Banki hitelek


erzso0709 # 2010.05.02. 16:47

Üdvözlök Mindenkit!Szertném megkérdezni,hogy ha már van a házamon jelzálogkölcsön,akkor lehet-e még újjabb jelzálog kölcsönt rá felvenni?

bigdady # 2010.05.02. 18:49

ha éppen kiváltod a jelenlegi jelzáloghiteledet akkor igen

R.Andrea # 2010.05.03. 19:27

Jó Estét mindenkinek!

A következő problémával kapcsolatban szeretnék segítséget, információt kérni:

Van egy 2003.09.24-i keltű hitelszerződésem a Budapest Autófinanszírozási Rt.-vel 1.100.000 Ft-ról, amely hitelt az akkori barátom kérésére vettem fel (ő nem volt hitelképes) 55 hónapra. A bank készfizető kezest kért (csak 22 éves voltam, kb. 3 év munkaviszonnyal és sem ingó sem ingatlan vagyonnal nem rendelkeztem), ez a személy a volt barátom édesanyja lett a tanú pedig a párom. A gépjárműre neki volt szüksége, ő használta ill. a törlesztő részleteket és a felmerülő egyéb ktg-eket is ő fizette.

Történt, hogy a szóbanforgó gépjárművet kölcsönadta egy ismerősének, aki nem hozta vissza ill. utóbb kiderült, hogy tovább adta a nevemben, hamisított adás-vételi szerződéssel. (a rendőrség nyomozást indított ez ügyben 2005.01.31-én ill. sikkasztás és egyéb bűncselekmények miatt a szóbanforgó személy ellen vádat is emeltek) Az autó mégis előkerült egy véletlen folytán, elég rossz állapotban.

Többek között emiatt ill. mivel az akkori párom nem tudta a részleteket fizetni, a bankot kértük, hogy vegye át értékesítés céljára a gépjárművet (2005.01.11-én kelt levélben).
Másnap a bank küldött egy 'vételi jog gyakorlása' tárgyú levelet ill. szerződés felmondást. Ekkor a hátralék 909.845 Ft volt. Az átadásra 2005.03.09-én került sor. 2005.06.03-án kaptam egy levelet, melyben 06.21-ig 699.548 Ft befizetésére szólítottak fel (az értékesítési ár nem fedezte a tartozást). Válasz levélben kértem, hogy havi részletekben törleszthessünk és a csekk garnitúra kipostázását. Így született egy megállapodás, hogy 45 hónap alatt 20.629 Ft befizetésével egyenlítem ki a tartozást. (itt tanúk voltak: a párom és az édesanyja=kezes)

Csekket ugyan nem küldtek, viszont a törlesztés sem kezdődött meg, mert az akkori párom kerek-perec kijelentette, hogy nem akarja kifizetni a hitelt. A kapcsolat ekkor már megromlott és szét is mentünk.

Mai napon kaptam a Budapest Autó Zrt-től egy fiz.felszólító levelet, melyben 1.185.920Ft 05.21-ig történő befizetésére szólítanak fel (azt írták, hogy 2005.06.28 óta nem érkezett befizetés hozzájuk).

Én nem rendelkezem sem ingó sem ingatlan vagyonnal, a szüleimnél élek, van a nevemen 1 hiteles (UniCredit) autó (saját használatban) és 1 hiteles motorkerékpár (Merkantil). A bejelentett fizetésem kb. br.100.000Ft ill. van egy életbiztosításom.
Az 5év elévülési idő úgy látom pont most járna le, gondolom ezért vették elő az ügyet. Ezt a tartozást nem szeretném és nem is tudom kifizetni. Arra nem számíthatok, hogy a volt barátom befizeti ezt a tartozást sem egyösszegben, sem részletekben. Nem tudom, hogy a bank ez esetben megkeresi-e a kezest, 2005-ben nem tette, úgy tudom.

Kérdésem, ha a bank jogi útra tereli az ügyet, milyen következményekre számíthatok ill. hogyan tudnám magam kimenteni a fizetés alól? Mit tehetek ill. mit kellene tennem ez ügyben?
A bank miért nem kísérli meg a kezesen behajtani a tartozást, hiszen legalább 1 ingatlannal rendelkezik?

A segítséget előre is köszönöm!
R.Andrea

monalisa1 # 2010.05.04. 20:02

Ha a bankkal 2005-ben szóban történt a megállapodás miszerint részletekben fizetheted a tartozást -tehát nem készült róla írásbeli engedélyezés-, akkor hiába vannak tanúid - felejtsd el, ahogy a bank is elfelejtette megküldeni a csekk-garnitúrát.

Ettől függetlenül minden hónapban a bankban személyesen is befizethetted volna a havi esedékes törlesztőrészletet.

Tehát egy perben a nemfizetés miatt magad nem tudod érdemlegesen kimenteni.

A banki ügyintéző nemigen fog emlékezni rád, főleg 5 évre visszamenőleg hogy miről is állapodtatok meg akkor. (Az esetleges saját hibáját nem fogja elismerni, valamint lehet hogy már nem is dolgozik a bankban.)

A bank majd előveszi a kezest - vagyis a volt barátodat, de elsősorban tőled az adóstól követel.

"Lisa"
laikus hozzászóló

mika76 # 2010.05.09. 13:26

Kedves Szakértő!Másfél éve a nejem felvett 3000000Ft jelzáloghitelt.A fedezet az édesanyja háza volt.Erre az ing. lett fordítva az összeg.Az édesapja halála után,a ház 3 névre került.Itt jön a képbe a sógornőm.Majd kiderült hogy közel 1Millio forint tartozása van az APEH felé.Az Apeh végrehajtást indított az ingatlanra.Mivel a tartozást ekkor sem rendezték,és a hitelfedezetet képző ing.végrehajtás alatt állt,a bank a nejemmel felbontotta a jelzáloghitel szerződést.Április 21.-én született egy jegyzői határozat,
amiben 15 napot kaptunk a teljes tartozás kiegyenlítésére.
Azt még hozzá kell tennem hogy tisztességesen fizettük a részleteket.Kérvényt írtunk,de másfél hete még nem jött válasz.Május 5.én a nejem számlájáról elkezdték az adósság behajtást,és +540000Ft-ból lett -235000Ft számlaegyenlege.
Május 5től fenáll 2500000 tartozás önhibánkon kívül.Sajnos muszáj a saját lakásunkra felvenni jelzáloghitelt hogy ezt az összeget rendezni tudjuk.A lakás a kettőnk nevén van.Az új hitel elbírálása 3hét.Ha ezalatt a feleségem KHR-re kerül,vagy a bank ráteszi a kezét a feleségem ingatlan részére akkor totális zsákutcába kerülünk.
Ha a bank május 5-én elkezdte az adósság behajtását,akkor mikorra kerülhet a nejem a KHR-ra?Mennyi idő után terhelik meg a feleségem ingatlan részét?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv Tibor

rencsi0205 # 2010.05.09. 14:03

Tisztelt Szakértö!

Ha van egy kft amelyben 40 %ban tulajdonos vagyok, van még két tag 40 és 20 %ban van egy ügyvezetö igazgató akinek semmi pénze az egészben. Van nekem egy lejárt tagi kölcsönöm 24 millió ft. Ki szeretnék lépni a kftböl de nem tudnak kifizetni és most jön a lényeg az ügyvezetö igazgató fel akart venni 18 millió hitelt persze nem az én tagi kölcsönöm törlesztésére de ezt sikerült megállitanom addig hogy felfüggesztették részükre a hitelt. Az lenne a kérdésem hogy a beleegyezésem és tudtomon kivül ezt felvehették-e ugy hogy nem irtam alá semmit. Fedezetnek egy 6 millió ft értékü földet raktak rá amin még a jelzálog jog még rajta van mert már a bank rá rakta. Csak az az érdekes, hogy a 6 milliós földet a bank hogy értékelte fel 56 millióra ugy hogy semmi érdekes nincs a földön. Érdemes egy pszáf vizsgálatot küldeni. Vagy ez nem hitelcsalás véletlenül? Köszönöm

nandy # 2010.05.09. 20:26

mika76:

Bár nem vagyok jogász, de szerintem nagyon zűrös az egész ügy, mert ha a nejed nevére felvett hitelt ténylegesen a szülői ház felújítására fordítottátok, akkor a hagyatéki tárgyaláson hagyatéki teherként leltárba kellett volna vetetni legalább a felújítás értékét.

A másik az, hogy az APEH csak a sógornő részére jegyeztethette volna be a végrehajtási jogot. Így nem hiszem, hogy a bank jogosan mondta fel a szerződést - bár elképzelhető, ha a szerződésben konkrétan benne van.

Tehát szerintem valaki valahol nagyot hibázott, érdemes lenne utánajárni, mielőtt rajtatok csattan az ostor.

mika76 # 2010.05.09. 21:07

nandy

Sajnos a kisbetűsben benne van kerek perec.
A sógornőm holnap megy az APEH-ba,és kiegyenlíti a tartozást.Aztán megpróbáljuk kikönyörögni a hitel visszaállítást.Csak azt nem tudom merre kéne vennem az irányt.Szeretnék mihamarabb túllenni az egészen.
Az OTP a bank.Ha tud valaki segíteni bármi infóval,azt szívesen fogadom.
Üdv Mika76

mika76 # 2010.05.09. 21:11

nandy

Bocs!
Elfelejtettem megköszönni a hozzá szólásod!
Köszi!
Mika76

kriszpu # 2010.05.13. 19:57

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz,hogy a citi banknál van 180e forintos tartozásunk,és hát sajnos nem mindig tudjuk fizetni a részleteket.Most már sajnos ott tartunk hogy perelni akarnak állítólag!A múlt hónapban megegyeztünk hogy fizessek be 20e Ft-tot,május első hetében.Ezt követően rá öt napra megint felhívott a bank hogy ismét fizessek be 20e-ret május 14-ig amit sajnos nem tudok teljesíteni sajnos.És most nem tudom mihez kezdjek mert ha nem érnek el telefonon akkor az utcánkból valamelyik lakost felhívják és vele üzengetnek!A kérdésem hogy most mi fog ezután történni mennyi időbe telik ez az egész és hogyan zajlik?Válaszát előre is köszönöm!

kriszpu # 2010.05.13. 19:59

Azt még elfelejtettem megírni a befizetés megtörtént május első hetében!

monalisa1 # 2010.05.13. 21:47

Az a baj hogy egy összegyült tartozásnál a befizetés kevésbé a tőketartozás csökkentésére megy, nem, hanem a bank a saját veszteségét/kárát pótolja először is, pl. magas százalékú piaci kamat felszámítása valamint ilyen-olyan kezelési költségek stb. Tehát lehet hogy az egyik-másik 20 ezer forintból az egyik ERRE megy el. Ez van.

Nem írtad mire is a tartozás valamint mennyiből mennyi ment már le, de ha a lakást kelljen félteni (?!) holmi 180 ezer forint hitel-visszamaradás miatt, akkor szerződésmódosítást kell kérni: havi alacsonyabb törlesztőrészlet, bár elhuzódó fizetési kötelezettség.

Vagy egy másik banknál megpróbálni felvenni 100-150 ezer forint hitelt - kedvezőbb kamatozással, és ezen pénzt befizetni. (Igaz egy ideig kétfelé a tartozás, de "levegőhöz" lehet jutni, vagyis elmarad a bírósággal való fenyegetettség.)

Javaslom olvassad vissza ezen topicot, mások esetéből és a válaszokból sokat lehet tanulni, hasznosítani.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Dánesz # 2010.05.14. 16:36

Szép napot! A kérdésem az lenne, hogy felelek-e édesanyám hiteltartozásaiért abban az esetben, ha Vásároltam egy ingatlant 2007-be hitelre. a Megvásárolt és az édesanyám ingatlana a hitelem fedezete. Most édesanyám eladja a saját tulajdonú ingatlanát és az árából a hitelem egy részét előtörlesztem fedezetkiengedéssel. tehát édesanyám nevén nem marad ingatlan, csak haszonélvezet az én ingatlanomon. De édesanyámnak van több millió ft hiteltartozása (személyi kölcsönök) amit már nem tud fizetni. Ha be akarják hajtani rajta, akkor hozzáférhetnek-e az én általam megvásárolt az tulajdonomban lévő ingatlanhoz, mivel az én hitelembe fizette a ingatlana vételárát? Félek, hogy az adósságai miatt elárverezik az ingatlanomat! Köszönöm!

monalisa1 # 2010.05.14. 18:42

Kérdés hogy a több milliós személyi kölcsön tartozásnak fedezete-e az anyukád háza, ergo ezek miatt van-e külön is jelzálog a házán?!

Ha nincs akkor eladhatja de a vételár a hiteled miatti jelzálog erejéig a bankot illeti, tehát nem valószínű hogy csupán előtörlesztésről lesz szó...

Ha a mamád házát "nyomorítja" a saját tartozásai miatti saját jelzálog is, akkor csak abban az esetben adhatja el a házát ha előbb a saját tartozásait rendezi.

Így pedig félő, hogy a te hiteltartozásod részbeni/egészbeni rendezésére már nem lesz elég a vételárból visszamaradó összeg.

Anyukád mielőtt eladja a házat feltétlen menjen a bankjaiba és kérdezzen, mert lehet hogy az eladással fedezetelvonást követne el, az pedig bűncselekmény.

Azt hogy végül is mi lesz a te házaddal az a fentiek függvénye...

"Lisa"
laikus hozzászóló

rencsi0205 # 2010.05.15. 06:01

Sziasztok!
Ha tudtok válaszoljatok nagyon fontos lenne a 2010.05.09, 16-3kor irottakra.
Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.15. 09:25

Nézd, rencsi! Nem tudjuk, mi van a társasági szerződésetekben, a törvényben nincs olyan előírás, hogy hitelfelvételhez taggyűlési határozat, pláne, hogy minősített többségű határozat kell.

Annyit azonban mondhatok, hogy nem biztos, hogy százas vagy. (Sic venia verbo) Hát milye vagy te a banknak, hogy az ő érdekeit véded a saját társaságoddal szemben? Miért fáj az neked, ha esetleg a zálogtárgy értéke felett nyújt kölcsönt? Nem gondolod, hogy esetleg épp a cég túléléséhez - és a te kölcsönöd visszafizetéséhez is - szükséges hitel folyósítását akadályoztad meg?
A társaid helyében komolyan megfontolnám a kizárásodat.