel az autóval.
A rendszeresen karbantartott, többször is tüzetesen átvizsgált autóból folyik az olaj...
Elvileg ez egy tipp-topp autó. Félek hogy csak jönnek majd elő az újabb és újabb hibák. Úgy hogy a kereskedő is azt mondta nem tudtak az olajfolyásról. hogy nézték ezt át?

Viszont a jó hír h vállalják a felelősséget és a javítást.

A fogyasztóvédelem oldalán az alábbi szövegrészt találtam találtam ezzel kapcsolatban:

6:159. § [Kellékszavatossági jogok]

  1. az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelheti, a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja, vagy a szerződéstől elállhat, ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, e kötelezettségének a (4) bekezdés szerinti feltételekkel nem tud eleget tenni, vagy ha a jogosultnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt.

Ha én most aggódom, h ez egy nem is jól karbantartott autó ahogy a hirdetésben szerepelt és jönnek elő a hibák, akkor nekem már nem érdekem a javíttatás inkább szeretném visszakapni a pénzemet.

Jól értelmeztem a fentiek alapján?
Ha nem érdekem a javíttatás mert elvesztette a kereskedés a bizalmamat akkor elállhatok a aszerződéstől és visszakérhetem/követeletem a vételárat?

A válaszokat előre is köszönöm!

(ui.: Tudom Balek.. vinni kellett volna szerelőt, vagy elvinni szervizbe átnézetni.. ezzel kapcsolatban nem kérek fejmosást)

nonolet # 2018.05.10. 18:23

Mit tehetsz?

Elolvasol ebből a fórumból 15-20 oldalt.
...és mindet tudni fogsz, amit kell.

- -

Gyakorlatilag csináltasd meg magadnak,
mert a vevőn aligha bírod behajtani.

Pláne ennyi ideig tartó trehány-halogatás után.
Tanulópénz lesz.

attilavagyok # 2018.05.10. 12:03

Üdv!

Közel 6 hónapja magánszemélyként magánszemélytől vásároltam egy személyautót. Tesztvezetés megvolt, állapotfelmérés alapján rendben találtam. Az autót Pest megyében vásároltam és Csongrád megyébe hazaérve sajnos azt vettem észre, hogy a km óra ugyanannyit mutat, mint amennyivel megvásároltam (ez a km állás szerepel az adásvételi szerződésen is, valószínűleg tekert lehet az órája, de állapota alapján akár fele ennyi km is lehetne benne). Felhívtam az eladót, ő nem tapasztalt ilyet, elmondása szerint nála jól működött.
Szakemberek ajánlottak pár praktikát, amivel esetleg ismét elindulna, de sajnos egyik sem vált be, műszerfalhoz nem kellett egyiknél sem nyúlni.
Mivel a műszert cserélni kell, így a márkaszerviz egy 450.000 Ft-os árajánlatot adott, független szerviztől pedig 43.000 Ft az ajánlat.
Kérdésem, hogy mit tudok tenni? Eddig nem foglalkoztam vele, de lassan itt a műszaki vizsga ideje és érdekesen nézne ki, hogy ha ugyanannyit mutatna a km óra, mint amivel vásároltam... Eladót természetesen hamarosan felkeresem, viszont a segítségkérésem arra irányulna, hogy ha ő elzárkózik mindentől, akkor mitévő legyek? Mindenképp ügyvéd kell a folyamatokhoz vagy én is intézhetem?
Köszönöm!

drbjozsef # 2018.05.09. 10:33

fater,

nem nagyon van itt esélyed semmire.
Büntetőjogi következménye ennek csak akkor van, ha megvan az, aki konkrétan visszatekerte az órát. Ilyen még nem nagyon volt, amióta egyáltalán létezik ez a bűncselekmény.

Kártérítést meg akkor kaphatnál, ha bizonyítod, hogy a Te eladód nem jóhiszeműen járt el. Ha ő is így vette (és feltételezem, a szerződésben "km óra állás" van rögzítve, nem "futott km"), akkor többe kerülne a leves, mint a hús : végig kellene valahogy nyomoznod a láncot, hol volt a tekerés, de hát ez is esélytelen dolog.

nonolet # 2018.05.09. 08:31

Most látom, hogy... "Vásároltunk 1 éve"

Az 1 éven MÉG beül vagytok egyáltalán?!
Mert 1 év a szavatossági igény max határideje.

(a 6 hónapos előny meg már nem játszik)

nonolet # 2018.05.09. 08:29

Tetszett volna a vétel előtt után a nézni a valós km-nek

  • az állami nyilvántartásban
  • kiolvastatni belőle az át vizsgáláskor

- -

HA! tudod perképesen bizonyítani,
hogy
mennyi a valós km, akkor

A kellék szavatossági igényed jogos lehet.
Mert: nem azt kaptad, amiről a szerződés szól.

Ekkor a szavatossági igényeddel írásban támadd meg az eladót.
(az írást átvetetve vele, vagy tértivevényesen postázva neki)

Aztán kiderül mit lép.
Fizet-e önként vagy perelned kell.

HA!!! a szerződésen egy autókereskedő vállalkozás az eladó (azaz nem egy magánszemély) akár cég akár egyéni vállalkozó és te magánszemélyként vetted meg tőle.

Akkor jobbak az esélyeid :-)

Mivel ez esetben "Fogyasztó"-nak számítasz !

Ami azt a hatalmas előnyt jelenti,
hogy
az eladónak KELL azt bizonyítania az első 6 hónapban,
azt hogy
márpedig a szerződés szerinti autót kaptad.

fater01 # 2018.05.09. 08:15

Jó napot kívánok!

Vásároltunk 1 éve egy használt autót és a múltja után kutakodva számunkra kiderült, hogy a kilométer óra vissza van tekerve. Ugyanis az első tulajdonos egy cég volt és ő több kilométerrel adta el még anno egy kereskedőnek, mint ami most jelenlegi állapotában van. Mi a teendőnk ilyen esetben?

nonolet # 2018.05.04. 21:04

Az általad ISMERT hibákat/sérüléseket
sorold fel ÍRÁSBAN a szerződésen.
Akkor azokért már nem felelsz !!!

Az átadáskor MÉG nem ismert
úgynevezett REJTETT hibákért
EGY évig felelsz eladóként.

- -

Pont az ilyen laza vevők esetén fontos az írásos hibajegyzék!!!

Mert ezek tipikusan utólag reklamálnak-perelnek...
Általában kitanult lehúzós egyének.

Nem csodálkoznék azon sem, ha a körültekintő eladót látva inkább elállnának a vételtől.

- -

Ja és az igazolványokat ellenőrizd!!!

  • a vevőét is

és

  • a tanúkét is

Aki nincs JELEN és/vagy nem tudja igazolni magát az NE szerepelejen a szerződésen sehol.
(főleg vevőként NE!!! de igazából tanúként se)
Az ilyen "más a vevő, aki most nincs itt trükkből is ronda nagy szívás lehet később...

Ha két tanús meghatalmazást hoz az persze más eset.
De akkor egy EREDETI példányt gyűjts be a meghatalmazásból.

- -

Érdemes lefotózni is az autót kívül-belül mielőtt átadod.
Sose tudni, mire lesz ez még jó esetleg.

5 napon belül pedig jelentsd be az adásvételt mindenképpen.
Bármit kérnének is szívességként esetleg.

Mert lehet, hogy rendes emberek, de jobb arra készülni, hogy nem azok és előre kivédeni a csapdákat-trükköket.
Még jó ismerős esetén is...

Sankooooo # 2018.05.04. 16:19

Jo napot!

Holnap jonnek elvinni tolunk egy autot, aminek az adasvetelijet mar megcsinaltak, de a kocsi meg nalam van. Egyszer mar megneztek , de nem ultek bele kiprobalni. Ha miutan elviszik es mondjuk baja lenne a motornak, vagy kifogasolna a valtot vagy ilyesmi, akkor pereskedhetne velem? Koteles lennek visszaadni a penzt, vagy ilyesmi?
Holnap meg szolhatok nekik, hogy mielott elviszik, azert menjenek vele egy kort. Megtegyem, vagy ez nekem nem kotelessegem?

Atis77 # 2018.05.01. 06:38

Ha a kerekedő nem iratta be magát a forgalmiba akkor megoldható.

Mr.Rain # 2018.04.26. 18:45

Tiszteletem a Fórumozóknak!

A helyzet a következő:

Eladtam az autómat egy kereskedő cégének. Ez a cég eladta az autót egy 3. félnek.

A 3. fél szerette volna átíratni az autót, de kiderült, hogy a kereskedő cég végrehajtás alatt van, ami miatt sem a velem, sem a 3. féllel kötött adás-vételi szerződés nem érvenyes.

A cég a 3. félnek pénzt vissza nem ad, az autót vissza nem veszi, álláspontja szerint oldjuk meg magunk között a 3. féllel, írjunk egy új adásvételi szerződést.

Tehát az autó hivatalosan még az enyém, eközben a 3. félnél van, aki már biztosítást is kötött rá.

A kérdéseim:

  1. Köthetünk új adásvételi szerződést a 3. féllel egymás között?
  2. A kereskedő cég elleni végrehajtási eljárás miatt adódhat-e problémánk a jövőben amiatt, ha a cégnél megtalálják az adásvételi szerződésinket?
  3. Ha ezeket megsemmisítenénk, és a kereskedő cég nem jegyezte volna fel sehol máshol a gépjármű vételét, eladását, hanem írásbeli nyom nélkül továbbadta, akkor szabályos-e, ha új adásvételit írunk a 3. féllel egymás között?
  4. Ha a kerskeső cég írásban is bejegyezte valahol a gépjármű vételét, eladását, akkor köthetünk-e bűntetlenül új adásvételit a 3. féllel egymás között?
  5. Mit tanácsoltok, mit tegyünk?
nonolet # 2018.04.25. 17:35

"szerződés nincs közöttünk,mert a kinti biankós,üres adásvételivel adta tovább,elkerülendő a 2-szeri átirás."

Aki ennyire hülye a vételkor az szív...

Küzdj meg a külföldivel.
HA ennyi eszed volt csak.

Az esélyed azonban kb. NULLA!

A hazai eladó sem fog segíteni rajtad vélhetően
Ha csöpp esze is van, elhajt bár en mszép dolog tőle.

Persze akadnak néha becsületes emberek is :-)
Ha ő épp egy becsületes, akkor adj hálát az istennek.

- -

Ráadásul át se vizsgáltattad a vételkor!
Pedig van szerelő barátod is.

Dupla hülyeség, dupla szívás.

Tudsz élni... na.

drbjozsef # 2018.04.25. 12:43

Nincs.
Vagy legalábbis nem sok, ha mindenki ellene vallana egy perben, a fia is, meg a szomszéd, akkor esetleg. Kb zérus esély.
Ez a fiának vette duma is akkora kamm, hogy csak.

Van aki tízezer forintjával veri el a tanulópénzt, van aki nagyobb összegben hazardírozik. Aki biankó adásvételit aláír, az sajnos ezt teszi.

csellósokk (törölt felhasználó) # 2018.04.25. 12:29

Köszönöm a gyors választ,de hogyan léphetnék fel a kinti eladó kereskedővel szemben szavatossággal,ha az ottani eladás pillanatában törött volt az autó,arra pedig nincs szavatosság...ráadásul,ha kimennék reklamálni a török nepperekhez,kétséges a visszatérésem,,:-)))
Tehát a magyar eladóval szemben semmilyen esélyem sincs, na bravóóó..

drbjozsef # 2018.04.25. 12:13

Lehet szavatossági igényed, de csakis azzal szemben, akivel jogviszonyra léptél, tehát a külföldi eladóval szemben kellene fellépned. Az nem egyszerű.

csellósokk (törölt felhasználó) # 2018.04.25. 11:51

Üdvözletem,segitséget szeretnék kérni!
Egy hónappal ezelőtt vásároltam egy 8 éves külföldről érkező autót,magánszemélytől,aki sérülten szállitotta be az országba,hogy kilakatoltatás után a friss jogositványos fiának ajándékozza,A javittatás után,rádöbbent,hogy ez az autó nem lesz jó a gyereknek,mert túl erős motorral(250Le) szerelt és baja lehet belőle a tapasztalatlan fiúnak,igy eladják,keresnek gyengébbet,
Meghirdették,nekem megtetszett,megvettem.
Az eladó közölte,hogy sérült volt az autó eleje,ki lett javitva,szerződés nincs közöttünk,mert a kinti biankós,üres adásvételivel adta tovább,elkerülendő a 2-szeri átirás.
Elhoztam a kocsit 1 hónapig hibátlanul ment,de elvittem a szerelő barátomhoz olajcserére,aki lebontotta az alsó burkolatot,akkor vált láthatóvá,hogy nem szakszerűen javitották,
Lehet-e bármilyen kárigény iránti fellépésem? ( hibakijavitás,értékcsökkenés,,,vagy visszavét? )...nincs közöttünk szerződés,a kinti számlán ugyan a sérülés feltüntetve,de azt az okmányiroda bevonta honositáskor,tehát erre vonatkozólag nincs semmi papirom,az autó megy,teszi a dolgát,de lehet később gond lehet,mi a teendő? kérhetek visszavásárlást?köszönöm.

szefike # 2018.04.24. 14:13

A következő történt:
Eladásra került 18 éves friss műszaki vizsgás gépkocsim,mely eladáskor a vevő által(hölgy)és a vevő tanúja által is(vevő fia)külön-külön próbakörön is ki lett próbálva,majd az autó szemrevételezése után, az autó általam ismert hibáiról tájékoztattam.A vevő elégedett volt az autóval az autót továbbra is megkívánta vásárolni és az üzlet megköttetett.Az autó általam ismert hibáit az adás-vételi szerződésben leírtam. A vevő az autóval hazaindult 200km-re lakott a vásárlás helyszínétől. Mielőtt hazaért felhívott,hogy az autó kuplungos lett. Most ügyvéd által írt levélben követel 50ezer forint javítási költséget.Én nem észleltem kuplung hibára utaló jeleket.Én nem érzem felelősnek magam,hiszen semmi jelét nem észleltem annak ,hogy a kuplungos lesz.mi a teendő,milyen jogszabály van erre vonatkozólag? Köszönöm a a választ .

dagg # 2018.04.22. 20:24

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a gyors választ!

drbjozsef # 2018.04.22. 17:08

Diplomata nem gond, szerintem inkább előny, korrektül karban szokták tartani az ilyen autókat, sokkal inkább mint az átlagember.

Fizetés szvsz simán mehet. Ha házasok, amúgy is közös, rendezzék le egymás közt, ha nekik is jó így - de célszerű ezt tényleg rögzíteni a szerződésben is.

dagg # 2018.04.22. 15:19

Kedves Fórumozók!

Két kérdéssel fordulok hozzátok:

  • Egy korábbi tulajdonos (nem az eladó), diplomata volt, diplomata rendszámmal használta az autót; eladás előtt nem sokkal honosította az autót (első nyilvántartásba vétel dátuma). Lehet gond ebből a diplomata dologból, vagy inkább tekintsem előnynek?
  • Ha a vételárat utalással egyenlítem ki, megoldható-e, hogy az eladó házastársának számlájára utalom az összeget (szerződésbe beleírva, eladó által aláírva nyilván)?

Köszönöm a válaszokat!

Dr.Attika # 2018.04.16. 12:14