Társasházak jogásza!


Szomorú örökös # 2022.05.11. 18:15

Hapciusz

alucsöveket néztem a neten, 3-4 ezer ft méterenként

Szerintem én is láttam őket, azok szerintem füstcsövek és nem béléscsövek.
Egyébként meg aluminiumból ma már nem készítenek nagyon kéménybélést, minimum saválló anyagból.

A kéménybélelés sztem kicsit tágabb fogalom, hiszen régen vakolták a kéményeket belülről, azok már nem esnek bele az elfogadott szabványba?

Régen fával és szénnel tüzeltek az általad írt kéménytípusokban. Ha gázzal akarsz fűteni, akkor ahhoz egészen biztosan nem elfogadott.
Márpedig te társasházi kéményekről írtál, ahol nagy valószínűséggel vagy régebbi kazánok vagy pedig konvektorok működnek.

Hapciusz # 2022.05.11. 17:44

alucsöveket néztem a neten, 3-4 ezer ft méterenként

az egyedi kémény szögletes, és samottal van kikenve. És nem mállik meg potyog, a szakmunkás kéményseprő szemrevételezés alapján csak véleményez meg javaslatot tesz (hogy is látna be a lukon 5-6 méteren keresztül?) de szakmai véleménytől azért kicsit távolabb van, mert nem kéményseprőmester.
A kéménybélelés sztem kicsit tágabb fogalom, hiszen régen vakolták a kéményeket belülről, azok már nem esnek bele az elfogadott szabványba?

Jogos nanemááától, a szolgáltatót kell kérdezni.

Majordomus # 2022.05.11. 07:08

Kezdjük az elején.
A kéménybélelés szabályait a helyi fütéstedhnikai szolgáltató határozza meg,azzal lehet megoldani amit ők elfogadnak. Ez a jogszabály.
.
Lehet persze új kéményt is épiteni kb öt-hatszoros költséggel.
.
3-4 ezer ft-os csövek?
Egy sima kaem lefolyó cső 2.2 mm falvastagsággal 5.200 ft!
.
Hol élsz te?
.a kéményben alkalmazható speciális csőrendszer valóban költséges. Nekem egy 96 lakásos épület 17 millióba került 6 évvel ezelőtt.

Ennyit az árakról.

nanemaaa # 2022.05.11. 07:00

Hapciusz
Erre így nagyon nehéz válaszolni. Társasházakban elég ritka az egyedi kémény, ott már építéskor is jellemzően gyűjtőkéményeket húztak be anno. Ha gyűjtőkéményről beszélnénk, azt nem lehet bélelni semmivel az egész kéménytestet kell kicserélni, ami igencsak komoly meló.
Az egyedi kémények bélelésére is több megoldás létezik. Ugyanakkor kérdés, hogy a meglévő kémény keresztmetszete négyszögletes, vagy már kör keresztmetszetű? Utóbbi esetben létezik fújt technológia is, ami nem biztos, hogy olcsóbb, de mindenképpen nem jár annyi szeméttel. Szögletes kürtő esetén viszont valamivel csak ki kellene alakítani azt a kör keresztmetszetet. Kérd a kéményseprő cég segítségét, ők ismerik a részleteket.

Szomorú örökös # 2022.05.11. 05:51

Hapciusz

3-4 ezer forintos csöveket 15 ezer ft-ért kalkulálnak méterenként + a munkadíj.

Nem tudom, hogy honnan vetted az árinfót, de ha én saválló béléscsőre rákeresek, akkor 13-14 ezer alatt nem nagyon kapni méterét.

Szomorú örökös # 2022.05.11. 05:45

Hapciusz

a társasházi egyedi kémények felújítása, illetve javítása csakis béléscső behúzásával elfogadott?

Naná! Úgy gondolod, hogy egy szimpla pillértéglából épített kéménybe ma is bármit beleköthetsz? Óriási tévedés!
Egyébként gugli a barátod!

https://kemenyek.info/…ellenorzese/

Hapciusz # 2022.05.11. 05:27

Nem tudom, hol tegyem fel a kérdést, kéménnyel kapcsolatban érdeklődnék, hogy a társasházi egyedi kémények felújítása, illetve javítása csakis béléscső behúzásával elfogadott? Milyen jogszabály van erre? Furánflex, alu-és saválló csövek behúzása horrorösszeg, 3-4 ezer forintos csöveket 15 ezer ft-ért kalkulálnak méterenként + a munkadíj.

Szóval, engem a szabvány érdekelne, mi az amit a hatóság elfogad, mert a kéménybélelős szakik nyilván a legdrágább módszert ajánlgatják, a csövek behúzását. Köszönöm, ha segít valaki....

Majordomus # 2022.04.06. 13:43

Hát nem egészen..
Ha a tető hibája az valóban nem kérdés hogy közös tulajdon....
.
De ha a kedves tulajdonos kicseréltette az ablakait,s a szakszerűnek tűnő beépités után csorog be a víz,az bizony a tulaj gondja. Úgyszintén a "kutyaól" ablaka szintén magántulajdon s nem a társasház gondja.

A közös képviselő valószinűleg ezért vitathja a problémát?

nanemaaa # 2022.04.06. 11:49

Végül is teljesen mindegy, hogy vitatja, vagy sem. Az épület homlokzata, és a tetőszerkezete is közös tulajdon. Szóval válogathat.
Az, hogy födém-e, valóban tűri a vitát. De mindenképpen külső térelhatároló szerkezet. És teherhordó is. Szóval kétség nem lehet, hogy kié?

Apres # 2022.04.06. 10:11

Üdvözlöm,

Érdeklődni szeretnék, illetve amennyiben tudna nekem valaki segíteni nagyon hálás lennék. Egy tarsashazrol lenne szo, amelynek az ablaka beazik a cserep es az a bukoablak kerete kozott valahol. Az ablak a lakasra, tehat nem lépcsőházra nyilik. Velemenyem szerint ez fodemnek minősül, annak javitasa illetve a beazas megszüntetése a tarsashaz feladata es koltsege. Ugyanakkor a kozos képviselő ezt vitatja. Hálás lennék ha valaki esetleg utba tudna igazitani ez ugyben. Üdvözlettel

Majordomus # 2022.04.05. 19:03

Széllel szemben....

lehet,csak nem érdemes..

Szomorú örökös # 2022.04.05. 03:04

frozen

De más életét, egészségét, tulajdonát nem tehetik tönkre a tulajdonosok, sem a kk.......Ők élnek vissza a többségükkel. Nem érdekli őket, mivel nem az ő lakásuk károsodik.

Úgy látom, megint itt tartunk. Van egy társasház, amely többséggi döntéssel eldönt valamit, ami állítólag rajtad kívül mindenkinek megfelel és te egyedül támadod azóta is, ott teszel neki keresztbe, ahol csak éred. Kérdés, hogy ha még ki is csinálnád valami csoda folytán a saját közös képviselődet, vajon milyen élet várna rád utána abban a társasházban, ahol mindenki ellened van emiatt? Én tuti nem lennék a helyedben utána. Talán ezen gondolkodj egy kicsit.

A jegyző nem csinált semmit már 3 éve sem.

Ezen talán el kéne gondolkodni, hogy esetleg a jegyzőnek igaza van.

frozen # 2022.04.04. 21:03

Majordomus
De más életét, egészségét, tulajdonát nem tehetik tönkre a tulajdonosok, sem a kk.
Főleg nem emelheti rá az öklét és fenyegetheti meg a számon kéréskor...
A pénz meg volt rá.
Ők élnek vissza a többségükkel. Nem érdekli őket, mivel nem az ő lakásuk károsodik.
A jegyző nem csinált semmit már 3 éve sem.
Köszönöm

Majordomus # 2022.04.04. 18:51

Megteheti.
A tulajdonjoggal lehet élni,csak nem illik vele visszaélni.

Valószinűleg azért maradt el korábban a munka mert nem volt meg rá a fedezet.

Ha a képviselőt akarod basztatni,akkor fordulj bizalommal az Ingatlanvállalkozás Felügyeleti hatósághoz.
Vezetője az önkori Jegyző.

Szomorú örökös # 2022.04.04. 17:31

frozen

Szerintem az árváltozás miatt újabb szavazás kellett volna. Az évekkel ezelőtti és a mostani között van egy kis +különbség árban

Szerintem meg egyszer megszavaztok egy munkát, hogy elvégezhető, akkor tök felesleges újra és újra megszavaztatni csak azért, mert az adott évben épp nem került sorra.

ráadásul a számlát sem mutatta meg kérésem ellenére sem; lehet hogy nem is ugyanaz a cég végezte a munkát.

Az éves elszámolásban benne lesz, elhiheted. Ha akkor sem, akkor majd lehet panaszt tenni.

A társasházkezelőnek ki a felügyeleti szerve a jegyzőn kívül a kormányhivatalban, melyik osztály?

És az örökösen bizalmatlan és kattogó lakóknak vajon ki a felettes szerve, aki tud rájuk hatni?
Szemlátomást te folyamatosan keresztbe akarsz tenni a közös képviselőnek, annak a személynek, akinek a működése a többi lakótárs számára teljesen megfelel. Ezt hívják széllel szemben pisilésnek.

frozen # 2022.04.04. 13:50

Majordomus

Mit támadtam volna meg, ha nem is tudtam a munkáról? Határozatban nem a tető szerepelt.
Szerintem az árváltozás miatt újabb szavazás kellett volna.
Az évekkel ezelőtti és a mostani között van egy kis +különbség árban, ráadásul a számlát sem mutatta meg kérésem ellenére sem; lehet hogy nem is ugyanaz a cég végezte a munkát.
A társasházkezelőnek ki a felügyeleti szerve a jegyzőn kívül a kormányhivatalban, melyik osztály?
Köszönöm

Majordomus # 2022.04.03. 18:55

Egyébként a lemez lejárt.
Ha nem támadta neg 60 napon belül a határozatot,a tető meg közben elkészült,akkor nincs miről beszélni.

Szomorú örökös # 2022.04.03. 13:07

Majordomus

Én még olyant nem láttam,hogy egy 10 milliós tetőfelújitást megszavazott a közgyűlés,a költségvetést viszont nem.

Itt maximum az lehet problémás, hogy évekkel később végzi csak el a munkát, amit a lakók megszavaztak.
Nyilván akkor már más árakon dolgozik ugyanaz a mester is. De ahogy írtad korábban, szabályos lehet simán.

Majordomus # 2022.04.03. 08:53

Igen nagy valószinűséggel az árajánlat a köktségvetés része volt.

Én még olyant nem láttam,hogy egy 10 milliós tetőfelújitást megszavazott a közgyűlés,a költségvetést viszont nem.

Szomorú örökös # 2022.04.03. 06:47

frozen

Az árajánlatot szavazták meg, nem a költségvetési tervet; évekkel ezelőtt...

Akkor mi is a kérdés? A ház megszavazta az árajánlatot, hogy elvégezhető, tehát el is végezték - nyilván az anyagár változás miatt módosított összegekkel.

Bár nálam az árajánlat érvényessége mondjuk 30 nap és manapság már azt a mondatot is komolyan kell benne venni, hogy „anyagárak tekintetében az árváltozás jogát fenntartom.” Szinte hetente-havonta változnak az árak és roppantul sajnálatos, hogy ezt nem a vállalkozó fogja soha benyelni. Volt, hogy két munkát már decemberben nem tudtam sorba állítani és áthúzódott januárra, ami nyilván anyagár változással is járt akkor. Kifizette mindkét megrendelő, és csakis az egyik balhézott, mert szerinte ez az én saram. Én pedig mondtam neki, hogy vagy megcsinálom a változott áron vagy nem csinálom meg egyáltalán, döntse el. Nem kötelező elvégezni egyetlen munkát sem addig, amíg nincs szerződés közöttünk. Az elfogadott árajánlat meg még nem szerződés.

Majordomus # 2022.04.02. 21:01

Vagyis a közgyűlés elfogadta a tetőfelújitás árajánlatát. Másra nincs is szükség csak a bekerülési összegre.

frozen # 2022.04.02. 19:56

Majordomus
A tető lépcsőház csak példa, jó tetőben gondolkozz... Megszavazott az évi költségvetési tervi munka - abban az évben nem szereplő terv, munka.
Szóba álltam, rákérdezés után el kezdett üvöltözni velem...
Szomorú örökös
Az árajánlatot szavazták meg, nem a költségvetési tervet; évekkel ezelőtt...

Köszönöm

Majordomus # 2022.04.02. 10:45

Frozen
Mondjuk ha logikusan gondolkodsz: megcsináltatja a lépcsőház festését,amire folyik majd az esővíz a rossz tetőről???

Forditva logikus és természetes,a képviselő helyesen lépett és törvényesen,mert megvolt rá a felhatalnazás. A pénz(korábban) nem biztos.

De mi lenne ha szóba állnál a képviselőddel,és megkérdeznéd az ő álláspontját is?

Szomorú örökös # 2022.04.02. 02:15

frozen

a tavalyi tervben lépcsőház felújítás szerepelt, amit meg nem végeztek el; a tetőt csináltatta meg helyette

Te írtad, hogy nem a tavalyi tervben szerepelt, hanem már több évvel ezelőtt megszavazták:

A tavalyi éves költségvetési javaslatban nem szereplő, tavaly megszavazásra nem került (több évvel ezelőtt megszavazott... de csak tervbe vett), nem rendkívüli, több milliós felújítást (tető, tavaly elvégzett) megrendelhette és kifizethette jogszerűen a kk.?

Szóval türelem, egy-két év és a lépcsőház is sorra fog kerülni előbb-utóbb. ;-)

frozen # 2022.04.01. 21:41

Majordomus
A pénz meg volt, de a tavalyi tervben lépcsőház felújítás szerepelt, amit meg nem végeztek el; a tetőt csináltatta meg helyette...
Köszönöm