ingatlan eladás után fizetendő adó


kozkot # 2012.01.12. 19:51

Tisztelt Szakértő!

2010-ben apám és anyám tulajdonában (50-50%) volt egy kis vályog ház, melyet az önkormányzat bontásra kötelezett. Apám nem akart tevékenyen részt venni a dologban, ezért anyám segítése érdekében 500ezer forinttért megvásároltam apám részét, melyet apám papíron ajándékozással (egyenes ági leszármazottnak akkor már adó mentes volt ez a forma) ruházott át rám és az ajándékozási szerződésben 500ezer forint névértéken rögzítve lett a ház.

A házat még 2010-ben lebontottuk és telekké nyilváníttattuk. A lebontás költségeiről 300ezer forint számlám van.

Most el akarjuk adni a telket és a rám eső rész 1millió forint lenne (anyámnak 1996 óta van tulajdonában az ő része).

Kérdésem az lenne, hogy a rám eső 1 millió forint adózandó összeget lehet-e csökkenteni a 300ezer bontási költséggel és az 500ezer névértékkel (az ajándékozási szerződésben rögzítve van)? Mennyi adót kell fizetni?

Előre is köszönöm!

Csaba80 # 2012.01.09. 16:30

köszönöm

ObudaFan # 2012.01.08. 14:03

Kell fizetni. Az ingatlan-nyilvántartási érkeztetéstől számít.

luzer12 # 2012.01.08. 13:49

Sziasztok !

Feleségem és testvére 2009-es haláleset után örököltek ingatlant, melyet 2010-ben írtak a nevükre. Ha a testvér félház részét megvesszük, neki kell-e adót fizetnie, ha igen mennyit ?
Ha a fórumon írtakat jól értelmezem, akkor az öt letelte után nem kell adózni, honnan számít az öt év a telekkönyvezéstől, vagy a halálesettől ?

Köszönöm válaszukat !

ObudaFan # 2012.01.08. 13:09

A lakáscélú adókedvezmény már megszűnt, mivel a korábbi formájában közösségi joggal volt ellentétes, más formában pedig a jogalkotó nem kívánta fenntartani.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.08. 13:05

Ha lakóingatlan, akkor nem. Ahhoz egyébként az adózásnak már semmi köze, hogy mire költöd a vételárat.

ostyascukor # 2012.01.08. 11:51

Tisztelt Forum

amennyiben 5 even tul adok el ingatlant, de nem veszek belole masikat, kell e az ingatlan utan adot fizetnem?

konkret pelda:
2006-ban vettem ingatlant, es 2012-ben eladom, de nem veszek masikat, akkor fizetek utana barmit is allam fele?

valaszukat elore is koszonom!

ObudaFan # 2012.01.08. 09:42

Akkor ti négyen fizettek adót.

ungnoemi # 2012.01.07. 17:51

Ingyenesen mondott le a haszonélvezeti jogáról.

ObudaFan # 2012.01.07. 11:20

Egyáltalán milyen feltételekkel mondott le a haszonélvezetről, ingyenesen, vagy visszterhesen?

ungnoemi # 2012.01.07. 10:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem a következő lenne: édesanyánk meghalt sajnos 2011 áprilisában és a házukat 7000000 ft-ra becsülték fel. Édesapánk lemondott a haszonélvezeti jogáról és hogy ki tudjuk fizetni a bankok felé a hiteleket és a közüzemi tartozásokat el kellett adnunk a házat amit 7800000 ftért sikerült is még 2011-ben. 4-en vagyunk testvérek és az anyukánk után mind a 4en egyenlő részben örököltünk. Amire kiváncsi lennék, hogy mennyi adót kell nekünk fizetni ebből idén májusban. Milyen költségeket lehet levonni ami csökkenti az adó mértékét? Mert amit nem értek, hogy 800000 ftért többért adtuk el, mint ahogy felbecsülték, de abból ugye édesapánknak is jár. Aki meg már 25 éve tulajdonos és neki már adó mentes. Akkor most a 800000ft-nak kell venni az 5-ét és abból kell a 16%-ot fizetnünk? Elnézést kérek, ha kicsit kesze-kusza lett a kérdésem, remélem azért sikerült jól leírnom a problémámat.

Köszönettel!

szalalkáli # 2012.01.05. 15:15

Tanácsot szeretnék kérni: van-e annak jogi/adózási/egyéb akadálya, hogy egy magánszemély "üzletszerűen" vásároljon ingatlant, majd felújítás után azt emelt áron értékesítse? Teheti ezt többször egymás után, ha minden adót/illetéket megfizet egyébként, mint magánszemély, vagy törvénybe ütközik? Semmilyen erre vonatkozó jogszabályt nem találok sehol. Előre is köszönöm a tanácsot.

pejan # 2012.01.03. 19:58

Köszönöm a megnyugtató választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.03. 18:55

Pejan: igénybe veheted még a kedvezményt. A 2007. évi CXXVI. tv. 468. § (9) bekezdés rendelkezik róla. (A hatályos Szja. törvény természetesen nem tartalmazza, hiszen épp arról van szó, hogy ezekre az esetekre alkalmazni kell egy már nem hatályos szabályt.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.03. 08:42

Az éppen nem számít, hogy mire költöd a vételárat. Az számít, hogy keletkezik-e jövedelmed. Ha igen, akkor annak a 16%-a az adó.

Csaba80 # 2012.01.03. 08:10

Tiszteletem Mindenkinek!

2012 év elején eladom a házam -(12 MFt-ért), ami kb 40 %-os készültségi állapotban van. Azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulok a kedves Fórumozóhoz és szakemberekhez, hogy van-e rá lehetőség, hogy mentesüljek bármilyen adófizetési kötelezettség alól a 12 MFt után?
Sajnos beszedtem egy komoly egészségügyi problémát és nem tudnám, csak hitellel befejezni, de azt meg a mai helyzetben nem szabad felvenni. Muszály lenne rögtön másikat vásárolnom, vagy méltányosságot kérhetek, vagy hogyan működik ez?
És ha másikat vásárolnék, kisebb áron, mondjuk 8 MFt-ért, akkor mennyi lenne az ami a kezemben marad még a 4 MFt-ból?
És ha nem veszek semmit a 12 MFt -ból, akkor összesen mennyit kellene befizetnem?
Szívességüket előre is köszönöm!
bioelet80@gmail.com

pejan # 2011.12.30. 10:41

Ingatlanszerzési kedvezmény kérdésében szeretnék érdeklődni.
2007. novemberében értékesítettünk családi házat testvéreimmel, még abban az évben benyújtottuk a földhivatalnak az adásvételit, és az adót 2008. tavaszán arányosan leróttuk. Az SZJA törvény 2008. évi módosításakor változott az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem elszámolása, azonban az 59-64. §-ok közé bekerült egy átmeneti rendelkezés, amely szerint a 2007. december 31-ig megkötött, benyújtott adásvételi szerződésekre még 60 hónapig, azaz 2012. december 31. napjáig érvényesíthető a lakásszerzési kedvezmény újabb ingatlan vásárlása, építése, bővítése esetén.
Él még ez a kedvezmény, mert a mostani SZJA törvényben nem találok rá utalást? Két húgom 2009-ben és 2010-ben még megkapta erre hivatkozva az adóvisszatérítést.
Köszönöm az esetleges segítséget.

szazhat # 2011.12.20. 19:46

2010.június hónapban,6.500.000ft-ra értékelték fel a házat,3.200.000ft-ot kellet fizetnem a volt feleségemnek,így egyedüli tulajdonosa lettem az ingatlannak.Most szeretném eladni az ingatlant 8.500.000ft-ért.Mennyit,és mi után kell adóznom? köszönöm a választ

Csaba80 # 2011.12.11. 08:37

Tiszteletem Mindenkinek!

2012 év elején eladom a házam -(12 MFt-ért), ami kb 40 %-os készültségi állapotban van. Azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulok a kedves Fórumozóhoz és szakemberekhez, hogy van-e rá lehetőség, hogy mentesüljek bármilyen adófizetési kötelezettség alól a 12 MFt után?
Sajnos beszedtem egy komoly egészségügyi problémát és nem tudnám, csak hitellel befejezni, de azt meg a mai helyzetben nem szabad felvenni. Muszály lenne rögtön másikat vásárolnom, vagy méltányosságot kérhetek, vagy hogyan működik ez?
És ha másikat vásárolnék, kisebb áron, mondjuk 8 MFt-ért, akkor mennyi lenne az ami a kezemben marad még a 4 MFt-ból?
És ha nem veszek semmit a 12 MFt -ból, akkor összesen mennyit kellene befizetnem?
Szívességüket előre is köszönöm!

ObudaFan # 2011.12.05. 20:06

Házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén az értékkülönbözetet a közös vagyon értékének figyelembevételével kell megállapítani. Az értékkülönbözet után a vagyonszerzés jogcímének megfelelő vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Ha valamelyik fél csak azért kap a közös vagyonból nagyobb részt, mert a közös tartozásból is többet vállalt át, és az átvállalt tartozás összege az értékkülönbözetet kiegyenlíti, illeték kiszabásának nincs helye.

bigfút # 2011.12.05. 18:38

bocs, eltévesztettem a nickemet, itt bigfút vagyok :-)

bigfút # 2011.12.05. 18:37

üdv,

20 éve vettem egy telket, később együtt építkeztünk rá a feleségemmel, a vagyonjogi megállapodásunk szerint 50-50 %-ban vagyunk tulajdonosok. Most váltunk el. Az egyik kérdésem az lenne, hogy amennyiben ő most kifizeti az én fele tulajdoni részemet, kell-e adót vagy illetéket fizetnem ezután?
Visszaolvastam jócskán, ott egy részben hasonló kérdés kapcsán azt tanácsolta valaki, hogy inkább engedje át az ingatlan résztulajdont az illetőnek, mert az költségmentes. A másik kérdésem ennek megfelelően az, hogy ebben az esetben is létezik-e ez a megoldás?

köszönöm a segítséget,

yetibácsi

sagima # 2011.11.22. 15:23

Szeretnék tanácsot kérni. Eladtam a lakásomat ez évben. 2010- be vásároltam és most 3 Mft-al többért sikerült értékesítenem. Szeretnék lakást vásárolni, de nem akarom elkapkodni. Meddig nem kell különbözeti adót fizetnem? Vagy ha kell most kell e bevallani és kifizetnem? Vissza igényelhetem e ? és mennyi időm van erre?
Nagyon köszönöm előre is a segítséget.

argyo # 2011.11.21. 16:12

Nagyon szépen köszönöm a választ

Anikó3 # 2011.11.21. 12:03

Köszönöm szépen a válaszotokat!