Ingatlan Adás - vétel


drbjozsef # 2022.12.29. 15:36

Cidri,

Ha a gyereknek lenne pénzeszköze a vásárlásra, akkor abból inkább fizesse ki a szülei tartozásait, mindenki boldogan, trükkök nélkül, és stresszmentesen él tovább, legfeljebb élete végéig bérlőként.
Vagy, megkockáztathatják a trükközést, aminek nyeresége az ingatlan megvásárlása és bérlőből tulajdonossá válni (hogy az a gyerek, az most mindegy), cserébe ott marad a lehetősége annak, hogy ha a hitelező rájön, akkor elúszik a lakás is, a vételár is, folyamatosan lehet idegességben, lapítva élni, és a végén még a lakásból is kiraknak az utcára.
Sajnos megtippelni sem merném, melyiknek mekkora a kockázata, de a kiderülésnek azért korántsem nulla közeli, de ez persze az általunk nem ismert mindenféle körülménytől is függ.

drbjozsef # 2022.12.29. 15:31

ezmostmi?,

Az ajándék visszakövetelésének feltételei pontosan le vannak fektetve a Ptk.-ban, több indokra is lehet hivatkozni, de ez elég szűk lehetőségeket jelent, a gyakorlatban ez a ritka kivétel inkább. Ezt előre kell meggondolni, de lehet olyan eset, hogy utólag is "visszacsinálható" az ajándékozás.

Ptk. 6:237.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Az elbirtoklás ettől független, ha a megajándékozott a tulajdonosi jogait önhibájából nem gyakorolja a megfelelő ideig, akkor igen, akár a megajándékozó is elbirtokolhatja. Ez sem egy szokásos dolog, pláne nem ajándékozás után... de bizonyos feltételek esetén nem lehetetlen.

drbjozsef # 2022.12.29. 15:25

Cidri,

Ez sajnos 100% biztonsággal nem megoldható.

Tekintve, hogy csak te lehetsz a szerződés vevője az eszközkezelős ingatlan miatt, így nem tudod kikerülni, hogy legalább közbülső vevőként ne jelenjél meg az ingatlannyilvántartásban.
Ha ajándékozod a gyermekednek, akkor az végrehajtható.
Ha megveszi tőled a gyerek (és ez eleve lehetséges, tehát az eszközkezelős vásárlásnál nincsen kizárva, hogy rögtön továbbadd), akkor sajnos még az sem igazán védene meg (tehát papíron adásvétel, és még a pénzmozgást is megoldjátok), hiszen akkor ott kellene lennie a vételárnak, amit a hiteleződnek kellene adni ha jóhiszeműen jársz el, másrészt családon belül ügyletnél neccessebb az ilyen adásvétel, és bizonyítani kellene, hogy a valós ügylet TÉNYLEG visszterhes adásvétel, és nem ajándékozás (vagy más) leplezése.

Az esélyed annyi, hogy ha ez tényleg egyben vagy pár nap alatt lebonyolódik, akkor egy átlagos hitelező nem fogja látni, hogy 1-2 napig volt valami a neveden, ha nem célirányosan ilyet keres. Ez legfeljebb úgy juthat a tudomására, ha valaki, egy rosszakaród például, tud róla és jelzi neki, mit keressen.

Cidri # 2022.12.29. 15:06

Igen, pontosan sajnos tartozasok miatt nem szeretném a nevemre az ingatlant.
Ez egy eszközkezelős ingatlan, és nekem van jogom visszavásárolni, de sajnos más tartozas is van.
A gyerekem már dolgozik, így ő fedezi az ingatlan visszavásárlási értékét.
Nem szeretnénk örökre bérlők maradni, szeretnénk a tulajdonjogot visszavásárolni, de a gyerekem legyen a tulajdonos

ezmostmi? # 2022.12.29. 15:04

drbJ - köszönöm a kimeritő választ, nincs végrehajtás, sosem volt, nem is a mentés volt a célja az ügymenetnek, hanem a jövőalapozás, de mindenesetre tanulságos az irásod, köszönöm. Korábban (talán évekkel) volt már itt ez téma valakitől, - kérdezte - , ha ez ajándék, vagy akár az ára is annak minősül, visszavehető-e valamilyen formában, ha évek múltán méltánytalanság merülne fel az ajándékozott részéről? ( gondolok itt elbirtoklás, vagy valami hasonlóra, ha a gyermek mondjuk 20 évig rá sem néz a lakásra, vagy lehet az nyaraló, vagy akár földbirtok?) csupán érdeklődés.

drbjozsef # 2022.12.29. 14:20

ezmostmi?

És egyébként ahogy azt is megjegyeztük, az, hogy TE VÁSÁROLTÁL egy ingatlant a gyermeked nevére, a te saját vagyonodból, nem a gyermek meglévő vagyonából, akkor az jogi szempontból továbbra is lényegében két ügyletnek minősül, mert te azzal, hogy kifizetted a vételárat, lényegében a pénzt ajándékoztad oda a gyermekednek, hogy megvegye az ingatlant, ahelyett, hogy megvetted volna a saját nevedre, és magát az ingatlant ajándékoztad volna neki. Csak itt nincs papír a pénz ajándékozásáról, amely egyébként egyenes ági rokonok között nem kötelező, már összeghatártól függetlenül. De attól még az ajándékozás.

Ha gubanc van a tartozásaiddal például, akkor adott esetben (például a tartozásod a gyereknek vásárlás előtt is megvolt) semmi perc alatt végre fogják hajtani a gyermkedet is, és elveszik tőle az ingatlant, hiába vette Ő papíron egy idegentől : hiszen te adtad rá a pénzt, ajándékba, az pedig bőven beleeshet a fedezetelvonó ügylet fogalmába. Mivel ingyen volt a gyereknek, ajándék, így tűrnie kellhet a végrehajtást. Ilyen trükk nem véd a végrehajtás ellen (ha nem tök hülye a hitelező/végrehajtást kérő).
Ha a gyerek vitatni akarja ezt, akkor bizonyítania / bizonyítanod kellene, hogy akkor mi volt a forrása a vételárnak, hogy az a gyerek vagyona volt, vagy valaki mástól kapta. Ez nem mindig könnyű, sőt...

drbjozsef # 2022.12.29. 14:13

ezmostmi?,

Igen, pont ezt magyarázzuk Cidrinek, köszönjük.
Ha a vevő a gyerek, akkor ő lesz a tulajdonos (és igen, ha kiskorú, akkor helyette a jognyilatkozatot a törvényes képviselője teszi). És persze, hogy nem az adásvételit aláíró t.k.-t jegyzik be tulajdonosnak.

De ő nem ezt kérdezte. Hanem azt, hogy ha - akár egyetlen napon bonyolítva - Ő A VEVŐJE egy adásvételnek, majd azt rögtön továbbajándékozz a gyereknek, akkor bejegyzik-e tulajdonosnak.
Legjobb esetben is, ha egyszerre intézi a földhivatal az okiratokat, akkor is meg fog jelenni a tulajdoni lapon közbülső szerzőként. Mert tulajdont csak a tulajdonostól lehet szerezni, a gyerek az eladótól nem szerezhet tulajdont, ha előtte az eladó valaki másnak (a gyerek szülőjének) eladta az ingatlant egy okirattal.

ezmostmi? # 2022.12.29. 13:49

drbJ. Én a 8 éves gyermekemnek vásároltam lakást. A " vevő " aláirást én tettem meg mint, kiskorú törvényes képviselő szülője, ügyvédi ellenjegyzéssel, holtig tartó haszonélvezeti joggal, a földhivatalnál csak mint haszonélvező és nem mint tulajdonos lettem bejegyezve.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.12.29. 09:48

"hogy én ne is kerúljek tulajdonosként bejegyzésre, hanem egyből a gyerekem?"
Szó szerint véve meg lehet csinálni, csak nem biztos, hogy mész vele valamire. (Ugyanis nem jegyeznek be tulajdonosként - de feljegyeznek közbenső szerzőként.)

drbjozsef # 2022.12.29. 09:36

Cidri,

Ha ez már egy létező adásvétel, akkor nem, nincs rá lehetőség. Ha csináltatsz is a gyerekkel egy ajándékozási szerződést, és együtt adod be a kettőt, akkor is meg fogsz jelenni a tulajdoni lapon mint tulajdonos, ha csak egy napra is.
Ha valamilyen hitelezői-fedezetelvonási okból lenne szükséged arra, hogy ne jelenj meg, akkor ez nem lehetséges.

A megoldás az lehetne, hogy felbontod az eladóval a szerződést, és újra kötöd úgy, hogy a gyermek a vevő. De 100%-ra ez sem biztos megoldás, hiszen ha a hitelező utánamegy, és igazolható, hogy a gyereknek nem volt ekkora saját vagyona (amit mondjuk örökölt például), akkor egyértelműen tőled kapta ajándékba a vételárat, tehát a fedezetelvonás megintcsak fennállhat, és semmissé tehető a szerződés.

Ha más az ok, és az újrakötés neked megfelel, az más persze.

osztap # 2022.12.29. 08:56

Cidri,

én ne is kerúljek tulajdonosként bejegyzésre, hanem egyből a gyerekem?
Csak úgy lehetséges, ha az adásvételi szerződésben a vevő a gyerek. A gyakorlatban kell egy ajándékozási szerződés is, közted és a gyerek között, amiben Te pénzt ajándékozol neki, hogy abból a vételárat ki tudja fizetni, azzal, hogy a pénzt egyből az eladónak utalod. Ha a gyerek kiskorú, a gyámhivataltól az utóbbi szerződéshez eseti gyám kirendelését kell kérni.

Érdemes átgondolni, hogy mit léphetnek erre mások, pl. esetleges hitelezőid, házastársad és az utánad kötelesrészre jogosultak.

ezmostmi? # 2022.12.29. 06:02

Cidri, ha ilyenben gondolkodsz, mindenképpen kérj rá haszonélvezeti jogot, még később jól jöhet.

Cidri # 2022.12.29. 02:53

Üdvözlök mindenkit
Olyan kérdésem lenne, hogy ingatlan adásvétel esetén, ha én vagyok a vevő, a szerződésben én szerepelek, de nem szeretném hogy az én nevemre kerüljön az ingatlan, van e arra mód, hogy a földhivatalhoz már úgy kerüljön be a szerződés, hogy, van egy másik ajándékozási szerződés is ani a gyerekem részére szól? Vagyis hogy én ne is kerúljek tulajdonosként bejegyzésre, hanem egyből a gyerekem?

Majordomus # 2022.12.17. 20:20

Azért egy tértis felszólitás még nem fog ártani belengetve a kártéritési igényt.

Szomorú örökös # 2022.12.17. 13:23

fa.evica

igazából azt szerettem volna tudni, hogy mit tegyek ha a birtokbaadásig nem lettek megcsinálva azok a munkák, melyek a szerződésben szerepelnek...........szóval ezt hogy lehet érvényesíteni.

Első körben szólítsd fel ajánlott tértivevényes levélben, hogy végezze el a szerződésben vállalt dolgait. Meglengetve neki persze, hogy ha te csináltatod meg, akkor azokat a költségeket követelni fogod tőle. Aztán ha ez nem járható, akkor megcsináltatod saját költségen - kb. azt már tudjuk, hogy ez nem fog menni - és utána jelzed a volt tulajnak, hogy ezeket te követeled még tőle, mert ez az ő dolga lenne. Aztán jön a fizetési meghagyás, majd esetleg per. De mivel egyértelműen jelezted, hogy ezekre nem nagyon van kereted, így az marad szerintem, hogy szépen aprajánként valószínűleg neked kell mindent megcsináltatni. Előbb-utóbb rendben is lesz.

fa.evica # 2022.12.17. 12:38

Majordomus
Vannak gyerekeim, de messze laknak innen.

Amúgy igazából azt szerettem volna tudni, hogy mit tegyek ha a birtokbaadásig nem lettek megcsinálva azok a munkák, melyek a szerződésben szerepelnek (kerítés, kapu megcsinálása, első udvar rendbetétele, hátsó udvar kitakarítása, építési törmeléken kell kibotorkálni a tüzelőért, valamint a fűtésrendszer kiépítése utáni hibák kijavítása), szóval ezt hogy lehet érvényesíteni.

Majordomus # 2022.12.16. 20:59

Senki nem akart bántani csak ezek alapvető dolgok.
.
Azt nem irtad az elején hogy 70 feletti vagy és mozgáskorlátozott.
.
Ilyenkor kell a családit bevonni.
A gyerekeid kőrülnézhettek volna.
.
Ha most azt írod hogy családod és gyerekeid sincsenek akkor tényleg nincs mit hozzátenni.

fa.evica # 2022.12.16. 11:33

Zöldövezeti11
Bocsánat nem kioktatást kértem, hanem tanácsot. Nem volt pénzmozgás, viszont a cserepartner tudta, hogy kerámialapos tűzhelyem van, mert neki is az van, csak öket én mindenről tájékoztattam, a hibákat sem hallgattam el.Nem volt kitől segítséget kérni, nyilván ha lett volna nem kerülök ilyen helyzetbe. Amúgy ha nem lennék beteg, nem így történtek volna a dolgok. Jelenleg az ágyból sem tudok felkelni. Pont ezért történt a csere, mert 1500 m2-t nem tudok gondozni mozgáskorlátozottan, és a ház is nagy volt nekem, bár egészséges lennék, nem történt volna ez... Én őszinte voltam! Az ember 70 évesen megtanulta a leckét!
Már bánom hogy segítséget kértem! Az én korosztályom úgy nőtt fel, ha segítséget nem tudok adni, bántani nem fogom a másikat! Mindenkinek boldog ünnepeket!

Zöldövezeti11 # 2022.12.16. 08:20

Amúgy f...e....... konzekvensen cseréről beszél, semmi pénzmozgásról meg eladásról nem ,ennek ellenére többször is történik ilyenre utalás.

Emigyen :
hogy az utolsó részletet csak akkor kifizetni, ha már minden rendben van.

Az eladónak honnan kellett volna tudnia hogy te kerámialapos tűzhelyet szeretnél beköttetni
Nincs itt eladó,nagy valószínűséggel pénzmozgás sem.Van két csere partner az egyik úgy érzi megszívatták...igaz lehet.
Cserénél,de vételné lis többször megnézi az ember a csere tárgyát, ha úgy érzi,hogy kevés az ügyhöz (legtöbbször így van )
Segítséget vesz igénybe . Családtag, jó barát, fizetett szakértő.

Érdekes,hogy ha valaki jól jár..pláne nagyon...nem panaszkodik !

Zöldövezeti11 # 2022.12.16. 08:00

A panaszok áradata fa. evica részéről. Ez jogos,viszont az nem tudható,hogy a cserébe adott cs. házas ingatlan tökéletes -e vagy sem.
A kérdése :
kérdésem hogy a fentiek ismeretében visszacsinálhatom-e a cserét,
Az attól függ, hogy mennyit ügyködött a panaszos ill. mennyit a csere partner. Eznemtudható. Mint az sem hogy egyáltalán szó volt a bejövő villanyhálózat vételezési teljesítményéről....magyarul az Amper számról . Amilehet 10 - 16 - 25 és 32 A az igényektől függően. De az magától nem cserélődik ki,azt kérni kell.
Ha kéri valaki elvileg simán adják...azért a szakík csak rátekintenek a belső hálózatra és ha az elavult elutasíthatják.

Mondjuk a cserénél nem biztos,de nagy valószínűséggel be írják a szerződésbe, hogy a felek megtekintették az ingatlant...az nekik megfelel. Ezt sem lehet tudni....itt. Nagy valószínűséggel az un.anyám nem ilyen lovat akartam effekt van itt is. Sokkal simább az olyan ügylet, hogy ha van egy lakásom - házam-nem tetszik-nem felel meg -kicsi
  • nagy - rossz helyen van, akkor eladom annyiért amennyiért tudom, majd az igényeimnek megfelelő ingatlant veszek.
Ez a csere egy őskori ügylet !
drbjozsef # 2022.12.16. 07:50

fa.evica,

Arra viszont szeretnék választ kérni, hogy a szerződésben foglaltakat sem teljesítette, (első, hátsó udvar rendbetétele, kerítés megcsinálása, a lakásban a hibák kijavítása), ez mind nem történt meg a birtokbaadásig, azokkal mit lehet kezdeni.

Írásban, tértivevényes levélben, határidővel, felszólítani, hogy a hibákat javíttassa ki, az elmaradt munkálatokat csinálja meg. Fényképezz le mindent alaposan, ha esetleg vita lenne később, de az, hogy ezek a szerződésben is szerepelnek, neked jó elvileg.
Persze, ha vita van, akkor bíróságra kell menni, ami sok idő és pénz lesz...
Most már eső után köpönyeg, de tényleg azt kellett volna, hogy az utolsó részletet csak akkor kifizetni, ha már minden rendben van.

fa.evica # 2022.12.16. 07:29

drbjozsef
Az elhanyagolható tényező, hogy a szerződésben foglaltakat sem teljesítette birtobaadasig? Nyilván már nem is fogja, mivel elnent innen. Igen valóban hibáztam, de mivel mozgásomban nagyon korlátozott vagyok, autóm nincs, ezért nem tudtam eléggé körültekintő lenni. Amúgy a kazánházvan is a szerelés, főleg a villany, életveszélyes, ezt megnézték nekem.

fa.evica # 2022.12.16. 07:21

Szomorú örökös
Köszönöm szépen! Boldog ünnepeket!

Szomorú örökös # 2022.12.16. 05:51

fa.evica

Legalább a villanyhálózat új a lakásban.

Akkor kérj rá magasabb ampert, nagy valószínűséggel meg fogják adni csont nélkül.
Nem is értem, hogy a korábbi tulajdonos miért nem kérte ugyanezt.
Írtad, hogy ő is kerámia lapos tűzhelyt használt.

mivel a javítások a szerződésben benne vannak, azt gondoltam meg is lesz csinálva

Helyesbítem a korábbi hozzászólásomat: amíg nem csinálja meg, nem kellett volna birtokba venni.
Akkor még lehetett volna kötelezni rá, hogy elvégezze a vállalt munkákat, így már kevésbé.
Sajnos ezen már túl vagy, lehet ez a része veszett fejsze nyele.

Viszont a fűtés már nagy probléma, már így is megbetegedtem.
Azt hazudták csak le van zárva a szobában a radiátor, de nem, mert kinyitották nekem és nem melegszik a radiátor.

Ha a kazán dolgozik, akkor nagy baj nem lehet. Nézesd meg egy szerelővel, lehet ez a legegyszerűbb megoldás.
Az sem kizárt, hogy le van zárva már a kazánnál az a kör és azt a csapot mindössze nem nyitottátok ki.
De ez már nem jogi, hanem inkább szakmai válasz.

fa.evica # 2022.12.16. 04:58

Szomorú örökös
Legalább a villanyhálózat új a lakásban.
Sajnos mozgásomban korlátozott vagyok, nem tudtam ezt egyedül körüljárni és mivel a javítások a szerződésben benne vannak, azt gondoltam meg is lesz csinálva. Viszont a fűtés már nagy probléma, már így is megbetegedtem. Azt hazudták csak le van zárva a szobában a radiátor, de nem, mert kinyitották nekem és nem melegszik a radiátor.
Viszont a 120ezer nyugdíjamból esélyem sem lesz megcsináltatni a hibákat.