ingatlan eladás után fizetendő adó


Panka9 # 2012.02.02. 10:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni.2007-ben vásároltunk egy új építésű ingatlant ami után nem kellet illetéket fizetni. Az adásvételi szerződést 2007.03. hóban írtuk alá de az ingatlanba csak 2008.09-hóban tudtunk beköltözni.(Amikor aláírtuk az adás-vételi szerződést akkor még csak egy gödör volt a ház helyett). A kérdésem az lenne, hogy szeretnék az ingatlan eladni de nem tudom, hogy az 5 év mikortól számít? Az adás-vételi szerződés aláírásától vagy pedig az ingatlan átvételétől? Ha 2012.03.hóban eladnám akkor kell e fizetnem illetéket vagy már annak a mentességére vagyok jogosult?

Válaszát nagyon köszönöm!
Panka

gcscott # 2012.02.02. 09:57

Kedves Ügyvéd Úr! Köszönöm szépen a gyors választ! Ennek tükrében már csak azt szeretném tudni, hogy a szerzés kori érték alatt mi értendő? (Az adásvételi szerződés szerinti vételár (jelen esetben anno' 1.700.000,-Ft volt) vagy a hagyatéki tárgyaláson közjegyző általi becsült érték (5.600.000,-Ft). Hát, ennyi azt hiszem:-) Köszönettel: W. A.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.01. 21:15

Lehet, lehet.

nicsenko # 2012.02.01. 20:07

Üdvözletem minden Kedves fórumozónak! Ha esetleg valaki tudna segiteni,megköszönném!
Vettünk a feleségemmel egy kis házacskát egy óriási telekkel.Megosztottuk a telket(egyenlő arányban)és eladtuk az üres telekrészt.Kell-e adózni a befolyt összegből?
(igen válasz esetén még egy kérdésem lenne:ha el akarnánk adni a megmaradt telekrészt a házzal,ugyanannyiért amennyiért vettük,abból is adózni kell?!??)

BERNADETTVIKTOR # 2012.02.01. 17:45

Köszönöm a választ !

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.01. 13:42

Az adót egyáltalán nem befolyásolja, hogy mire fordítod a vételárat. A szerzéskori érték és az eladási ár különbözetének a 16%-a az adó.

gcscott # 2012.02.01. 11:47

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni. (Elnézést, ha volt már hasonló eset, csak a fórum feléig olvastam vissza.)
A párom - egyedüli örökösként - apósom tavalyi halála után megörökölt egy 35 nm-es ingatlant, melynek a hagyatéki tárgyalást követően 2011. decemberében lett a tulajdonosa.
Idén szeretnénk ezt a lakást eladni. A kérdésem arra vonatkozik, hogy 1./ amennyiben az eladást követő 1 éven belül ingatlanvásárlásra (természetesen uúgy az új lakás is a ZUram nevén lenne) fordítjuk az összeget, akkor mi/mennyi az adószámítás alapja, illetve 2./ ha nem vásárolunk belőle másik lakást, akkor mi/mennyi az adószámítás alapja? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: W. A. (gcscott)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.01. 11:19

Arra, amit kérdeztél.

Őszikék57 # 2012.02.01. 11:09

Rexor!

2. pontban adott válaszod nem egészen világos. Mire vonatkozik a "nem" ?

Rexor # 2012.02.01. 09:34
  1. Nem
  2. Nem, ha átutalaod nekik a zsetont.
Őszikék57 # 2012.02.01. 09:07

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni. A férjem nevén van egy 1926-ban épült falusi házikó, amit végrendelet alapján örökölt 1977-ben.
Ezt a házikót szeretnénk most,2012-ben eladni.
Kérdéseim:

  1. Kell utána adózni? Amennyiben igen, akkor mennyi a befizetendő adó?
  2. A gyermekem lakást szeretne vásárolni. Visszaforgathatom-e a vételárat az ő lakásukba, úgy hogy a férjemnek nem lesz benne tulajdon része. Ebben az esetben is kell adózni?

Előre is köszönöm mindenkinek a válaszát.

fonika # 2012.01.31. 13:22

Társasházi lakásunkat albérletbe adjuk márciustól. Viszont a leendő albérlő jelezte, hogy szeretné megvenni a lakást, amit 3 év alatt szeretne kifizetni (évente 3-3 millió fizetéssel, 9 millió a lakás ára) Kérdésem az, hogy a teljes vételár kifizetéséig jogosan kérhetjük-e az albérleti díjat? Köszönettel

ke001 # 2012.01.31. 13:02

Tisztelt szakértők!

Segítséget szeretnék kérni, 2009-ben örököltem 3 másik emberrel (1 egyenes ági leszármazott 2 unoka) egy lakó ingatlant.
8 millióra becsülték fel, 2011-ben eladtuk 10,5 Millióért.
Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi adót kell ez után fizetni, illetve hogyan kell kiszámolni.

Előre is köszönöm válaszát

Erika

kontiki # 2012.01.31. 12:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Előző levelemet vszínű nem jó helyre címeztem.
Így újra elküldeném:
5 évnél régebbi újépítésű társasházi lakás adásvételi szerződésében külön fel van tüntetve a tároló és garázshely ára (+lakás).
Eladásnál a lakás után nem kell adózni, de a nem lakáscélú ingatlan esetében úgy tudom igen (5 év után). Ez a kettő minek számít? Kell-e adózni az eladás után, bele kell-e venni az adásvételi szbe külön értékkel.
köszönöm előre is a választ ami nagyon fontos lenne mert a napokban jön létre az adásvétel.

kontiki # 2012.01.31. 12:42

Kedves Bubo!
5 évnél régebbi újépítésű társasházi lakás adásvételi szerződésében külön fel van tüntetve a tároló és garázshely ára (+lakás).
Eladásnál a lakás után nem kell adózni, de a nem lakáscélú ingatlan esetében úgy tudom igen (5 év után). Ez a kettő minek számít? Kell-e adózni az eladás után, bele kell-e venni az adásvételi szbe külön értékkel.
köszönöm előre is a választ ami nagyon fontos lenne mert a napokban jön létre az adásvétel.

Rexor # 2012.01.30. 17:26

nem kell.

BERNADETTVIKTOR # 2012.01.30. 16:57

Tisztelt Fórumozók !
Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni .
1988-ban vásároltunk egy lakást,az én tulajdonjogommal, és a szüleim haszonélvezeti jogával együtt.
2011-ben eladtuk a lakást . Szeretném tudni hogy szja-át kell-e fizetnünk utána ?
Előre is köszönöm a segítséget !

baribu # 2012.01.27. 21:45

Üdvözlöm!

Egy ingatlan eladásán gondolozom melyben részben az enyém részben pedig édesapámé. Ő a részét nekem valamilyen formában átadná én pedig az ebből keletkezett összegből egy EU tagországban vásárolnék ingatlant.Ilyen esetben milyen adózással illetve illetékfizetéssel kell számolni? Mik kerülhetnek esetleg elő egy ilyen ügyletnél?

Előre is köszönöm minden érdemi segítségüket,
baribu

Sakura7 # 2012.01.17. 07:34

Szia!

Elnézést, ha félreérthetően fogalmaztam. Nem a véleményed és hozzászólásod ellen volt kifogásom - természetesen minden válasznak örülök, de ahogy az ismerősöm, úgy a te véleményed is laikus vélemény, ezért írtam, hogy leginkább a szakértők véleményére vagyok kíváncsi. ezt meg is kaptam - köszönöm!
Tőled pedig elnézést, nem állt szándékomban megbántani.
Szép napot mindenkinek!
És igazatok van, az ügyvédet meg fogom kérdezni :-)

Gabicsek # 2012.01.16. 19:43

És az itteni szakértőket kérdeztem

Bocs, hogy élek.

De mivel itt több ingatlanról van szó, és innen messziről nehéz eldönteni, mi jó neked, melyik ingatlant add el így, és melyiket úgy, ezért ajánlottam, hogy majd az ügyvédet kérdezd meg. Az tény, hogy a vevő fizeti az ügyvédet, de ahogy KBS is írta, lehet tőle kérdezni, és azt fogja szerződésbe foglalni, amiben ti ott meg fogtok egyezni. A szerződésbe az is belekerül (mégha a másik fél fizeti is), amit te akarsz, ha megvan a vevővel az egyetértés.
Tehát teljesen mindegy, ki fizeti, attól az ügyvéd még ügyvéd marad, és a kérdéseidre fog válaszolni, sőt, tanáccsal is el fog látni, elvégre ezért kapja majd a munkadíjat.
De ha az ismerősöd azt ajánlotta, amit ajánlott, hallgass rá, biztos jobban tudja, mint az ügyvéd.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.16. 18:35

Adásvételi szerződést egyedül szerkesztő, ellenjegyző ügyvéd mindkét fél érdekeit képviseli. Gondos ügyvéd az adózási kérdésekről külön kioktatja az eladót; de ha nem, akkor is szabad tőle kérdezni.

Sakura7 # 2012.01.16. 12:00

Azért, mert a vevő fizeti az ügyvédi díjat, és én nem szeretnék még ezért is pénzt kiadni. Így is alig futja ki a végtörlesztést. És az itteni szakértőket kérdeztem, akik segítenek az olyan rászorulóknak, akik nem minden szabállyal és lehetőséggel vannak tisztában.

Gabicsek # 2012.01.16. 11:18

Úgyis ügyvéddel csináltatod a szerződést, miért nem vele beszélsz?

Sakura7 # 2012.01.16. 10:24

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdésem lenne.
2011-ben örököltem több földterületet, melyeket szeretnék most eladni és végtörlesztésre fordítani a bevételt. Továbbá van egy 1994-ben örökölt telkem is, ezt is eladnám. Ez utóbbinál nem kell már adóznom. A vevő az összesért fizetne 3 milliót. Egy ismerősöm javasolta, hogy bontsuk le a vételárat ingatlanonként. És ami után nem kell már adóznom, az legyen a legmagasabb vételárú. Meg lehet azt tenni, hogy az egyik ingatlant 2 millióért adom, a többit pedig 1 millió értékben fölosztva. Ez így törvényes megoldás? Nem szeretnék bajt magamnak. Válaszát előre is köszönöm!

Bizsoka # 2012.01.16. 09:16

T.Jogi Fórum !

Testvéremmel ebben az évben közösen örököltünk Édesanyám után egy lakást. Jól tudom-e,hogy öröklési illetéket nem, de személyi jövedelemadót kell fizetni ha a lakást eladjuk.Mennyi ennek a mértéke a jelenlegi jogszabályok szerint ? Van-e valamilyen hátrányunk abból,ha a hagyatéki leltárban a lakás áraként kisebb vagy nagyobb összeg szerepel,mint a tényleges eladási ár ? Adózáskor az adóköteles jövedelem alapja a hagyatéki leltárban szereplő vagy az eladáskor keletkező összeg ?Testvérem külföldön él,de magyar állampolgár,kérdésem,neki ugyanúgy kell adóznia a jövedelem után,mintha itthon élne ?

Köszönöm megtisztelő válaszukat