ingatlan eladás után fizetendő adó


csiguka # 2010.03.15. 17:51

Javítanám előző hozzászólásomat: nem 2007 hanem 1997 óta van a tulajdonomba.

monalisa1 # 2010.03.15. 18:00

5 éven túli tulajdonlás esetén, eladáskor nincs szja fizetési kötelezettség.

Adóbevallást azért kell tenni mert ekként legalizálódik a pénz, vagyis vagy május 20-ig az eladás és a bevallás, vagy 2011. május 20-ig a következő adóévben majd.

Azt hogy az adóbevallás melyik rovat melyik tételsora azt megmondani nem tudom...

"Lisa"
laikus hozzászóló

nandy # 2010.03.16. 10:19

A "szőlőterület" az szerintem nem lakóingatlan, tehát továbbra is a 15 éve szabály vonatkozik rá.

mokrisz80 # 2010.03.16. 15:34

Kedves hozzáértők!

Ha az új építésű házunkat eladnánk 5 év után, és egy másik új házat építenénk, akkor nem kellene semmi adót-illetéket, stb fizetni?
Az 5 évet mikortól kell számolni, ahogy a hitelt felvettük, ez 2006-ban történt (kamattámogatással+ szocpol 2 gyerekre), vagy a lakhatásitól, amit 2009-ben kaptunk meg?
Továbbá a szocpol átvihető az másik új építésű házra?
Jól tudom, hogy igen, ha megvan mind a 2 gyerek?

Előre is köszönöm!

nandy # 2010.03.17. 10:08

A használatbavételi engedélytől kell számolni.

Lakásszerzési kedvezmény már nincs, de méltányosságból kérheted a fizetendő adó mérséklését/törlését.

Szocpol-t kérdezd meg a banktól, ill. nézd meg a szerződésedet.

Gyurcsánné # 2010.03.23. 07:13

Tisztelt hozzáértők!
Lakáseladásból hamarosan 1300 000 forinthoz fog jutni a férjem.
Nem kívánjuk lakásvásárlásra fordítani az összeget. Bankban leszeretnénk kötni.
Kell e adóznunk házeladásból származó jövedelem után és ha igen mennyit.
Köszönettel Gyurcsánné

Rexor # 2010.03.23. 08:38

Kedves Gyurcsánné,

Mennyi ideig volt a férje tulajdonában a ház? Lakóingatlanról van szó?

Gyurcsánné # 2010.03.24. 12:22

Tisztelettel!
A tulajdonában 2005.május óta van. Valamint családi ház,lakó ingatlanról van szó.
Köszönettel

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.03.24. 12:43

Ingatlanértékesítésből szármmazó jövedelem, valamint adókötelezettség kiszámításához ajánlom:

http://www.apeh.hu/…rok/ing_kalk

juhlaci # 2010.03.25. 18:55

Fórumozók! Tudja e valaki? Ha az eladott ingatlan után az adó be lett fizetve, és 5 éven belül másik ingatlan lesz vásárolva , az APEH nek mennyi ideje van visszautalni a befizetett adót!

juhlaci # 2010.03.26. 05:21

Nincs itt senki?

nandy # 2010.03.26. 07:39

A kérelmed és az összes okirat beérkezésétől számított 30 napon belül.

juhlaci # 2010.03.26. 14:54

Köszi nandy!

Pet4 # 2010.03.27. 15:03

Kedves Fórumozók!

Egy kis segítség kellene. 2007-ben anyám után örököltem a tesómmal együtt a lakás felét, majd 2009-ben meghalt az apukám is, így a lakást ketten örököltük. Ekkor többre becsülték fel a lakást, mint 2007-ben. Még 2009-ben eladtuk a lakást, többért, mint amennyiért felbecsülték. Kérdésem: hogyan adózók ezután?

Köszi
Pet4

nandy # 2010.03.27. 18:01

Kétfelé kell bontani a bevételt, és még azt is ketté kell választani, mert ketten örököltetek.
További segítség itt:

dani76 # 2010.03.27. 22:13

Sziasztok,

2009-ben beépítettem a barátnőmmel felesben egy kis tetőtérrészt. Idén ki szeretne vásárolni, az összeg kicsivel 5m ft alatt lenne. Ilyen esetben kell nekem áfát fizetnem? (ha igen, csökkenthető-e a mértéke, illetve lehet-e kérni mentességet.) S még egy kérdés, az ingatlanértékésítés után fizetendő adót nem kell fizetnem ha idén beforgatom egy másik ingatlanba, vagy sem?

köszönettel:
Dani

nandy # 2010.03.28. 10:55

Magánszemélyek közötti adásvételnél nincs áfa (kevés kivételtől eltekintve, de itt nincs szó erről).
Az eladás után fizetendő adót nem lehet csökkenteni újabb ingatlan vásárlásával, ez a kedvezmény már megszűnt.

dani76 # 2010.03.28. 13:51

Kedves Nandy,

köszönöm a gyors és pontos válaszokat. Két kérdésem lenne még, melyet nem tudok eldönteni. A lakáshoz társuló igazolható kiadás kb. 5m ft. Az ingatlan értékét 10m-ban határoztuk meg és ez alapján vásárolna ki a barátnőm mintegy 5m forinttért. Ergo, akkor az adót 2,5m forint alapján kellene megfizetnem. Ez így van és szükségszerű, hogy az 5m forintot felezve kell elszámolni.
A másik kérdésem, hogy meglátása szerint lehet-e jelentőssége és értelme az apeh méltányosságára hagyatkozni ebben az esetben - 35 éven alatti vagyok, nincs ingatlanom (kizárólag ez a fél lakás), s az összeg nem éri el az 5m forintot és egy saját lakást szeretnék belőle vásárolni ebben az évben.

köszönettel:
Dani

monalisa1 # 2010.03.28. 15:21

A barátnőd a 2,5 M Ft-os adásvétellel 2% illetéket fizet mivel vagyoni értékhez jut, neked meg adót kell fizetned mível jövedelmed keletkezik az ügyletből.

A beépítést követő egy éven belüli eladás esetén az adóalap (= 100%) 25%-a a fizetendő adó. (Az adóalapot azonban csökkenti az ügyvédi díj, a szerzési illeték, a tulajdonjogi átírás, valamint a számlával igazolt ráfordítás költsége.)

Azt hogy mit írsz méltányossági kérelemként az APEH-nek azt neked kell tudnod.

Részletfizetést valószínűleg
kahatsz, és ennek külön elbírálásáig kérj kamatmentességet.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Balázs06 # 2010.03.29. 14:57

Sziasztok!

Szüleim örököltek egy lakást 3 hónapja, az értéke kb 5 millió Ft, az lenne a kérdésem ha most értékesítik milyen illetéket kell utána fizetniük?

fancyname1 # 2010.03.30. 14:47

Üdvözletem!

Az Apeh honlapján az van, 5 évig kell adózni, a haszon 100%-a után lakáseladásnál, de máshol azt olvastam, ingatlanközvetítők honlapján, hogy a szerzés évében, és az azt követő évben a haszon 100%-a után, az eladás utáni 2. évben a 90%, 3. évben 60% és a 4. évben 30% után kell adózni, majd az 5. évtől nem kell már. Akkor most ez hogy van?

Plusz még egy kérdés... ha eladom a lakásom, abból keletkezik hasznom, majd veszek egy másik lakást és kifizetem a hitelem, ezután nem marad pénzem, akkor kell e adóznom?

Igen megköszönném a választ, mert már totál tanácstalan vagyok...

Fancy

csupakerdes # 2010.03.30. 21:33

Tisztelt Fórumozók!

A következővel kapcsolatban kérnék tanácsot. 2005-ben eladtunk egy, a feleségem tulajdonában lévő ingatlant, és befizettük utána az adót. Tavaly vettünk egy ingatlant, és a korábbi eladásból származó összeget (is)erre a vásárlása fordítottuk. A 2005-ben hatályos szabályok szerint - ha jól tudom - az adót visszaigényelhetjük, ha az eladástól számított 5 éven belül került sor a vásárlásra. Ez a határidő rendben is van, de olyan információkat találtam a neten, miszerint ez a visszaigényléses dolog megváltozott volna, és elbizonytalanodtam, hogy tényleg vissza tudjuk-e igényelni az adót. Az a kérdésem, hogy valóban volt-e változás, és ha igen, akkor az a mi esetünkre vonatkozik-e, vagy attól függetlenül, a 2005-ös eladáskori előírások szerint van lehetőségünk a visszaigénylésre.
Előre is köszönöm a válaszokat!

nandy # 2010.04.01. 09:23

A lakásszerzési kedvezmény valóban megszűnt, de van átmeneti szabály. Ha az eladástól számított 60 hónapon belül vettetek másik lakást, akkor valóban vissza lehet kérni a korábban befizetett adót. A dátumoknál a tulajdoni lapon bejegyzett a mérvadó.

A nyomtatványt megtalálod itt:
http://www.apeh.hu/…_adatlap.pdf

nandy # 2010.04.01. 09:25

Fancy:

Szerintem az APEH honlapján is az van, ami az ingatlanos lapján.:)

szisszka # 2010.04.06. 16:10

nandy „A lakásszerzési kedvezmény valóban megszűnt, de van átmeneti szabály. Ha az eladástól számított 60 hónapon belül vettetek másik lakást, akkor valóban vissza lehet kérni a korábban befizetett adót. A dátumoknál a tulajdoni lapon bejegyzett a mérvadó.

A nyomtatványt megtalálod itt:
http://www.apeh.hu/…_adatlap.pdf

Ez a fent idézett átmeneti szabály nem szűnt már meg a 2008. után értékesített ingatlanok esetében?
És ha nem, (akkor ezen az adatlapon ezt is találtam) hogy lakóház bővítés esetén is vissza lehet kérni a befizetett adót?
Köszönettel várom egy hozzáértő válaszát!!