Társasházak jogásza!


MajorDomus # 2013.01.02. 20:43

Edit

nem olyan sulyu a dolog hogy sokat kellene rajta töprengeni.

nálam mindenhol a lakások közös költségének a felét fizetik a garázsok,és 25 %- ot a terem beállok és parkolok és pont.

én irtam az összes ház SZMSZ -ét ,mindenhol igy készült,amít késöbb
vettem át igy van a költségvetésekben.

Mufurc_nagyon # 2013.01.03. 07:09

Kedves Edit22!

A fűnyíró szabályozás is egy változat.
Ez természetesen az ütk. szervezetnek előnyös.
Nem kell minden társasházat egyénileg kezelni.
Ami a kezelőnek előnyös az nem "biztos", hogy a th előnyére válik.

Összefoglalva.
A th. műszaki felszereltsége (kora) a tulajdonosok összetétele (külsős belsős aránya) határozza meg a követendő utat.

Az hogy az ütk.nak mi az előnyösebb, nem lehet a döntést legjobban befolyásoló "érv";-)
Igaz nem kell az egyes költség csoportot egyenként megvizsgálni, megtárgyalni. Az ütk.-nak nem kell dolgozni vele;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

babos # 2013.01.03. 17:38

Üdv Mindenkinek, és BUÉK!

Ismét egy fontos dolog, amire a törvényben nem igazán találok értelmezhető leírást. A közgyűlés nem fogadja el az éves belszámolót, és a következő évi tervezetet azaz a kk. nem kapja meg a felmentvényt. De mi a felmentvény, és az elutasításnak mi a következménye?!

MajorDomus # 2013.01.03. 22:16

A Gt. 30. §-ának (5) bekezdése német mintára új jogintézményként szabályozza a felmentvényt,
amely annak ellenére, hogy a korábbi két társasági törvény nem szólt róla, a gyakorlatban
korábban is alkalmazott jogintézmény volt. * A felmentvény lényegében egy igazolás a vezető
tisztségviselő számára arról, hogy tevékenységét törvényesen és a társaság érdekeinek
megfelelően folytatta. A felmentvény jelentősége az, hogy garanciát jelent a vezető
tisztségviselő számára, hogy ugyanazon tényállás alapján, mint ami alapján a felmentvényt
megkapta, nem lehet őt felelősségre vonni. A felmentvény alkalmazására csak akkor kerülhet
sor, ha a létesítő okirat tartalmazza ezt a lehetőséget.

a fentiek vonatkoznak a közös képviselőre is,azzal a megszoritással,hogy megadása
nem jelenti a későbbi igényérvényesitésről történő lemondást.

2./ önmagában semmilyen következménye nincs,de szakmailag magára valamit adó képviselő ilyenkor azonnal lemond.

velem ez kétszer fordult elő,mindkét esetben azonnal kirugtam a házat.

3./
az elutasitásnak akkor van jelentősége,ha a közgyűlés szankciokat alkalmaz, új elszámolás benyujtására kötelezi a képviselőt, vagy büntetést szab ki, pld. fizetéscsökkentés vagy több hónapi dijmegvonás.

Mufurc_nagyon # 2013.01.05. 10:18

Kedves Maj!

3./
az elutasitásnak akkor van jelentősége,ha a közgyűlés szankciokat alkalmaz, új elszámolás benyujtására kötelezi a képviselőt, vagy büntetést szab ki, pld. fizetéscsökkentés vagy több hónapi díjmegvonás.

A szám tátva maradt. Ilyet Maj tollából??!

A fizetés megvonás kivitelezése kettős aláírás hiányában nehezen megoldható;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

babos # 2013.01.05. 12:23

Üdv!

Nagyon köszönöm.
Egy kérdés kimaradt. Abban az esetben, ha nem kapja meg a kk. a felmentvényt, nem csorbul a kk. képviseleti joga?
Azaz, képviselheti-e a tházat, minden egyes társasházat érintő,esetben (gondolok itt szerződéskötésre,banki tranzakcióra, végrehajtás érvényesítésre, stb. vagy van kivétel?

ragyasdezso # 2013.01.05. 14:03

babos

A k.k. képviseleti joga a leváltásáig teljes mértékben fennáll. A felmentvény meg nem adása az ügyviteli munkájában marasztalja el a k.k.-őt de ennek nincs következménye. Mivel a költségvetési tervezetet sem fogadták el, az előző évi elfogadott terv és közös költség marad érvényben.

anya5912 # 2013.01.05. 14:39

B.U.É.K!
Kérdésem a következő: Ha az egyik tulajdonosnak hátralékát jóvá akarjuk írni, mert a többi tulajdonos érdekei miatt lett hátraléka, 100% hozzájárulás kell, vagy elég az 50+1%. Tervezett kiadáson felüli kiadásnak minősül?
Köszönöm, ha válaszolsz
Üdv.
Zsazsa

ragyasdezso # 2013.01.05. 14:44

Mellesleg a Tht. nem is tartalmazza a felmentvény megadását:
A közgyűlés kizárólagos hatáskörében határoz:a közösség éves költségvetésének és elszámolásának, a számviteli szabályok szerinti beszámolójának
elfogadásáról, valamint a közös képviselő vagy az intézőbizottság részére a jóváhagyás megadásáról;

littlejohn (törölt felhasználó) # 2013.01.05. 15:30

Kedves Jogi szakértők!

Társasházunk még mindig közös képviselőt keres, illetve úgy néz ki, hogy találtunk egyet aki referenciák és egyebek alapján még a képben van.

Most a közös képviselői díjjal kapcsolatban merült fel egy kérdés, annak idején én 27 albetétet említettem a közös képviselő jelöltnek, hogy annyi van nekünk, (és ez alapján is kaptam meg az ajánlatot albetét/hó) de a ház körbejárása közben jöttem illetve jöttünk rá, hogy a 12 garázs is külön albetétnek számít mert az alapító okiratban is külön szerepelnek. Így ennek tudatában a jelölt az ajánlatát nem módosította, tehát 27 helyett 39 albetétről van most szó.

A kérdésem az a kedves szakértőkhoz, hogy általános gyakorlat-e az, hogy lakásokért és garázsokért is a közös képviselő ugyanannyit kalkulál közös képviseleti díjnak ha a garázsok külön albetétenként vannak nyilvántartva az AO-ban?

És ha ugyanannyit kérni nem általános gyakorlat, akkor mi az?

(az most egy dolog, hogy a társtulajdonosok felé a közös költség hogyan lesz kikalkulálva később), itt most én kizárólag a közös képviselet illetve ingatlan kezelő díj kalkulációról beszélek, amit a közös képviselő cég havonta kézhez kap.)

A lakások alapterületei 60 m², a garázsoké 16 m².

osmi # 2013.01.05. 18:12

Kedves Edit22!
A lakás tulajdonosok milyen számítások szerint fizetik a közös ks.-et? Ez kiindulási alap lehet...

MajorDomus # 2013.01.06. 14:22

Edit

nincs ellentmondás, csak a fórum anyja (muf)f. laikus,nem kezel társasházakat mi viszont elég sokat, és nem ötletekből,hanem a gyakorlatból beszélünk.

olyan számitást kell alkalmazni,ami mindenki számára kalkulálható,átlátható,és nem utolsó sorban tervezhető,mert nem a számlák szerint havonta változik.

a parkolóknál a 25 %-öt mindenki elfogadta, ,,januárban befizetek 5.000 Ft- ot és egy évig felejtsen el,, felkiáltással. megbeszéltük.

lehet persze Ft pontossággal lrosztani,de nem sok értelme van.

a 483,45 Ft közös költséget például be sem tudja fizetni.

osmi # 2013.01.06. 18:34

Edit!
A szemetet kihagytad:), nálunk csak ezt nem fizetik a garázstulajok.Nem értem a 0.5 -ös tételek logikáját, talán Te sem (?).

ragyasdezso # 2013.01.06. 20:39

A THT törvény egyértelmű:a tulajdonos a költségeket a tulajdoni hányada alapján fizeti. A fizetés a tulajdonhoz kötődik, nem a kapott szolgáltatáshoz.

osmi # 2013.01.06. 20:49

Kedves Edit!
Sztem a közös áram és víz-,csatornadíj sem tul.h. szerint kellene, hogy "osztódjon", ahogyan a tházkezeléssel kapcs. ks.-ek sem feltétlenül. Ergó;
próbáljatok "mindent"módosítani, így a garázsosok k.ks.változtatása is jobban "lenyelethető".
Nincs recept; meggyőző előterjesztés:)

osmi # 2013.01.06. 21:03

ragyasdezso!
Mermármér? Kp.-i fűtés-,melegvíz díj tul.h. szerint pl.? Én ált. az egyszerűt szeretem, no de ennyire?:)

osmi # 2013.01.06. 21:51

Én meg a lakásokra értettem, és elnézést ha én voltam félreérthető. Én tuti újraszámolást javasolnék
néhány közös ks. tételnél és megszüntetném a felezéseket a garázsoknál.( a nincs indoka, azaz "csak" elven)

ragyasdezso # 2013.01.07. 08:29

osmi
"Mermármér?" Mert a törvény így rendelkezik! A NAV-ot sem kérdezheted hogy miért 500 ezer? Csak!

osmi # 2013.01.07. 08:40

ragyasdezso!
Mint nyilván Te is tudod a tv.úgy rendelkezik, hogy a tul.közösség eldönti, az ütk meg végrehajtja.
Hogy jön itt képbe az adóhatóság?

Mufurc_nagyon # 2013.01.07. 08:51

Kedves Fórumozók!

Egy két kérdés.
A képviseleti díjat a th. albetétenként vagy tulh. alapján számlázza az ütk?
(ez persze csak költői)

A gk, garázsok takarítása hogy történik?

Mérhető é a garázsok elektromos fogyasztása?

A tulajdonosok hány %-a elégedetlen a jelenlegi rendszerrel?

A költségek elosztása a tulh. szerint, amennyiben az SzMSZ vagy közgyűlési határozat más kép nem rendelkezik. (ez valahogy kimaradt;-)

Igazságos elosztás pedig nincs, csak elfogadott;-)

{autodidakta}


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Mufurc_nagyon # 2013.01.07. 11:19

Kedves Edit22!

Szerencsés ember! Egy társasház ahol a tulajok takarítanak. Ez pld. egy új építésű háznál megoldhatatlan.

Nem tudom, ki készítette az SzMSz-t, de számomra kellemes meglepetés az ütk. díjának albetétenként történő fizetése.
A képviseletek is így vállalják. (1100+afa/alb;-)

A többi elosztás elfogadható.

Én, mint új "intézőbizottság" a fellelhető szabályozás szerint állítanám össze a 2013 gazdasági tervet.
Persze lehet előtte megszavaztatni az új rendszert, vagy megerősítetni a régi gyakorlatot.
Társasház közössége válogatja, de mindig akad sértődött tulaj.
Bíróságon csak az SzMSz és a közgyűlési határozatok számítanak. (ezt nyugodt-alvás tényezőként javallom)

Azoknak a fanyalgóknak, akik nem kívánják a költségeket a felmerülés helyének mértékében szétosztani javaslom a tulh. eső képviseleti díj bevezetését.
Én ismerek olyan th.-t ahol három teremgarázs van és ezek az önálló albetétek. Az ütk 3 "egységet" számol fel, pedig a gk. beállók száma 35.

A képviseleti és a könyvelési díj 50%-t garázsoknál én sem tudom indokolni a "fogyasztással;-)"
A th. életére a késedelmi kamat és a behajtás költségeinek terhelése az albetétre, nagyobb súllyal bír;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Mufurc_nagyon # 2013.01.07. 14:45

Kedves Edit22!

Amennyiben az SzMSz külön nem tárgyalja a képviseleti díjat, akkor- mivel a közös költség része- a kk.-re megállapított felosztás a mértékadó.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

timonka # 2013.01.07. 18:55

Kedves Mufurc_nagyon!

Az alábbi problémával fordulok Önhöz és a segítségét kérném. A társasházunk 07.01.-étől az alapszabályába foglalta, hogy aki nem szövetkezeti tag, az dupla közös költséget fizessen. A lakás amiben most lakunk a párom és az ő testvére tulajdona, és a lakásban eddig senki nem lakott, de a testvére használta ha éppen Magyarországon volt. Ő nem tudta, hogy tagság "kötelező" és a tavalyi év elején befizetett előre 4 havi közös ktg-et, majd júliusban közölték vele, hogy elég sok a tartozása, mert neki az év elejétől már duplát kell fizetnie, mert nem szövetkezeti tag (holott az alapszabályba csak júliustól van benne). Ő nem foglalkozott ezzel a dologgal mivel nem volt itthon, ezért nem fizette a dupla közös ktg-et sem. Most mi vettük a párommal használatba a lakást, és minket addig nem hajlandóak tagságba venni, míg nem fizetjük ki azt a hátralékot, ami a dupla közös ktg miatt "keletkezett".
A kérdésem az, hogy egyáltalán a dupla közös ktg fizettetés jogos-e a társasház részéről ebben az esetben? Mit lehet ez ellen tenni? Mivel tudnám "megtámadni" a társasházat? Érdemes bíróséghoz fordulni? Mit tanácsol?

Válaszát előre is köszönöm!

MajorDomus # 2013.01.07. 23:14

Edit

itt be is fejezheted az, ,agyalást,, mrrt agylágyulás lesz belőle.

ha az SZMSZ szabályozza, attól nem térhettek el! !!

vita nincs,tul. hányad szerint kell fizetni,vagy. uj SZMSZ - t irni. pont.

osmi # 2013.01.09. 14:14

Kedves Edit!
A közös képviselőnek a tul.közösség egésze érdekének megfelelő előterjesztéseket kell/ene/ tenni és azokat -többségi elfogadás esetén- végrehajta(t)ni. Ebben a konfliktusokat fel kell vállalni. Minden csoda 3 napig (no jó hónapig tart)csupán. Az A.O. és a SzMSz a tház alapdokumentumai. Bármilyen mértékű közös ks. emelés
egyszerű többségi határozatot kíván.