Major, állj le! Itt a téma a módosított SzMSz földhivatali benyújtása - nem a módosítás. Ha nincs módosítás, nincs ilyen probléma.
Társasházi SZMSZ módosítása
Úgy néz ki, hogy nem egységes a földhivatali állásfoglalás az SZMSZ benyújtásának kritériumaival kapcsolatban.
Dora68-cal ellentétben engem arról tájékoztattak, hogy NEM szükséges jogi képviselet az SZMSZ módosítása vagy új SZMSZ becsatolásához, ugyanis azt csak érkeztetik, és az irattárban letárolják. Ebből adódóan nem kell ügyvéddel ellenjegyeztetni az SZMSZ-t, elegendő a közös képviselő aláírása (esetleg érdemes lehet 2 hitelesítő tulajdonossal is aláíratni, de ez nem feltétel).
Egyebekben a benyújtandó SZMSZ mellé az eredményes szavazást tanúsító okiratot sem kell becsatolni. Azt mondták, hogy azon dokumentumokat vigyük be, amit fontosnak tartunk, hogy letárolják és kikérhető legyen a későbbiekben. Állítólag a nagyon akkurátus közös képviselők az SZMSZ mellé be szokták csatolni az SZMSZ elfogadásáról szóló határozatot tartalmazó jegyzőkönyvet, a szavazás arányát megállapító kivonatot.
bukfu,
Ez jó, de ez volt a kisebbik kérdés. Ez ment eddig így, ezek szerint (van ahol) ezt most is elfogadják így.
A nagyobbik kérdés az, hogy ha a Th. be szeretné jegyeztetni az SZMSZ-t (illetve, annak létezésének és benyújtásának tényét) a tulajdoni lapra, akkor AHHOZ kell-e ellenjegyzés ÉS/VAGY jogi képviselet a beadáshoz.
Lásd osztap hozzászólását az Inytv. módosításáról.
bukfu, Dora68,
Bukfu esetében kérdés, hogy bejegyzik-e az SZMSZ benyújtásának tényét a tullapra. Szerintem be kell. Nem lenne sok értelme, ha a földhivatal gyűjtene olyan iratokat, amikhez kapcsolódóan semmi nem látszik a tullapon. Ha pedig bejegyzik, akkor mi alapján tekintenek el az ügyvédi ellenjegyzéstől?
(Zárójel: A beszámolónál egyértelmű a helyzet, annak a benyújtását muszáj bejegyezni a tullapra, Tht 55/B. (2) szerint: „A közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a közgyűlés által elfogadott számviteli szabályok szerinti beszámolót benyújtja az ingatlanügyi hatósághoz. A beszámoló benyújtásának tényét az ingatlanügyi hatóság a társasház törzslapra bejegyzi.”
Az ügyvédi ellenjegyzés kérdése persze megmarad, amint korábban írtam.)
Dora68 helyében benyújtanám az SZMSZ-t postán. Arra kell hozni egy határozatot. Annak van indoklása. Utána eldönthetik, hogy megtámadják-e.
A közig per nem drága, és szerintem az egy mechanizmus, amivel ezt jobbra vagy balra, de egységesen el lehet dönteni ezt a kérdést az egész országban. És ha úgy dönt a bíró, hogy kell ellenjegyzés, akkor talán az Igazságügyminisztériumban is felfigyelnek rá.
Tisztelt Ügyvéd Urak!
Tisztelt Fórumozók!
Társasházunk Intéző Bizottsága írásbeli szavazást kezdeményezett az szmsz módosítására. Van benne a több apróság mellett egy teljesen új téma az Írásbeli szavazások lebonyolításáról, miszerint online/elektronikusan is lehetne, ha a többség ezt elfogadja.
részlet:
"5.5.5. Az írásbeli szavazás lebonyolítása
5.5.5.1. Írásbeli szavazás esetén az Intéző Bizottság feladata megküldeni a tulajdonosoknak a határozati javaslatot, annak indoklását és az SzB véleményét. A megküldés postaládán keresztüli, közvetlen átadást vagy az e-mail címét írásban megadó tulajdonosoknak e-mail-ben, PDF formátumban elküldést jelent.
5.5.5.2. A kiadás, megküldés időpontjától számított 8 napos határidő kitűzésével felhívni a tulajdonosokat, hogy szavazataikat írásban v. a Társasház által alkalmazott társasházkezelő program rendszerén keresztül adják meg.
5.5.5.3. Szavazni a kitöltött és tanúk által aláírt szavazólapok visszaküldésével illetve a Társasház által alkalmazott társasházkezelő programhoz elektronikus hozzáféréssel rendelkezőknek ezen keresztül is lehet.
5.5.5.4. A 8 napos leadási határidő után, az utolsó szavazat beérkezését követő napon a határozatot meghozottnak kell tekintetni. Érvényesen szavazni csak a megadott lehetőségek egyikén lehet, adott tulajdonostól több csatornán beérkező szavazatok érvénytelenek, még akkor is, ha a szavazatok megegyeznek!
5.5.5.5. A szavazás eredményéről a szavazat eladási határidő utáni 8 napon belül az Intéző Bizottságnak értesíteni kell a tulajdonostársakat a szavazás eredményéről.Az értesítés minimálisan a lépcsőházakban kifüggesztett szavazat összesítési jegyzőkönyvön keresztül történik meg. Bővebb értesítés is adható, pl. a szavazás eredménye a MultiHáz elektronikus felületén is megtekinthető."
Kérdéseim:
- Az online/elektronikus szavazáshoz elegendő a fenti részletezés?
- Az online/elektronikus szavazás esetén nem elvárás legalább valamiféle hitelesítés, hogy tényleg az szavaz, akiről szó van (akár a tulajdonos, akár a meghatalmazottja)? Lehetséges az, hogy továbbra is kettő tanú szükséges a papírra, viszont az online szavazásnál az elgondolásuk alapján egyáltalán semmiféle kötöttség sincsen?
- Az írásbeli szavazásról szóló SZMSZ részlet megfelel a 2003. évi CXXXIII. társasházi törvénynek, vagyis ez teljeskörű leírás a szavazás lebonyolítására és az eredmény megállapítására vonatkozóan?
Előre is köszönöm az észrevételeket!
bviktória,
Az írásbeli szavazás, meglepő módon, azt jelenti, hogy a jognyilatkozatot írásban kell megtenni. Azaz megfelel a Ptk. 6:7. § szerinti követelményeknek. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Tudtommal a Dáptv. 109. § az egyetlen olyan lehetőség elektronikus úton előállítható magánokirat készítésére, amiről jogszabály mondja ki, hogy az megfelel a Ptk. 6:7. § szerinti követelményeknek. Leegyszerűsítve, a Dáptv. azt mondja, hogy pdf file kell, vagy DÁP appal elektronikusan aláírva, vagy pedig (fizetős) minősített elektronikus aláírással plusz időbélyegzővel ellátva.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
A jó hír, hogy ez ugyanúgy teljes bizonyító erejű magánokirat, mint a két tanús papír.
Tehát a "programban szavazok" megoldást szerintem el kell felejteni. Helyette a Dáptv. szerinti módon mindenki aláírhatja a szavazatát, majd azt a pdf file-t elküldheti emailhez csatolva az intézőbizottságnak vagy feltöltheti a társasházkezelő programba. Haszonos, ha a szavazó nem sokkal utána kap a szavazata beérkezéséről egy visszaigazolást az intézőbizottságtól/programtól, legalább egy emailt. Ha nem kap, akkor tudja, hogy valami gond van, és intézkednie kell, hogy a szavazata eljusson az IB-hez.
Ezen kívül, nem világos, hogy az egy tulajdonostól több csatornán beérkező azonos szavazat esetén miért érvénytelen a tulajdonos szavazata. Hiszen ő megtette a jognyilatkozatát, írásban, időben, egyértelműen. Miért korlátozod a szavazati jogát? Kivenném ezt a passzust.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02