társasház bármi nemű karbantartás


jozsef.s # 2024.11.01. 13:02

Jó napot a kérdésem a következő a közös képviselő ki cseréltetheti az egész ház pince szintjén áthaladó szennyvíz csövet úgy hogy az érintett házba le zárja a vizet 4 napon keresztül, reggel 8-17 óráig, és ki írta, hogy a szennyvíz cső használata ezeken a napokon és órába tilos, kérdés egy olyan társasház lépcsőházában ahol a lakok többsége öreg nyugdíjas beteg emberek ebben a négy napos időszakba hogy tudják elintézni a szükségleteiket, ha nincs víz a házba és nem használhatják a szennyvíz csövet. Meg támadható jogilag ez a dolog. Köszönöm a válaszukat

osztap # 2024.11.01. 14:02

jozsef.s,

Meg támadható jogilag ez a dolog.
A közgyűlésen biztos hozott határozatot a felújításról, de legalább a költségvetésről. No, azt lehet megtámadni a bíróságon, a kisebbség jogos érdekeinek lényeges sérelmére alapozva, a határozathozataltól számítva 60 napig, Társasházi törvény 42. §. Megjegyzem, ilyen tényállással szerintem elbuknád a pert, és még fizethetnéd a társasház ügyvédjét is.
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy ha a vállalkozó mondjuk csak napi négy órára zárja le a vizet-szennyvizet, akkor egyrészt tovább tart, másrészt jóval drágább a munka. Fogadni merek, hogy a tulajdonosok egy része már így is sokallja a közös költséget.

hogy tudják elintézni a szükségleteiket
Ezt Te is tudod: Tiszta víz vétele korán reggel fazekakba, szennyvíz-WC napközben vödörbe, vagy ebben a négy napban gyakran járni könyvtárba, múzeumba, kávézóba, kocsmába, meglátogatni rég nem látott rokonokat, stb.

SolnesM # 2024.11.01. 15:21

Érdekes hozzáállás a közös ügyekhez !

Józsi!

jozsef.s # 2024.11.01. 16:23

Ha a közgyűlésen meg szavazták a szennyvíz cső cserét de a munkálatokkal kapcsolatos folyamatokat, idő rendjét nem közölték a lakkokkal, a szennyvíz cső cseréjének előzetes tervezésének időpontját nem közöltek a lakokkal, csak egyszerűen ki raktak egy felhívást ha valaki korházba volt, vagy külföldön dolgozott és most ér haza a szerelés alatt és nem olvasta a felhívást, az, hogy tud azonosulni azzal a problémával amivel a ki írás követően el olvas, azok akik ágyhoz kötött vagy mozgás szervi betegségbe szenved annak még a WC-re is ráülni nem, hogy egy vödörbe könnyítsen, vagy gyomor problémája van Pl: megy a hasa az hogy megy el múzeumban, könyvtárba rokonhoz ez a megközelítés túl szűk gondolkodásról vall.

Szomorú örökös # 2024.11.01. 16:52

jozsef.s

A munkát valahogy el kell végezni. Ha nem csinálják meg, akkor ugyanolyan rossz marad. És hát azt is valahogy tudomásul kell venni, hogy nem lehet üzem közben cserélni ezeket a csöveket, muszáj valahogy megoldani. Képzeld csak magadat a melósok helyébe, ők dolgoznak, közben meg jön fentről az áldás, ami betakarja őket. Pozitívum, hogy nem 4x24 órára zárják el, hanem minden nap emberi időben, emberi időciklusban. A javaslat az, hogy valahogy erre a pár napra meg kéne oldani elmenni a családtagokhoz otthonról, akinek muszáj.
Ez special egyáltalán nem jogi kérdés.

osztap # 2024.11.01. 16:56

jozsef.s,

Ha a Ti társasházatokban mindez előfordul, és pl. négyórás lezárást akartok, fix dátumokkal előre egy jónapra bejelentve, akkor tessék tudomásul venni, hogy a vállalkozó csak magasabb munkadíjért fogja elvállalni a munkát. Ő az emberei munkaidejét adja el, és mivel a Ti megkötéseitek miatt kevesebb munkát tud bevállalni, csak akkor vállalja a Ti házatokat, ha ezt megfizetitek neki.

A tulajdonosok, köztük az idős, beteg nyugdíjasok, pedig igazítsák hozzá a közös költséget az igényeikhez. A felújításról szavazáskor meg az éves költségvetés elfogadásakor mondják meg a közös képviselőnek, hogy magasabb közös költséget akarnak, mert magasak az igényeik, és hajlandóak az árát megfizetni. Ugye hajlandóak?

De ez már nem jogi kérdés.