SOS osztatlan közös tulajdon


nanemaaa # 2010.01.28. 15:59

Ha te kétszer....

Szóval:
"az rám is érvényes. Hogy az utcában nem lehet megállni, az 10 év alatt nem derült ki."

KRESZ tábla esetleg a sarkon? Ehhez nem kell 10 diplomás kolléga.

nanemaaa # 2010.01.28. 15:56

Semmi gond.
Tűrd akár a tettlegességet is, és menj tovább a fejed után. Tök mindegy, hogy azért fáj a fejed, mert megütötte a szomszéd, vagy azért, mert fejjel mentél a falnak.
Én csak a lehetőségeket és a szabályokat mondtam. A többi a te dolgod.

Lolita # 2010.01.28. 07:30

úgy érted NEKEM kell 15 ezret fizetnem? miért is?
ÉN (aki életem első házában lakom és nem szándékoztam építkezni)köteles vagyok tudni ,mit lehet és mit nem?
Most tudtam meg és most jelentem be. mi ezzel a gond?

Lolita # 2010.01.28. 07:24

Mindenesetre a jog elég érdekes dolog, erre már rég rájöttem. Aki egy szemét állat (bocs, de a szomszédomra ennél jobb jelzőt nem tudok), annak mindent lehet, aki a maga igazát szeretné egy ilyennel szemben, az meg nem tehet semmit. Azért nem kértem engedélyt, mert úgy tudtam, hogy az rám is érvényes. Hogy az utcában nem lehet megállni, az 10 év alatt nem derült ki.
Nem azért, mert hülye vagyok, hanem mert tíz diplomás kollégám 2 napja agyal rajta, hogy mi lehetett a gond, tehát másnak sem egyértelmű....
Testi sértés:? ugyanmá. menjek el és kérjek látleletet: 2 óra és én fizetek többezret. Aztán feljelentem, 2x elkérem magam munkaidőben és aztán azt sem mondják neki ejnybejnye és röhög a markába. TUDOM, mert próbáltam már más esetben.Ha 8 napon belüli akkor semmi nem történik.................ez azért fura!!

nanemaaa # 2010.01.27. 23:18

Mi lenne a per tárgya?

MajorDomus # 2010.01.27. 22:03

A pereskedés -sajnos költséges,másként nem fog menni.

nanemaaa # 2010.01.27. 17:41

A KRESZ mindenkire érvényes, így a bírság jogos.
Ha az előző tulaj tudott az önkormányzattól engedélyt kérni a közterület ilyen jellegű használatára, akkor te miért nem?
Ha lenne engedélyed, akkor esetleg tudnál valamit kezdeni a szomszéddal.
Ha "pofánvág" miért nem jelented fel testi sértésért, garázdaságért?
Építés ügyben 10 év az elévülés. Az eljárás illetéke 15.000,- Ft. Viszont nem árt tudnod, hogy alapból neked kell bizonyítanod. Ha nem tudod bizonyítani, hogy ki és mikor épített, akkor akár alul is maradhatsz. A legrosszabb esetben mint társtulajdonost téged is megbüntetnek. (a jogszabály szelleme alapján már építéskor is jelezned kellett volna a szabálytalanságot. Nem mondom, hogy eddig "bűnpártoló" voltál, de azt nem árt tudni, hogy a hatóság nem a bosszú hímes vesszeje!)

Lolita # 2010.01.27. 07:53

Sziasztok
egy elég faramuci szomszéddal vagyok megáldva egy osztatlan közös tulajdonban, már többször írtam itt róla.-jó lenne ha nem válaszolná senki, hogy hülye vagyok minek vettem meg a házat, mert ez már rég volt és nem ez a kérdés. Sok borsot tört már a kedves szomszéd az orrom alá, de most kiakasztott. A házunk előtt az utcán vagy egy olyan kiszélesített járdaszakasz ahol mindkettőnk kocsijával tudnánk parkolni (közterület amúgy) de ő nem enged oda. Az előző tulaj már kijárta az önkormányzatnál hogy a két kocsira kiadjanak egy engedélyt ki hol állhat de ezt a szomszéd nem hajlandó RÁM is érvényesnek tekinteni. Ez már nem is érdekel, mert unom a vitát. DE: évek óta nem tudok beállni oda, ami egyébként az én ablakom alatt van. Én takarítom el onnan a havat, én söpröm a falevelet, én takarítom az esetlegesen eldugult árkot, ő meg parkol:-(( De mondom, ezen már túlvagyok, viszont az utcánk egy egyirányú kis utca ahol nagyon szűkös hely van, ha valaki az út szélén parkol (MÁSHOL nem tudok). Amúgy az utca elején megállni tilos tábla van a jobb oldalon. 10 éve van ez így és most megbüntettek 30 (!) ezer forintra emiatt. Persze továbbra is ott állok, mert HOVÁ álljak? Két dolog érdekel: jogos-e a büntetés. lehet-e egy családi házas övezet utcájából kitiltani az ott lakók autóját? és mivel a szomszédom nem enged parkolni, átháríthatom-e a büntetést rá illetve milyen módon? Kértem hogy rendezzük a dolgot, mire
megoldás gyanánt pénteken "pofánvágott". Elegem van, el vagyok keseredve és nincs pénzem befizetni a büntetést, örülök, hogy még a gázt nem kapcsolták ki nálam..... Mit tehetek? :-((((( El szeretném adni a házat és szeretnék a jövendő lakóra tisztább helyzetet hagyni! Ja a házához hozzáépített pár éve egy kis részt engedély nélkül..annyira dühös vagyok, hogy arra gondoltam, most már feljelentem. Vagy ez elévül? KÖSZÖNÖM hálásan a választ:-((

MajorDomus # 2010.01.22. 22:16

A PTk alapján-kell működnie és nem a társasházi törvény szerint. Ez legfeljebb 6 lakásig lehetséges, 9 lakásnál már nem.
Itt nincs SzmSz ,nincs közös képviselő,nincs közgyűlés.
Vedd meg a lakást,ha már elindult a társasház szervezése. Ha 1 évben 1x hazajönnek a külföldiek az elég- arra hogy-aláirják az Alapitó-Okiratot.-a gond inkább ott van,hogy 78-ban épűlt a ház, s hamarosan költeni kell rá(tető-pld). Nem is keveset.
Mi az -hogy- nem tudnak -tulajdoni lapot mutatni?
Kérjenek a Földhivataltól.

kekalma # 2010.01.22. 18:48

T jogi fórum!

Ingatlan szeretnék vásárolni, de tanácstalan vagyok.
A 78 ban épült, 9 lakás van benne, osztatlan közös tulajdonban. A kinézett lakás (ami nagyon tetszik), x-ed hányada a lakásnak.
A közvetítő és a tulajdonos ebben nem lát semmi rosszat, eddig is elvolt a ház így, ha javítani kellett valamit összedobtáka lakók.
Nekiláttak már társasházat alapítani, de nem jött össze, 2008 decemberében megcsináltatták a tervrajzot, ügyvédnél van a dolog, ezért tulajdoni lapot sem tudtak mutatni.
A házban 2 külföldön élő családnak is van lakása, ők gyakorlatilag elérhetetlenek, 1 évebn 1x jönnek haza.
Ennek alapján nem hinném, hogy valaha társasház lesz.
Milyen hátrányokkal járhat az osztatlan közös tulajdon? Megvegyem-e így a lakást egyáltalán?

nanemaaa # 2010.01.19. 18:05

Öreglány
Adásvételit és a hozzá tartozó elővásárlási jog kérdést majd az ügyvéded megoldja.
Használati szerződés felesleges, az új tulajnak úgyis újra meg kellene állapodnia a társsal.
Nem úgy, ha az ingatlant társasházzá alakítjátok. Akkor az elővásárlás és a közös, ill a különtulajdon kérdése "egy életre" megoldódik.
Tényleges telekmegosztás látatlanban is lehetetlen, kivéve, ha az épületnek a tervezett osztóvonal mentén önálló határfalai (beleértve az alapot és a tűzfalat is) vannak. Ha mégis így van, akkor már csak a közműbekötéseket és a belső épületgépészeti és épületvillamossági hálózatokat kell szétválasztani. És akkor nmég nem beszéltünk a helyi építési szabályzatról.
De ha el akarod adni, s a vevőnek így jó, akkor neked már ezekkel a kérdésekkel nem kelene foglalkoznod.

MajorDomus # 2010.01.18. 21:07

Legegyszerübb megoldás,ha az adásvétellel megbizott ügyvéd készit egy megállapodást, amiben a telek megosztásról megállapodtok. Ezt mindketten irjátok alá,illetve ahány tulajdonos van.
Másnapi dátummal szerződés, amelyhez nyilatkozat csatolva az elővásárlási jogról történő lemondásról. Egy fűst alat egy költséggel a vevő ügyvédje elintézi.

Öreglány # 2010.01.18. 19:42

T. Jogi Forum!
Új vagyok ezért még nem tudom a pontos rendet. 2 késem lenne.
Ikerházban lakom, egy telek, egy hrsz.Az ikerház a telek felezőpontján van. Már a beköltözéskor le lett kerítéssel választva a telek pont félbe, úgy mint a téglalap hosszában felezve. El szeretném adni a házam de osztatlan közös tulajdon a telek. Az eladásról tud, nem él elővásárlási jogával.

  1. Elég-e ha az ikertárssal írunk egy megállapodást a telekrész használatáról vagy mást kell csinálnom. Jó szomszédok vagyunk, Ő is akarja a megosztást.
  2. Kell-e írnunk papírt arról, hogy nem él elővásárlási jogával.

Előre is köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel: Öreglány

Öreglány # 2010.01.18. 19:40

T. Jogi Forum!
Új vagyok ezért még nem tudom a pontos rendet. 2 késem lenne.
Ikerházban lakom, egy telek, egy hrsz.Az ikerház a telek felezőpontján van. Már a beköltözéskor le lett kerítéssel választva a telek pont félbe, úgy mint a téglalap hosszában felezve. El szeretném adni a házam de osztatlan közös tulajdon a telek. Az eladásról tud, nem él elővásárlási jogával.

  1. Elég-e ha az ikertárssal írunk egy megállapodást a telekrész használatáról vagy mást kell csinálnom. Jó szomszédok vagyunk, Ő is akarja a megosztást.
  2. Kell-e írnunk papírt arról, hogy nem él elővásárlási jogával.

Előre is köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel: Öreglány

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.05.28. 13:33

Ide írj, de csak esténként tudok válaszolni.

bbnnmm@citromail.hu

Fenyo29 # 2009.05.27. 11:38

Immaculata

Szeretném felvenni Veled közvetlenül a kapcsolatot az ügy kapcsán, küldenél elérhetőséget?

Fenyo29 # 2009.05.26. 17:07

Immaculata

Sajnos nem valószínű, hogy nővéremmel sikerüljön megegyezni. Másrészt a 25%-os tulajdonos jelentős kiadásokat produkált mostanában: luxusút, autósport stb. Vagyis van mit igazolnia. Mögötte olyan vállalkozás áll, ahol úgy tűnik, van pénz, "feketén".

Köszi: F29

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.05.26. 17:02

Szia Fenyo!

Megpróbálok minél részletesebb lenni.

  1. A mamának szerződésen alapuló, életre szóló haszonélvezeti joga van. Ez azt jelenti, hogy kizárólagosan használhatja az ingatlant, nem köteles senkivel megosztania. A használatot másnak is átengedheti, akár ingyenesen, akár bérleti díj fejében. Megteheti, hogy csak az egyik tulajdonossal osztja meg, és azt is, hogy egyikkel sem, vagy mindkettővel. A tulajdonosoknak a lakhatással és a használattal kapcsolatban a mamával szemben követelnivalójuk nincs.
  2. A közös tulajdon megszűntetését a bíróságtól kell kérned, kérd úgy, hogy magad szeretnéd a kisebb tulajdonostárs részét magadhoz váltani. Azt tudnod kell, hogyha a bíróság helyt ad a keresetednek, a mamád haszonélvezete attól még fenn fog állni, hogy a teljes ingatlanon tulajdont szereztél. A mama haszonélvezetének megszűnése után, azon a 25 %-os részen a nővéred haszonélvezete is életbe fog lépni.

A mama haszonélvezete megszűnhet adásvétellel, ajándékozással és halállal.
Megválthatod a nővéred haszonélvezeti jogát, de ezt a bíróságtól nem kérheted, kizárólag a nővéreden múlik, hogy együttműködik-e veled, avagy sem.

3. A keretbiztosítéki jelzálog egy hitelkeret, mely összeg a hitel maximalizálását jelenti. A hitelkeret biztosítása nem jelenti azt, hogy a kötelezett (a nővéred fia), ezt teljes mértékben igénybe is vette. Amikor előállsz a vételi szándékoddal, akkor kérd, hogy a felvett hitel összegszerűségét bizonyítsa be a tulajdonostárs, vagy a hitelt nyújtó.
Adásvétel esetén, ha a nővéred beleegyezik, a jelenlegi kötelezett (nővéred fia) helyébe léphetsz, vagyis a bejegyzett jelzálogjoggal együtt veszed meg azt a negyed részt.

Üdv. I.

Fenyo29 # 2009.05.26. 09:25

Immaculata

Köszönöm az eddigieket, kérlek olvasd el máj. 22-i levelem, még várom az abban megfogalmazottakra a további válaszokat.

Mint írtam, 75% van a tulajdonomban, 25% másiké. Utóbbi a saját részére valakinek haszonélvezetet jegyeztetett be és keretbiztosítéski jelzálogjoggal is megterhelte azt (közeli rokonával kötötte, piaci ár 2,5-3 szoros értéken).
Megvenném tehermentesen, de nem reális az ár és kicsi az esély a megegyezésre.

További kérédsem, hogy 25%-os részen haszonélvezettel rendelkező valaki köteles vagyok-e a másik tulajdonos távollétében elviselni. Remélem, hogy nem, mert ha igen, akkor (anyagi) kár ért. Ki tériti meg, mivel fordulhatok jogorvosolatért?

Hogyan érint a jelzálogjogi terhelés, vonatkozik-e rám valamilyen formában?

Köszi előre is... F29

Pjotr # 2009.05.23. 13:14

HelenD semmikképpen ne vegyétek meg amíg nincs tiszta, széljegyzet és minden mentes tulajdoni lap a kezetekben, menjetek saját ügyvédhez akiben megbíztok.
Én csak akkor venném meg, ha szét van választva, önálló hrsz-en szerepel a ház.
Amikor több száz milliós terhekről beszélünk ne sajnáljátok már azt a pár (tiz)ezer forintot egy saját ügyvédre....

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.05.23. 05:13

Igen, a mama haszonélvezete megelőzi a nővéred haszonélvezetét. Tehát ahogy írtam, a mama haláláig a nővéred a haszonélvezetét nem tudja gyakorolni.

Fenyo29 # 2009.05.22. 21:21

Immaculata

Sajnálom az érthetetlen foglmazásért...

Szóval, mamám 100%ban haszonélvező (már régóta nem tulajdonos), most ketten vagyunk tulajdonosok, van egy 25%-os társtulajdonosom - nővérem fia - aki az anyjának (nővéremnek) adott haszonélvezeti jogot a saját tulajdonrészére és ezt mostanában tette, míg mamámé 11 éve fennáll. Szerintem mamám haszonélvezeti jogát mindkét tulajdonos köteles tiszteletben tartani/biztoítani.
Tehát, nővérem haszonélvezete csak a fia 25%-ra vonatkozik.
Kérdés, hogy miképp tudja a 25%-os társtulajdonos egyidejűleg biztosítani mamám és az anyja haszonélvezeti jogának gyakorlásában? Létezik-e erősorrend? Pl. mamám kizárhatja-e nővéremet az ingatlanból?
Köszönöm: F

HelenD # 2009.05.22. 13:47

Köszönöm a választ ObudaFan! Igazából a tulaj is ezt hajtogatta, hogy csak az ügyvéd kell, hogy beadjon egy cuccot a földhivatalba, és megszűnik a "közösködés", csak hát, így laikusként ijesztően hatott az 5 oldalas tullap, mert még további 1-2M Ft-os terhek is vannak rajta. Jó hétvégét!

HelenD # 2009.05.22. 13:46

Köszönöm a választ ObudaFan! Igazából a tulaj is ezt hajtogatta, hogy csak az ügyvéd kell, hogy beadjon egy cuccot a földhivatalba, és megszűnik a "közösködés", csak hát, így laikusként ijesztően hatott az 5 oldalas tullap, mert még további 1-2M Ft-os terhek is vannak rajta. Jó hétvégét!

ObudaFan # 2009.05.22. 13:05

Nem, közös tulajdon esetén ha csak az egyik tulajdoni hányad van megterhelve, akkor csak azt fogják végrehajtani. De azért egyrészt nem árt, ha a használatról van megállapodás, másrészt hosszabb távon itt vagy meg kell szüntetni a közös tulajdont, vagy, ha ez nem lehet, társasházzá kell alakítani.