Társasházak jogásza!


osmi # 2013.01.09. 15:21

Hátha még "belengeti" valaki, hogy visszamenőleg is fizettethetnének...Egy laszavazandó hat. -i javaslatot lehet, hogy megér az igazi boldogság :)
Elég furcsák ezek a hetvenes évekbeli tul.közösségek.Bár legalább némi érdeklődés mutatkozik a tházi lét kérdései iránt ( nemcsak vész esetén).

ragyasdezso # 2013.01.09. 15:25

Ezt már rég leírtam neked! Az, hogy egy pár embernek nem tetszik, nem oszt és nem szoroz! A többségi akarat a lényeg, az meg az SZMSZ-ben megvalósult.

babos # 2013.01.09. 17:17

Üdv ismét!

Erősítsen meg valaki. Tehát, ha nincs érvényes SZMSz, akkor nincs közös képviselő, nincs elszámolás, nincs évenkénti közös költség emelés felújítási alap mindegy, hogy megszavaztuk?

osmi # 2013.01.09. 18:13

Kedves babos!
Én nem tudlak...A SzMSz - az én olvasatomban - a hosszabb távra érvényesnek szánt kgy.-i határozatok csoportja. Az ezen kívüliek ugyanúgy érvényesek.

MajorDomus # 2013.01.09. 21:28

babos

amít leirtál,az a 6 lakásosnál kisebb házakra érvényes ahol a Ptk Alapján működnek.

a társasház szerveit a törvény határozza meg,ha nincs SZMSZ az nem jelenti azt,hogy nincs közös képviselő meg elszámolás ,cssk azt,hogy a társasház törvénytelenül müködik.

MajorDomus # 2013.01.10. 08:06

Edit

senki nem akar kioktatni,de nincs időnk ömlengésre,a tényeket közöljük.
a fórumon mindenki tegeződik,fogadd el.

az SZMSZ igenis a társasházi lét alfája és omegája.
attól nem térhettek el.
közgyűlési határozat nem módositja az SZMSZ t,s nem lehet azzal ellentétes,ha igen,a biróság hatályon kívül helyezi a határozatot.ha bármely tulajdonos megtámadja.
további szép napot

babos # 2013.01.10. 08:44

Üdv!

",cssk azt,hogy a társasház törvénytelenül működik."
ez mit jelent?

osmi # 2013.01.10. 08:53

Azt, hogy feltehetően dilettáns vagy lusta a k.k., nem ritkán mindkettő.

Mufurc_nagyon # 2013.01.10. 10:01

Kedves Fórumozók!

Ismét eljutottunk az alapkérdésekhez;-)

Van ugye a csendőr pertu.
Itt nem tisztelik meg egyesek a másikat, hogy udvarias alkalmaznak.

A jogkövető magatartás hiánya nem jelenti azt, hogy a th. működésképtelen.
Mivel a jogalkotó számított arra, hogy a tulajdonosok nem mélyülnek el a képviselet/kezelés rejtelmeibe, ügyesen becsempészte azt a feltételt, hogy a határozat a bíróság semmis határozatáig érvényes. (légyen az jogkövető vagy sem)

Addig nincs baj míg a th. fizetőképes, jönnek kk. befizetések és a képviselet nem lop. A konfliktusok kezelésére jön a szabályzás.

A jogvitás esetekben az alfa/omega az AO és az SzMSz ill. a magasabb szintű jogszabályok.

Az együttműködés hiánya esetén kell (lsd. hibásan terhelt perköltségek, stb) a jogszabályban jártas bíróságot bevonni.
Persze jobb volna egy törvényességi felügyelet. Olcsóbb és gyorsabb.

A közgyűlési határozatok valóban felülírhatják az SzMSz-t. Viszont ez men mindig jogkövető.
Logikátlan, ha egy megismétel kgy. 12th%-a felülírja a 2/3 th% u SzMSz-t.(szerintem)

A 2013 évi költségvetési terv akkor lesz jogkövető, ha az érvényes SzMSz alapján készül.
A hibás elszámolást 5 évre visszamenőleg lehet javítani korrigálni.
Az egy másik kérdés, hogy kinek az anyukája fog csuklani;-)

A SzVtv. jelentősége ott érhető utol, hogy a th. kezelését/költségelemzését segítő kimutatások hogyan készülnek.
Mivel a pénzügyi szabályzatok létét nyűgnek tekintik a "hozzáértő" ütk.-k és csak azért tartják a polcon, hogy ne kelljen 300eFt büntetést fizetni. Ezek többsége ráadásul csak kamu, mert csak egy sablon. A szabályzatok jelentősége akkor nő meg, amikor egy th. albetéteinek száma közelíti a százas nagyságrendet. Magyarul nem lehet "zsebből" irányítani.
Ilyenkor kell meghatározni, hogy mit nevezünk szigorú számadású nyomtatványnak. Milyen kimutatásokat kell készíteni (albetétek folyószámlája, hőtemelés költ. elszámolása, késedelmi kamat számítása, mit kell a leltárba felvenni, kifelelős az eltünt lámpaburákért stb.)

Ami egy 6 lakásos társasházban nevetséges az egy lakótelepi épületnél elengedhetetlen.

No itt jön az ütk. személyisége. Ő bevállalja, a tulajdonos megbízik benne, a sok albetét miatt az ütk. működése gazdaságos, mert kicsi a ráfordítási arány. Vagy belátja, hogy csak a jogkövető magatartás, az együttműködés a nyerő vagy nem.

És mi itt MO.-on elszoktunk attól, hogy tulajdonunkat gondozni, figyelni kell, mert a megbízott kezelő nem tévedhetetlen és az nekem sokba kerülhet.

De a hírekből az is kiderül, hogy ez az emberi mentalitás nemzetközi;-(


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

ÜTK # 2013.01.10. 13:09

Nem tudom milyen híreket olvasol, én több helyen jártm már a Világon, és az én tapasztalatom az, hogy összevethetetlen különbség van egy osztrák, német, vagy épp spanyol mentalitás között. Spanyolországban pld, jártam olyan társasházban, hogy elsőre magam sem hittem, hogy az Társasház több tulajdonossal, köztük pont olyan kamasz vagy kisgyerekkel mint nálunk, pont olyan nyugdíjasokkal, alkoholistával és munkanélkülivel. Még a ház előtti járdát is mosták minden reggel, ragyogtak az ablakok, egy papírfecni szemetet nem lehetett találni az egész épületben, pedig nem volt kicsi :)
Itt nemrég komplett lépcsőház festés után, az egyik tulaj kamasz fia, alkoholos filccel összerajzolta a frissen festett falat, és aláírta, hogy bántóan tisztának találta. Nem ezekkel a szavakkal, csak az nem tűrné a monitort:)

Úgyhogy én nem mentegetném a th tulajdonost az össznépi mentalitással. Ráadásul immár 23 éve lett volna ideje megtudni alapvető jogait, mint th tulaj.

Muff: csak úgy mondom, a szigorú számadású nyomtatványokat a számvitelei törvény nevesíti, és nem a szent közgyűlés döntése, vagy a ház alapterülete határozza meg. :)

Mufurc_nagyon # 2013.01.10. 18:38

Kedves ÜTK!

Az, hogy valaki vigyáz fizikailag a tulajdonára környezetére, nem jelenti azt, hogy tisztában van a th. üzemelési szabályaival és pénzügyi helyzetével.

A SzVtv. csak egy keretet ad, azt nem tiltja semmi,hogy pld az iktató könyvet is felvegyük ezek közé és sorszámozzuk. (így, ha vezetik, utólag nem lehet eltüntetni leveleket->>>>>>nyomtalanul;-)
Persze egy elkötelezett ütk. esetén teljesen felesleges.
De mi van 3000 albetét esetén?????


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2013.01.10. 20:32

ugyanez csak számitógépnek nevezik.
kiválóan működik az elektronikus iktatókönyv.
muff! !!!
az nem baj ha nem értesz ahhoz amihez hozzászólsz, de az már igen,ha félrevezeted a fórum olvasóit.

közgyűlési határozat nem lehet ellentétes az SZMSZ rendelkezéseivel! !!!

még SZMSZ- t sem módosithat a második megismételt közgyűlés,csak az első,s csak akkor ha az összes tulajdonu hányad több mint fele jelen van,s mindenki igennel szavaz.

Mufurc_nagyon # 2013.01.11. 07:48

Kedves Maj!

Kezdeném a második állításával.
Egyetértünk abban, hogy jogkövető módon egy megismételt közgyűlés határozata nem írhatná felül az érvényes SzMSz-t.

SAJNA....>>>>gyakorlatilag igen

>>>>>>>vajon miért van lehetőség arra,
Ttv
42. § (1)45 Ha a közgyűlés határozata jogszabály vagy az alapító okirat, illetőleg a szervezeti-működési szabályzat rendelkezését sérti, vagy a kisebbség jogos érdekeinek lényeges sérelmével jár, bármely tulajdonostárs keresettel kérheti a bíróságtól a határozat érvénytelenségének megállapítását a határozat meghozatalától számított hatvan napon belül.
(2) A kereset a határozat végrehajtását nem gátolja, a bíróság azonban a végrehajtást indokolt esetben felfüggesztheti.
(3) E § rendelkezéseit a közös képviselőnek vagy az intézőbizottság elnökének a 31. § szerinti rendelkezésére is alkalmazni
kell.

A véleménye nem adekvált. Mivel hozzáértésem tárgyában nem vagyunk egy véleményen, így ebben a kérdésben csak a bíróság dönthet jogerősen;-)

Ami a tulajdonosok hozzáértését illeti.
Talán meg tudom világítani a kérdést egy példával.

Vegyük a repülést....
Azért ez túlzás egy repcsi vezetésének összevetése a th. képviseletével.

Legyen csak egy közszolgálati, menetrend szerint közlekedő busz.
Tehát én fizetem a havi bérletet. Szeretnék egy adott időpontban eljutni innen - oda. Balesetmentesen, esetleg légkondicionálás mellett;-)
Magyarázza már meg valaki, miért kellene nekem ismernem a KRESZ-t, a robbanó motorok működési elvét és a nyereséges működés gazdasági szabályait.
Esetleg vészhelyzetben a buszt elvezetni, megállítani, a tüzet eloltani.

Fizettem, utazni akarok.

Van vicces sofőr, vagy goromba, van aki felborítja a buszt. Viszont a társadalom kidolgozott erre az esetekre olyan szabályzást, amely az utas közreműködése nélkül is a szankciókat érvényesíti.
Persze olyan is van aki a rohanó utasnak ismételten kinyitja az ajtót.

A th. esetén hol van ez a társadalmi kontroll, közlekedésrendészet;-)

Előfordulhat, hogy az utasok között közlekedés mérnök is van.
Ez a sofőr szempontjából "pech", mert nem ismerte fel a képzettségét és feltételezte, hogy nem tudja
elvezetni a buszt, nem ismeri a berendezések működési elvét , javítását és gőze sincs a gazdasági szabályzók, nyilvántartások létéről, működéséről.

Szóval az agár tenyésztéssel csínján;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2013.01.11. 08:10

azért,mert elvileg jártál iskolába,ott 7- ik osztályban tanitották fizikából az Ottó motort.

a tulajdonos nem a holdon él,ami neked meg a k.k- nak rendelkezésére áll,az minden könyvesboltban kapható,és az inteneten minden megtalálható.

ma,amikor nagymamák naponta chatelnek a Londonban dolgozó unokával,
hibás okoskodás a tulajdonos tudatlanságára hivatkozni. képezze magát tovább.

legrosszabb esetben vannak ilyen muffok,akikhez fordulhat, akik szerint minden k.k lop csal és hazudik.
a hozzá( nem) értésedet már bizonyitottad itt.

ragyasdezso # 2013.01.11. 08:24

Ha az SZMSZ módosítás nincs nevesítve a meghívóban még 2/3 megjelenés esetén sem módosítható.

Mufurc_nagyon # 2013.01.11. 17:12

Kedves agyasdezso!

Jogszerűen valóban nem, de ha nem támadja meg senki tulaj !!!!!!

Kedves Maj!

legrosszabb esetben vannak ilyen muffok,akikhez fordulhat, akik szerint minden k.k lop csal és hazudik.

fizetek egy 5 literes pezsgőt, ha megadja annak a hozzászólásnak az azonosítóját,ahol az idézet az én nick-em alatt van.

Amennyiben véleményét mondta ... nem értek egyet.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

anya5912 # 2013.01.11. 19:35

Feltettem egy kérdést.Tulajdonosi hátralék eltörléséhez 50- vagy 100%-os határozat kell?
Sürgős!!

ragyasdezso # 2013.01.11. 20:35

anya5912

Sima többség elég.

MajorDomus # 2013.01.11. 22:26

arra viszont figyelj,hogy szerepeljen a napirenden

Mufurc_nagyon # 2013.01.12. 06:56

Kedves anya5912!

Az alábbi helyes megjegyzésekhez hozzáfűzve, hogy megismételt közgyűlés egyszerű th% többsége is elég.

Viszont nem értem, hogy az ütk. önállóan nem tudja a hibát korrigálni?
Vajon az összehívó napirendi pontként felveszi a "törlést"!

Így kell csinálni bolhából elefántot és pereskedést;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2013.01.13. 00:03

tényleg nem tudsz olvasni !

nem a közös képviselőt hibázott,Mit korrigáljon?

anya a tartozásának az elengedését kéri a közgyűléstől.

Mufurc_nagyon # 2013.01.13. 09:14

Kedves Maj!

Én óvatosabb vagyok Önnél!
Talán rosszul emlékszik vagy nincs tisztában az előzményekkel.

Itt egy fűtés elszámolási rendszerről van szó;-)

anya5912 # e-mail 2012.07.13. 18:47

28 lakásos társasházban közös fűtésrendszerrel rendelkezünk, és hőmennyiségmérővel. A felszálló ágak nincsenek szigetelve.Az épület zárt lépcsőházas, körbe szigetelt, milyen kedvezmények vehetők figyelembe? Az éves fűtéselszámolást milyen rendelet alapján kell elszámolni. Egy kazánról történik a fűtés. Minősülhetünk távhőnek? Melyik korm.rendeletet kell figyelembe venni?: 50/2011.(IX.30.);51/2011.(IX.30), vagy a 189/1998. kormányrendeletet,a legutolsóban van már módosítás?
Sürgős.
Köszönöm.
anya5912

anya5912 # e-mail 2012.07.16. 09:26

Tisztelt Jogász!
A napokban feltettem egy kérdést a hőmennyiségmérős fűtésszámla elszámolásáról. Minden egy helyről fűtött, jelen esetben saját kazánházunkból 28 lakás fűtésére ís a 157/2005.(VII.15.) rendelet vonatkozik? Nekünk is a távhőszolgáltatásról szóló rendeletet kell figyelembe venni? Mert van egy régebbi rendelet 189/1998. a központi fűtésről.
sűrgős4
anya5912


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2013.01.13. 10:01

nem ez volt a kérdés.
ha nincs igazad,akkor elméletet gyártasz,hogy igazad legyen?

Mufurc_nagyon # 2013.01.13. 20:59

Nem Kedves Maj!

Csak utána nézek az előzményeknek;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

mexen # 2013.01.15. 07:31

Üdv Mindenkinek!

A Tulajdonosok által meghatározott napirendi pontokkal, tulajdonosok által összehívott közgyűlésre a közös képviselet hívhat-e meghívottakat? Nem szerepel a napirendi pontok között az iletők meghallgatása.
A meghívások valószínűleg arra irányulnak, hogy ne a közös képviselőnek kelljen magyarázkodni. Szabályos-e, hogy a meghívottak jelen legyenek?