Közös tulajdon megszüntetése.


nanemaaa # 2013.11.25. 10:59

Megegyezés hiányában a közös tulajdon megszüntetését kérheti a bíróságon, melynek keretében magához válthatja a társak tulajdoni hányadát. Ott viszont a szakértő által megállapított érték alapján számol a bíróság.

Noémi1180 # 2013.12.12. 22:52

Tisztelt Szakértők!
Örököltem édesanyám révén egy ingatlant a bátyámmal közösen 1/2 1/2 arányban. A lakásban a bátyám lakik,az ő nevén vannak a közművek is. A bátyámmal nagyon rossz a kapcsolatunk,nem vagyunk semmilyen szinten beszélőviszonyban, továbbá hallani sem akar a közös vagyon megszüntetéséről. Utcára nem szeretném,hogy kerüljön, ezért hagytam,hogy ezidáig a közös tulajdonunkban lakjon. A minap kaptam egy ügyvédi levelet,hogy a lakáson több hónapos közös költség elmaradás mutatkozik és fizessem ki, mint tulajdonos a tartozást. A bátyám évek óta munkanélküli, valószínű nem fizeti a közműveket sem egy ideje. Szeretnék érdeklődni,hogy a felhalmozott közműtartozást az ingatlanra ráterhelhetik-e, illetve az én fizetésemből vonhatják-e a közműtartozásokat? Nem tudom mitévő legyek, de szeretném magamat jogilag függetleníteni ettől az ingatlantól, úgy,hogy a jogos örökségemről nem szeretnék lemondani. Válaszukat köszönöm.

NinaGergő # 2014.01.08. 21:42

Tisztelt Ügyvéd Úr,

A volt férjemmel közös tulajdonú házat építettünk, és két gyerekre felvettük hozzá a szoc.pol-t is. A ház még félkész állapotban van, nincs lakhatási engedély. A férjem alakítgatja, ő nála maradt a ház, mert az ő szülőfalujában építettük. Van valami módja annak hogy a közös tulajdont megszüntessem? Eladni nem hajlandó. A szocpolt vissza kell fizetni, ha a házat eladjuk?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.08. 22:24

Már amiatt vissza kellett volna fizetni, mert nem laknak ott a gyerekek.

A közös tulajdont - ha egyezséggel nem megy - a bíróság bármely fél kérésére megszünteti.

ObudaFan # 2014.01.09. 10:37

Noémi1180

A közműtartozást tőled nem lehet követelni, a közös költséget viszont igen.

Gy.Zoli # 2014.01.25. 11:34

Tisztelt Szakértők !

Szeretnék jogi tanácsot kérni abban hogy nővéremmel van egy közös ingatlanunk ,amit részben örököltünk a szüleinktől.Amely úgy nézz ki,hogy az Anyai részt anyukám
még életében átírata rám.Vagyis az ingatlannak az 50% az enyém.Édesapánk utáni rész osztodott 1/2 -1/2 arányba.Így nézve az ingatlannak a 75%-a az enyém ,míg nővéremé a 25%.Ehhez még hozzá tenném hogy nővérem kapott anyutól
egy építési telket ,amit nővérem eladott és felélt.
A nővéremmel azt beszéltük meg ,hogy értékesítjük az ingatlant,amely már másfél éve nem sikerül.Azóta a nővérem a mi közös ingatlanunkba lakik mondván neki nincs hol laknia,mert albérletekben lakott.Ez mind az előzmény volt.
Most jönn a lényeg amiben a tanácsukat kérem.
Nővérem felajánlotta ,hogy megvásárolná a részemet,de az a baj hogy csak részletre tudná megvásárolni.Mert Ő a bankoktól nem kap hitelt a nagyon kevés bejelentett bére után.Havi 60.e.ft.-ot tudna nekem adni,kb.9.5 évig.
A kérdésem az lenne ha bele mennék ebbe a "űzleti dologba " milyen szerződést kellene vele kötnöm ,hogy a tulajdonjogom akkor szünjön meg mikor kifizette a teljes vételárat.Vagy vannak szakaszos megoldások?
Közjegyzővel vagy ügyvédel írasam meg a szerződést,de úgy hogy mindkettőnk joga érvényesíthető legyen a teljes vételár kifizetéséig.
Mert érdeklödtem máshol is és azt mondták ha bele megyek ilyenbe az nem rossz,de mi van ha mondjuk 2 év múlva nem fizett ,nem tudok mit tenni mert fizetet és futhatok a pénzem után.Ebben van igazság??
Ezt szertném elkerülni.
Kérem tanácsukat.Köszönettel :Gyurnik Zoltán

paqwe # 2014.01.28. 20:45

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Ketten vagyunk testvérek. Testvérem, még szüleim életében megvette az ingatlan 1/2 részét. Szüleim unszolására én is megvettem a fennmaradó 1/2 részt. A szülők holtig tartó haszonélvezeti jogával, mely bejegyzésre került.
Jelenleg az ingatlanba az én családom lakik, férjem két pici gyerek és az egyik haszonélvező.
A ház teljes fenntartását (rezsi+állagmegóvás mi végezzük)
Kérdéseim a következőek:
Mik a jogaim? Megteheti-e a tulajdonos társ, hogy a lakótéren kívül, ő bármit is kiadjon? (életvitel szerűen lakunk benne) Pincét, garázst használhatja-e, illetve, kiadhatja-e? Beleegyezésem nélkül, eladhatja-e harmadik félnek? Hogy tudom megvédeni a családom, esetleges kilakoltatástól? Ha meg akarom venni az ő részét, milyen jogaim/ kötelezettségeim vannak? Piaci áron, meg tudom-e venni, vagy más összeggel kell kalkulálni? Joga van-e bérleti díjat szedni tőlem?
Állandóan felesleges feszültséget gerjesztenek, ami nem hat jól a családra, ez ellen jogi orvoslás van?
Mivel tudnék végleg megszabadulni tőlük?
Megtisztelő válaszukat várva.


Tisztelet!

Kérdésem: Vagyonvédelmi cég (ingatlan ?rzés-védés, távfelügyelet)
követelhet-e 2015 évi számlatartozást, 2017-ben?
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.29. 10:00

Testvérem, még szüleim életében
Már nem élnek?

MajorDomus # 2014.01.29. 23:35

kérd a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését.

kbs kérdése fontos!
mert nem mindegy élnek e még a szülők!

Padka # 2014.01.30. 10:20

Kedves Fórumozók!

Kérdésem a következő lenne:
Ingatlan tulajdonjoga 50-50%-os, egyik tulajdonos kizárólagos használati jogával. Mire jogosítja fel a kizárólagos használati jog és milyen kötelezettségei vannak? (Pl: bárkit beköltöztethet a másik tulajdonos egyetértése nélkül, teljesen kizárhatja-e a másik tulajdonost az ingatlanból, közüzemek felé kizárólagos felelőssége van-e, stb)
És a használatból kizárt tulajdonos milyen jogokkal élhet a tulajdonát illetően,és milyen kötelezettségek terhelik?
A Ptk-ban erre vonatkozóan kevés információt találtam, ha valaki tájékozott a kérdésben, kérem írja meg!

MajorDomus # 2014.01.30. 21:24

1./ igen
2./ a kizárólag tulajdonhoz köthető kötelezettségek,például a közös költség,
a használattal kapcsolatosak nem

MajorDomus # 2014.01.30. 22:02

paqwe

vedd meg a részét!

nem a tulajdonostárstól,a haszonélvezőtől kell tartanod,amíg él, ő rendelkezik az ingatlannal.

paqwe # 2014.02.02. 19:55

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Elnézést, ha pontatlanul fogalmaztam.
A vásárlást testvérem erőltette, amíg mindkét szülő élt. Apám elhalálozott,
jelenleg anyámmal élünk egy 89nm-es családi házban. Anyámnak van haszonélvezeti joga a teljes ingatlanra bejegyezve.
Köszönöm válaszát előre is.


Tisztelet!

Kérdésem: Vagyonvédelmi cég (ingatlan ?rzés-védés, távfelügyelet)
követelhet-e 2015 évi számlatartozást, 2017-ben?
Köszönettel

Kenderice # 2014.02.03. 06:30

Amíg a haszonélvező él, addig ő a ház ura.
Azt enged be akit akar. Bármelyik vagy akár az összes tulajdonost is korlátozhatja az ingatlanba való bejutásban.

a.sz # 2014.02.03. 09:56

Tisztelt Szakértő!

Ház vásárlás előtt állunk, azonban a kiválasztott ingatlan osztatlan közös telken van még (ennek megszüntetése érdekében az illetékes önkormányzatnál érdeklődünk, körüljárjuk a megszüntetés lehetőségeit), a víz-, gáz-, villanyóra nem a megvásárolni kívánt ingatlanon van, hanem az eladó szülei házán (a telken egymás mögött van a két ingatlan és válás miatt adnák el a fiatalok). A tulajdonrészt 51-49% arányba osztanák meg (a mi kárunkra), amit természetesen nem szeretnénk, ezért is érdeklődünk a külön helyrajzi szám miatt.
Van olyan jogtiszta megoldás, ami biztosítja, hogy a ház egésze teljesen elkülöníthető legyen, saját tulajdonunkat képezze? A közművek leválasztásához milyen engedélyek szükségesek? Van esetleg olyan "kiskapu", ami a későbbiekben nézeteltérést okozhat a mi kárunkra?
A tulajok azt állítják, hogy külön van minden fogyasztás ezt azonban mi megkérdőjelezzük, hiszen 1 gázóra, vízóra van.
Ilyenkor érdemes szakembert is kihívni, vagy elég az ingatlan vásárlásának feltételeként megszabni a közművek teljes leválasztását (ellenőrzés mellett) és a saját helyrajzi számhoz való hozzájárulásukat?

Tisztelettel:
G. Szilvi

MajorDomus # 2014.02.03. 21:05

Jobban jársz,ha másik ingatlant keresel,
B változat.adj vételi előleget.nem foglalót!!!

Azzal a feltétellel, hogy 90 napon belül szétválasztják a közműveket,s albetétesitik a közös tulajdont,legegyszerübb ha társasházzá alakitják.
Ha erre nem hajlandoak ne vedd meg.

a.sz # 2014.02.04. 07:48

Köszönöm! Szerintem lemondunk róla, nem ér annyit, hogy a pereskedjünk és idegeskedjünk, ha esetleg mégsem úgy alakulnak a dolgok.

damballa # 2014.04.17. 15:06

Tisztelt szakértő!

Nagyszüleim házának negyede az én nevemen van. Egy másik negyed a testvéremén, a többi fél rész pedig a nagybátyámé, a nagyszüleim a haszonélvezők. Nagybátyám szeretné megvásárolni az én negyed részemet is. A nagyszüleim, mint haszonélvezők beleegyeznek.

Kell-e hozzájárulást kérni ehhez a testvéremtől?
Résztulajdon eladása esetén is kötelező-e energetikai tanúsítványt csatolni?

MajorDomus # 2014.04.18. 19:47

1.igen elővásárlási joga van.
2.nem

ObudaFan # 2014.04.18. 20:26

Tévedés. A tulajdonostársak közötti adásvétel esetén nincs elővásárlási joga a harmadik tulajdonostársnak.

MajorDomus # 2014.04.18. 20:30

Osztatlan közös tulajdon!

MajorDomus # 2014.04.18. 20:34

Ha a tulajdoni hányadrészt más jogcímen, tehát nem adás-vétel, bérlet vagy haszonbérlet jogcímén hanem pl. ajándékozási, tartási,- életjáradéki vagy öröklési szerződés útján kívánja átruházni (használatba adni) harmadik személyre a többieket ezekben az esetekben elővásárlási (előbérleti, előhaszonbérleti) jog nem illeti meg.

Ugyancsak nem áll fenn a többi tulajdonostárs elővásárlási joga, ha a szerződést eleve két tulajdonostárs köti meg egymással. (Pl. egy ingatlannak négy tulajdonosa van, ezekből kettő egymással kíván szerződni. Ebben az esetben az ügyletből kimaradó további két tulajdonostársnak nincsen elővásárlási lehetősége.)ogos. Igazad van.

MajorDomus # 2014.04.18. 20:36

Jogos,igazad van( ez lemaradt)

Anett88 # 2014.04.30. 19:39

Tisztelt Szakértő!
Volt egy párom 7 évig voltunk együtt! Közösen vettünk fel hitelt a házra de a hitelt az én számlámról vonták le. A házat amelyet vettem közös névre írattuk! Szét mentünk ezért a segítségét kérem, hogy hogy lehetne levenni a nevét a házról!?

MajorDomus # 2014.05.01. 19:51

Úgy hogy kifizeted a tulajdonrészét!