Közigazgatási bírság


pihenés # 2010.03.10. 09:59

Segítség!Decemberben volt egy gyorshajtásom (lakott területen 70km/órát mért a berendezés.A héten a férjem aki az üzembentartó kapott egy értesítést közigazgatási eljárás megindításáról.Én vagyok az autó tulajdonosa.Lehetséges hogy mindkettőnket megbüntetnek?
Tudok tenni valamit? SOS

monalisa1 # 2010.03.10. 20:38

Előfordult már hogy egyazon ok miatt szabálysértési pénzbüntetést is kiszabtak meg közigazgatási bírságot., az előbbire kifogással kell élni és amikor bírósági tárgyalásig jut az ügy ott nagy valószínűséggel figyelmeztetésre módosítják. (A szabálysértésnél van rá mód a változtatásra/mérséklésre a közigazgatási bírságnál jelen idő szerint nincs.)

Külön írom: általában arra kíváncsiak ki volt a gyorshajtó, aztán ha befizetésre kerül a pénzbüntetés nem vizsgálják hogy "családon belül" ki vitte el a csekket a postára...

"Lisa"
laikus hozzászóló

pihenés # 2010.03.11. 08:41

Én vezettem,és igazoltattak is,tehát tudják hogy ki vezetett.

mrhoff # 2010.03.12. 10:35

pihenés:

Mindig az üzembentartónak küldik ki a felszólítást, a közigazgatási eljárás megindításáról.

Nyilatkozhat arról, hogy kinél volt a kocsi abban az időpontban. Ennek leadása után megindítják a ténylegesen szabálysértő ellen a közigazgatási eljárást, és küldik a csekket.
Amennyiben a 14. paragrafus, 1 bekezdés d, pontja miatt (ez fér bele a 70km-es sebességbe, úgy 30e ft-ról fog szólni a csekk)

Nyilatkozat gépjármű használatba adásáról
letölthető innen:
http://www.police.hu/nyomtatvanyok

Tehát nem fogják mindkettőtöket megbüntetni.

pihenés # 2010.03.13. 11:25

Tehát akkor most ezt a nyilatkozatot töltsük ki visszamenőleg?Vagy minden maradjon így mert biztos hogy nem büntetnek meg mindkettőnket?

monalisa1 # 2010.03.13. 19:33

50km+15%=65km+5km=70km. Ha 65 km-mal mentél volna lehet hogy még nem büntetnek meg, azonban a +5km - vagyis a mért 70km már mindenképp utólagos szankcionálandó gyorshajtás.

Persze az is előfordulhat hogy valakit lemeszelik 52 km-rel és helyszin bírságolják.

Nem fog két csekk érkezni, az esetnek nincs akkora "súlya".

"Lisa"
laikus hozzászóló

romcsik # 2010.03.16. 13:55

Kedves Fórumozók!

A következő eset kapcsán kérném a véleményetek!

20000 Ft-os közigazgatási bírságot kaptunk a párommal biztonsági öv használatának elmulasztásáért (autó hátsó ülése).
Ez történt: átjöttünk az ukrán-magyar határon, ahol 1 órát fagyoskodtunk, mivel sokan voltak és ugyebár ott kipakolják a csomagtartót is. Mivel fáztunk, rajtunk volt a kabát. Végre sikerült átjutnunk a határon és kb 30 km után kikapcsoltuk a biztonsági övet, hogy levehessük a kabátunkat. És épp akkor megállított a rendőr közúti ellenőrzésre, mivel a sofőr sajnos elfelejtette felkapcsolni az autó lámpáját. Meg is bírságolták őt, aztán persze észrevették, hogy nekünk nincs bekapcsolva a biztonsági övünk, mire mi is megkaptuk a bírságot. Hiába magyarázkodtunk, nem érdekelte őket. Nem ismertük el a szabálysértés tényét azon a papíron, amit aláírattak velünk.
Kérdés: lehet valamit tenni, hogy ne kelljen ezt kifizetni (diákok vagyunk, külföldi állampolgárok, ösztöndíjjal rendelkezünk csak, nehéz lenne ezt most kifizetni).

Válaszokat előre is köszönjük!

monalisa1 # 2010.03.18. 20:29

Közigazgatási bírságnál tudtommal nincs méltányosságra lehetőség, sőt részletfizetésre se nagyon - azért próbáljátok meg.

Ha nem tudjátok kifizetni esetleg szóba jöhet közmunka - 3000 és/vagy 5000 Ft/nap tételezésben. (Az adott megyei jogú város önkormányzatánál kell érdeklődni ennek lehetőségéről.) Végső soron pár nap fogdára váltható...

"Lisa"
laikus hozzászóló

romcsik # 2010.03.30. 16:22

No megkaptuk pár napja rögtön a határozatot. Semmi értesítés előtte, hogy esetleg meghallgassanak minket is. Bűnösök vagyunk és kész. Bizonyítékként értékelték a helyszínen kitöltött nyilatkozatot (amin nem ismertük el a tényeket)és a rendőri jelentést. Természetesen nem a mi javunkra billent a mérleg. 10 napon belül lehet fellebbezni az elsőfokú hatóságnál, illeték 5000 ft. Mi Budapesten vagyunk, azt hiszem inkább a fizetés mellett döntünk, mint most záróvizsgák közepén ilyenekkel foglalkozni. Én is azt olvastam valahol, h nincs helye méltányosságnak és részletfizetésnek sem. De reménykedtem. Annyira bosszantó ez az egész. Mivel veszélyeztettem én a közlekedést? Szerintem nagyobb baj volt az, h nem égtek a lámpák, az sokkal veszélyesebb, mégis az csak 3000 ft ér. Ennyit az igazságosságról!

Köszönöm, h meghallgattatok :)

monalisa1 # 2010.03.30. 20:14

Lakott területen kívül évek óta kötelező a hátul utazóknak is a biztonsági öv bekapcsolása., tulajdonképpen a soför köteles ellenőrizni ahogy az ajtók megfelelő becsukottságát is. Az más kérdés hogy éppen állt az autó...

redlex # 2010.03.31. 08:40

Kedves Jogi Fórumozók!

Szeretném segítségeteket és tanácsotokat kérni. Volt egy gyorshajtásom, amivel 45.000 ft-os bírságot szabtak ki rám,tavaly december 18-án emelkedett jogerőre és január 18-án lejárt a teljesítési határidő.Eltettem akkoriban a csekket hogy fizetéskor befizetem,de teljesen megfeledkeztem róla a múlt hétig.Ugyanis kaptam egy levelet a bíróságról,amiben végrehajtást rendelnek el.Amely ilyen formában szerepel a levélben.:
"Felhívom a Szombathelyi Polgármesteri Hivatal Adóhatóságát, hogy a fenti határozatban (végrehajtás) megállapított bírság összegét (45.000 ft) hajtsa be és kérem, hogy a 2009.évi CXXX.tv.49.§ (4) bekezdése alapján a végrehajtás során befolyt összeg 75%-át az Országos Rendőr-főkapitányság részére a .......... számú, a Magyar Államkincstár által vezetett számlájára átutalni szíveskedjen.
A végzéssel szemben a kézhezvételtől számított 10 munkanapon belül - 3.000, - Ft illetéknek illetékbélyegben történő lerovása mellett - a budapesti rendőrfőkapitánynak címzett és hatóságomhoz benyújtott fellebezésnek van helye.

Ez magyarán megmondva mit jelent? Tudok még valamit tenni részletfizetés érdekében? Most pénteken jár le a 10 nap fellebezési idő, mert szeretném befizetni de sajnos egybe nincs rá most lehetőségem, valamint van állandó munkahelyem, és autó a nevemen.Ezekre milyen kihatással lehet ez az egész? Hogyan zajlik ez a behajtás? Valamint mennyi idő még mire lépnek valamit? És lehetséges még hogy időközbe ha sikerül összekuporgatni a bírságra akkor 2héten belül befizessem?Valamint ha a rendőr megállít igazoltatni valóban leveheti a rendszámom emiatt a tartozás miatt?

Segítségeteket előre is köszönöm!További szép napot.
Üdv.: S.Róbert

monalisa1 # 2010.03.31. 17:10

Még ma írd meg a pár soros fellebbezést melyben részletfizetést kérsz és legkésőbb holnap add postára tértis levélként. A 3000 Ft illetékbélyeg ráragasztásáról ne feledkezz meg.

Ellenkező esetben vagy az autót foglalják le - és nem használhatod míg nem fizettél, vagy a fizetésedből -annak 33%-ig- esetleges bankszámládról emelik le a bírság összegét.

A végrehajtótól előre nem kapsz értesítést., megy és lefoglal ill. leemeli a pénzt.

Ha sehogy sem tudsz fizetni marad a közmunka, ezt az önkormányzaton kell megkérdezni. (Általában 3 vagy 5 ezer Ft/nap és általában "kertészkedés" a köz érdekében.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

redlex # 2010.04.01. 06:36

Köszönöm a gyors választ! Még egy kérdésem lenne,hogy a levelet hogy kell feladni?Mert nem értem pontosan mert ez van benn " a Budapesti rendőrfőkapitánynak címzett és hatóságomhoz benyújtott fellebezésnek van helye" Itt most a kérelmet a részletfizetésre vagy a halasztásra kinek írjam? pl. Tisztelt bíróság, vagy Tisztelt rendőrfőkapitány úr vagy pedig akitől a levelet kaptam ügyintézőhöz? És a borítékot kinek címezzem?Ahonnét ezt a levelet kaptam? Milyen adatokat kellene beleírni a fellebezésbe?Vagy igazából mit írjak bele?Mert ugye lényegébe ez egy kérelem lenne... Sajnos ilyennel még nem volt dolgom és fogalmam sincs az egészről. Segítsetek légyszíves!

Előre is köszönöm!
Üdv.: S.Róbert

végrehajtó1 # 2010.04.01. 16:01

redlex

A levelet nem bíróságtól hanem a kapitányságtól kaptad hogy áttették az illetékes önkormányzathoz az ügyet hogy adók módjára hajtsák be.Az ilyen esetekben 25% illeti meg az önkormányzatot és 75% a kapitáyságot.
Azt tudni kellene hogy hol laksz.Mert ha kis faluba akkor biztos nincs végrehajtás ha városban akkor nagy a valószinüsége hogy van adóvégrehajtó alkalmazott is.Persze elöbb utóbb mind kettő megkisérli beszedni de ez a városokban pláne megyeszékhelyen viszonylag gyors .
A kérelmet az önkormányzat adóosztályára ad be.
Ne a rendőrségre fellebezz mert azzal csak azt fellebezed meg hogy átadták az ügyet.És ez jogszerű.Így ez el lesz utasítva és ugrott az illetéked is.Tehát részletett az önkormányzattól kérj.Ez ügyben az Adózás rendje ad taxatív útmutatást.Persze ez is illeték köteles.

redlex # 2010.04.01. 21:02

végrehajtó1

Köszönöm a segítséget,igen majdnem póruljártam mert felakartam ma adni a fellebezést,de nagy nehezen sikerült elérni a helyi rendőrhatóságot és ott a hölgy felvilágosított hogy mit is tudok tenni,és nem érdemes feladni a fellebezést,mivel jogos.
Szombathelyen lakom, holnapi nap bemegyek az önkormányzat adóosztályára és akkor ott talán tudnak segíteni hogy kérelmet részletfizetésre vagy halasztást krhetek-e.Legalábbis abban bízom,hogy a keddi nappal nem indul el a végrehajtó, hanem legalább a fizetési szándékom jelzik valahol nekik.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

További szép napot!
Üdv.: S.Róbert

emese001 # 2010.04.09. 13:03

sziasztok,

engem az érdekelne hogy jogosan büntet e 30.000 Ft-ra tilosban parkolásért? két esetem is van: az első esetben a szabálysértés szerint nem 5m belül hagytam az autót a kereszteződéstől számítva, (elismerem) viszont kötzterületi kamerával fotozták az esetet.
A kapott értesítőben fellebbezésre lehetőséget nem adnak.
A köztéri kamera felvétele lehet hiteles forrás egy szabálysértés elindításához? (akkor én egy lakásbetörésnél miért nem használhattam fel a betörő ellen? állítólag a személyiségi jogok megsértésére hivatkozhat)
Az nem személyes jog, hogy hol mikor járok, parkolok az autómmal?
a másik eset amikor éjjel parkoltam egy feltúrt építkezésnél, ahol az csatornaépítés miatt megállni tilos táblát helyeztek ki, (megjegyzem már kész volt a csatorna csak több napja nem aszfaltozták még vissza azt a részt, szoval a lakok elkezdtek visszaálni a helyeikre, a tábla ellenére) a kozigbírság honlapján jól látszik a felvételen hogy egy rendőrautó fedélzeti kamerájával készítették a képeket, és az alapján jelentettek fel!
A rendőrségi jármű felvételei okésak?

2 x 30.000 Ft pár nap leforgása alatt durva, híéna hozzáállásnak tartom hogy 30e a minimum bírság és semmilyen méltányosságra nincs lehetőség.

gabims10 # 2010.04.09. 15:25

A következő problémára szeretnék megoldást találni:

Van egy másodfokú közigazgatási határozat, ami ugye a Ket. 128. § (5) szerint jogerős, vagyis végrehajtható. A határozat szerint a megbírságolt ügyfél egyben kizárásra került meghatározott pályázatokból.

A kérdés a következő: ha az ügyfél a bírósághoz fordulva megtámadja a másodfokú döntést, akkor a pályázatból való kizárás felfüggesztését is lehet kérni a Ket. 110. § (1) alapján? Vagy az erre nem vonatkozik? Illetve amennyiben a bíróság helyben hagyja a másodfokú hatóság döntését, akkor az esetlegesen elnyert pályázatból utólag kerülhet-e kizárásra az ügyfél?

Mindenkinek előre is köszönöm a segítségét.

kovacslajos # 2010.05.05. 17:23

Tisztelt Fórumtársak!

Mostanság sokat olvastam a következő sorokat:
“2010 Április 1-jei hatállyal módosult a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről szóló kormányrendelet – a közlekedési szabálysértések esetén a hatóságnak hatvan napja van arra, hogy kézbesítse a határozatot.”

De számomra még mindig nem teljesen világos, hogy milyen dátumnak kell túllépnie a 60 napot, hogy mentesüljek a bírság megfizetése alól.
A kérdésem, hogy a bizonyos dátum a jogerős határozat meghozatalára, vagy a jogerős határozat postára adására, esetleg arra vonatkozik, amikor én átveszem a postástól a jogerős határozatot.
Valamint szeretném még tudni, hogy a 60 nap mikortól “indul”: Onnantól, mikor közigazgatási bírságot indítottak ellenem, vagy onnantól, mikor az erről szóló értesítőt megkaptam?

Továbbá, mivel hogy ez a törvény ugye április 1-jei dátummal módosult, de nekem pl. márciusban közepén indult az ügyem, akkor nekem március közepétől indul a 60 nap, vagy április-től?

Ezenkívül, ha a hatóság mégis túllépné a 60 napot, akkor nekem fellebeznem kell, vagy egyszerűen csak nem fizetem be a csekket, lévén hogy úgyis elévült?

A válaszokat előre is köszi.

monalisa1 # 2010.05.06. 19:56

Nem hiszem hogy a rendelet visszamenőleges hatályú, vagyis az április előtti esetekre bizonyára nem vonatkozik.

Ama 60 nap a hatóságnak szól - azzal különösebben ne foglalkozz, ha túllépik úgyis kimagyarázzák magukat. (Ha az elkövetéstől számított 6 hónapon túl jönne csak határozat akkor lennél kint a vízből elévülés címén.)

Minden határozatban le van írva, hogy a kézhezvételtől számított 15 ill. 30 nap áll rendelkezésre a fellebbezés/kifogás írásbeli beterjesztése.

"Lisa"
laikus hozzászóló

biti51 # 2010.05.16. 10:23

Kellemes hétvégét mindenkinek!

Belefutottam éltemben először a sebességtúllépés szabályába,50 helyett 71-el mentem mérésük szerint.

Megkaptam a csekket 30eFt-ról 30 napos határidővel,csak éppenséggel a minimális fizetésem és a családi kassza üressége,feleség munkanélkülisége ami hátráltat a fizetésben.

Közmunkát elvállalnám csak nem tudom hogyan kell intézni,gondoltam írok egy levelet a rendőrségnek tértivevényesen,amiben leírom a helyzetemet,ketyeg a 10 napom,remélem az a levél kézhezvételétől számít.

Nem szeretném hogy letiltsák minimálbéremből.

Ha valaki járt már ebben a cipőben kérem írja meg mi ennek az intézés módja.

köszönettel

nagymarti # 2010.05.19. 19:56

Sziasztok! Januárban páromat gyorshajtásért állították meg, és helyszíni bírságot fizettetek ki vele (10.000 Ft). Ezt ő csekken be is fizette még aznap. Március közepén küldtek ki édesapjának egy levelet, hogy megbüntetik mint üzembentartót a gyorshajtásért (mert az ő nevén van az autó) - ha nem bizonyítja be, hogy nem ő vezetett. Ezek után párom küldött nekik egy levelet, hogy ő vezette, nem édesapja, apukája is aláírta, meg a fénymásolatát a csekknek, hogy ő ezt a bírságot már kifizette, a probléma csak az, hogy "simán" adta fel a levelet, nem ajánlva és nem tértivevényesen. 2 hétre rá kapott édesapja még egy levelet csekkel együtt (30.000 Ft). Erre a levélre azóta se reagáltak, persze mi hibánk, de nem hiszem hogy egy "normális" levelet nem kapnának meg. Mindegy. Mindkét levelen, amit ők küldtek dátumként február vége szerepel, és március végén kaptuk meg. Az ottani (pécsi) Rendőrséggel is beszéltünk telefonon, de sajnos a hölgy ott csak "lealázta" páromat, mintha valami bűnöző lenne, hogy szépen fizesse be, ha már ilyen undorító dolgot művel, hogy gyorsan megy. A helyszíni bírságot nem szabadott volna kiszabni, meg se szabadott volna állítani őt, de max azt visszaigényelhetjük. Rendőr ismerősünkkel beszélvén mondta, hogy beszélt egyik itteni (más a megye) főnökével, hogy a Jogorvoslati Osztályon tudunk az egész határozat ellen fellebbezni és ezt mi meg is tettük. Illetékbélyeget is vettünk a postán. Ezt el is küldtük Szombathelyre, de azóta nem jött semmi levél. Se Szombathelyről a Jogorvoslati Osztályról, sem a Baranyai Rendőrségtől (hogy ejnye nem fizettétek be a csekket). Mellesleg, a 30 nap fizetési határidő az mitől számít?? A dátum amikor mi megkapjuk? Mert a dátum ami a levélben van, az ugye már jóval 1,5 hónappal előtte volt mint ahogy azt kézhez kaptuk... Köszi a válaszokat!!

nagymarti # 2010.05.19. 20:02

Azt mondták nekünk (rendőr ismerős), hogy az illetékbélyeggel "kitoltuk" a fizetési határidőt, de most már kicsit izgulunk, hogy a mi leveleinkre nem reagálnak és már május vége lesz lassan.. Ilyenkor mi van? Várjunk? Ha ők úgy veszik, hogy mi szemét módon nem fizettük be a csekket, akkor mi van? kiszabnak egy még nagyobb összeget, vagy kivonják apósomnak az autóját a forgalomból? De miért nem reagálnak sehogy a leveleinkre??? Idegesek vagyunk már tőle!

ajtó # 2010.05.21. 18:02

Leírom az ügymenetet, hogy értsük:
az elkövetés után egy értesítést kapunk arról, hogy közig eljárás indult velünk szemben.Ezt követően, kb 3 héttel generálódik a rendszerben a csekkes határozat, amit a posta összesen 2 alkalommal visz ki. (Ha nem vesszük át, a 2. alkalmat követő 5. napon áll be a kézbesítési vélelem, ami azt jelenti, hogy ezt a napot tekinti a hatóság úgy, hogy az ügyfél kézhez kapta a határozatot.) Tehát az a nap bír különös fontossággal, amikor a határozatot átvesszük, a tértit aláírjuk.
Az átvételt követő 10. munkanapon emelkedik jogerőre a határozatunk, ettől a naptól számítva 30 nap áll rendelkezésre a teljesítésre.
A 60 napos jogvesztés pedig csak az április 1. után keletkező ügyekre vonatkozik: az elkövetés napjától számított 60 napig nem veszed át (ill a vélelem nem áll be)a határozatot. A 61. napon már nincs bírság.

A beadványokkal meg el vannak csúszva, de ha már a határozatot átvetted, mindegy is.

Beszedésről: adók módjára történik, vagyis nincs közmunka!!!

ajtó # 2010.05.22. 06:54

Jogorvoslat: az első fok ilyenkor az egész ügyet továbbítja a budapesti főkapitányságra, ez a másodfok ugyebár márc. 1. óta. Természetesen ott is el vannak csúszva, türelem.

nagymarti # 2010.05.23. 17:18

Köszi, akkor ez azt jelenti hogy várjunk?:) De akkor az igaz, hogy az illetékbélyeggel kitoltuk a határidőt és nem fognak minket büntetgetni emiatt? Nagyon köszi hogy leírtad a menetet, így már jobban érthető az egész!!