Albérleti szerződés


ObudaFan # 2011.11.05. 13:17

Benne van a szerződésben, hogy a bérbeadó vállalja a cserét?

santinel # 2011.11.05. 12:25

Üdvözletem!

Szeretnék egy kis segítséget kérni miszerint kivettünk egy ingatlant pár hónapja és azóta a "kedves" szomszéd mindenért piszkál Minket keresztbe tesz ahol tud a ház többi lakójával nagyon jó viszonyt ápolunk több emberrel már össze járunk de Ők egyszerűen vmiért utálnak Minket kezdetek óta. Átjönnek mert a gyerek hangosan játszik vagy épp futkározik napközben vagy mert falevél van az ajtónk előtt a kövön és azt takarítsam le! Ilyenkor mit lehet tenni? Komolyan nem értem az embereket nem éjszaka játszik a gyerek nappal attól, h társasház ez nem tiltott legalább is nincs benne a társasház rendjében. Náluk minden éjjel balhé van üvöltöznek éjfél és 1 óra körül rendszeresen de eszem ágában nem volt még átmenni becsöngetni! A másik probléma amit már mikor megírtuk a szerződést a tulaj vállalt, h kicseréli a nyílászárókat és vízórát is szereltet ez a mai napig azaz 4 hónap elteltével sem történt meg. Mit tudunk ilyenkor tenni? Milyen jogai vannak egy Bérlőnek? A Bérleti szerződést azt mondták elég egyoldalúan írta meg a tulaj 1 éves fix időre vettük ki a lakást de ha van mód rá akkor mennénk mert az egész életünket megkeseríti ez a szomszéd :( Előre is köszönöm ha válaszolnak :) További szép napot!

kérdezgető # 2011.10.29. 14:55

Üdvözlök mindenkit!
Lenne egy kérdésem.
Ilyen szerződést kötöttünk a bérlőkkel http://www.origo.hu/…446ifov.html
Tavaly szeptemberben költöztek ide és pár napja szóltak hogy december 5.én költöznének el.
Teljesen felújítva vették ki a lakást a bejárati ajtó talán 5-6 éves volt. Egy hónapja talán kicsapta az ajtót a szél és teljesen kiszakadt, ideiglenesen lett megcsinálva hogy majd keressenek megy másik használt szintén műanyag ajtót, nem történt vettek másikat mert "nem találtak" szóban felajánlottam hogy veszünk egy újat és adnak bele 30E-ret de kiderült nincs pénzük rá így megbeszéltük részletekben adják oda de így nekem nem lesz a beígért vízszigetelésre és így az tavaszra tolódik. De már be is jelentették hogy nem maradnak többek között mert nincs leszigetelve a lakás. Segítség képp ajánlottam fel az új ajtó lehetőségét mert a használt is többe került volna és mert maradnak, nekem jó lett volna a használt is. A szobában egy égtelen nagy kávéfolt van (úgy a fél fal). Két hónap kauciót tettek le. Az ajtóval így lehet még valamit kezdeni és a fallal mi legyen?
Köszönöm!

hurrra # 2011.10.28. 18:56

Köszönöm a segítséget Mindenkinek! :)

Hurrra

ObudaFan # 2011.10.27. 17:21

hurrra

Te nyilván ne mondd fel a szerződést. És ha a bérbeadó felmondja, nyugodtan vitasd a felmondását.

macskagyökér # 2011.10.27. 15:24

hurrra,

ugyan nem vagyok ügyvéd, de anno kicsit utánajártam a kisállattartás és lakásbérlet koncepciók egymáshoz való viszonyának Budapesten, úgyhogy hátha tudok segíteni.

Mint minden egyéb dolognál: ha a szerződésben nincs meghatározva, hogy a bérlő nem vihet be a lakásba kisállatot, akkor ez nem jogosíthatja fel a tulajdonost rendkívüli felmondásra, tehát nem tarthatja meg a kauciót, ha bepöccen, és szerződést bont. Persze minden attól függ, mi van a szerződésben, de általában így szokott lenni: konkrétan kimondott esetek, amikor is rendkívüli felmondással a tulajdonos részéről megszüntethető a jogviszony, és ebben az esetben, illetve ha a bérlő mondja fel a szerződést, akkor a tulajdonos a kauciót megtarthatja (itt egy törvényre szoktak hivatkozni). Ha ezen feltételek közül egyikre se "húzható rá" a kisállat, akkor más már tényleg nem tiltja a dolgot. Tehát például a házirenddel se nagyon lehet jönni, ha jól tudom. Az önkormányzatok meg csak bizonyos ésszerűtlen esetekre szabályozzák az állattartást, például nem tarthatsz lakásban delfint, szürkemarhát, szibériai tigrist vagy 17-nél több kutyát.

Ha a tulajdonos nem szeretné, hogy állatot tarts, akkor azt rögzítse a szerződésben
  • ha nem tette meg, bizony szerintem az neki bukta.

Most pedig saját tapasztalat. Lakásnézéskor mondjuk, hogy ja egyébként macskánk is lenne, mennyire probléma? Erre az ingatlanos: hát ha nem rágja le az asztal lábát vagy ilyesmi, akkor nekik tök mindegy. Kicsit megijedtünk később, mert a szerződésben már benne volt, hogy nem vihetünk be a lakásba állatot, de kiderült, hogy csak elfeljetődött közben. Simán átírták, hogy "kivéve 1db macska", és máris legalizálva volt őnagysága. Persze nem titkoltuk el a dolgot előre, tehát nyilván úgy is álltak hozzá.

Egyébként sok helyen már a macska említésére is az volt a reakció, hogy jaaaa hát akkor köszönjük nem. :( Kutyával nem tudom, hogy mi a helyzet, biztos hasonlóan problémás a dolog, érdemes előre egyeztetni... így már viszont szerintem nem vehet rá a tulajdonos, hogy te mondd fel a szerződést, és ezáltal megtarthassa a kauciót, illetve ő sem bonthatja fel a te károdra. Persze arra én is kíváncsi vagyok, hogy ilyen esetekben mi a tényleges gyakorlat, remélem hozzáértő véleményt is látni fogunk.

hurrra # 2011.10.26. 20:23

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Segítséget szeretnék kérni egy pár dologban!
2011.októberében kötöttünk egy új albérleti szerződést, mely magába foglalja, hogy 2 havi kaució átadása megtörtént és a fenn maradó első havi albérleti díjat a kulcs átadásakor fogjuk odaadni.
Sajnálatos módon elfelejtettem a szerződés megírásakor kijelenteni a tulajnak, hogy lenne egy kisállat is a lakásban (nem tüntettük fel a szerződésben, hogy kutyával megyünk, de azt sem hogy nem lehet kisállat). Viszont a hirdetésben jól láthatóan ott szerepel, hogy állattartás lehetséges.

Az első kérdésem az lenne, hogy mi a teendő akkor, ha a tulaj tagadja, hogy a kisállatot Ő engedélyezte, viszont írásos bizonyítékom van a hirdetése által, hogy igen is lehet, illetve többen hallották, mikor szó volt róla és beleegyezett?

A második kérdésem: ilyen esetben ki áll el a szerződéstől, Ő vagy Én(bérlő)?

Köszönettel

Hurrra

monguz82 # 2011.10.26. 10:21

Üdv!
Olyan gondom lenne, hogy van egy határozott idejü lakásbérleti szerződésem amit a főbérlő hozzáállása és az átadott lakás állapota miatt szeretnék felbontani mint bérlő.A szerződés hatályba lépése 2011. november 1-től él.A főbérlő nem hajlandó visszaadni a 2 havi kauciót.A kérdésem az lenne, hogy ha én szeretném felbontani e szerződést a hatályba lépés előtt, akkor visszajár nekem a kaució?Válaszotokat előre is köszönöm!

Judmi # 2011.10.26. 10:03

Sziasztok!

Kérdésem a következő lenne,ha kiskorú a lakástulaj,lehet tőle bérelni a házat? Ahhoz is kell a gyámhatóság engedélye mint akkor,hogy ha megvenném tőle?

robertsz # 2011.10.25. 13:57

ObudaFan, köszönöm a választ!

ObudaFan # 2011.10.25. 13:46

Lt. 13. § (1) A lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és a lakás berendezéseinek karbantartásával, felújításával, illetőleg azok pótlásával, cseréjével kapcsolatos költségek viselésére a bérbeadó és a bérlő megállapodása az irányadó; megállapodás hiányában a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik.

robertsz # 2011.10.25. 13:41

ObudaFan! Köszönöm a választ! Még annyi lenne a kérdésem, hogy ha a bérlő végzett felújítást, javítást a lakásban (vízvezeték, villanyszerelés, festés)- ami nem a bérlő által okozott kár miatt volt szükséges, hanem mert a lakás régi és gondozatlan volt- az a költség a bérlőt, vagy a bérbeadót terheli? Szerződésben nincs erre kitétel.

C a s a b l a n c a # 2011.10.25. 12:34

Hűha! Fonákján van a dolog!

A bérleti jogviszonyotokat a bérbeadó szüntette meg, illetve tulajdonképpen a közreműködésetekkel és hozzájárulásotokkal közös megegyezéssel szüntettétek meg, nem pedig egyoldalúan felmondtátok a szerződést.

Aki itt felmondást írhatott volna, az a bérbeadó...

macskagyökér # 2011.10.25. 12:11

Sziasztok,

határozott időre (1 év) béreltem ingatlant a párommal egy ingatlanirodán keresztül (külföldi tulaj), de fél év után szóltak, hogy a tulaj szeretné eladni a lakást. Nem csináltunk belőle problémát, elég lazák vagyunk, meg jó fejek voltak az ingatlanirodánál, úgyhogy együttműködtünk mindenben (még az eladásban is segítettünk szerintem, hehe, csillogott-villogott a lakás az érdeklődőknek), gyorsan találtunk másik lakást. Segítettek is egyébként ebben, mutogatták a lakásokat szorgosan, de náluk sajnos nem találtunk jó áron jó lakást, úgyhogy mástól vettük ki az újat. Mindegy, a lényeg, hogy korrektek voltak, és mi is igyekeztünk azok lenni.

Mára már rég kiköltöztünk, megtörtént az elszámolás, kicsit késve ugyan de visszakaptuk a kauciót, plusz az egy havi lakbérnek megfelelő kárpótlást, amelyet egyébként ők ajánlottak fel, én max pár bútort kértem volna, amely az új tulajnak úgysem kellett. Szóval minden rendben zajlott, nem is ezzel van a probléma.

A problémám csak annyi, hogy az összes papír, ami a szerződésbontásról készült, az egy lakás átadási jegyzőkönyv/leltár. A kapcsolattartónk annyit mondott, hogy már eladták a lakást, az új tulaj beköltözött, nem kell külön felmondást írnunk. Én azt hittem, hogy majd írásban, közös megegyezéssel, a kárpótlás összegét rögzítve felmondjuk a szerződést.

Nem értek ehhez, és egyáltalán nem hiszem, hogy az ingatlaniroda valamiben nem járt el tisztességesen vagy tévedne (nem egy kicsi vagy kezdő irodáról van szó), de nem vagyok nyugodt így, hogy egy határozott időre szóló szerződést, amelyben konkrétan benne van, hogy bármilyen módosítás csak írásban tehető meg, nem mondtunk írásban fel.

Igaz ez, tényleg nem kell külön felmondást írni ebben az esetben? Illetve származhat később hátrányom abból, hogy ez nem történt meg?

Köszönöm a segítséget előre is.

Üdv,
Egy tudatlan de jó bérlő

ObudaFan # 2011.10.24. 21:03

Bérbeadó, a fenti mondatra hivatkozva, az albérleti díjat és rezsi fizetését nov. 30-ig kéri, annak ellenére, hogy a bérlő már nov. 10-én kiköltözik. Ez jogos?

Jogos. „A felmondás a hónap utolsó napjára szólhat

Kauciót milyen indokkal lehet visszatartani?

Bármilyen, a bérleti szerződésből eredő igényre. Ilyen lehet pl. a felmondási időre eső bérleti díj.

robertsz # 2011.10.24. 19:31

Albérleti szerződésben áll ez a mondat: "A felek a bérleti szerződést bármikor írásban felmondhatják. A felmondás a hónap utolsó napjára szólhat, azzal azonban, hogy a felmondási idő nem lehet kevesebb 30 napnál."
Bérlő okt. 10-én felmondja a bérletet, azzal, hogy nov. 10-én költözne. Persze addig fizeti az albérleti díjat, rezsit. Bérbeadó, a fenti mondatra hivatkozva, az albérleti díjat és rezsi fizetését nov. 30-ig kéri, annak ellenére, hogy a bérlő már nov. 10-én kiköltözik. Ez jogos? Kauciót milyen indokkal lehet visszatartani? Bérlő kárt nem tett a lakásban(sőt, önköltséggel kifestette). Lehet pusztán "lelakás" miatt visszatartani?

Titiána # 2011.10.24. 17:59

nora.
A szerződésetekben benne volt, hogy a tulajdonos előzetes egyeztetés után látogathat, mehet fel? Ha nem, akkor több, mint bunkóság, felelőtlenség, hiszen a leendő vásárlóját nem ismeri, el is emelhet a lakásból ezt-azt... Ezek után ki tudja, ki van nálatok, amikor nem vagytok az albiban...

Az új tulajdonos annyiért adja ki, amennyiért ő szeretné, vagyis semmi garancia nincs arra, hogy olyan áron, mint most. A biztos a szerződés, de azért lehetőleg ne aláírás előtt derüljön ki, hogy mennyi az ár.

Az is lehet, hogy mégsem venné meg, bár, ha hirdeti, akkor lehet, lesz több vevőjelölt is, tisztáznotok kellene, hogy mit is akar a tulajdonos. Mert lehet olyan helyzet is, hogy vki megvenné és 1 hét múlva kell a lakás, akkor hol a felmondási idő?

"Megteheti, hogy eladja a lakást, miközben velünk egy éves bérleti szerződést íratott alá?" Saját akaratotokból írtátok alá a szerződést, szóval nem "íratott" alá, hanem írtátok.

ObudaFan:
Ha tényleg pl. meg is venné vki, 1 hét, tehát rövid idő alatt menni kellene, akkor az sem elég rendkívülinek? Hiszen a bérlő is berendezkedett 1 évre, nemcsak a tulajdonos, hogy de jó, 1 évre lesz bérlője.

Titiána # 2011.10.24. 17:21

nemedi1990: az nem baj, hogy aláíráskor nem volt ügyvéd, az viszont igen, hogy nem volt tanu. Így bármi történhetett közöttetek aláírás közben, szóval akár fenyegetés az ő részéről, a Te részedről, most ez meredek, amit írok, de passz, mennyire jogos tanuk nélkül a bérleti szerződés. Ügyvédtől kellene megkérdezned vagy a jogi segítségnyújtó szolgálattól, akár telefonon, nézz utána, van-e a lakóhelyeden.

Titiána # 2011.10.24. 17:10

parapli
Szerintem az alapos indoka megvolt, tehát miért kellene az egész évet kifizetnie? Ha szó nélkül lelépett volna, kulcs a szomszédnál, akkor jogosan reklamálhatna a tulaj.

nemedi1990: hogy írhatsz alá ilyen előnytelen szerződést?? Egész évet kifizetteti veled, de van 30 nap felmondás, meg még azonnali is, nem sok ez egy kicsit? Úgy értem, az uccsó kettő bőven elég lenne. Az viszont tényleg baj, hogy nincs papírod arról, hogy elköltöztél.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.23. 20:46

12hónap határozott tartamú bérleti szerződést írt alá az albérlő + 60 nap felmondást,
Ha ezt tényleg sikerült így megfogalmazni, akkor ez a szerződés tulajdonképpen csak féloldalasan határozott idejű, annyiból, hogy az egy év elteltével külön nyilatkozat nélkül is megszűnik. Viszont már korábban is bármikor megszüntethető.

Angers # 2011.10.23. 18:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretném megtudni, hogy a magánszemély lakóingatlant bérbeadónak mikor kell lejelenteni a NAV felé a bérleti szerződés létrejöttét? Vagy elegendő, ha adóbevallásában jövő tavasszal szerepelteti?
Amennyiben 12hónap határozott tartamú bérleti szerződést írt alá az albérlő + 60 nap felmondást, de 2 hónap után el akar menni, akkor mit tehetek?
Most azzal fenyeget, hogy feljelent a NAV-nál mert az augusztusban aláírt szerződés még nem lett a NAV felé lejelentve. Így próbálja elérni, hogy kiszálljon a szerződésből.

Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Angers

Judmi # 2011.10.23. 07:42

Kedves Kovács Béla!

Ő ajánlotta így,mert neki ez az összeg fedez valami költséget... És ahol mi lakunk nagyon sokan így vesznek házat,de szakembertől szerettem volna választ kérni,azért nem őket kérdeztem... Erre mifelénk a bérleti díjak összege 20.000 Ft. Ez a plafon... :)

Azért mertem megkérdezni a szocpolt mert gondoltam már valaki hallott valami bővebb információt :)

Igen kb 15 év lenne és igen,kamatmentesen,mi a baj ezzel???

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.22. 16:59

Na jó, 15-be, de akkor is.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.22. 16:58
  1. Olyan jogszabály tartalmáról kérdezel, aminek még tervezet sincs. Honnan tudhatnánk, mit fognak elfogadni.
  2. A "néni" nem adhat el olyan dolgot, ami nem az övé; a kiskorú tulajdonos ingatlantulajdonát még a törvényes képviselője sem adhatja el a gyámhatóság hozzájárulása nélkül. Az pedig aligha járulna hozzá ezekkel a fizetési feltételekkel. (Havi 20 ezer forint bérleti díjnak is éppen csak hogy elmegy, nem törlesztőrészletnek. Hiszen ha csak hárommillió a vételár, akkor is 30 évbe telne, mire kifizeted, gondolom kamatmentesen.)
Judmi # 2011.10.22. 14:32

Üdvözlök mindenkit!

Érdeklődni szeretnék egy olyan ügyben,ahol van egy 14 éves ház tulajdonos,de a nagyszülei lakják a házat. A nagyszülők el akarják adni,sőt a tulajdonos részéről engedélyezve is van. Ez egy 2 szobás konyhás előszobás,gázfűtéses,fürdőszobás ház.
A néni 200.000 Ft-ot kér tőlünk és akkor kiköltözik a házból,utána pedig mi a házat 20.000 forintjával törlesztenénk neki (ő ajánlotta).

Így a kérdésem a következő lenne,ha vissza hoznák a szocpolt,lehetne igényelnem a házra a fél szocpolt? (A párom több mint 1 éve folyamatosan dolgozik).

És még egy kérdés,mire figyeljek a ház intézésénél,így hogy nem egészbe fizetjük ki a házat? (Nekünk ez így jó lenne,mert nem tudunk még egy ingatlant a jelzálog hitelbe jelzálogosítani)

Bocsi,a bonyolult kérdésért...