De miért nem adjátok el és használjátok fel a pénzt másik lakás vásárlására? Ehhez a gyámhatóság is hozzájárulna.
Haszonélvezet lemondása, átruházása
Hallgass pazsra, szerintem később nagyon megbánnád ezt a haszonélvezetről lemondást. Azon kívül a gyámhivatal nem is biztos, hogy más (idegen) haszonélvezetét engedné.
Ha veszel egy másik ingatlant, a haszonélvezetedet tarts meg rajta!
Barátnőm kislánya kb. három éves volt, mikor az ő nevére vettek egy házat. Kislány felcseperedett, és 22 évesen, néhány hónapja felszólította a szüleit, hogy költözzenek a házából ki, mert igényt tart rá.
Próbálkoztunk az értékesítéssel, de most annyira pang az ingatlan piac, hogy egyáltalán nincs kereslet, vagy annyira olcsón lehetne eladni, hogy annak az árából semmit nem tudnék venni az osztrák határ közelében. Ez egy falusi ingatlan, semmi gondom nem lenne, ha Pesten vagy nagyvárosban lenne, pénzzel pedig nem rendelkezem, hogy ki tudjam pótolni a drágább ingatlan árát.
Még egyszer leírom: nem akarom bérbe adni, mert már háromszor nagyon megjártam a bérlőkkel. Oda sem akarok soha többé visszaköltözni, mert nem tudtam megszokni. Viszont pénzre lenne szükségem, hogy új életet kezdjek. Ezért gondoltam arra, hogy eladnám a haszonélvezeti jogom, úgy mint egy bérleti jogot. A kisfiam tulajdonjoga ezzel nem sérülne, én pedig hozzájuthatnék valamennyi pénzhez, amire nagyon nagy szükségem lenne.
Leírok egy példát, hogy kb. hogyan képzeltem el.
Tegyük fel, hogy ennek az ingatlannak a forgalmi értéke 4 millió forint. Én a holtig tartó haszonélvezeti jogomat átadnám, pl. 1.5 millió forintért. Az új haszonélvező természetesen haláláig használhatná az ingatlant, akinek kötelessége az ingatlan állagát megőrizni és a vele járó terheket viselni. Tehát ennek az ingatlannak a vásárlása nem volt kidobott pénz, ha figyelembe vesszük, hogy a kisfiam tulajdona megmarad, amit majd nagykorúságával ha úgy gondolja, értékesíthet. De az is lehet, hogy jobban jár majd az akkori értékesítési jogával, mint most amennyit ér.
Száz szónak is egy a vége. A haszonélvezeti jogot másnak sem átruházni sem átadni nem lehet. Ezt most és azonnal felejtsd el!
Többen leírták neked a megoldást:
- Te lemondasz a haszonélvezeti jogodról (ezáltal az ingatlan tehermestes lesz).
- Más részére ellenérték fejében új haszonélvezeti jog létesül (ehhez kell a gyámhivatal jóváhagyása).
Viszont azt ne felejtsd el, hogy az ellenértékből neked nem lesz pénzed, Azt ugyanis a kiskorú gyermeked nevére szóló gyámhatósági betétkönyvben kell elhelyezned. Nyilván költhetsz ebből a pénzből, de kizárólag a gyermekedre, szigorú elszámolás terhe mellett.
Kedves lajcsó!
Biztosan hallottál már a haszonélvezeti jog megváltásáról. Ez azt jelenti, hogyha sikerülne eladni az ingatlant, akkor én kérhetem a haszonélvezeti jog megváltását, ezt nekem a törvény biztosítja. Minél fiatalabb a haszonélvező, annál nagyobb összegre jogosult az ingatlan vételárából. Erre van kitalálva egy szorzó amely a haszonélvező életkorát figyelembe véve határozza meg, hogy a vételárból mennyi jár a haszonélvezőnek. Tehát a haszonélvezeti jog is egy pénzzel kifejezhető érték, ha úgy tetszik vagyon, szerintem. Az én haszonélvezeti jogom megváltásából származó összeghez a Gyámhatóságnak semmi köze, ezzel ők is tisztában vannak, hogy ez nekem jár. A fennmaradó összeget viszont valóban gyámügyi letétbe kell helyezni és a kisfiam csak akkor jut a vételárhoz, ha nagykorú lesz! Ezzel én teljesen tisztában vagyok!
De mivel ezt az ingatlant eddig nem sikerült eladni, pedig már régen szeretnénk, azért ötlött a fejembe az a megoldás, hogy a haszonélvezeti jogomat ami pénzbe kifejezhető, eladnám vagy átruháznám valakire, természetesen nem ingyen "mert hülye azért nem vagyok!" és így mindenki jól járna. Kisfiam azért, mert a tulajdona megmaradna, az ingatlan állaga nem romlana, ezzel értéke nemhogy csökkenne, hanem vélhetőleg az idő múltával még nőne is, hiszen nem véletlen, hogy a leggyakoribb befektetés az ingatlan. Én azért, mert egy jelentős összeghez juthatnék ami kihúzna a slamasztikából. És nem utolsó sorban jól jár az új haszonélvező, hiszen egy több milliós ingatlant fog élvezni haláláig a vételár töredékéért, főleg ha nincs is örököse, akire hagyhatna mindenét.
Rozika5: ahogy Lajcsó is mondja, a terved nem működik, mert a haszonélvezet nem forgalomképes, ahogy a bérleti jog. A gyakorlását átengedheted, de mitől lennél előrébb, mintha bérbe adnád az ingatlant? A haszonélvező ugyanúgy lelakhatja és csinálhat tartozást, ráadásul ki sem tudod rakni, a haszonélvezet megmarad rajta a kisfiad nagykorúsága után is, nem lesz könnyebb eladni akkor sem. Meg aztán ha pang az ingatlanpiac és egész házat nem nagyon vesznek ott az emberek, miért fizetnének, hogy haszonélvezetük legyen?
Rozika5: ha te ellenérték fejében lemondasz a haszonélvezetedről, akkor az ellenérték annyi, amennyiben megállapodtok, a jogszabályban foglalt számítási mód csak akkor játszik, ha a kötelező megváltás esete forog fenn (a tied most nem az).
A terved alapján csak a kisfiad járna rosszul, ezért nem is járulna hozzá a gyámhatóság, hogy az édesanya helyett valaki más haszonélvezete kerüljön az ingatlanra (amit egyébként formálisan nem is te, hanem a kisfiad alapít és mivel ebben az esetben ti ellenérdekű felek vagytok, helyetted egy ügygondnok írna alá, ha a gyámhatóság engedélyezné).
Nincs garancia, hogy a haszonélvező ne rongálná az ingatlant, mint a bérlők, ezt nem tudom, miért gondolod.
Kedves pazs!
„Meg aztán ha pang az ingatlanpiac és egész házat nem nagyon vesznek ott az emberek, miért fizetnének, hogy haszonélvezetük legyen?”
Mint ahogy azt az előbb már leírtam: pl. azért, mert élete végéig biztosított a lakhatása, vagy azért mert több milliós ingatlant élvezhet halála végéig a vételár töredékéért, vagy azért mert egyszerűen nincs valakinek annyi pénze, hogy egy több milliós ingatlant vegyen stb...
Én magamból indulok ki, hogy én biztosan nem rongálnám meg azt az ingatlant, ahol halálom végéig lakom!
Kedves Rozika5!
értem én, de nem értünk egyet, az emberek (sajnos? szerencsére?) nem mind olyanok, mint mi magunk. Meg aztán a terved nem működik.
Tisztelt hozzáértők! :)
Édesanyám sajnos gondnopkság alá került és kizárólag engem fogadott el gondnokának. Ezt a bíróság helyben hagyta. 1986-ban édesanyám vásárolt Budapesten egy ingatlant, de sajnos az akkori jogszabályok szerint 2 ingatlan nem lehetett a nevén. /akkor már volt egy Bp.-i lakása./ Azt a megoldást találta akkor az ügyvédje, hogy valamelyik gyereke haszonélvezeti jogát rátéve már megveheti. Így is történt, rákerült a hugom haszonélvezete. Erről édesanyám később lemondatta, a lemondást saját kezűleg írta két tanú aláírásával.
Sajnos a földhivatalba ez nem került be és itt jön a kérdésem. Az ingatlan 15 éve üresen áll, állaga romlik és nincs más választás, mint eladni. Engem, mint gondnokot köteleznek a gondnokolt érdekeinek képviselésére.
Bevihetem én ezt a lemondó nyilatkozatot a földhivatalba? Vagy keressek ügyvédet? Édesanyány aláírhat még bármit? Előre is köszönöm a válaszukat. Természetesen az eladási árat édesanyám számlájára azonnal befizetném.
Keress ügyvédet; lehet, hogy perelni is kell.
Kiskata2!
A haszonélvezeti jog megszűnését a földhivatal az általad említett okirat alapján nem fogja bejegyezni, ahhoz legalább ügyvédi ellenjegyzés kell.
Az, hogy édesanyád írhat-e még bármit is alá, attól függ, hogy mely ügyekben korlátozta a bíróság a cselekvőképességét. Ez az ítéletből kiderül. Ha cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezték, akkor nem írhat alá, helyette Te nyilatkozol, de ingatlan eladásához kell majd a gyámhivatal jóváhagyása is, tehát velük is fel kell majd venni a kapcsolatot ezügyben.
A konklúzió tehát ugyanaz, mint amit kbs írt.
Keresned kell mindenképpen egy ügyvédet.
Goodwitch
Ha a haszonélvező hozzájárul a törléshez, elegendő lesz ezt ügyvédi okiratba foglalni. HA nem, akkor valóban perelni kell.
A haszonélvező ezt saját kezűleg leírta két tanú jelenlétében. Mégis el kell jönnie az ügyvédhez?
Ügyvéd nem ellenjegyez olyan iratot, amelyet évekkel korábban és nem ő előtte írtak alá.
Köszönöm.
Ez jó hír, legalább nem kell kínlódnom egy ház eladásával. :-)
A ház állaga meg csak tovább romlik. A húgod nem hajlandó ügyvéd előtt megismételni, hogy lemond a haszonélvezetéről?
Pazs! Szerintem ő tisztában van azzal, hogy majd a törvényes öröklésnél ez mit jelent. Mivel ketten vagyunk testvérek és ketten is akartuk a gondnokságát elvállalni, ő annak a háznak a 2/3-t fogja örökölni.
Mivel anyu nem fogadta őt el gondnokának, még úgysem, hogy mind a ketten azok leszünk, tuti, hogy nem fog lemondani. Volt esély rá, hogy ketten lehessünk, mert 3 ingatlanról és nagymennyiségű devizabetétről van szó.
Meg sem próbálom, mert kerülöm a vitát. Dzerinte én beszéltem rá anyut, hogy csak engem fogadjon el.
Ja! Ezewn kívül még 16 db. földje is van, amit kárpótlási jeggyel vásárolt. Azt sem tudom, hol vannak. :(
Nagyon nem hiányzott ez nekem, mert hirtelen borult el az elméje és olyan lett, mint egy kisgyerek. :(((
Idősek otthonában van, de csak én fürdethetem pld., én vásárolok, én mosok rá stb. Nagyon sajnálom, hogy így alakult az élete. :((( 80 éves. Friss még ez a dolog. Idén történt. Üdv.
Tisztelt Ügyvéd/ek!
Szüleim ez év áprilisában elváltak. Édesanyám tulajdonába került az eddigi két közös ingatlan, cserébe édesapám mind kettőre haszonélvezeti jogot kapott. Az egyik ingatlan egy telek hétvégi házzal. Anyukám egyik reggel avval állt elő hogy apukám pakolja ki a holmijait a telekről majd egy hét múlva elmegy egy jogásszal és egy rendőrrel a telekre, hogy a kulcsot átvegye. Mint már
említette apukám haszonélvező a telken. A kérdésem anyukám megteheti-e ezt.
Pont fordítva. A haszonélvező jogosult az ingatlanokat kizárólagosan használni, hasznosítani, szedni a hasznait. A haszonélvezet gyakorlását másnak visszterhesen vagy ingyenesen átengedheti.
Segítséget szeretnék kérni , vagy pedig csak véleményeket . Van egy magántulajdonunk , az édesanyám nevén van a lakás , és az édesapám haszónélvezö , az ö házaságuk megromlott és külön élnek , mi élünk anyámal a lakásban , arra lenék kiváncsi , hogy mi jogial a lakásbol eladhatunk e valamit , vagy pedig meg tudjuk e gátolni , hog az apám beleköltözön a szeretöjével ?? Köszönöm a válaszokat véleményt !!!
Közvetlenül alattad a válasz.
Annyit talán hozzátennék, hogy attól, hogy édesanyád a bejegyzett tulajdonos, még vígan lehet az az ingatlan közös tulajdon. Akkor pedig csak óvatosan azzal az eladással - ami egyébként sem esélyes haszonélvezettel terhelten.
Tisztelt Fórumozók!
Van-e bármilyen módja annak, hogy a haszonélvezeti jogot a haszonélvező beleegyezése nélkül töröljék egy ingatlanról?
T. Ügyvéd Úr!
Van egy kertes háza Apámnak s exfeleségének(halála előtt elváltak) amin Nagyanyám holtig tartó haszonélvezeti joga van. Apám meghalt. A kérdésem a következő:
Ha Nagyanyám leszeretne mondani a haszonélvezeti jogáról mindenképp ügyvéd vagy közjegyző előtt kell h megtegye? Ha nem kell, akkor mit kell tartalmaznia a lemondó nyilatkozatnak?
A Nagyanyámnak volt külön háza. Eltartást kötött egy Emberrel.. most Ő gondoskodik róla, eladta a Nagyanyám házát s most idősek otthonában van.
Válaszát előre is köszönöm!
Bridge80
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02