dorka:
Először is azt kell majd tisztázni, hogy milyen időpontban érvényes jogszabályi állapot vizsgálata a per tárgya.
Végiggondolva az eddigieket kénytelen leszek magamat részben felülbírálni. A lényeg a következő:
Az Étv fogalommeghatározása szerint van olyan, hogy építmény, és az építményeket két csoportba lehet osztani; épület és műtárgy.
Az építmény fogalma: „építési tevékenységgel létrehozott, illetve késztermékként az építési helyszínre szállított, - rendeltetésére, szerkezeti megoldására, anyagára, készültségi fokára és kiterjedésére tekintet nélkül - minden olyan helyhez kötött műszaki alkotás, amely a terepszint, a víz vagy az azok alatti talaj, illetve azok feletti légtér megváltoztatásával, beépítésével jön létre (az építmény az épület és műtárgy gyűjtőfogalma).”
Az épület fogalma: „jellemzően emberi tartózkodás céljára szolgáló építmény, amely szerkezeteivel részben vagy egészben teret, helyiséget vagy ezek együttesét zárja körül meghatározott rendeltetés vagy rendeltetésével összefüggő tevékenység, avagy rendszeres munkavégzés, illetve tárolás céljából.”
A műtárgy fogalma: „mindazon építmény, ami nem minősül épületnek és épület funkciót jellemzően nem tartalmaz (pl. út, híd, torony, távközlés, műsorszórás műszaki létesítményei, gáz-, folyadék-, ömlesztett anyag tárolására szolgáló és nyomvonalas műszaki alkotások).”
Mindezek alapján az épület fogalmához hozzárendelhető az építmény fogalma is, hiszen az épület egyben építmény is, így a talaj, a felette lévő légtér...stb szerepet játszik. Még ha nem is olyan módon, mint azt te korábban írtad. Nem kell a levegőt, vizet..stb-t "megakasztania". A lényeg, hogy a térben kell elhelyezkednie.
Együtt értékelve az épület és a műtárgy fogalmát, valamint azt, hogy az építmény nem lehet más, vagy épület, vagy műtárgy, akkor viszonylag könnyen belátható, hogy egy emberi tartózkodás, vagy tárolás céljára szolgáló építmény (lábakon álló tető) sokkal inkább nevezhető épületnek, mint út, híd, torony, vagy egyéb hasonló rendeltetésű nyomvonalas műszaki alkotásnak.
Ami az időintervallumot fontossá teszi, az nem is ebben az összevetésben a legfontosabb, hanem az OTÉK fogalommehóghatározásai között szereplő kerti építmény fogalma.
2012. 08. 06-ig a fogalom így nézett ki:
„Kerti építmény: az építési telken belül pihenés, játék, szórakozás, kikapcsolódás céljára szolgáló műtárgy [pl. hinta, csúszda, homokozó, lugas, szökőkút, kerti tó, kerti grill, kerti pavilon, terasz, kerti víz- és fürdőmedence, kerti épített tűzrakóhely, kerti zuhanyozó, kerti napkollektor, legfeljebb 20 m2 vízszintes vetülettel kialakított kerti tető, kerti szabadlépcső (tereplépcső) és lejtő].”
Ezt követően máig a kerti építmény fogalma: „a kerti tevékenységre, pihenésre, játékra, szórakozásra, kikapcsolódásra és tárolásra szolgáló műtárgy.”
Magyarán a felsorolás elmaradt, a műtárgy, mint alapkövetelmény viszont megmaradt. A korábbi szövegben ugyan szintén műtárgyként említi a kerti tetőt, de legfeljebb 20 m2 területig tekinti annak, ami nyilvánvalóan nem lehetséges, hogy a kis tető műtárgy, míg a nagy már épület. Szerintem ezért is maradt el a módosítás után a felsorolás, mivel az részben ellentétes volt a törvény fogalommeghatározásával.