Ingatlan Adás - vétel


nantu # 2022.10.03. 14:53

Az ingatlanosnál meg van a szerződés amit a tulaj aláírt 10 cm szerepel benne, megvan a hírdetés kinyomtatva, az energetikus állítása, amit a bíróságon is megerősít, hogy az eladó elmondása szerint 10cm ,és ott vagyunk én és a feleségem akinek többször is el mondták 10cm. Kértünk tőlük 3,5MFt-ot peren kívűl értékcsökkenésre. A helyreállításra a kivitelezők (3db) ajánlatai 7,2 7,6 8 MFt bruttó. Az ingatlant 72 MFt-ért vettük. A cégünk jogásza azt mondja, hogy 5 évig szavatol vagy jót áll mivel bizonyíthatóan megtévesztett minket még ha nem is szándékosan. Nem kellett volna olyan adatokat állítani amit nem tudott. Mivel nem ő csináltatta.

Zöldövezeti11 # 2022.10.03. 17:19

Érdemes perelni helyreállításért vagy érték csökkenésért? Mi a teendő?

Itt nincs szó érték csökkenésről, sőt helyre állításról sem Az a 6 cm hőszigetelés tény hogy kevesebbet tud mint a 10 cm, de nem sokkal többet. Az tény, hogy megvezettek, de ezt bizonyítani kell.
Amúgy a tanúsítást végzők is legalább annyira ludasok, mint az eladó.
Sok mindent lehet ködösíteni, de egy hőszigetelés Vastagságot nem. Egy csavarhúzót bele döfünk és megvan az objektív adat.
Persze nem az a lényeg, hogy mi van a hirdetésben,hanem,hogy mi van a szerződésben.
Kissé kövér az a 3,5 milla, de hát próba szerencse.

Más :műszakilag a vitatott 6 cm nem kell levenni, hanem rá egy újabb pl. 10 cm. és lesz egy csinos, jól szigetelt haza a panaszosnak.

Zöldövezeti11 # 2022.10.03. 17:29

Ja én meg az energetikust perelném. Valótlan adatokkal dolgozott.
Gondolta nem lesz baj. Most úgy néz ki,hogy lehet.

Amúgy az un.energetikai tanúsítás 90 % - ban humbuk. persze egy két 10 eft -ért mást nem is lehet készíteni.

Olyan mint régen a katona orvosi vizsgálat. Rá néz a doki a delikvensre, 2 perc és megállapítja,hogy megfelel.
Egy modern orvosi vizsgálat sem 2 perc és nem két fillér.

Meg kell egyezni....olcsóbb mint a per.

Szomorú örökös # 2022.10.03. 18:26

Zöldövezeti11

Olyan mint régen a katona orvosi vizsgálat.
Rá néz a doki a delikvensre, 2 perc és megállapítja,hogy megfelel.

Erről eszembe jutott egy vicc is:

Sorozás, doktor az újoncnak:

  • Hajoljon le, bokafogás!

Újonc hajol, orvos kukkant, közben megkérdezi:

  • Dohányzik?
  • Miért? Tán kormos?
Majordomus # 2022.10.03. 19:07

A legokosabb +10 cm-t rászigetelni!
A mai rezsiköltségeknél és gázszámláknál nagyon nem mindegy.

Ez lehet hivatkozási alap is.
Mondjuk 72 milliónál 5 % nem tűnik túl sok követelésnek!

nantu # 2022.10.10. 08:41

Ez most komoly. Döfjek bele egy csavarhúzót? Kész . És a tulaj mit szólna hozzá? Szerinted ezt meg engedné? Én biztosan nem engedném meg. Másik. Mindegy 6cm vagy 10cm? Szerintem egyáltalán nem mindegy. És ez a ház értékét is befolyásolja. Csak a munkadíj több mint 4MFt 1-10cm felrakására. Nekem befolyásoló tényező volt hogy min. 10cm szigetelés legyen a házon. Minimum. Ha nem tévesztenek meg, 6cm-rel nem veszem meg ezt a házat.
Egyébként köszönöm a válaszokat. Keresek egy ingatlanos ügyvédet és az a biztos ha vele egyeztetek.

Majordomus # 2022.10.11. 20:19

Háát,nem lesz rövid az ügy.

Izzy # 2022.10.12. 17:33

Sziasztok
talan még van aki emléxik másik topicból rám
nagyvonalakban az volt hogy kulonvaltam az exemtol a fél házat anno adasvetelivel rámiratta amit cserebe felujitottam DE ott volt a mama mint haszonelvezo es mikor szetvaltunk o szepen kirakott a hazbol...
azota arultam a fel hazat haszonelvezeti joggal terhelve ... tudom hulyen hangzik DE
kepzeljetek el hogy 4 ev utan lett ra egy komoly vevö.... de tenyleg
es en is meglepodtem
nade... ugyebar ezek probaltak engem 2-3 millaval kivasarolni meg perelgetni hogy elvittem a porszivot meg a szonyeget (hulye nemnormalis banda)
lenyeg a lenyeg hogy a 21 milla erteku haziko felet 7millaert hirdetettem...
jott a vevo, kivulrol meg is nezte.... kivulrol mert ugyebar ezek a gyokerek kizartak, lecsereltek a zarat is stb
de igy is befektetesnek jo aron megvenné a vevo...
na
erre
megijedtek!!!
gyorsan hogy o akarja megvenni elovasarlasi jogara hivatkozva... oké!!! aztan mégsem ö hanem inkabb a fia az exemnek...
nekem mindegy ki!
szoval most itt jar az ügy... van aki szerint remenytelen volt, szerintem is eleinte de latjatok 4 ev alatt megoldodni latszik minden...
SENKI NE ADJA FEL A REMENYT! AKARMILYEN PICIKE IS AZ!
szoval kerdesem lesz azert
elvileg van 5millajuo kpben 2 milla lakashitelt kell felvegyen hozza a fiú
oke
ez hogy fog kinezni adasveteli szerzodesen? tehat egybe kapom majd ott az ugyvedjuk megirja a reszleteket... vagy elobb a banki hitelt aztan hozza azt az ot milliot ami van nekik...? vagy hogy nez ez ki?
mutassam meg ugyvednek en is a szerzodest vagy egyaltalan at tudnak verni valahogy ezzel???
szerintetek?
köszi szépen mindent
szep estet!!
( regi motto legjobb anyos a porhanyos)
jah meg a haszonelvezo nyanya ott akar lenni a szerzodesiraskor.. gondolom hogy lemond a haszonelvezeti jogarol... de en nem akarom latni se mert fog nekem beugatni meg balhezni
.. el lehet ezt kerulni?

Szomorú örökös # 2022.10.12. 18:05

Izzy

ez hogy fog kinezni adasveteli szerzodesen? tehat egybe kapom majd ott az ugyvedjuk megirja a reszleteket... vagy elobb a banki hitelt aztan hozza azt az ot milliot ami van nekik...?

Ha elővásárlási jog van képben, akkor nekik ugyanazon feltételekkel kell vállalni a vásárlást.
Eltérni nem nagyon lehet az eredeti feltételektől. Szerintem csak akkor lehet szó hitelről,
ha az eredeti vevőnél is hitel játszott volna. De ez csak egy laikus vélemény.

drbjozsef # 2022.10.12. 18:38

Izzy,

Most akkor az exednek vagy a fiának akarod eladni? Nem lesz külsős vevő, és nem lesz elővételi jog?

Minden ingatlan vásárláshoz kell ügyvéd, keress egyet, az minden részletet el fog mondani. Nem nagyon fognak tudni átverni, pláne, ha te hozod és fizeted az ügyvédet.
Lakáshitelnél ez úgy megy, hogy megkötitek az adásvételit, megkapod az 5 milliót, aztán intézik a hitelt, és amíg az nincs meg, addig az ügyvédnél letétben van a tulajdonjog bejegyezési engedély, amivel a vevő a földhivatalnál a saját nevére tudja írni az ingatlant. Ha megérkezett a hátralévő 2milla a bankból, akkor mész az ügyvédhez, hogy kiadhatja az engedélyt a vevőknek, ők meg intézik a többit.
MINDIG a hitel az utolsó részlet, a bankok csak így adnak hitelt.

osztap # 2022.10.12. 18:56

Izzy,

A helyedben nem biztos, hogy érdemes keverni, ha van egy kp-s vevőd. Jobb az, mint az exed fia hitelfelvétellel. Mi lesz, ha nem kap hitelt? Vagy meggondolja magát, aztán két szék közt a pad alá?

Általában a vevő hozza az ügyvédet, gondolom most is így lesz. A gyakorlatban a Te meg a vevőd megállapodása alapján az ügyvéd megszerkeszti a szerződést. Majd az ügyvéd dolga lesz, hogy elküldje a szerződést a tulajdonostársadnak, hogy nyilatkozzék, mondjuk 15 napon belül, kíván-e élni elővásárlási jogával.

A tulajdonostárs csak igent vagy nemet mondhat, egy betűt sem változtathat a szerződés szövegén. Ha a vevőddel kp-ben állapodtatok meg, akkor az elővásárlónak is kp-ban kell fizetni, addig a határidőig, ami a szerződésben van. Nem tudja előteremteni addig a pénzt? Akkor nem fog elővásárolni. Így járt.

A haszonélvezőnek nincs elővásárlási joga. Nem kell, hogy megjelenjen meg az aláíráskor, azt sem kell tudnia, hogy hol és mikor szerződtök. Majd kap a földhivataltól egy értesítést, hogy Izzy helyett Gipsz Jakab az új tulaj.

Ha el akarod adni, akkor a Te következő lépésed, hogy megbeszéled a vevőddel, hogy mikor mentek az ügyvédhez aláírni.

Izzy # 2022.10.12. 19:09

nos, már belegyeztem hogy az exem fianak adom el inkabb (lehet hogy a tul jo szivem ezt diktalja)
az elobb hivott a kozvetito aki egy ingatlanos csaj hogy a fiu rendelkezesere all a teljes osszeg ... a 2 milliot a banktol az 5 milliot meg sajat zsebbol adja
az a helyzet hogy az exem pedig ajandekozassal a masik felét is a fiura iratja, tehat az egesz az ové lesz vegul es a nyanya lemond a haszonelvezeti jogarol is...
ok hozzak az ugyvedet, ugyanaz az ugyved akinel mar jartam egyszer mikor probalt 2-3 millaval kifizetni....
szoval ez mar eleve necces volt
de most ha minden rendben van a szerzodesben leirva akkor mi baj lehet??
tehat kell e tartsak valami atverestol itt?
annyit mondtam hogy aza nyanya ne legyen ott mert kepes es szembeköp vagy kiveri a balhet amilyen harpia, karomkodna ram meg minden... (taplo)
...
tehat akkor a szerzodesben leirjak hogy pl. 5milliot atadnak es 2 milliot utal a bank...
az addig oké...
magyarul a banknak latnia kell a szerzodest ha jol ertelmezem???

Izzy # 2022.10.12. 19:15

drbjozsef
Nem nagyon fognak tudni átverni, pláne, ha te hozod és fizeted az ügyvédet.
az exem ügyvédjével csinaltatnak mindent
most én mit kezdjek ezzel?
aztmondta kinyomtatja a szerzodest es odaadja nekem hogy tanulmanyozzam at ....
megmutatom egy masik ugyvednek max!?

osztap # 2022.10.12. 19:34

Izzy,

Általában a vevő hozza ÉS fizeti az ügyvédet. De mivel a felek közösen bízzák meg, pártatlanul kell eljárnia.

Az exed mint társtulajdonos az aláíráskor mondjon le elővásárlási jogáról, akkor nem kell postázgatni.

Ha hitel van, akkor több részletben kapsz pénz, pl. előbb az 5 mFt-t a vevőtől, aztán, ha a bank jóváhagyta a hitelt, a többit a banktól. A bank nyilván megnézi a szerződést. A hitelbírálat lesz 1-2 hónap, ha jelzáloghitelt vesz fel. De ekkora összegre lehet, hogy csak személyi kölcsönt vesz fel, az gyorsabb.

A helyedben kérnék 10% foglalót, és beleíratnám a szerződésbe, hogy ha amiatt hiúsul meg az ügylet, hogy a bank nem ad hitelt, akkor megtarthatod a foglalót. Csak, hogy ne legyen vita később.

Tulajdonjog bejegyzéséhez csak akkor járulj hozzá, ha teljesen ki vagy fizetve. Addig a bejegyzési engedély maradjon letétben az ügyvédnél.

Izzy # 2022.10.12. 19:49

köszönöm osztap
igen valoszinuleg igy fogom ...
nemtudok még részleteket hogy lakashitelt vagy szemelyi kolcsont vett e fel ...
majd kiderul hamarosan
mindenesetre nem szeretnek ugy jarni hogy valamit rosszul ertelmeztem a szerzodesben vagy atvernek valahogy....
baratom szerint nem fognak lakashitelt felvenni 2 milliot... eleve nem is adnak talan csak minimum 4-et, de ezt nemtom biztosan...
szoval ha szemelyi kolcsont vesz fel neki sem mindegy hogy felvette es mondjuk en meg nem irom ala a szerzodest....
Ugyvedtol kerjek tanacsot szerintetek vagy ez egyebkent igy a leirtak szerint sima ugy!?
Egyszer mar adtam el ingatlant... akkor csak siman jott a vevo meg az ugyved, leperkalta a KPt es en meg alairtam hogy oké köszi.... de az egy idegen volt
most ezektol a szemetlada bandatol tartok nagyon hogy nehogy atverjenek
...
foleg ha ott fog rikacsolni a majomasszony!
...
nah mindegy
nagyon köszi szépen mindent!!!!
majd irok ha tobbet tudok

Majordomus # 2022.10.13. 22:05

Számolj be hogy alakult a meccs?

Izzy # 2022.10.14. 07:14

A nyanya már megint varial valamit
szegeny unokajaval is ...
a gyerek felvett szemelyi kolcsont annyit amennyi hianyzik hozza, de a masik felet most visszatartja a nyanya valamiert,
az ingatlanos mondja hogy had utalja at nekem a fiu azt ahitelt, es a masik felet majd adja egy honap mulva, ha a nyanya rendelkezesere bocsajtotta aztis...
eshogy addig nem iratjuk at a hazat mig nincs meg a teljes osszeg....
DE en mondtam hogy csak akkor hivjanak ha megvan a teljes osszeg addig ne zaklassanak
ugyvedtol kertem tanacsot
mondta hogy vigyem majd be a szerzodest hogy o is atnezhesse es kell e javitani benne valamit...
nemtom mennyi ennek a díja
de inkabb kifizetem mintsem atverjenek valamivel
szep napot nektek

drbjozsef # 2022.10.14. 08:43

Izzy,

Akár van hitel, és azt a bank fizeti neked, akár ők intéztek más kölcsönt, a bejegyzési engedélyt csakis az utolsó részlet kifizetése után add át nekik. Semmiképpen sem előbb, ne hagyd magad rábeszélni semmivel.

Érdemes a szerződésbe minimum 10% foglalót is beleírni, ha kavarnak vagy elbénáznak valamit, akkor azt megtarthatod, és megkeresheted a vevődet, és neki adod el helyettük.

Semmilyen más kérésbe, módosításba nem menj bele. Szerintem jó esélyed van rá, hogy megpróbálnak csőbe húzni, ha csak egy kis esélyt látnak rá.

osztap # 2022.10.14. 09:18

Izzy,

Én a helyedben már felhívtam volna a külsős, készpénzes vevőjelöltet, akit elküldtél, bőséges bocsánatkérések közepette, hogy mikor írhatjuk alá mégis a szerződést.

Erősödik az érzésem, hogy exedék téged madárnak néznek...

Majordomus # 2022.10.14. 20:28

Valóban van átverés szaga a dolognak....
Szerintem fogadd meg Osztap tanácsát !

detti789 # 2022.10.19. 04:14

Sziasztok!

Sajnos tovább bonyolódik az adásvételi szerződésem, így újra szeretnék tanácsot, jogi állásfoglalást kérni.
A tények:

  • Az ingatlanom eladása ingatlanközvetítő által történt
  • A szerződés megkötésekor megbeszéltük hogy a térképmásolaton gond van (a telekhatár bejjebb van rajzolva), de erre az Önkormányzat kiadott egy határozatot hogy részükről rendben van, nem kívánják kisajátítani és elbontatni.
  • Ezekkel az információkkal megkötöttük a szerződést
  • Pár hónappal később a vevők az információk birtokában lefoglalózták a házat
  • Közben kiderült hogy a határidőn belül semmiféle térképmódosításra nem lesz lehetőség, a bank pedig nem fogadja el CSOK-os hitel miatt az ingatlant az Önkormányzati határozattal együtt sem
  • Közben a banki hitelfolyamatot a vevők hivatalosan megállították, amiről nem tudtam. Fedezetként 2 ingatlan lett bevonva, állítólag értékben elég az egyik is (nem az enyém) a szükséges összeg kiutalásához
  • A megállítás folyamata úgy derült ki számomra hogy beszéltem az értékbecslővel, aki elmondta hogy be se érkezett a bankba az ő papírja, mert szóltak neki hogy áll az ügy...
  • Közben hogy legyen egy kis csavar még, kiderült hogy a vevők 3 gyerekre kértek csok megelőző hitelt, de ezt nem vehetik fel, mert ugye használt ingatlanra max 2 gyerekre lehet előlegezni. Erre a napokban hívtam fel a figyelmüket, se a banknak, se az őket segítő pénzügyi segítőnek nem tűnt fel ez az aprócska tévedés...
  • Tehát az adásvételi szerződésünk sehogy se jó, mindenképpen módosításra lenne szükség
  • A vevők az ingatlant így nem szeretnék mégsem megvásárolni, a térképmásolatra hivatkozva, de nyilván nem csak ez az oka

Azt gondolom hogy a banki folyamat megállítása kb. súlyos szerződés megszegés volt a vevők részéről, főleg úgy hogy hetek óta nem tudtam róla és az ellenkezőjét állították. Szeretném elérni hogy az adott papírokkal megpróbáljuk mégis a banki folyamatot végigjátszani, max. elutasítják hivatalosan. Ők ezt nem szeretnék arra hivatkozva, hogy ha új szerződést kell kötni, akkor már magasabb kamatokkal, más feltételekkel kötnek újat velük, ami nyilván pénzügyileg nem kedvező a számunkra. Ha jól tudom sikertelen hitelbírálat csak akkor van, ha másik banknál is próbálkoznak, de ezt sem szeretnék.

A foglaló megtartásáról/visszafizetéséről úgy gondolom kellő információkkal rendelkezem jogilag, de persze nagyon szeretnék erre is egy megerősítést kérni. Az én álláspontom alapján ezt megtarthatom, az ingatlanommal kapcsolatban mindenről tudtak, oda is adtunk minden anyagot ezzel kapcsolatban én is, az ingatlan iroda is, valamint ezek az adatok nyilvánosak is, bárki által hozzáférhetők, tudtak róla.

Közben én lefoglalóztam egy másik ingatlant, ahol 10-31 a határidő az adásvételi szerződés megkötésére, de az ottani eladó is foglalózott egy másik ingatlant, így egy pillanatig se kérdéses hogy nem fog várni, nem lehet szerződést módosítani és buktam a foglalót.

Kérdésem az hogy a foglalón kívül van-e bármilyen lehetőségem kártérítést követelni (a foglalón kívül átutalásra került előleg is a részemre), illetve annak megtartásáról lehet-e szó bármilyen módon, hisz nem kevés összeget bukok a vevők miatt :-(

Vajon az ingatlaniroda sikerdíja ilyenkor visszajár? Vagy ez az adott szerződéstől függ?

Minden segítségért nagyon hálás vagyok!!!
Köszönöm!

osztap # 2022.10.19. 06:20

detti789,

szerződés megkötésekor megbeszéltük hogy a térképmásolaton gond van
Szerintem azon áll vagy bukik a dolog, hogy mit tudsz bizonyítani arról, hogy pontosan mit tudtak. Ha tudod bizonyítani, hogy a vevők tudták, hogy a térképmásolat nem egyezik a valósággal, és ennek tudatában írták alá a szerződést, akkor jó helyzetben vagy. Ha nem, felejtős a dolog.

Kérdésem az hogy a foglalón kívül van-e bármilyen lehetőségem kártérítést követelni (a foglalón kívül átutalásra került előleg is a részemre), illetve annak megtartásáról lehet-e szó bármilyen módon, hisz nem kevés összeget bukok a vevők miatt :-(

Tegyük fel, hogy tudod bizonyítani, hogy a vevők aláíráskor tudták, hogy van eltérés. Tegyük fel azt is, hogy az adásvételiben nincs olyan passzus, hogy a bankhitel/CSOK meg nem kapása NEM minősük olyan meghiúsulási oknak, amiért a vevő a felelős - azaz az általános szabályok érvényesek. Akkor a vevő követett el szerződésszegést, és a tényleges károd megtérítését követelheted. A foglaló összege a kártérítést csökkenti, Ptk. 6:185. § (4). Mivel kaptál előleget is, abból levonhatod a többit, beszámítással (csak legyen a követelésed lejárt). Ptk. 6:49. §

Vajon az ingatlaniroda sikerdíja ilyenkor visszajár? Vagy ez az adott szerződéstől függ?
Nyilvám a szerződéstől függ. Általában az iroda munkája azzal befejezett, hogy a felek aláírják az adásvételit. Tőlük ekkor nem követelhetsz semmit. De a költség felmerült, és mivel az eladás meghiúsult, az iroda díja a Te károd lesz. Ezért a vevőktől követelheted.

A helyedben arra számítanék, hogy a vevők vitatni fogják a fentieket, és hajlandóak perre menni, mert itt nem két fillérről van szó. El kell döntened, akarsz-e pereskedni.

Majordomus # 2022.10.19. 20:01

A bizonyitás létfontosságu az ügyben.

Izzy # 2022.10.20. 09:09

sziasztok
kozben nalam is van mar némi haladás,
megvan a pénzük a vevöknek
mar elkerte az ingatlanos csaj a bankszamla szamomat is...
elvileg mar "csak" ala kell irjam a szerzodest...
namarmost, ugyvedem mondta hogy vigyem el hozzá eloszor hogy atnezhesse ... de még mindig nem nyilatkozott arrol hogy ennek mennyi a dija...
most nem ertem, hogy ez mitol fugg,
ha mondjuk jo minden benne es tenyleg csak ala kell irni, mennyi lóvét kérhet el ezert egy ugyved... ugy kb!?
vagy ez is lehuzas akar lenni?
engem mindenki le akar huzni!? :(
udv
Izzy

osztap # 2022.10.20. 10:16

Izzy,

Miért nem hívod fel az ügyvéded, tájékoztatod arról, hogy mikor tudod küldeni neki a szerződéstervezetet, és kérdezed, hogy innen mi a következő lépés, és mekkora lesz az ő díja?

(Én nagyságrendileg 20-30 eFt-ra tippelek: átnézi, leírja, hogy milyen kockázatokat lát, azok hogyan kezelhetők, és minderről röviden szóban is tájékoztat.)