Társasházak jogásza!


ÜTK # 2012.12.03. 20:00

Kollégákhoz lenne egy kérdésem:
Van egy lakás, ami 4 éve széljegyen gyűjtögeti a közös költség tartozást, végrehajtási jog formájában. A tulajnak nincs letiltható jövedelme, egyéb vagyona. Na most már ott tartunk, hogy a Hőszolggal karöltve, kértük az árverést. Mire a múlt héten, kaptam egy levelet a bíróságtól, hogy tulajnak tulajdonközösség megszüntetése ügyében tárgyalása lesz, és nyilatkozzak a th felé fennálló tartozásáról.
Ez most azt jelenti, hogy az ingatlan per alá került, és nem lehet érvényesíteni a végrehajtást? Avagy elosztják köztük a tartozást is?

boti20 # 2012.12.03. 20:40

Tisztelt ügyvédek!

A városunkban főtér rekonstrukció zajlik. Most szereztünk róla tudomást, hogy a házunk előtt futó úttest / 2,5 m széles / túloldalán, a házunk falától kb.10-12 m-re egy nyilvános illemhelyet fognak létesíteni. A házunk egy úszótelken elhelyezkedő, két lépcsőházból álló 18 lakásos társasház. Természetesen nem akarjuk elfogadni, hogy ez az épület pont elénk épüljön. Indokaink: az épület látványa, az onnan kiáramló szagok, gyakori rendezvények során megnövekedett személyforgalom, zaj, szemetelés stb., és az ebből adódó ingatlan értékcsökkenés. A városvezetés panaszunkkal kapcsolatban elsődlegesen szóban arra hivatkozik, hogy nem vagyunk telekszomszédja az épülő illemhelynek, így nincs vétó jogunk. Egyébként meg miért nem tiltakoztunk korábban, amikor a főtér rekonstrukció tervét a város honlapján közzé tették. Jelzem ezen a tervrajzon csak épületek voltak láthatóak név, és egyéb más megjelölés nélkül. A házunk és a tervezett nyilvános illemhely között csak egy járda és egy úttest helyezkedik el. A lakóközösségünk véleményét, hozzájárulását, semmilyen formában nem kérte ki az önkormányzat. A házunk az úttest egyik oldalán településközpont vegyes zónában, míg a leendő illemhely már központi vegyes zónába esik. Válasz a zónák között az úttest.

Kérdésem:

Van-e ezen esetben jogszabályi kapaszkodónk, mely a mi érdekeinket védi, vagy el kell fogadnunk a városvezetés döntését?

Helyi építési szabályzat linkje:

http://www.e-tarsulas.hu/…tartlap.aspx?…

"0048" sorszám alatt

Emailben el tudom küldeni a helyi építési szabályzat térképéből kivágott, a házunk és a nyilvános wc elhelyezkedésének térképrészletét.

Előre köszönöm a segítő válaszokat!

hóanyó # 2012.12.03. 21:55

Üdv!
Egy társasházban élek a fiammal.A házban 3 tulajdonos van.Kettő tulaj van az emeleten/mi és a szomszéd/a földszinten egy üzlethelyiség van,ő lenne a harmadik tulajdonos.
Az lenne a kérdésem,hogy megtudnám-e szüntetni a társasházi formációt?A közös költség az egekbe szökött és folyamatosan emelkedik.8900 ft-nál tartunk.
Nem tudom fizetni és végrehajtási jogot is bejegyeztek a lakásra.2 fiam a tulaj a volt férjem és én vagyunk a haszonélvezők.Az ingatlan értéke 20M körül van.A tartozásom 350000 ft.Behajtani senkin nem tudták az összeget ezért lett ez a vége.
A családi viszonyok nem jók,nem tudunk kommunikálni egymással.Csak én és a velem élő 19 éves fiam között jó a kapcsolat.Elárverezhetik az ingatlan?A másik kérdést már feltettem,hogy megszüntethető-e ez a társasházi viszony?
Köszönettel
hóanyó:)

MajorDomus # 2012.12.03. 23:11

Ütk

az utóbbit.reménykedj ,mert a közös tulajdon megszüntetése általában árverezéssel végződik,s ha nincs a lakáson banki jelzálog,akkor még pénzt is láttok belőle.

MajorDomus # 2012.12.03. 23:14

fogadd el.

,,erősebb kutya......,( ballag el a csonttal),

hóanyó # 2012.12.04. 15:47

Üdv!
Nem tudom odaért amit írtam?:)

blacky # 2012.12.14. 13:57

Tisztelt Társasházi jogász!
Sorházban lakunk ,amelyek ugyan külön helyrajzim számon vannak jegyezve, de szomszédomtól mégis csak egy 6-os fal választ el, az nem is lenne gond hogy néha hangosak , és zenész család révén hol gitár, hol hegedű muzsika hallatszik át ..a problémám azzal van hogy az ő pincéjük szinte a mi gyerekszobánk alatt van ahol a szomszédnak a kazánja és egyben a favágó helyisége, még ezzel se lenne gond ha a három év alatt a folyamatos megbeszéléseinkre magasan fütyülve nem este 11-kor, hajnali 6-kor és nem du kettő körül vágna fát amikor a kisgyermekem alszik.Ez a favágás olyan hanghatással jár a 6-os falon keresztül hogy ilyenkor szinte beleremeg az egész fal, és annyira hallani mintha csak a szomszéd szobában vágnák a fát a gyerekem feje mellett! Három éve próbálom szépen kérni őket hogy ha lehet este 10 -től reggel 7 ig, és du 2-4 ig ne folytassanak se hangszeres , sem favágási tevékenységet hogy mi, és főleg a kisgyerek tudjon pihenni olyan mintha a falnak beszélnék! Mit tanácsol, milyen lehetőségeim vannak arra hogy befejezze a nyugalmat folyamatosan megzavaró tevékenységeit? Feljelentsem? milyen jogcímen? Mire hivatkozzak és főleg milyen szervnek tegyem meg a feljelentést??? Teljesen tanácstalan vagyok ,viszont a 3 évnyi folyamatos könyörgés miatt már eléggé elszánt arra hogy amennyiben lehetséges jogi útra tereljem a dolgot, mert a folyamatos ilyen olyan lármában ,amikor már a saját hangom se hallom a saját házamban ,élés lassan felörli az idegeimet!! Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

blacky # 2012.12.14. 13:57

Tisztelt Társasházi jogász!
Sorházban lakunk ,amelyek ugyan külön helyrajzim számon vannak jegyezve, de szomszédomtól mégis csak egy 6-os fal választ el, az nem is lenne gond hogy néha hangosak , és zenész család révén hol gitár, hol hegedű muzsika hallatszik át ..a problémám azzal van hogy az ő pincéjük szinte a mi gyerekszobánk alatt van ahol a szomszédnak a kazánja és egyben a favágó helyisége, még ezzel se lenne gond ha a három év alatt a folyamatos megbeszéléseinkre magasan fütyülve nem este 11-kor, hajnali 6-kor és nem du kettő körül vágna fát amikor a kisgyermekem alszik.Ez a favágás olyan hanghatással jár a 6-os falon keresztül hogy ilyenkor szinte beleremeg az egész fal, és annyira hallani mintha csak a szomszéd szobában vágnák a fát a gyerekem feje mellett! Három éve próbálom szépen kérni őket hogy ha lehet este 10 -től reggel 7 ig, és du 2-4 ig ne folytassanak se hangszeres , sem favágási tevékenységet hogy mi, és főleg a kisgyerek tudjon pihenni olyan mintha a falnak beszélnék! Mit tanácsol, milyen lehetőségeim vannak arra hogy befejezze a nyugalmat folyamatosan megzavaró tevékenységeit? Feljelentsem? milyen jogcímen? Mire hivatkozzak és főleg milyen szervnek tegyem meg a feljelentést??? Teljesen tanácstalan vagyok ,viszont a 3 évnyi folyamatos könyörgés miatt már eléggé elszánt arra hogy amennyiben lehetséges jogi útra tereljem a dolgot, mert a folyamatos ilyen olyan lármában ,amikor már a saját hangom se hallom a saját házamban ,élés lassan felörli az idegeimet!! Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

MajorDomus # 2012.12.14. 18:26

hacsak nem. 20 m2- es a lakásod,délután lehet altatni egy másik szobában is a gyereket,mert délután 2-4 között még igencsak lehet zajongani,de este 11 és reggel 6- kor az nagyon durva.

tetszik vagy sem de fel kell vállalnod a konfliktust,

a helyi önkormányzathoz kell fordulnod,a Jegyzőtől kérj birtokvédelmet.
az igazgatási Osztály szabsértési csoportja tárgyalást tart,ha folytatja korlátlanul ismételhető birságokkal téríti jobb belátásra.

ÜTK # 2012.12.14. 19:03

Ma már nagyon spéci hangszigetelő anyagokat lehet kapni, és egy gyerek szoba nem lesz egy ökör ára. Ez a praktikus megoldás.
A mazochista megoldás, ha hivataltól hivatalig szaladgálsz, feljelentesz panaszkodsz, miközben egy életre szóló haragost szerzel a szomszéd személyében.

MajorDomus # 2012.12.14. 22:40

nem könnyü döntés.

ropora # 2012.12.15. 10:05

Tisztelt Társasházi jogász!

Társasházban az egyik lakásban több káresemény (beázás, penészedés) történt. A biztosító azzal az indokkal utasította el a kárigényeket, hogy azok a ház szerkezeti hibáira vezethetők vissza. A lakó elvégeztetta a javításokat, viszont a károk megtérítését a társasháztól követeli, mondván szerkezeti hibákért a társasháznak kell jót állnia. Igaza van, ez valóban a társasház költsége? Ha igen, a társasház engedélye és tudta nélkül elvégeztetheti a javításokat (értékhatártól függetlenül) és mindenféle engedély (szavazás) nélkül benyújthatja a számlát?
Előre is köszönöm segítségét.

jana12 # 2012.12.16. 12:56

Tisztelt Jogász! Kétlakásos-külön-külön utcai bejárattal rendelkező társasház tulajdonos vagyok. A két lakás közöstulajdonú telken van. A telket egy egyszerú keritéssel választottuk el egymástól. A társasház másik tulajdonosa eladta a lakását,és ujj tulajdonosa lett. Telekvitába keveredtem vele ugyanis ő olyan célra akarja használni az előkertet, ami engem zavar. Kocsival beáll az előkertbe az én szobám ablaka alá! Nemrég felmérettem az elkeritett telkemet,és kiszámolták nekem a tulajdoni hányadom arányában mennyi is illet meg engem 104-négyzetméterrel használok kevesebbet,mint amennyi megilletne!Kérdésem? Van-e mód a kerités ujrarendezésére,korrigálására? Ugyanis a szomszéd hallani sem akar róla. Azt mondja hogy ő ebben az állapotában vette meg. Most ő 104 négyzetméterrel többet használ,pont a vitatott területen. Jegyzőhöz? vagy bíróságra mehetek?Van-e keresni valóm?

akbp # 2012.12.16. 22:35

Tisztelt Ügyvédek!
A társasházunkban 3 tagú intézőbizottság működik, amelyben az egyik tag egy anya, a másik tag a felnőtt fia (a ház külön-külön lakásaiban laknak). Meg szeretném kérdezni, hogy jogilag elfogadható-e ez a tagi összetétel? Válaszukat előre is megköszönöm!

Mufurc_nagyon # 2012.12.17. 11:35

Kedves akbp!

Amennyiben a megválasztó közgyűlés határozata érvényes, akkor működésük jogkövető.

Gondolom összeférhetetlenségre gondolt.
Amennyiben működésük kifogás alá esik bármikor leválthatók az intéző bizottság tagjai;-)

Kedves jana12!

A közös terület használatára mind ketten jogosultak a másik zavarása nélkül.
A gépkocsi tárolása ellen birtokvédelemre hivatkozva a terület jegyzője dönt elsősorban.
Utána mehet a bírósági per (kedvezőtlen döntés vagy elutasítás esetén)

Kedves ropora!

A javításokat önállóan elvégeztetheti a saját és a "közösségi" tulajdonon.
Számlát is benyújthatja.
De hogy ki fog fizetni és mikor?
Önnek kell bizonyítani per esetén az okozati összefüggést, a karbantartás elmulasztását és a kárelhárítás ellenértékének jogosságát.

Per a kár 6%- a illeték, tulajdoni lap 6600, ügyvéd 50000+ részvételi díj, igazságügyi szakértő 200 eFt.
Talán nem hagytam ki semmit.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

ragyasdezso # 2012.12.17. 12:10

ropora

Elsőnek a közös képviselőnek kell a tudomására hozni, és az értékhatártól függően vagy Ő vagy a közgyűlés határoz a munkák elvégzéséről. Anélkül, hogy ezt megtenné, a saját költségén megcsináltathatja, de nem biztos, hogy visszakapja.
(Szóval nem kell mufurcra hallgatni!)

akbp

ha mindketten tulajdonosok, nem jogsértő.

MajorDomus # 2012.12.17. 20:20

ropora

elsősorban be kel jelentenie a hibát a közös képviselőnek.
a képviselő a leghatékonyabb megoldás figyelembevételével ( felújítás vagy kijavitás) tesz további lépéseket a bekerülési költségektől függően.
ha sima javitással orvosolható a probléma,s az SZMSZ szerint belefér a kifizetői jogkörébe( ez általában 100.000 ft) akkor megrendeli a munkát. ha csak felujitással oldható meg,akkor a közgyűlés elé terjeszti,miután felvette a költségvetésbe.
ha ugy végezteti a tulaj a munkát,hogy sem a képviselő sem a közgyűlés nem tud róla,akkor csak közgyűlési jóváhagyással vagy birósági per után juthat hozzá a pénzéhez.

ÜTK # 2012.12.18. 05:37

Kollégák! Ti hogy értelmezitek azt a részét a th tv-nek, hogy a közös képviselőnek perbeli felhatalmazása van?
Minden perben? Vagy csak a fiz.meghagy perré alakulásában? Önállóan, kgy határozat nélkül indíthat peres eljárást, ha SZMSZ ben nincs szabályozva?

Vagy pld. korábban érvényes szerződés szerinti fizetési kötelezettség nem teljesülése esetén, ellentmondhat a fizetési meghagyásnak közgy. határozat nélkül?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.18. 06:13

Bár engem nem kérdeztél, de: igen.

ÜTK # 2012.12.18. 09:14

Köszi:) És ha elbukja, ezzel mondjuk okoz 4-500.000 Ft kárt a th-nak, akkor mi van? Indíthat a th kártérítési pert a kk ellen?

Mufurc_nagyon # 2012.12.18. 11:09

Kedves ÜTK!

Amennyiben a közgyűlés úgy dönt egyszerű többséggel, hogy indítani akar, igen.

Pereskedhet önmagával;-)

De gondolom előbb leváltják.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2012.12.18. 20:32

Ütk

ha annyi esze van,hogy 4-500.000 Ft értékü ügyben közgyűlési felhatalmazás nélkül indit pert,akkor meg is érdemli.

ÜTK # 2012.12.19. 05:46

Annyi van neki sajnos....:)
Ha itt olvasnám, el sem hinném, hogy ilyen korlátolt kollégáim is vannak :))) Persze van neki hozzá, egy éhenkórász ügyvédje, már közgyűlést is csak vele tart az idióta.

Na mindegy...ami engem érint, azt már megnyertem, 125.000 Ft ra, sikerült neki 70.000 Ft költséget generálni.

ÜTK # 2013.01.02. 18:04

Kedves Edit, ez sok dolog függvénye lehet.
Fűtés van-e, és milyen? A villanyt honnan veszik, közvetlenül az épület alatt található, tehát van közös épület szerkezet a házzal, közös tulajdonú közmű található-e benne? Van-e pld csak a garázsok által használt automata kapu, vagy csak kapu, út, stb.

Ezeket ezek függvényében szokták megállapítani, nincs rá általános szabály.
Nekem van ahol a lakással azonos közös költséget fizetnek nm-enként, van ahol csak bizonyos költségekhez járulnak hozzá nm-enként; pld. takarítás, bank költségek, egyéb karbantartás, ha van villanyórája, akkor a villanyhoz nem, ha nincs akkor ahhoz is nm-enként stb. Felújítási alap van ahol teljes, van ahol csak a mindenkori 25%-a. Ez is a ház sajátosságából adódhat. Van ahol különálló garázsok vannak, de közös homlokzat, tető alatt, ez megint más, és megint más, ha csak a ház alatt van...stb.

Mufurc_nagyon # 2013.01.02. 19:39

Kedves Edit22!

A legbiztosabb a pénzügyi szemléleten alapuló módszer.

Az egyes költségeknél (költségnemeknél) meg kell határozni, hogy a gk. beálló és a lakóingatlan hogyan "részesedik" belőle.

pld .

  • a szemét szállításból pld 4%, ha van egykét külsős gk.
  • a világításból 60% (sok fénycső)
  • lépcsőház takarítás 0%
  • képviseleti díj 10%

...
...
és így tovább.

Persze van olyan helyzet is, hogy azt mondják >a fajlagos lakóingatlani közös költség 50%-a legyen a gk. beállók fajlagos költsége<.

Ahol nincs külsős gk. beállós és alacsony a gk. tároló gépesítettsége, evvel a témával nem érdemes foglalkozni.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ