Ingatlan Adás - vétel


lajcsó # 2017.09.08. 19:46

Szerintem kiköthető, de nem valószínű, hogy így találsz-e rá vevőt.

ZZ24 # 2017.09.08. 16:06

A kérdésem a következő lenne:

Örökölt termőföld eladása esetén kiköthető e visszavásárlási jog? Azért kérdem, mert nem áll szándékomban eladni a nevezett földet, de lehet, hogy rákényszerülök, de nem vagyok gazda, és a földet visszavásárolnám egy idő után, ha bele kell mennem az eladásába.

nonolet # 2017.09.08. 10:48

...én kivenném.

ObudaFan # 2017.09.08. 08:30

Ha kiveszik, akkor jóval egyszerűbben lesz értékesíthető, mert a termőföldre vonatkozó szabályok nem vonatkoznak rá.

saida # 2017.09.08. 07:06

Mi a célszerűbb, ha kiveszik a mezőgazdasági művelés alól, vagy ha bent hagyják, és így kerül a nevükre? Melyiknek mi az előnye-hátránya?

lajcsó # 2017.09.07. 20:55

"Rosszul tudom, hogy gazdasági társaság tulajdonában nem lehetett, nem lehet termőföld?"
A 90-es években volt olyan időszak (néhány év) amikor jogi személy is szerezhetett termőföld tulajdont.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.07. 15:39

Mert zártkert. :) De ezt nem mondtad.

saida # 2017.09.07. 14:29

A gyümölcsös és a gazdasági épület a tulajdoni lap szerint is a BT nevén van. És eredetileg is a két német alapította, tehát a Bt. szerezhette akkor ezek szerint , mint zártkert, gyümölcsös művelési ág.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.07. 14:22

Rosszul rémlik. Teljes tilalom volt, az uniós csatlakozáskor kaptunk haladékot a megszüntetésre, és amikor a haladék is lejárt, akkor találták ki kínjukban a földforgalmi törvényt. (Meg a csatolt tartozékait.)
Ha a gazdasági társaságok szerezhettek volna termőföldet, akkor a fél ország a téeszek romjain alakult kft.-ké lenne. A kft.-k meg a holland és osztrák parasztoké. Esetleg spekulánsoké.

nonolet # 2017.09.07. 13:39

Akkoriban még lehetett... úgy rémlik.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.07. 13:23

Rosszul tudom, hogy gazdasági társaság tulajdonában nem lehetett, nem lehet termőföld?

Rexor # 2017.09.07. 12:47

Az áfa fizetés attól függ, hogy választotta e az adókötelessé tételt a Bt. az ingatlan értékesítés kapcsán vagy sem. Hogy a német tagok szerezhetnek e tulajdont az függ a terület nagyságától.

saida # 2017.09.07. 12:25

végelszámolás alatt lévő Bt.(tagjai német állampolgárok) tulajdonában van egy gyümölcsös művelési ágú ingatlan, rajta egy gazdasági épület. A területet 1995-ben vásárolta a Bt.(áfa nem volt). A gazdasági épületet is 1995 ben építette, az ehhez kapcsolódó áfát visszaigényelte.
A végelszámolás során az ingatlan a Bt. tulajdonosok tulajdonába megy át, vagyoni kivétként.
Kell e áfát fizetni a kivont Vagyon értéke alapján? Megbontható e úgy , hogy a terület áfa nélkül, a gazdasági épület áfa fizetéssel vonják ki.

Köszönöm.

dropi # 2017.09.07. 10:57

Igen, lehet.

A földhivatal szerint ingyenes vagyonátengedést tudnak rögzíteni vagy ingyenes vagyonátadást.

Az elsőre vonatkozóan kihámoztam az önkormányzati törvényből, hogy az csak két önkormányzat között működő jogcím lehet, míg utóbbira egyelőre semmit nem találtam.

drbjozsef # 2017.09.07. 10:06

d) Ingatlanok tulajdonjogának származékos szerzésmódjai:

  1. Átruházás
  2. Növedék
  3. Beépítés
  4. Ráépítés
  5. Öröklés

Szerintem ezek közül az átruházás megfelelne. Csak nem visszterhes vagyonátruházás, hanem ingyenes vagyonátruházás.

dropi # 2017.09.07. 09:41

Igen, így van, kisebb önkormányzatról van szó.

Sajnos az MNV is csak annyi tájékoztatást adott elvileg, hogy lehet ilyet, nem kell a hozzájárulásuk, amennyiben nem a Magyar Államtól származik a vagyon, illetve, hogy a jogcím ingyenes tulajdonba adás, ilyen jogcím azonban a földhivatal előtt nem ismert...

drbjozsef # 2017.09.07. 09:24

Ilyet itt konkrétan nem valószínű, hogy tud bárki is, de mindenképpen az önkormányzatnak kell intéznie, tehát kénytelen lesz utánajárni. Mondjuk kérdezze a jegyző a Kormányhivatalt, vagy a Nemzeti Vagyonkezelőt. Például. Jobb ötletem hirtelen nincs.

Gondolom valami kisebb önkormányzat, ahol külön jogász nincs. Esetleg megkeresheti a jegyző a közelebbi nagyváros jegyzőjét ésvagy jogászát, hátha ott már történt ilyen.

dropi # 2017.09.07. 08:17

Köszönöm a válaszokat!

Nem, természetesen nem vizsgáztatási szándékkal tettem fel a kérdést, konkrét esetről beszélek, nyilván nem fogom nevesíteni ennek ellenére mondjuk a feleket, de igen, az önkormányzatnak konkrét szándéka átadni ingyenesen egy ingatlant egy szervezet számára.

Bármilyen meglepő drbjozsef az önkormányzat nincs tisztában vele, hogy hogyan működik, mert teljes meggyőződéssel gondolták, hogy ez gond és probléma nélkül, ajándék jogcímén is ok (szerintem nem ok).

Azonban én is csak hasonló következtetésekre jutottam, mint drbjozsef ; Kovács_Béla_Sándor és nonolet válaszában olvasható.

MajorDomus: Nem, nem tudom jobban, hiszen akkor nem kérdeztem volna.

Én kérek elnézést, ha a kérdésemmel megzavartam a köznyugalmat, nyilvánvaló, hogy azért tettem fel a kérdést - éppen annak rendhagyó voltára is tekintettel - , hátha van valaki, aki ebben a körben már gyakorlati tapasztalattal rendelkezik és tud ebben segíteni.

Mindenesetre köszönöm a segítő szándékú válaszokat mindenkinek!

nonolet # 2017.09.07. 07:28

Szerintem.

Önkormányzati feladat ellátásához, a vele szerződő...

1.
NEM saját alapítású-tulajdonú partnernek
csak
ingyenes használatba adhatja a szükséges vagyont.

2.
Saját alapítású-tulajdonú partnerek viszont át is adhatja.
Hisz az így továbbra is a saját önkormányzati tulajdona marad, csak egy áttételen keresztül.

drbjozsef # 2017.09.07. 06:39

Gondolom bizonyos közfeladatok átvállalására másnak is adhat, mondjuk civil szervezetnek (na jó, a mai viszonyok között nem nagyon, de elvileg), esetleg egyháznak, de ahogy nézem, implicite nem tiltja hogy bárkinek, így akár magánszemélynek is juttasson ingyenesen vagyont. De lehet, hogy rosszul látom.

Persze, ez az elméleti lehetőség ha megvan se ér sokat. A kvantumfizika szabályai szerint bármikor átalakulhatnék hirtelen rózsaszín elefánttá, csak kicsi erre az esély. Na valahogy így.

De lehet hogy dropi örök optimista, mint Dumb klasszikus mondása : "Van esélyem!"

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.07. 06:27

:)
Ha a kérdező a magyar állam vagy más helyi önkormányzat, akkor esetleg átadhat neki ingyen vagyont az önkormányzat. Szigorú feltételek mellett!

drbjozsef # 2017.09.07. 06:11

Ha szerinted az önkormányzat nem tudja, hogyan lehet a saját vagyonával rendelkezni, akkor szerinted ki tudhatja? A veresegyházi asszonykórus?

Remélem azt azért Te is érzed, hogy mennyire elméleti ez a kérdés. A "lényegében sehogy" válasz is túlzó szinte.

MajorDomus # 2017.09.06. 20:55

Ő jobban tudja.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.06. 18:05

Már válaszoltunk.
Egyébként mi ez, valami vizsgáztatás?

dropi # 2017.09.06. 16:17

Valóban elírtam... elnézést. Helyesen: 2011. évi CXCVI. törvény.

A kérdésem attól függetlenül ugyanaz:

Tudja-e valaki, hogy hogyan és milyen jogcímen ruházható át ingyenesen az önkormányzati ingatlan tulajdon.