Elvileg mindkét esetben teljesen ugyanazt a végzést küldi meg a közjegyző a feleknek.
Örökölt ingatlan eladása
Megkérdezem a testvérem, hátha van nála más határozat. Addig is köszönöm
Nem, az valszeg az lesz, nem a cím számít. Esetleg, ha volt valami vita, és több határozatot hozott a közjegyző.
De az örökségről, az ingatlanról a címén kívül kellene szerepelnie valamilyen értéknek. Mi alapján számolta ki a közjegyző a neki járó díjat, ha nem lenne ilyen?
Édesanyámnál simán csak végzés szerepel,
Édesapámnál hagyatékátadó végzés. Van különbség? Kell esetleg lennie egy sima végzésnek is?
Átnéztem az összes papírt. Az Édesapám végzésen nincs hivatkozás az értékbizonyítványra.
Érdekes mert Édesanyám végzésén szerepel
" az adó- és értékbizonyítvány szerinti értéke: 13.100.000 ft, örökhagyó gyermekeinek fejenként egyenlő részben."
Nem fizettek illetéket, és van értékbizonyítvány. Nem hiszem, hogy az eltérő szabályt kellene alkalmazni.
Valami félreértés van.
(Ha még "értékbecslést" írt volna, talán hajlanék rá, de így nem hinném.)
@BB60
„A hagyatékátadó végzésben nem szerepel összeg.”
hát akkor így egészen más lesz a vége!
drbjozseffel egymástól függetlenül a 62.§ (2) ga) szabály szerint számoltunk.
De ha ez nem alkalmazható, akkor a (3) bekezdés játszik, akkor viszont 31.000.000*0,25/2=3.875.000 Ft a fejenkénti jövedelem, és akkor
581.250 Ft a fejenkénti SZJA.
Ekkora különbségért talán érdemes lehet egyedi NAV állásfoglalást kérni, a tényállás lényegi állításával, számok nélkül (van önk. értékbecslés, de nincs ingatlanérték a hagyatéki végzésben).
A problémát az okozza, hogy mivel nincs illetékkiszabás, ezért az okiratban foglalt érték lenne az irányadó, az pedig nincs, tehát jön a (3) bekezdés szerinti ökölszabály. Az adó- és értékbizonyítványt pedig az SZJA törvény nem ismeri, így az a jövedelem meghatározásához nem használható fel.
Szja tv. 62.§
(2) "A megszerzésre fordított összeg
- ha az fb) pontban említett esetben az illetékügyi hatóság nem szab ki illetéket,
ga) örökléssel szerzett ingatlan, vagyoni értékű jog esetében a hagyatéki leltárban feltüntetett, vagy a hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett egyéb érték"
vs.
(3) "Ha a megszerzésre fordított összeg a (2) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható meg, akkor a bevételt annak 75 százalékával kell csökkenteni. E szabály alkalmazása esetén más kiadás költségként nem vonható le a bevételből."
Miféle értékbizonyítványod van akkor?
Azt a hagyatékhoz szokta kiállítani az önkormányzat, és bele is kerül a végzésbe. Vagy ha maga az összeg nem, akkor a hivatkozás az értékbizonyítványra.
Valami csak van benne.
Kizárt dolog.
Köszönöm a válaszokat.
A hagyatékátadó végzésben nem szerepel összeg.
@BB60
nem az értékbizonyítvány számít, hanem a hagyatékátadó végzésben szereplő összeg.
Az egyezik az értékbizonyítványban szereplő értékkel?
Mivel x+1., illetve x. évben lett eladva az ingatlan, a tulajdonban tartás ideje alapján együttesen a jövedelem 100%-a az adóköteles rész.
Az édesanya örökölt tulajdonrésze után a jövedelem fejenként (31.000.000-26.200.000)/4=1.200.000 Ft, amely után fejenként 180.000 Ft SZJA fizetendő
Az édesapa örökölt tulajdonrésze után nincs jövedelem (mivel az eladái érték a szerzési értéknél alacsonyabb), viszont az értékbizonyítvány és eladási ár közti különbözettel nem lehet csökkenteni az édesanya örökölt tulajdonrészének eladásából realizált jövedelmet.
„Költségünk nem volt.”
Épp lejjebb diskuráltunk azon, hogy a temetés és a hagyatéki eljárás költsége is felmerült, indokolt költség.
Továbbá az örökölt tulajdonrész tulajdonjogának földhivatali eljárási díja is.
Édesanyádtól örökölt tulajdonrészre ezek mind levonhatók a bevételből, testvéreddel felezve, így a 180e Ft adókötelezettség tovább csökkenthető.
BB60,
Szerintem fejenként 180.000.- forintot.
Az apai rész után nem kell fizetnetek : olcsóbban adtátok el, mint a szerzési érték, nincs jövedelem, nincs adó.
Az anyai rész után fejenként 1.2millió jövedelmetek volt (31M mínusz 26,2M negyede), az adó 15%, ez 180ezer forint.
Ez elvileg még csökkenthető olyan tételekkel, amikről nem írtál.
A hagyaték megszerzésének költségei is levonhatóak a vételárból (pontosabban annak a házra eső része, ha több vagyon volt), illetve az eladással kapcsolatos költségek, ha voltak, számlával igazoltan (ingatlanközvetítő, hirdetés, ügyvéd). A maradék után kell 15%-ot venni.
Üdvözlöm
Szüleink után örököltünk egy ingatlant a testvéremmel, amit 5 éven belül eladtunk, mennyi jövedelmet kell bevallanunk a NAV-nak?
Édesanyánk 2023. novemberben meghalt, értékbizonyítvány szerint a ház értéke 26 200 000 ft, Apa része 1/2 gyerekeké 1/4 - 1/4.
Édesapánk 2024. februárban meghalt, értékbizonyítvány szerint a ház értéke 31 440 000 ft. 2024 ben eladtuk az ingatlant 31 000 000 ft-ért.
Mennyi a jövedelem, ami után szja-at kell fejenként fizetnünk. Költségünk nem volt. Köszönöm a választ.
Sőt, a temetési költség és a hagyatéki eljárás mellett a szükséges mértékben egyéb költségek is szóba jöhetnek, amely a hagyatékkal kapcsolatos.
Hetv. 6.§ (1) "b" pont.
Ha nagyon precízek akarunk lenni, akkor az nem a megszerzés költsége - hanem magát az alapot csökkenti. Hiszen azzal kevesebb a megszerzett érték.
A doktor jól mondja: ha a hagyaték nem csak az ingatlan, akkor arányosítani kell.
temetés is?
@KBS
„nettó hagyatéki értéket kell alapnak tekinteni”
az Szja tv. 62. szakasz (1) bek. a) pontja alapján oké, hogy a hagyatéki eljárás költsége az örökléssel való szerzés egyenes költsége, de a temetésé is?
(jogos. Mondjuk én arányosítanám a teljes hagyatékhoz. Ha csak ez az egyetlen értékesebb tétel benne, akkor mehet egyben is)
Sőt. A nettó hagyatéki értéket kell alapnak tekinteni. Le lehet tehát vonni a temetés költségét, a hagyaték eljárás díját.
Re7007,
Igen.
Ha idén adnátok el egyben, akkor fejenként 1/4 rész után a 15% adót teljesen, a másik 1/4 rész után a 15%-nak csak a 90%-át kell megfizetni.
(csak az év számít, a hónap/nap nem)
Megjegyzem, csak a jövedelem után kell adót fizetni, csak az után a bevételrész után, amelyik az egyes hagyatéki végzésben szereplő érték (részarányos része) FELETT van. Lényegében a szerzési érték levonható a bevételből, öröklésnél az pedig a hagyatéki végzés szerinti érték.
Tisztelt Ügyvédek!
Testvéremmel szüleink után megörököltük a családi házunkat.
Édesanyánk 2023-ben hunyt el, édesapánk pedig 2024.ben.
Amennyiben a házat 5 éven belül szeretnénk eladni, a SZJa meghatározásakor eltérö éveket fognak figyelembe venni. Pl. Ház 50%-ánal 2023-tól fog az 5 év számítodni, a másik 50%-nál pedig 2024 ?
Válaszukat elöre is köszönöm!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02