Osztatlan közös tulajdon


MajorDomus # 2015.07.29. 20:02

A ráépitessel tulajdonjogot szerezhetsz s ez bejegyezhető a túl. Lapra

viki12 # 2015.07.28. 14:22

Kedves Fórumozók!

Röviden a történet: adott egy ingatlan(1000m2) egy helyrajzi számmal, 2 családi házzal(egy új és egy régi, közvetlenül egymás mellett, de külön közművekkel).
A mostani tulajdoni hányadok: nekem 42/100, rokonoknak 58/100.
Az új ház ráépítéssel keletkezett.
Ezenkívül van egy Megállapodás, amely nem szerepel a Tulajdoni lapon.(ez korábban íródott)
A Megállapodás leírja, hogy az ingatlanra a saját tulajdonomat képező családi házat építsek ráépítéssel (ez az új ház). Ráépítéssel tulajdon jogot szereztem.

A következő pontban:a gyakorlatban 30/100 tulajdoni hányad az épített ház és a telekből 200m2 terület testesíti meg.
A 70/100 tulajdoni hányad a régi ház és a telekből 800m2 testesíti meg (ez a rokonoké).

A következő pontban: a tulajdonjogot szerző kizárólagos használatában az általa épített ház és 200m2 terület kerül.
Míg a rokonok kizárólagos használatába a régi ház és a 800m2 terület kerül.

Később még örököltem a rokonoktól 12/100 tul. hányadot, így lett 42/100.
A rokonok elakarják adni az 58/100 tul. hányadukat.

Kérdéseim:

1. Nem tiszta, hogy a Ráépítéssel a saját tulajdonomban van-e az új ház? (mert valahol saját tulajdont ír a Megállapodás valahol meg kizárólagos használatot)
vagy a rokonoknak is van benne tulajdonrészük?

2. Ezt a Megállapodást fel lehet vezetni a Tulajdoni lapra? Célszerű lenne?

MajorDomus # 2015.06.23. 21:43

Zavaró el a háztól.

Kérdd a bíróságtól a közös tulajdon megszüntetését, és vedd meg a részét.

Mivel 50 % tulajdonos vagy, megilleti a kert fele, ám az osztatlan közös tulajdon másként működik.

jordan # 2015.06.23. 09:17

Üdvözletem!

Családi ház, egy nagyobb és egy kisebb lakótérrel, külön bejáratokkal. Egy 500nm kert és közös közmű. Én a feleségemmel én 3 gyermekkel élek a nagyobb házrészben. Családtag a kisebben. Én 6/12 részben vagyok tulajdonos a többi tulajdonrész 3 másik családtag között oszlik. Az itt lakó rokon pereskedik folyton tulajdonjogért és inzultálja a gyerekeim ha a kertben vannak, feljelentés is történt már emiatt. A kutyája nincs beoltva és az ürüléket se szedi össze. A kertet nem használja, egy dzsungel az egész... Ha néha lenyírja a füvet akkor is a kert felétől. Én most húztam egy 1,5m magas drótkerítést pont a kert felénél. Átjárás van rajta kis kapuval. Nem fogom a gyerekeket bezárni a házba mert neki nem tetszik hogy játszanak. A többi tulajdonos a kerítésbe beleegyezett kivéve a itt élő. Eddig nem érdekelte az itt élő rokont a kert de most biztos próbál a kerítés ellen tenni. Mit tud tenni és mennyi idő míg sikerrel jár? Nem áll szándékomban elbontani a kerítést csak ha valaki dózerrel jön ide.

MajorDomus # 2015.06.15. 21:26

Elég, de előtte szemléz, és emiatt záradékol!

Laci44 # 2015.06.15. 09:52

Kedves Fórumozók!
Az alábbi kérdésemmel fordulnék önökhöz!

Egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan tulajdonosa vagyok 50%-ban. Az ingatlan elég jól el van szeparálva két házfélre (két család lakik a két házfélben), de vannak problémás pontok (pl.: közös vízóra).
Lakásbiztosítást szeretnék kötni az általam használt házfélre (használat szerinti megosztás alapján), de nem tudom hogy esetleges kár esetén a biztosítónak elég-e a használat szerinti megosztás szerinti jogállás, nem köthet-e bele ebbe(én nyilván a saját használatú részem értékére kötöm a biztosítást, de az egész ingatlan értéke ennél jóval több).

Előre is köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # 2015.06.14. 17:12

Olcsóbb és egyszerűbb!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.14. 12:45

Az alperes lakóhelye vagy az ingatlan fekvése szerint illetékes járásbírósághoz lehet keresetet beadni, és arra kell hivatkozni - minő meglepetés -, hogy meg akarod szüntetni a közös tulajdont.

Mi lenne, ha megbíznál egy ügyvédet?

lorka # 2015.06.14. 10:02

Igen, a közös tulajdon megszüntetése lenne a cél, de melyik bírósághoz kell fordulni, és mire érdemes hivatkozni?

MajorDomus # 2015.06.13. 22:49

Vedd meg!
Vagy kérdd a bíróságtól a közös tulajdon megszüntetését.

lorka # 2015.06.13. 18:09

Kedves fórumozók!

Osztatlan közös tulajdonú üdülőtelek 2/8 részben tulajdonosa az állam, a többi saját. Hogyan tudom elérni, hogy megosszák az ingatlant, és értékesíteni lehessen?

MajorDomus # 2015.06.11. 22:20

Alakítsátok társasházzá!

nanemaaa # 2015.06.11. 08:03

A szívlapát gyorsabb, de azt meg büntetik. ;)

MajorDomus # 2015.06.10. 21:16

Ez hosszadalmas.

nanemaaa # 2015.06.10. 07:59

grafitmano
Birtokvédelmet kértek a jegyzőtől, vagy a bíróságtól.

Shacci # 2015.06.09. 21:46

Kedves Forumozok,

meg szeretnem kerdezni, jogilag mi a jobb megoldas, haznalati megosztas vagy epulet kiemeles? Melyiknek mi az elonye es hatranya?

Ki szeretnem kerulni azt, hogy a jovoben a szomszed jogutodja esetleg elkezdjen kotozkodni, barmi miatt.
A telket es a 2 csaladi hazat 2 csalad hasznalja, viszont az egesz telek es a csaladi hazak osztatlan kozos tulajdon (a telek kicsi). Legjobb az lenne, ha csak a kerites lenne osztatlan kozos tulajdon, de az nem tudom, megoldhato-e.

Koszonom a valaszokat.
Sarolta

MajorDomus # 2015.06.09. 19:53

Közgyűlésen megszavazzátok, hogy a képviselő bontassa le.

grafitmano # 2015.06.08. 20:00

Jogi segítséget/tanácsot szeretnék kérni.
Társasházban élek, és ehhez a házhoz tartozik egy zárt udvar is, ami osztatlan közös tulajdon. Használati megosztásról megállapodás a tulajdonosok között nincs.
Nemrég költözött a házba egy új lakó, aki egyszerűen lekerített magának egy részt ebből az udvarból és többszöri felszólításra sem szüntette meg ezt az állapotot.
Milyen - jogilag is elfogadható - lehetőségünk van, nekünk, a többi tulajdonosnak, hogy visszaállítsuk az eredeti állapotot?

MajorDomus # 2015.06.04. 21:05

A jelen esetben érdekes lenne!

lajcsó # 2015.06.03. 20:12

A másik tulajdonos is ugyanúgy beköltözhet, illetve jogában áll a használat jogát másnak átengendni.

MajorDomus # 2015.06.03. 19:47

És mi van ha a másik tulajdonos is be akar költözni, gyakorolván tulajdonosi jogait?

vatamas # 2015.06.02. 21:19

Köszönöm szépen!

lajcsó # 2015.06.02. 21:11

Ptk. 5:30 § (1)bekezdése szerint: "A tulajdonost megilleti az a jog, hogy a dolog birtokát, használatát vagy hasznai szedésének jogát másnak átengedje, azt biztosítékul adja vagy más módon megterhelje, továbbá hogy a tulajdonjogát másra átruházza vagy azzal felhagyjon."
Álláspontom szerint a tulajdonost az a jog is megilleti, hogy a dolog használatát mással (pl. élettársával) megossza.
Ptk: 5.74. §-a szerint: "A tulajdonostársak mindegyike jogosult a dolog birtoklására és használatára; e jogot azonban egyik tulajdonostárs sem gyakorolhatja a többiek jogainak és a dologhoz fűződő lényeges jogi érdekeinek sérelmére."
Álláspontom szerint az élettárs számára lakáshasználat biztosítása nem jelentheti a tulajdonostárs jogainak vagy jogi érdekeinek lényeges sérelmét.

vatamas # 2015.06.02. 20:20

Talán félreérthető voltam, talán felületesen olvastátok. A kérdésem nem az, hogy a tulajdonos beköltözhet-e a saját tulajdonába (mert mondjuk szépen mindannyian:igen), hanem az, hogy az élettársa beköltözhet-e abba a házba, s kell -e a másik tulajdonos hozzájárulása ehhez, vagy nem?
Egy ügyvéd sorait szívesen venném.
Laikusokat kérném szépen, hogy kíméljenek!

Köszönettel!

MajorDomus # 2015.06.02. 19:50

Így van.

Egy megoldás van, fizesd ki a részét, s akkor nem költözik be. Ennyi.